Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz şişmesine ne iyi gelir, özellikle kış aylarında ya da soğuk havalarda vücut birçok hastalığa karşı tehdit altında olur. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilir. Soğuk havalarda en sık rastlanılan hastalıkların başında gelen boğaz yani bademcik şişmesidir. Boğaz şişmesi ne kadar kış hastalığı olsa da bazen yazın soğuk su içmek ya da dondurma tüketmek gibi nedenlerden dolayı da boğazlar şişebilir. Boğaz şişmesinin temel nedeni bademciklerin bakteri veya virüsler nedeniyle iltihaplanmasından kaynaklanır. Bademcikler boğazın her iki tarafında bulunur ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bademcikler bakteri, virüs ve mikrop gibi maddelere karşı filtreleme görevi görür. Boğaz şişmesinde boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük, ateş, halsizlik, yorgunluk, ağız kokusu, boyunda şişlik ve ses kısılması gibi belirtiler yaşanabilir.

Boğaz şişmesine ne iyi gelir?

Boğaz şişmesi herkesin başına gelebilen ve kısa sürede atlatılan bir hastalıktır. Fakat çocuklarda geliştiğinde dikkat edilmelidir. Çocuklarda boğaz şişmesiyle birlikte gelişen yüksek ateşe çok dikkat edilmelidir. Boğaz şişmesine yol açan iltihap ciddi düzeydeyse penisilin ya da antibiyotik tedavisine başvurulabilir. Şayet uygulanan tıbbi tedavide başarı sağlanamazsa bademciklerin alınması gerekebilir. Henüz yeni başlayan boğaz şişmesi için evde basit önlemler alınabilir. Alınana önlemler sayesinde hastanın yaşam kalitesi artarak hastalığı daha kısa sürede atlatabilir.

Bal ve limon: Bal ve limon boğaz şişmesinde yaygın şekilde kullanılan bir karışımdır. Bir tane limon suyu sıkılarak içine bir tatlı kaşığı bal eklenir. Üzerine 1 su bardağı su ilave edilerek bal eriyene kadar karıştırılır. Etkisini arttırmak için bir miktar karabiber ilave edilebilir. Karışım günde 3-4 defa içildiğinde boğaz şişmesine karşı rahatlama sağlanabilir.

Zerdeçal: Doğal bir antibiyotik olan zerdeçalın iltihap önleyici etkisi sayesinde boğaz şişliği giderilebilir. 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 kahve kaşığı zerdeçal eklenip karıştırılır. Hazırlanan su gargara suyu olarak kullanılır. Gün içinde birkaç defa tekrarlanabilir.

Süt: Boğaz şişmesine karşı ılık süt oldukça faydalıdır. 1 su bardağı ılık sütün içine karabiber ve 1 kahve kaşığı zerdeçal eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım boğaz şişmesine karşı günde 3 defa içilir.

Ihlamur: Soğuk havaların vazgeçilmez bir içeceği olan ıhlamur boğaz ağrısına karşı iyi gelir. Ihlamur çay şeklinde demlenir. Demleme aşamasında içine 1 dilim elma ve limon eklenebilir. Şeker yerine bal tercih edildiğinde daha faydalı olur. Bu şekilde hazırlanan ıhlamur çayı boğaz şişmesi için adeta şifa kaynağı olur.

Adaçayı: Boğaz şişmesi için yine etkili bir çaydır. 1 su bardağı sıcak suyun içine adaçayı eklenerek 10 dakika demlenir ve ılıdıktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.

Siyah turp: Boğaz şişmesi için son derece etkisi olan siyah turp bu özelliğinden dolayı halk arasında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Siyah turp yıkandıktan sonra orta kısmından dikkatli bir şekilde oyulur. Oyulan kısma bal eklenir ve turpun alınan tepesi kapak şeklinde kapatılır. Bu şekilde turp bir bardak ya da tabağın üzerine oturtulur. Sabaha kadar bardağa süzülen suyu boğaz şişmesine karşı içilir.

Sarımsak: Doğadan gelen ve mucize niteliğinde olan sarımsak neredeyse her derde deva şifalı bir bitkidir. Boğaz şişmesine karşı oldukça etkili olan sarımsağın kabuğu soyularak ikiye bölünüp suyu şeker gibi emilir. Şayet sarımsak bu şekilde emilemiyorsa bir cezvenin içine birkaç diş atılarak üzerine bir su bardağı su eklenip 8-10 dakika kaynatılır. Üzerine karabiber eklenerek içilir.

Kuru soğan ve zeytinyağı: 2 tane orta büyüklükte kuru soğan rendelenerek bir miktar zeytinyağının içinde kavrulur. Kavrulan soğan temiz bir tülbentte yayılarak boğaz kısmına sarılır. İşlem gece yapılarak kuru soğan sabaha kadar boğazda bekletildiğinde oldukça rahatlatıcı etki sağlar.

Bitki çayları: Boğaz şişmesinde gün içinde bol sıvı tüketmek rahatlamak için etkili bir yöntemdir. Kekik, nane, kuşburnu gibi bitkilerden çay hazırlanarak boğaz şişmesine karşı gün içinde tüketilebilir.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eller Neden Şişer?

Eller Neden Şişer?

Kanserde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kanserde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi