Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi, tıpta göz kapağı şişmesi olarak adlandırılır. Göz kapakları şiştiği için bize gözlerimiz şişmiş gibi görünüyor. Bu durumu göz altlarının şişmesiyle karıştırmamak gerekir, ikisi birbirinden oldukça farklı rahatsızlıkların belirtileri, olabiliyor. Gözlerinizde şişlik hissediyorsanız bu şişlikler fazla uyumaktan ya da birçok hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Düzenli olarak göz şişmesine neden olan hastalıklar arasında tiroit hastalıkları, solunum, şeker hastalıkları, böbrek hastalıkları ve alerjiler gibi hastalıklar gelir. Bu hastalıkların bazıları hayati tehlike taşıdığı için mutlaka Uzman bir doktora görünmek ve kesin tanı konması gerekir.

Göz şişmesi neden olur?
  • Göz enfeksiyonları: Bakteri ve virüslerden dolayı gözde oluşan iltihaplanma sonucu şişme olur.
  • Alerjiler: Alerjiler birçok insanda gözlerde sorun yaşamasına neden olan yaygın bir durumdur. Hangi ortamda olursa olsun gelişen alerjiler histamin adı verilen hücrelerin alerjenlere karşı ürettiği bileşen miktarının artmasına neden olur. Bu nedenden dolayı gözlerde sorun yaşanır ve daha fazla histamin üretimine bağlı olarak gözler şişer. Makyaj malzemeleri, polen, toz, hayvan kıl ve tüyü, bazı göz damlaları, kontak lensler alerjilere neden olabilir.
  • Konjonktivit: Bulaşıcı iltihaplı bir göz hastalığıdır. Gözlerde şişme, yanma, kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Bu iltihabi hastalığı göz damlaları, göz merhemleri, kontak lensler ve alerjenler tetikler.
  • Göz yaralanmaları: Göz ameliyatları, gözlerde meydana gelen herhangi bir travma, göz estetikleri ve göz kapağı çürümesi gibi durumlar gözde iltihap oluşmasına bağlı olarak gözde şişmeye sebep olur.
  • Lensler: Yanlış bakım yapılmış kontak lensler gözlerin iltihaplanmasına neden olmaktadır. Lensleri çıkarmadan yüzmek, lensleri kirli şekilde muhafaza etmek, kirlenmiş lensleri kullanmak göz sağlığını etkileyerek gözlerde şişmeye neden olur.
  • Grave hastalığı: Trioid bezinin fazla çalışmasından dolayı meydana gelen bir göz hastalığıdır. Gözlerde şişmeye, çift görmeye, göz kapaklarında sarkmaya neden olur. Tedavisi olan bir hastalıktır.
  • Göz uçuğu: Göz uçuğu, uçuk virüsü yoluyla bulaşan bir göz hastalığıdır.: Korneanın iltihaplanmasına neden olarak gözlerde ağrılı şişliklere sebep olur.
  • Orbital selülit: Nadir olan bir durumdur ama göz dokusu etrafında ciddi bir bakteriyel enfeksiyon oluşmasına ve ağrılı şişliklere neden olur.
Göz şişmesi belirtileri: İltihaplanmadan dolayı göz kapaklarında ağrı, göz akması ya da iltihap akması, göz kaşınması ve göz tahrişi, göz kapaklarında kızarıklık, göz kapağında kuruluk ya da pullanma.

Göz şişmesi tedavisi: Göz tedavisine başlamadan önce göz doktoruna giderek göz şişmesinin neden kaynaklandığını öğrenmede fayda vardır. Doktor göz şişmesine bağlı olan nedene göre reçeteli veya reçetesiz ilaçlar ve damlalar kullanılmasını uygun görecektir.

Göz şişmesi alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa antihistamin dekonjestan göz damlaları ya da ağızdan alınacak alerji ilaçları verecektir.

Göz Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Bebeklerde Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi