Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi, Ayak kısmı insan organının en hassas bölgelerinden birisidir. Özelikle de vücudun bütün organlarını taşıması sebebiyle oldukça önemli bir yapıdır. Bu yapı özellikle insanın omurga kemiği üzerinde yer alan organları, kasları, yağları ve kemikleri taşıması sebebi ile üzerine gelen yük oldukça fazladır. Bir de bu yükün üzerine ağır eşya taşınması ile ayak bileğinde ağrılar meydana gelebilir. Özellikle aşırı yüklenmeden kaynaklanan Ayak Bileği Şişmesi rahatsızlığı bu sorunun en sık rastlanılan olaylarının başında gelmektedir. Ayak bileğinden meydana gelen ağrılar, şişmeler, sancılar ve burkulmalar beraberinde yürüme sorunlarının da yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü bu tür rahatsızlıkları yaşayan bireylerin oldukça dikkatli olması gerekir. Böyle bir rahatsızlığı geçirmeleri halinde mutlaka Uzman bir doktora danışmalı, muayene olmalı ve hatta gerekirse ameliyat olmaları gerekir.

Ayak Bileği Şişmesi Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Ayak bileğinden meydana gelebilecek rahatsızlıkları önlemek adına bu sorunun belirtilerini bilmek ve erken tanının konmasını sağlamak oldukça önemlidir. Bu sayede ilerleyen süreçlerde Ayak Bileği Şişmesi sorunundan kaynaklanan yürüme problemleri yaşamak söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü ayak bileğinden oluşan şişliklerin nedenlerini iyi bilmemiz gerekir.

Özellikle ani hareket yapılması ile sık sık rastlanılan bu durum bireyde olumsuz sonuçların oluşmasına neden olur. Ayak bileği ani hareketin etkisiyle birlikte zorlanır ve kilitlenme olayı gerçekleşir. Bilinçsiz bir şekilde gerçekleşen bu hareket neticesinde ayak bileğinde ağrılar, şişmeler ve burkulmalar meydana gelebilir. Bunun yaşanması halinde mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Ayak Bileği Şişmesi nedenlerinden bir tanesi de kişinin başından geçen kazalardır. Bu kazalar neticesinde ayak bileğinde şişmeler meydana gelir. Bunun ile özellikle maç esnasında alınan darbeler de ayak bileği şişmesine neden olur. Bu ve benzeri ayak bileği rahatsızlıklarının yaşanması halinde ilk yardım yöntemlerini bilmemiz halinde şişmeye ani bir şekilde müdahale ederek sorunun daha da ilerlemesini önleme imkânınız bulunmaktadır.

Tüm bu saymış olduğumuz Ayak Bileği Şişmesi sorunlarının nedenleri ve belirtilerini yaşamanız halinde nasıl davranmanız gerektiğini iyi bilmeniz hayatınızı kurtarmanıza yardımcı olacaktır. İlerleyen süreçlerde ayaklarınızda oluşabilecek her türlü sakatlığın yaşanmasının da önüne geçebilirsiniz.

Ayak Bileği Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak bileğinde meydana gelen şişmeleri önlemek adına bireyin daha fazla ağrı ve acı çekmemesi için birtakım önlemler almak şarttır. Kişi bu önlemleri alıp daha dikkatli davranması halinde hastalığın ilerlemesi engellemiş olur. Bu sayede daha kısa sürede tedavi olma imkânı söz konusudur.

Ayak bileğinde meydana gelen şişmeleri önlemek adına alınacak önlemlerin başında buz torbası tedavisini önerebiliriz. Özellikle ayak bileğinden meydana gelen şişmelere ilk müdahalenin yapılması açısından buz tedavisi oldukça etkili bir yöntem olup sık sık kullanılan bir yöntemdir. Buz tedavisini şişmelerin devam ettiği ilerleyen süreçlerde de kullanmanız halinde yararını görmeniz mümkündür. Zira buz sayesinde uygulayacağınız soğuk etkisi sayesinde Ayak Bileği Şişmesi yaşanan bölgede biriken kirli kanın dağılmasını daha çabuk gerçekleşir. Bunun yanı sıra soğuk tedavisi şişmelerin inmesi adına oldukça yararlı bir yöntemdir.

Ayak bileğinde oluşan şişmelere karşı uygulanması gereken bir diğer tedavi yöntemi ise düzenli ve dengeli bir beslenme programının uygulanmasıdır. Bu sayede ayakta oluşan şişmeler, burkulmalar ve yaralar daha çabuk iyileşecektir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise şifalı ve bitsel otlardan elde edilen ilaçlar, kremler ve merhemlerin kullanılmasıdır. Bu merhemlerin ayak bileğinde şişen noktaya sürülmesi halinde hastalığın düzelmesi söz konusudur.

Her şeye rağmen ayak bileği şişmesi yaşanması halinde mutlaka en yakın bir sağlık ocağına başvurmak oldukça önemlidir.

Ayak Bileği Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Bebeklerde Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6