Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak içi şişmesi kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık hissettiği genelde iltihabi ya da enfeksiyona işaret eden bir problemdir. Birçok durumda kulak içi şişmesine, kulağı boğaza bağlayan östaki borusundaki iltihaplanma sebep olur ve bu durum hekimler çevresinde efüzyonlu otitis media olarak adlandırılır. Kulakta şişmenin diğer yaygın sebebi ise yüzücü kulağı olarak da adlandırılan dış kulağa su girmesinden kaynaklanan durumdur. Kulağa giren su pseudomonas türü bakterilerin artmasına yol açarak kulak içi şişmesinin yanı sıra yanma ve kaşıntı gibi çeşitli belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Kulağa yabancı cisim kaçması ya da tahrişten kaynaklanan otitis eksternarahatsızlığı da sebep olabilir. Kulaktaki deri hastalıkları, takılar ve egzama da yüzücü kulağına benzer biçimde belirtilere sebep olabilir. Egzama gibi küpe veya deri hastalıklarında, alerji, aynı zamanda yüzücü kulağı benzer belirtiler üretebilir.

Kulağın dışındaki deride ve dış kulağın etrafında ateş ve kızarıklık belirtileri yine kulak içi şişlik ile ortaya çıkabilir. Bu belirtiler daha sonra ciddi bir soruna işaret olabilir. Eğer kulağın arkasında olan kemikteki gerginlik, ağrı ve şişme bir Mastoidit (Kulağın arkasında bulunan mastoid kemiğinin enfeksiyonu) enfeksiyonu olabileceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Kulak İçi Şişmesi Neden Olur?

Kıkırdak İltihabı

Şişkinlik kulağın içinde görünür kısmında, kulak memesinin üst kısmında ise en olası sebep kulakta var olan kıkırdak dokunun iltihap kapmış olmasıdır. Bu duruma sebep olan hususlar şu şekilde sıralanabilir: kulak dışı estetik ya da iç kulağın görünmeyen kısımlarına dair yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan kontrol dışı gelişmeler, Kulak memesine değil de daha üst kısımlara takılan küpe ve piercing gibi delici takılar, kulakta oluşan kesik ve yırtıklar.

İç Kulak İltihabı

Kulak kanalının kulak zarına doğru olan kısmı iltihap kaparsa, kulak kanalının derisi ve bazen de kulak içi şişer ve kızarır. İç Kulak iltihabına neden olan hususlar: Egzama benzeri deri hastalıkları, saç kurutucularının, kulak çöplerinin, klorlu suyun kötü kullanılması sonucu kulağın tahriş olması, yeterince temiz olmayan bir suda yüzmek ve bu su ile yıkanmak.

Alerjik Reaksiyonlar

Vücut herhangi bir yabancı maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Kulağa temas eden bir yabancı madde kulakta alerjik tepkiye sebep olursa kulakta içi şişme rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Kulak memesi şişmesi genellikle alerjik reaksiyon nedeniyle olur.

Böcek Isırıkları

Kulak içi şişmesinin en sık karşılaşılan sebebi böcek ısırıklarıdır. Özellikle uykuya dalmadan önce herhangi bir şişkinlik yokken uyandığınızda kulağınız şişmişse böcek ısırığından şüphelenmemiz gerekir.

Kulak içi şişmesinin diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir: Kulağın yanması durumu (Kimyasal yanık da söz konusu olabilir), kulağa alınan bir darbe sonucu deri ve kıkırdak tabaka arasında kan toplanması.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?