Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vajina şişmesi, vajinada meydana gelen ağrılı şişlikler genel olarak o bölgede yaşanan bir iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Vajinanın hemen girişinde yer alan ve Bartholin bezi adı verilen salgı bezlerinin kimi zamanlarda ağız kısmının tıkanması ile salgı boşalma işlevini yerine getiremez ve kist oluşumuna sebep olur. Oluşan kistin içinde zamanla çoğalan mikroplar da apse oluşmasına ve vajinada ağrılı şişlikler oluşmasına sebep olmaktadır.

Bartholin apsesi adı verilen bartholin salgı bezinin şişmesi halidir. Bu bartholin bezleri vajinanın her iki tarafında yer alır ve vajinanın kuru kalmamasını özellikle ilişki sırasında kaygan olmasını sağlayan salgı bezleridir. Bazı zamanlarda bu salgı bezlerinin kanalları bir şekilde tıkanır ve sıvı olduğu alanda birikir ve şişlik meydana gelir. Şişliğin geçmesi için sıvının dışarıya atılması gerekir. Sıvı dışarıya atılmaz ve herhangi bir şekilde enfekte olursa apse yapar ve kist oluşumuna sebebiyet verir. Bu şişliğin oluşmasının pek çok nedeni olabilir ancak en çok rastlanılan neden genital temizliğin yapılmaması durumudur. O yüzden tekrar nüksetmemesi için hijyene daha çok önem verilmelidir. Bu şişlikler ciddi anlamda günlük yaşamı etkileyecek seviyede ağrıya neden olduğu için mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Bunun için kesinlikle bir kadın doğum uzmanına görünmek gerekir. Çünkü kistin büyüklüğüne göre kimi zaman kese içinde bulunan apsenin enjektör ile çekilmesi gerekebilir. Uygun bir tedavi ile vajinada ağrılı şişlikler çok kısa bir süre içerisinde tedavi edelebilmekte ve ileride tekrarlama olasılığı da son derece düşük seviyededir. Kimi zaman vajinada ağrılı şişlikleriltihap dolu olan kesenin kendi kendisine patlaması ile de iyileşebilmektedir. Fakat ağrının geçmiş olmasına rağmen yine de ilaç kullanımı gerekli olabileceği için bir kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır.

Vajina şişmesi çocuk olmasını engellemez. Çünkü bu her 100 kadından 2'sinde hayatında birkaç defa görülen bartholin apsesi adı verilen bartholin salgı bezinin şişmesi durumudur.

Tedavisi durumunda ise bu şişlik eğer çok küçük ve şikâyet edecek kadar ağrı ya da sızı oluşturmuyorsa kişi evde sıcak suya oturma seansları yaparak kendini tedavi edebilir ancak bu şişlikler bazı durumlarda portakal büyüklüğüne kadar ulaşmış olabilir bu durumda kesinlikle doktora başvurulmalıdır doktor tarafından oluşan büyük kistler cerrahi drenaj yöntemiyle alınmalıdır. Cerrahi müdahale esnasında hekimler mümkün olduğunca beze zarar vermemeye çalışır ancak yine de salgı bezi zarar görebilir. Bu durumda vajinaya sıvı aktarılarak, ıslak ve kaygan olmasını sağlayan bartholin bezleri tam olarak çalışmadığı için vajinanızda kuruluk meydana gelir ve ilişki yaşanması durumunda ağrı hissedilir. O yüzden mümkün olduğu sürece bartholin bezleri zarar görmemelidir. Tedaviden sonra oldukça dikkatli olmak hijyene çok fazla önem vermek gerekir çünkü %20 oranında hastalık kendini tekrarlayabilir ve vajina şişmesi yeniden oluşabilir.

Vajina Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Parmağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmakların Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmakların Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?