Hamilelikte Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte boğaz şişmesi, hamilelik dönemi bir bayanın yaşayabileceği en heyecan ve mucizevi dolu bir süreçtir. Bu süreçte anne adayının birçok hastalığa karşı dirençli ve dikkatli olması gerekir. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi diğer dönemlere göre vücut daha korumasız ve dolayısı ile bazı rahatsızlıklara yakalanma riski çok daha fazladır. Hamilelikte boğaz şişmesi, grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarına yakalanma olasılığı hamilelik döneminde daha fazladır. Bu dönemde oluşan boğaz şişmesini kontrol altına almak ilk başladığı zaman tedavi etmek gerekmektedir. Gebelik dönemi ilaç kullanımı için uygun bir dönem olmadığından dolayı boğaz şişmesi için doğal ve bitkisel ürünlerden yararlanılabilir.

Hamilelikte boğaz şişmesi nezle, grip ya da soğuk algınlığı nedeni ile meydana gelmişse kaynağı bir virüs olduğundan spesifik bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotik ile uygulanan tedaviler boğazlarda şişmeye yol açan virüslere herhangi bir etki sağlamaz. Antibiyotik tedavisi mikrop kaynaklı problemlerde kullanılmaktadır. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler hastalığı düzeltmediği gibi daha ciddi problemlere yol açabilir. Gebelik döneminde bu tür sorunları kontrol altına almak için vitamin desteği, sıvı tüketimi ve bol istirahat önerilmektedir. İçilebilecek basit bir ağrı kesici ve antibiyotik için mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Bu dönemde antibiyotik tedavisi zatürre, sinüzit gibi herhangi bir bakteriyal enfeksiyon söz konusu ise Uzman bir hekim tavsiyesi ve gözetimi altında uygulanabilir.

Hamilelik Boğaz Şişmesine Uygulanabilecek Bitkisel Öneriler
  • Hamilelikte boğaz şişmesi şiddetli değilse bir fincan ılık çay ağrıya karşı iyi gelebilir. Çay bir miktar bal ve limon ile karıştırılarak içilebilir. Bu şekilde şişme daha çabuk yok olacaktır. Uyku problemi yaşamamak için çay içmek istemeyen anne adayları ılık suyun içine birkaç damla limon ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek içebilir. Tıpkı çay gibi hafif boğaz şişme ve ağrılarına iyi gelecektir.
  • Zencefil çayı yine gebelik döneminde yaşanan boğaz şişmesi için kullanılabilir. Zencefil rendelenerek 5 dakika kaynatılır. Kaynayan zencefilin suyu süzülür, içine bal ve limon karıştırılarak tüketilebilir.
  • Çok soğuk olmayan suya bir tatlı kaşığı kadar tuz ilave edilerek 2 defa gargara suyu olarak kullanılabilir. Yapılan gargara balgam söktürücü bir etki sağlar.
  • 2-3 diş sarımsak iyice çiğnendikten sonra yutulur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak boğaz şişmesi ve ağrısına karşı fayda sağlar.
  • Nar kabuğu yine boğaz şişmesi ve ağrısına karşı iyi gelen şifalı meyveler içerisindedir. Nar kabuğu rendelenerek ya da blenderden geçirilerek çay gibi demlenir. Yapılan çay bir fincan olacak şekilde içilir.
  • Hamilelikte boğaz şişmesi tedavisi için yarım kahve fincanı hardal tohumu iyice ezildikten sonra bir yemek kaşığı bal, yarım limon suyu ve yarım tatlı kaşığı tuz ile karıştırılır. Üzerine bir su bardağı su eklenerek kaynatılır. Karışım soğuduktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.
  • Gebelik döneminde ya da normal dönemlerde yaşanan boğaz şişmesi ve ağrısı nedeni ile yemek yemekte güçlük yaşanabilir. Bu nedenle sıvı gıdalar yemek daha doğru olur. Ayrıca bol limonlu tavuk çorbası boğaz ağrısına çok iyi gelir.
  • Gebelik dönemi vücudun hassas olduğu bir dönemdir. Bilinçli anneler bu dönemde ilaç kullanmaktan kaçınır. Hamilelik döneminde kesinlikle doktor önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Rahatsızlık yalnızca boğaz şişmesi değilse ve beraberinde başka hastalıklarda varsa, evde uygulanan tedavilere rağmen sorun kontrol altına alınamıyorsa muhakkak bir hastaneye başvurmak gerekir.

Hamilelikte Boğaz Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Güncel

Ayak Şişmesi Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bilek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi