Gebelikte El Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte El Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte el ayak şişmesi, hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Hayatı boyunca bir kez bile hamile kalmış olan kadınların yüzde sekseninde bu durum meydana gelmektedir. Bu nedenle belli bir noktaya kadar gebelikte el ayak şişmesi normal karşılanmaktadır. Bu gibi problemler en geç doğum sonrasında hızla ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle aslında çok korkulacak bir şey bulunmaz. Fakat bazı insanlarda bu durum çok yaygın bir şekilde meydana gelerek ciddi bir hal alır. Bu durumlarda hem tıbbi hem de kişisel olarak yapılması gereken birçok şey vardır. Özellikle kişinin gün içerisinde yaptığı işler, tükettiği yiyecek ve içecekler bu durumun ortadan kalkıp kalkmaması üzerinde çok büyük etkiler gösterir. Ayrıca gebelik dönemlerinde oluşan şişliklerin iyileştirilmesi için yapılacak olan uygulamalar direk olarak insanlarda hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için çok olumlu sonuçlara neden olacaktır. Bunun için eğer sizlerde de gebelikle birlikte el ayak şişmesi gibi problemler varsa bu şişliklerin büyüklüğüne ya da yoğunluğuna bakmaksızın birazdan belirteceğimiz hususlara dikkat edin. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda en geç birkaç ay içerisinde gebelikle el ayak şişmesi probleminden kurtulacaksınız.

Gebelikte el ayak şişmesi için nelere dikkat edilir?
  • Gebelik döneminde ortaya çıkan ayak şişmeleri, önlem alınmadığında her geçen gün biraz daha artabilir. Fakat kişi gün içerisinde ayaklarını yukarıya kaldırarak oturduğunda ve bu işlemi uzun süreler boyunca tekrar ettiğinde olumlu etkiler görecektir.
  • Bu kişilerin uyurken yan yatarak uyumaları ve ayak bölgelerini yastık kullanarak biraz daha yüksek tutmaları bu problemlerin biraz daha azalmasını sağlayarak ayaklarda birikmiş olan ödemin azaltılmasını sağlayabilirler.
  • Bu sorunu yaşayan insanların her ne şekilde olursa olsun yapabilecekleri en büyük önlem tabi ki bol bol egzersiz yapmaktır. Yapılan egzersizler gebelik döneminde olan kadınlar tarafından yapılması gerektiği için kesinlikle dikkatli bir şekilde ve doktor onayıyla yapılması gerekir.
  • Eğer kişide ayak şişmeleri çok fazlaysa bu durumlarda destekleyici ve pamuklu çoraplar giyilmesidir. Özellikle naylon çorapları giymemek gerekir.
  • İnsan vücudunda gerek gebelik döneminde gerek diğer zamanlarda şişliklerin artmasına neden olan en önemli etken ısıdır. Bu nedenle gebelikte el ayak şişmesi olan kişilerin bu bölgelerini sürekli soğuk tutmaları ve gerekirse ara ara bu bölgelere soğuk uygulamalar yapılabilir.
  • Kadınlarda genellikle sıkı ve dar kıyafet giyme gibi alışkanlıklar vardır. Bu alışkanlıklar gebelik dönemlerinde de devam ettiği için direk olarak şişliklerin artmasına neden olur. Bu problemlerin önlenebilmesi için yapılması gereken en önemli şeylerden biri geniş kıyafetler tercih etmektir.
Gebelikte el ayak şişmesi neden olur?

Hamile olan kadınlarda genellikle gün içerisinde ayak ve bilek bölgeleri başta olmak üzere ellerde ve hatta yüz bölgelerinde şişliklerin olduğu fark edilebilir. Bu durum bazı kadınlarda hat safhaya ulaşarak ciddi bir hal alır. Hamilelik dönemlerinde vücut içerisinde hızla değişen hormon seviyeleri ve kişinin değişen beslenme düzeni vücutta sıvı artışına neden olur. Vücutta hızla artan sıvı, tam olarak ayaklarda ve ellerde birikerek şişliklere neden olur. Gebelikte el ayak şişmesi yaşayan insanlarda damar hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Sıvıların bu bölgelerde hızla artması nedeniyle damarlar ciddi bir basınç altında kalır. Bu durum ise dolaylı olarak kalbin zorlanmasına neden olarak problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum tabi ki aşırı olarak meydana gelen şişlikler için geçerlidir.

Gebelikte El Ayak Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Eller Neden Şişer?

Eller Neden Şişer?

Güncel

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi