Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf bezi şişmesi, vücudumuzdaki dokularımız arasında biriken sıvıların ve protein yapılarının karışımıdır. Bu sıvı, lenf sistemi yardımcılığıyla kana karıştırılmadan hemen önce lenf bezlerinde kontrolden geçer. Bu şekilde bakteri ve diğer zararlı organizmalar burada
Süzülür. Lenf bezi şişmesi genel olarak lenf bezlerinin normalden daha fazla çalışması nedeniyle şişer.

Lenf Bezi Şişmesi Neden Olur?

Enfeksiyon

Lenf bezlerinde karmaşık bir kan damarı ağı vardır. Burada bulunan akyuvarlar, lenf sıvısında taşınan mikroorganizmaları öldürürler. Hasta eğer enfeksiyon kapmış ise vücudunda çok fazla miktarda virüs ya da bakteri var demektir. Öldürülmeleri için ihtiyacı olan akyuvar sayısı ve faaliyeti arttıkça lenf bezleri şişer. Lenf bezi şişmesi genel olarak enfeksiyonlardan kaynaklanır. Lenf bezi şişmesine sebep olan bazı enfeksiyonlar; soğuk algınlığı ve grip, ağız yaraları ve aftlar, diş eti iltihabı, diş apseleri, kedi tırmığı hastalığı, kronik kulak iltihabı, kızamık, beze humması, streptokok boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, frengi, tüberküloz, AIDS.

Enfeksiyon bağlı olan lenf bezi şişmesi durumu genelde ağrılı olur. İltihap kapan eğer bölge sınırlı bir alan ise kendisine en yakın olan lenf bezini şişirir. Ağızda olan iltihaplarda çenenin; kulaktaki iltihaplarda ise boynun şişmesi bundandır.

Lenfoma

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen kanser ya da tümör lenf bezlerini şişirebilir. Bazı zamanlarda ise lenf bezi direkt kendisi tümör geliştirir. Bu hastalığa lenfoma ismi verilmektedir. Bu durumda ise lenf bezleri şişer.

Tümör

Vücudun herhangi bir bölümünde tümör oluştuğunda kendisine en yakın olanından başlamak üzere lenf bezlerini şişirmeye başlar. Kadınlarda meme tümörüne bakılabilmesi için koltuk altını kontrol etmenin nedeni budur. Lenf bezinin şişmesi, tümör varlığını kanıtlayan kesin bir delil değildir hem de tümör varsa bile kötü huylu ya da iyi huylu olduğuna dair fikir vermez. Tümör kaynaklı lenf bezi şişmeleri genellikle ağrısızdır. Bazı durumlarda şişen lenf bezinin çıkarılması gerekebilir.

Diğer Nedenler

Lenf bezi şişmesine neden olan diğer durumlar; lösemi, ilaç alerjisi, eklem iltihabı, vücuda yabancı madde girişi.

Enfeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lenf bezi şişmesinin sebebi eğer enfeksiyon ise ilgili bakteri ya da virüsle mücadele etmek lenf bezi şişliğinin inmesini sağlayacaktır. Doktorunuz muayene sonrasında gerekli antibiyotik ya da antiviral ilacı yazmalıdır. İltihap ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler ve aspirin işe yarar. Diğer klasik enfeksiyonla savaşma yöntemleri de (Bol su tüketimi, istirahat, vitamin destekleri.) lenf bezinin stabil boyutlara çekilme sürecini hızlandırır.

Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lenf bezi şişmesi sebebi kanser ya da iyi huylu tümörse, o tümör çıkarılmadan ya da kanser tedavi edilmeden lenf bezi inmez. İhtiyaç duyulan durumlarda alınan kemoterapi tedavisi ile de lenf bezlerinin inmesi söz konusudur. Bu tip zamanlarda doktor görüşüne itibar edilmelidir.

Bu tedavilerin haricinde, lenf bezi şişmesinin sebebi vücuda yabancı madde geçişi ise o yabancı madde gerekli müdahalelerle (Basit işlemler ya da cerrahi operasyon) vücut dışına çıkarılır.

Lenf Bezi Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bacak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi