Gebelikte Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte ayak şişmesi, gebelikte ilk aylarda olmasa bile, özellikle 6. Aydan itibaren etkili olan ayak şişmeleri gebelerin çoğunluğunu etkiler. Gebe kadınların en fazla yakındığı ayak şişmesidir. Daha çok ayaklarda parmaklar ve bilekleri etkiler. Yürümekte bile zorlanan gebe kadınlar, ayakkabıları sıkmaya başladığından, normalde giydiklerinden 1-2 numara büyük ayakkabıları giymeye başlar. Gebelikte ayak şişmesi en fazla çalışan gebelerde, uzun süre ayakta duranlarda, gebeliğe fazla kiloyla başlayan ya da gebeliğinde fazla kilo alanlarda, beslenmesi uygun olmayanlarda, ayaklarında varis olanlarda ve çoğul gebeliği olan kadınlarda daha yaygın şekilde görülür.

Gebelikte ayak şişmesi neden olur?

Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte vücuttaki su miktarı artmakta, damarlarda dolaşan kanın miktarı da normalinden %50 kadar fazlalaşmaktadır. Bunun etkisiyle damarların dışındaki dokularda ortaya çıkan ödem yüzünden ayaklarda şişlikler olmaya başlar. Daha çok ayakta uzun süre kalan gebelerde ayaklarda, ayak bilekleri, bacaklar ve ellerde yer çekiminin etkisiyle şişmeler oluşmaya başlar. Eğer gebe kadınların kilosu fazla olursa, ayaklardaki şişmelerde daha fazla olur. Zayıf gebe kadınlarda ödem daha etkisizdir.

Gebelikte ayak şişmesi bazen yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, preeklampsi gibi durumlara eşlik edebilir. Gebe kadında preeklampsi olursa şişmenin yanı sıra idrarda fazla oranda protein, yüksek tansiyon gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Ancak her şişkinlik gebelikte preeklampsi olduğunu da göstermez. Gebelikte fazla kilolu olan kadınlarda preeklampsi gelişme olasılığı artacağından, bu gebelerin mutlaka yakın takibe alınmaları gerekir.

Gebelikte ayak şişmesi ne zaman tehlikeli olur?

Gebelikte ayak şişmesine eşlik eden kızarıklık, ısı artışı, ağrı gibi belirtilerin de olması halinde ya da iki ayaktaki şişliğin orantısız olması halinde damar tıkanıklığı gibi oldukça ciddi bir sağlık sorununun varlığı söz konusu olabilir. Bu şekilde yakınmaları olan gebe kadınların mutlaka doktora gitmesi tavsiye olunur.

Gebelikte ayak şişmesi için neler yapılmalı?
  • Gündüzleri ve geceleri fazla ayakta kalmamaya çalışın. Bu ayak şişmesi için alınacak en önemli tedbirdir.
  • Evde olunduğu zaman uzanmak, ayakların altına yükseklik koymak gerekir. Bunu yumuşak bir yastık yardımıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem ayak şişmesini önler hem de şişen ayakların inmesini sağlar.
  • Düzenli olarak egzersiz yapılırsa, gebelikte ayak şişmesi daha az ortaya çıkar.
  • Gebelikte ayak şişmesi sorunu olanlar su içmemeyi asla kesmemelidir. Halk arasındaki inanışta suyun şişmeyi arttıracağı yönünde bir düşünce olsa da bu doğru değildir. Aksine bol su içmeniz gerekir.
  • Ayak şişmeleri için beslenmede tuzu gerektiği miktarda kullanmaya çalışmalısınız.
  • Bacaklarınızı sıkan, dar giysiler yerine, bol rahat giysileri tercih etmelisiniz.
  • Gündüz fırsat bulduğunuz zaman ayakkabılarınızı çıkararak tabure gibi bir yere uzatmanız da faydalı olacaktır.
  • Oturduğunuz zaman damarların sıkışmaması, kan dolaşımının etkilenmemesi açısından bacak bacak üstüne atmayın
Gebelikte ayak şişmesi ödem atıcı ilaçların kullanımıyla asla tedavi edilmez. Bu nedenle ilaç kullanmaya yeltenmemelisiniz. En doğrusu yukarıdaki önlemlere uymalı, doktorunuzun önerilerine kulak vermeli ve gebelikte fazla kilo almamaya çalışmalısınız. Planlı bir gebelik düşünenlerde önceden ideal kilolarına inmelidir.

Gebelikte Ayak Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

20 Lik Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi