Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Şişmesi: Diş şişmesi diş etinde meydana gelen bir durumdur. Diş şişmesi, yaşayan kişilere büyük acılar verir. Diş şişmesinin birçok nedeni vardır. Ağız temizliğinin iyi yapılmaması veya enfeksiyon bulaşması gibi durumlarda diş şişmesi meydana gelir ve diş şişmesi yaşayan hastalar yemek yeme ya da bir şeyler içme sırasında çok zorlanırlar ve ağrılarını bıçaklama, zonklama ve yanma gibi terimlerle ifade ederler. C vitamini eksikliği demir eksikliği gibi vitamin eksiklikleri diş şişmesine neden olabilir. Diş eti şişmesinin yanında yüksek ateş, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi belirtiler yaşıyorsanız acilen doktora başvurmanız gerekmektedir. Diş eti şişmesinde yaygın belirtiler şunlardır: dokunulduğunda ağrılı veya bazen ağrısız bir şişlik hissedilmesi, basık diş etleri, beyaz ya da sarı renkte olan yaralar, diş eti kanaması gibi belirtiler diş şişmesinin belirtileridir. Bunun yanında nefes kokusu, ishal veya kabızlık, dil yarası, açıklanamayan kilo kaybı başka nedenlerden kaynaklanan diş şişmesi belirtileri olabilir. Bazı durumlarda ise şiddetli ve artan diş eti ağrılarında acilen doktora başvurulması gerekir.

Diş Şişmesi Neden Olur?

Diş şişmesinin birçok nedeni olabilir. Dişlerin iyi temizlenememesi bu nedenlerden biridir. Dişlerine yeterli hassasiyeti göstermeyen kişilerde diş şişmesine daha çok rastlanır. Bunun yanında iyi yapılmayan dolgular, doğum kontrol hapları, ağza kirli nesnelerin sokulması gibi nedenler diş eti şişmelerinde sıklıkla rastlanan nedenlerdir. Aynı zamanda ergenlik dönemindeki hormonal değişikliklerden dolayı da diş şişmesi görülebilir. Sigara ve alkolde diş şişmesine neden olan faktörlerdendir.

Diş Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda diş şişmesinin nedenlerinden ve nasıl oluştuğundan bahsettik şimdi ise diş şişmesinde tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Diş şişmesinin tedavisinin yapılması için öncelikle şişliğe neden olan faktör araştırılmalıdır. Daha sonra ise tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Yanlış fırçalama ve diş temizliği taktikleri diş şişmesine neden olabilir. Bu nedenle dişlerinizi temizlerken dişinizi uygun fırça ve macun kullanın. Eğer ağız temizliğinizi yapmazsanız ağız içinde biriken bakteriler diş şişmesine ve bunun yanında çürüklere neden olabilir. Kanser günümüzde çoğu insanın başına gelen talihsiz bir durumdur. Kanser tedavisi için uygulanan kemoterapi nedeniyle diş şişmesi görülebilir ancak bunun bir tedavisi yoktur kemoterapi devam ettikçe dişte şişlik ve ağrılar devam edecektir. Sigara içilmesi diş şişmesine neden olan önemli etkenlerden biridir. Sigara sadece dişlere zarar vermekle kalmayan aynı zamanda tüm vücuda zarar veren bir maddedir. Bu nedenle sigarayı bırakmak çok fayda sağlayacaktır. Ergenlik döneminde diş eti şişmesi yaşanabilir. Bu şişlikler hormonal nedenlerden kaynaklanır ve zamanla geçer. Dişleriniz şişdiğinde çok acı veriyorsa bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Doktorun önereceği tedavi yöntemleri ile acılarınızdan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda dişlerinize sıcak veya soğuk baskı uygulayarak rahatlayabilirsiniz. Sıcak derken kasttetiğimiz ılık su ile uygulanan bir baskıdır. Bunun yanında dişlerinize ve diş etlerinize zarar veren maddelerden uzak durun.

Diş Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Vücudun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Göğüs Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6