Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz şişmesi, özellikle mevsim değişimlerinde rastlanan hastalık olarak bilinmektedir. Boğaz şişmesine vücutta hızla çoğalan bakteriler ve mikroplar neden olmaktadır. Rahatsızlık kendini bazen bademciklerde kızarıklık olarak belirtir, bazen boğazda şişme olarak, iltihaplanma ve yaraların belirmesiyle kendini belli etmektedir. Boğaz şişmesi özellikle yutkunmayı çok zor hale getiren durumlarda olduğunda iltihaplı olarak, mide bulantısı şeklinde ve yüksek ateşlenmeyle belirti gösterdiği ağır durumlarda bir acilen Uzman bir hekime başvurarak gerekli görülürse antibiyotik uygulanıp tedavi edilmesi gereklidir. Bu rahatsızlıkta enfeksiyon belirtilerinin hızlı bir şekilde ilerleme göstermesi ve çabucak iyileşmenin tek çaresi olarak penisilin uygulaması rahatsızlığı geçirmektedir. Boğaz şişmesinin yanma oluşturan ve kızarıklık oluşturan ya da hafif bir şişkinlikle meydana gelen hastalarda ağrının en aza indirilmesi, boğazda oluşan şişliğin yok edilmesi için bazı boğaz şişliğine iyi gelen bitkisel tedaviler önerilebilir ve bu durumlarda oldukça iyi gelecektir. Bitkisel olarak yapılan kürler genellikle boğaz şişmesi ve ağrılarının tedavi edilmesinin yanında boğazdaki yutkunma zorluğunu ve yanma hissine de rahatlık sağlayacaktır.

Boğaz Şişmesi İçin Doğal Kür
 • 1 adet orta boy siyah turp
 • 5 yemek kaşığı süzme bal
Hazırlanışı: bu kür kullanımından bir gün önce hazırlanması gerekir. Boğaz şişmesi için uygulanacak olan doğal kürü hazırlamak için 1 adet orta boy siyah turpun üst bölümünü keselim ve içini güzelce çıkaralım. Turpun oyulan kısmı da turp içerisinde bırakarak üzerine 5 yemek kaşığı süzme bal ilave ettikten sonra turpu bir su bardağının üstüne oturtarak bir gece bekletelim. Bir gün sonra turptan bardağın içine süzülen ballı turp karışımını içerek, boğaz şişmesinde önemli derece fayda sağladığını göreceksiniz.

Boğaz şişmesi, bademciklerde tonsilit adı verilen iltihaplanma belirtisi oluşturan bakterilerin meydana getirdiği bir rahatsızlıktır. Bademcikler boğazın her iki tarafında ve boğazın üst kısmında bulunmalarından dolayı kolaylıkla fiziki muayene uygulanabilmektedir. Boğaz şişmesi, iltihaplanmalar sonucunda meydana gelir. Çok fazla görülen iltihaplanma belirtisi bademciklerde kızarma olarak görülmesiyle kendini gösterir. İltihaplanmanın biraz daha ilerlemesiyle de bademciklerin üzeri beyaz veya yeşile yakın olan bir renk halini alırlar. Bütün bu görünüm farklılıklarıboğaz şişmesini oluşturan iltihaplanmanın seviyesini gösterir.

Boğaz Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Her hastalanma durumunda olduğu gibi boğaz şişmesi belirtisine neden olan iltihaplanma, çeşitli nedenlerle kendini gösterir. Boğazın şişmesi durumunda şu belirtiler ortaya çıkabilir;
 • Boğazda sürekli olarak ara ara kesintilerle ağrı oluşumu,
 • Yutkunmakta zorluk oluşması ve yutulan şeyin boğaza takılması,
 • Sürekli olarak yüksek ateş olması,
 • Boğaz şişmesi olan kişinin sürekli olarak kendini yorgun ve halsiz hissetmesi,
 • Ağızda kötü koku meydana gelmesi,
 • Boynun iki tarafında bulunan bezlerde şişlik meydana gelmesi gibi belirtiler boğaz şişmesi belirtileri olarak görülür.
Boğazın iltihaplanması sonucu farenjit denilen bir rahatsızlık ortaya çıkar. Boğaz ağrısının artmasına neden olan özellikler arasında bakteriler ve metabolizmaya bağlı işlevler bulunmaktadır. Aşırı sıcak ve havasız ortamlarda boğaz ağrısının meydana gelmesi gözlemlenebilir. Boğaz ağrıları 4 veya 7 yaş arasında çok sık görülebilir, insan vücudunun zayıf olduğu zamanlarda bu durum yaş gözetmeksizin ortaya çıkar. Boğaz ağrısına sıklıkla sebep olan etkenler arasında virüsler ve bakteriyel sebepler gösterilebilir.

Boğaz şişmesi sonucunda ortaya çıkan durumlar
 • Ses kısıklığı yapması
 • Öksürük yapması
 • Boğaz yanması
 • Yorgunluk
 • Nefeste koku hissetme
Doktor kontrolü ile yazılmış antibiyotikler etkili bir yöntem olarak günümüzde sağlık alanında en çok tercih edilen yöntemdir.

Boğaz Şişmesi Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: Adaçayı, kedi otu, şakayık, servi kozalağı, bal, mine çiçeği, nilüfer çiçeği, papatya, ebe gümeci, kara turp, menekşe, bal.

Boğaz Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Mide Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Mide Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eller Neden Şişer?

Eller Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

Güncel

Bacakta Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi