Ayak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Şişmesi, Özellikle yaşı ilerleyen kişilerde sık rastlanılan bu rahatsızlık birçok ayak hastalığı ve eklem ağrılarını da beraberinde getirmektedir. Bu sebepten ötürü ayak ağrılarına karşı ve Ayak Altı Şişmesi rahatsızlığına karşı birtakım önlemler almak gerekir. Ayakların nefes alamaması, uzun süren yürüyüş ve koşular, ani hareketlerin yapılması neticesinde ayakta oluşabilecek sorunlar Ayak Altı Şişmesinin en temel sorunlarındandır. Bunun ile ayaklarda oluşan şişliklerin nedeni tespit edilemeyen durumlarda da ortaya çıkması mümkündür. Kullanılan ilaçların yan etkisinden kaynaklanan ya da alerjik sebeplerden ötürü de ayak altı şişmesi durumu söz konusu olabilir. Ancak bu durumlar ayak altı şişmelerini dolaylı yollardan etkilemesi sebebiyle tespit edilmesi zor bir durumdur.

Ayak Altı Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Ayaklarda meydana gelen birtakım zorlanmalar ayak altı şişmesi belirtisi olabilir. Özellikle bacak ekleminin ağrıması söz konusu ise bu durum tehlikeli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu durum beraberinde ayak altında şişliklerin yaşanmasına neden olur. Özellikle romatizma ağrıları yaşayan bireyler fazla yürümeleri neticesinde ayaklarında ayrıların yaşanması söz konusudur. Ayak ağrılarının hissedilmesi ve tespit edilmesi oldukça kolay olup böyle bir durum yaşanması halinde nasıl davranılması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Ayak altı şişmesi yaşanmasıyla birlikte ayakları zorlamamalıyız. Ayakları zorlamamız beraberinde Ayak Altı Şişmesi durumunu daha da şiddetlendirip artmasına neden olacaktır. Bu durum için vakit kaybetmeden önlem almak ve kendimizi yormamak en uygun davranış olacaktır.

Ayak Altı Şişmesi Kimlerde Görülür

Ayak altı şişmesi rahatsızlığı yaşlılarda sık sık rastlanılan bir durum olması ile gençlerde ve çocuklarda pek rastlanıldığı söylenemez. Bunun ile yine de çocuklarda ve bebeklerde böyle bir riskin oluşmaması adına dikkatli olmak şarttır. Özellikle bebeklerde meydana geliyorsa bu durumun ciddiye alınması gerekir. Bebeğinizin doğumla beraber ayaklarında şişlik görülüyorsa vakit kaybetmeden Uzman bir hekime danışılması gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde bebeğiniz büyüdüğü zaman yürüme sıkıntıları yaşaması söz konusudur. Bu ve benzeri tehlikelere maruz kalmamak adına erken tanı ve erken tedavi oldukça önemli bir husustur.

Bahsetmiş olduğumuz gibi Ayak Altı Şişmesi genellikle yaşlılarda sıklıkla yaşanan bir rahatsızlık türüdür. Bu durumun sebebi ise ilerleyen yaş ile yaşlılarda kas yapıları giderek zayıflamakta ve güçsüzleşmektedir. Ağır işlerine yapılması ile ayaklarda sık sık şişmeler meydana gelmesi söz konusudur. Bu durumu önlemek adına yaşlıların kendisini yormaması gerekir. Hızlı ve ani hareketlerin yapılması konusunda dikkatli olması gerekir. Yalnızca oldukları yerlerde yani oturdukları yerlerde birtakım egzersizler yaparak bu rahatsızlığı önlemeleri söz konusu olabilir. Bunun ile kullanmış olduğu ilaçlara da dikkat etmeleri gerekir.

Ayak Altı Şişmesi Tedavisi ve Kurtulma Yöntemi

Ayak altında şişmelerin yaşandığını tespit etmemiz halinde bir an önce doktora görünmemiz şarttır. Erken tanının konulması ayakların sağlığı için oldukça önemlidir. Zira ayak şişmeleri beraberinde ayaklarda yürüme zorluklarına ve uyuşmalara neden olmaktadır. Bunun için Ayak Altı Şişmesi rahatsızlığı olan bireylerin bu sorundan kurtulmaları adına ağır yükler taşımaması oldukça önemli bir husustur. Bunun ile ani hareketler yapmaları da oldukça tehlikelidir. Hızlı ve ani hareketlerden kaçınmaları gerekir. Yalnızca doktorunun tavsiye etmiş olduğu birtakım egzersizleri düzenli bir şekilde yapmaları halinde hastalıktan kurtulmaları söz konusudur. Hastalar aynı zamanda kullanmış oldukları ilaçların yan etkilerine de dikkat etmesi gerekir. Bunun ile Ayak Altı Şişmesi rahatsızlığı için kaplıcalara gidilmesini de önerebiliriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi