Bebeklerde Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde göz şişmesi, her yaşta insanda yaygın olarak görülebildiği gibi bebeklerde de göz şişmesi çok sık görülmektedir. Göz şişmesinin neticesinde görme özelliğinin azalması gibi çeşitli belirtileri beraberinde getirmektedir. Ayrıca bazı durumlarda çeşitli rahatsızlıkların belirtisi de göz şişmesi biçiminde olmaktadır. Bu yüzden bebeklerde göz şişmesi gözlemlendiğinde en kısa sürede Uzman bir doktora götürmekte fayda vardır. Göz şişmesi hafife alınmaması gereken bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Çeşitli belirtileri olan bebeklerde göz şişmesine neden olan çeşitli reaksiyonlar bulunmaktadır.

Göz kapaklarına vücut sıvısının dolması ile meydana gelen göz şişmesi çeşitli nedene bağlı olarak gelişebilir. Göz şişliklerini geçici ve kalıcı şişlikler olarak maddeleyebiliriz. Yorgunluk, uykusuzluk gözlerde bir müddet sonra şişme meydana gelebilir. Bunların dışında yoğun sıvı alımı, tuzlu gıdalar yemek, çok geç yatmak ve fazla uyumak da diğer geçici göz şişliğine neden olan faktörlerdir.

Bebeklerde göz şişmesine nedenler arasında çok aşırı ağlama, böcek ısırması, alerjiler (Madde, çilek, polen, kuş tüyü, güneş alerjisi gibi), kronik hastalıklara bağlı olarak şişmeler, iltihaplanma, nezle ve kızamık neden olabilmektedir. Gözde geçmeyen ve sürekli hal almış şişlikler kalp ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabilir. Bu sebeple uzun süre gitmeyen ve sürekli artan şişlikleri ciddiye alıp vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir. Geçici dönüşümü olmayan kalıcı sorunlara yol açabilir. Ayrıca gözlerinin altındaki şişlikler graves rahatsızlığı olarak bilinen tiroit bezindeki bir hastalığın belirtileri olabilir.

Bebeklerde göz şişmesi neden olmaktadır?
  • Bebeklerde göz şişmesine neden olan durumların başında bebeklerin etrafına karşı olan merakları gelmektedir. Bebekler çevrelerindeki cisimleri merak ederek ne işe yaradıklarını öğrenmeye çalışırlar. Bu yüzden çeşitli maddeleri ellerine alırlar ve gözlerine temas ettirebilirler. Özellikle peluşlu ve tüylü oyuncakları alıp oynadıklarında sıklıkla gözleriyle temas ettirebilmektedirler. Tüylü oyuncakların gözle temas etmesi bebeklerde gözlerin şişmesine sebep olan bir durumdur.
  • Ayrıca bebekleri sigara dumanın bulunduğu ortamlarda bulundurma, bebeğin yaşadığı ya da uyuduğu yerlerin kirli ve tozlu olması bebeklerde göz şişmesine neden olmaktadır. Ebeveynlerin bu ortamlara dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Bebeklerin yiyeceklerinin çok tuzlu yapılması her insanda olduğu gibi bebeklerde de göz şişmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ebeveynler bebeklerini beslerken yemeklerin tuz miktarına çok dikkat etmeliler.
  • Bebeklerin yatış pozisyonları da göz şişmesine neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Yüz üstü yatmak, uyumak her insanda olduğu gibi bebeklerde de göz bölgesinde şişmelere neden olmaktadır. Bu yüzden bebekler yan yatırılmalıdır ve geceleri belli aralıklar ile bebeğin yatış pozisyonu kontrol edilmelidir.
  • Uzun süreli uykusuzluk da göz şişmesine neden olan en büyük nedenlerden bir tanesidir. Bu yüzden bebeğin gün içerisinde yeterli zamanlarda uyuduğundan emin olunması gerekmektedir. Her gün en az 10 saat uyumasına özen göstermelisiniz.
  • Son zamanlarda sürekli gelişen teknolojiler ile bebekleri oyalamak için bilgisayardan çeşitli videolar ya da resimler açılmaktadır. Uzun süre boyunca bilgisayarın ekranına uzun süreli bakmak bebeklerde göz şişmesine neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Ebeveynlerin bu duruma çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Göz Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Eller Neden Şişer?

Eller Neden Şişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi