Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak şişmesi aynı zamanda dalak büyümesi olarak da bilinmektedir. İnsan vücudunda çok önemli görevler yapan dalağın farklı nedenlere bağlı olarak büyümesi durumunda dalak şişmesi meydana gelir. Dalak şişmesi birçok zaman farklı hastalıklar nedeniyle hastaneye giden insanlarda tesadüfen ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ilk zamanlarda dalak şişmesinin belirti göstermesi beklenmemelidir. İnsan vücudunda karaciğerin görevlerine destek veren dalak, aşırı bir şekilde şişmediği zamanlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olmaz. Fakat aşırı şişen dalak, görevini yapamayacak hale gelmesi durumunda ciddi olarak rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olacaktır. Meydana gelen rahatsızlıklar sırayla görüleceği için genellikle aniden kişide rahatsızlığa neden olmaz. Dalağın insan vücudundaki en büyük görevi bağışıklık sistemini desteklemesidir. Dalak şişmesi sorunun görüldüğü insanlarda bağışıklık sistemi de zarar göreceği için bu kişilerde sık sık hastalıklar meydana gelecektir. Özellikle soğuk kış aylarında sık sık grip, soğuk algınlığı, nezle ve buna benzer hastalıkların görülmesi kişide problemlere neden olacaktır. Bu etkilerin yanı sıra dalak şişmesi, dalağın görevini yapamamasına neden olacak kadar büyümüşse insanlarda kansızlık rahatsızlıkları da ortaya çıkacaktır. Bu kansızlık sorunu, dalağın insan vücudunda kan üretiminde de büyük katkısının olmasından kaynaklanmaktadır. Dalak görevini yapamayınca ya da görevinde yetersiz olunca kan üretimi azalacak ve kansızlık sorunu ortaya çıkacaktır. Tüm bu rahatsızlıkların önlenmesi için dalak şişmesinin nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Aksi durumda bu problemler zamanla kişide görülmeye başlayacaktır.

Dalak neden şişer?

Dalak şişmesi, genellikle insan vücudunda farklı organlarda meydana gelen hastalıkların etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle dalak şişmesi olan insanlarda dalak üzerinde gerekli olan muayeneler ve araştırmalar yapıldıktan sonra diğer organlara da bakılmalıdır. Bu şekilde dalak şişmesi neden kaynaklandığı ortaya çıkarılacaktır.
  • İnsanlarda sürekli bir hal almış olan sindirim sistemi rahatsızlığı ilk olarak vücutta dalak şişmesine neden olacaktır. Sindirim sisteminde sindirilemeyen maddeler ve besinler karaciğer üzerine yük olunca dolaylı olarak dalakta bu durumdan etkilenecek ve zamanla şişmeye neden olacaktır. Bu durum tabi ki dalağın şişmesine neden etkenlerden sadece bir tanesidir.
  • Vücutta herhangi bir hastalık nedeniyle aşırı mikrop birikmesi olması durumunda dalak ciddi olarak etkilenir ve şişme gibi belirtilere neden olur. Bağışıklık siteminin bir parçası olan dalak, mikropların öldürülmesi için hızlı bir şekilde çalışacaktır. Bu nedenle geçici de olsa dalak şişmesi rahatsızlığı ortaya çıkar.
  • İnsanlarda sık karşılaşılan sıtma, frengi, tifo ve buna benzer birçok hastalık dalak şişmesine neden olarak birçok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur. Tedavi aşamasında bu hastalıkların tedavi edilmesi dalağın eski boyutlarına kavuşmasını sağlayacaktır.
  • Tüm bu nedenlerin haricinde enfeksiyonlar, tümörler, karaciğer hastalıkları, parazitler ve özellikle de kanser türleri dalak şişmesine neden olur. Kanser türleri bazen dalağın içerisinde de olabilmektedir.
Dalak şişmesi nasıl tedavi edilir?

Daha önceden belirttiğimiz gibi dalak şişmesi çok farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Yapılan doğru teşhislere göre dalak şişmesi için gerekli olan tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle dalak şişmesi için tek ortak tedavi yöntemi ilaç tedavileridir. Dalak için verilen ilaçlarla meydana gelen şişlik azaltılmaya çalışılır. Bunun haricinde birçok insan dalak şişmesi için bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanarak alternatif tıp kullanmaktadır. Birçok zamana istenilen sonuca ulaşılabilir. Fakat bazen dalak şişmesine neden olan etken hala etkilerini devam ettirdiği için yapılan tüm tedaviler olumlu sonuçlara neden olmamaktadır. Bunun için en doğru tedavi tabi ki öncelikle sorunun nedeninin ortaya çıkarılması ve buna göre tedaviler yapılmasıdır.

Dalak Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Güncel

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Küçük Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi