Hamilelikte Karın Şişmesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte karın şişmesi, bir hamilenin dış görünüşünden hamile olup olmadığını 5. Aydan sonra anlaşılmaktadır. Ancak anne adayı çıplak şekilde 4. Aydan sonra da görülebilmektedir. Bu durum annenin vücut yapısına göre yani zayıf, kilolu, uzun kısa gibi faktörler etkili olmaktadır. Örneğin, kısa boylu ve zayıf bir annenin hamileliği diğer annelere göre daha erken belirgin olmaya başlar. Ancak kilolu bir annenin göbeği daha geç belirginleşmeye başlar. Yalnız bu karın şişmeleri anne adayları için çok da önemli değildir. Hamilelerin karın şişkinliklerini karşılaştırmaları doğru bir davranış değildir. Aralarındaki farklılıklar bir problem teşkil etmez, yalnızca annenin vücut yapısına göre şekillenmektedir. Hatta anne adayı bol giysiler tercih ederek bu durumunu son ana kadar gizleyebilir. Şişkinliğin şeklinin hiçbir zaman cinsiyet göstergesi değildir. Halk arasında bazı inanışlar vardır ve bunlar tecrübelere göre kimi zaman doğru çıkabilmektedir. Fakat tıbben bir doğruluğu yoktur. Ayrıca karın şişkinliğine göre bebeğin kilosu belirlenemez.
  • 1. Ayda annedeki değişiklikler, düzenli olan adetleriniz de durma ve mide bulantıları baş göstermiştir. Bunlar hamileliğin ilk belirtileridir. Bu dönemde rahim büyümeye başlar fakat karında herhangi bir büyüme görülmez.
  • 2. Ayda göğüslerde şişlik, büyüme ve göğüs uçları koyulaşmaya başlar. Bu dönemde karın belirgin şekilde şişmeye başlar ama kiloda artış meydana gelmez.
  • 3. Ayda uykusuzluk ve mide ağrıları oluşur. Karındaki şişlik gün geçtikçe artar.
  • 4. Ayda anne çabuk öfkelenme, mizaç değişikliği ve kolay ağlama gibi duygu değişiklikleri olur. Sık sık acıkmalar olur ve aşermeler artar. Rahimdeki ilk kıpırtılar bu ayda başlar. Bebeği hissetmeye başlarsınız. Anne adayları bunu karın gurultusu sanabilirler.
  • 5. Ayda bebeğin ağırlığı arttığı için kilolarına dikkat etmeleri gerekir. Bu dönem bebeğin hızla büyüdüğü ve iştahın arttığı bir dönemdir.
  • 6. Ayda hamilelikteki kiloların %60'ı bu ayda alınmaktadır. Bebeğin ağırlığından dolayı anne de bel ve sırt ağrıları meydana gelir. Annenin karnı iyice gözle görülür hale gelmiştir.
  • 7. Ayda mide yanması, hazımsızlık olabilir. Bebeğin hareketleri daha da belirginleşir dışarıdan bu fark edilir.
  • 8. Ayda yalancı doğum sancıları artar. Bebeğin başı aşağı doğru eğildiği için daha sık idrara çıkma isteği olur.
  • 9. Ayda karnınızın altında basınç artar ve bebeğin aşağı inişini hissedersiniz. Anne adayları uyumakta zorlanabilir.

Hamilelikte Karın Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Kasık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Yüzün Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Güncel

El Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi