Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dil şişmesi, çoğunlukla alerjik reaksiyonlardan dolayı oluşan dil şişmesi, bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Özellikle bu hastalıklar arasında en ciddisi olarak kabul edileni dil kanseridir. Dil de oluşan bazı değişimler ve dilin gözle görülür şekilde şişmesi, dil kanseri hastalığının belirtisi olmaktadır. Ancak bu belirtiler diğer birçok hastalığında da semptomları arasında yer almaktadır. Eğer dilde bulunan şişlik 1-2 gün içerisinde geçmediyse mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Aynı zamanda tüketilen aşırı sıcak besinlerde dil ucun da şişlik oluşmasına yol açmaktadır. Kişi de dil şişmesinin neden kaynaklandığını bilinmesi ve tedavisinin ona göre yapılması gerekir.

Dil şişmesi, ağız içerisine oluşan bazı enfeksiyon ve virüslerden de kaynaklanabilir. Bunun için dil şişmesine neden olacak herhangi bir sağlık sorununuz ve durumunuz yoksa sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilmektedir. Dil şişmesine bağlı olarak gelişen bir hastalığın belirtisi olarak görülebilir.

Dil şişmesi neden olur?

Dil kanseri: Çok ciddi hastalıklardan bir tanesi olan kanser erken teşhis ve tedavi ile iyileştirebilir. Dil kanseri de aynı şekilde erken tedai ile önlenebilecek ve iyileştirilebilecek bir hastalıktır. Dil kanseri kendini dil şişmesi ile belli edebilir. Ancak bunun yanında dilde kanama, kırmızı renkli lekeler, kanama, beyaz lekeler ve kulak ağrısı ile kendini belli etmektedir. Lakin verilen bu belirtiler sadece dil kanseri değil bazı hastalıkların da belirtisi olduğu için hastalığın tanısı doktor tarafından yapılmalıdır.

Dil iltihabı: Dil şişmesi ve boğaz kısmında ağrı ile kendini belli eden bu hastalık ağız içerisinde bakteri kaynaklı enfeksiyonların yol açmasından oluşmaktadır. Aynı zamanda çok baharatlı ve sıcak tüketilen besinler de dil iltihabına neden olmaktadır.

Alerjiler: Vücudun alerjik reaksiyonu ilk olarak boğaz ve dilde meydana gelmektedir. Dil şişmesi, hapşırma, kızarıklık, kaşıntı ve solunum yollarının tıkanması gibi belirtileri bulunan alerji, her insanının başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle ufak çocuklarda daha sık görülen bu durum dilde kırmızı renkli benekler ve dil çevresinde şişlik ile kendini belli etmektedir.

Mononükleoz: bu hastalık öpüşme hastalığı olarak da bilinir ve kişiden kişiye tükürük yolu ile bulaşır. Kişiye bulaşması halinde kişi bu hastalığı ömür boyunca taşır. Ancak belli zamanlar da dil şişmesi hastalığına yol açar. Bu da hastalığın atak yaptığı dönemlerde meydana gelen belirtilerden biridir. Dil de yanma, şişlik, yorgunluk hissi ve ateşlenmeye neden olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Kas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi