Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Şişmesi, Toplumumuz sık sık yaşanan ancak insanların genel olarak utanması sebebi ile doktora danışmadı sorunlardan bir tanesi de makat şişmesi rahatsızlığıdır. Çoğunlukla ihmal edilen ve doktora gidilmeyen bu durumun kendiliğinden geçmesi söz konusu olmadığı için bu rahatsızlığı yaşayan hastaların bir an önce hastaneye gitmeleri gerekir. Makat Şişmesi genellikle makat ve çevresinde gerçekleşen yaralanmalar ve ağrılar neticesinde oluşup özellikle de tuvalet ihtiyacının giderilmesi esnasında hastaya büyük acı vermektedir. Bu rahatsızlık aynı zamanda halk arasında basur olarak bilinen ve tıp dilinde hemoroid ya da anal fissür olarak bilinen hastalık olup ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir. Makat Şişmesi beraberinde birçok sorunun yaşanmasına da neden olmaktadır.

Makat Şişmesinde Erken Tanının Önemi

Makat şişmelerini yaşanmasını anlaşılması oldukça kolay olup hastaların erken tanı için bu durumu doktora belirtmesi gerekir. Makat şişmelerinde erken tanı hayat kurtarabilir. İlerleyen süreçlerde hastanın olumsuz sonuçlar ile karşılaşmaması adına erken tanı oldukça önemlidir. Özellikle makat şişmelerinde cerrahi müdahale en son tercih edilmesi gereken bir durum olduğu için erken tanı sayesinde tedavi için başka yöntemlere başvurmak söz konusudur.

Makat Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Makat şişmelerini belirtileri oldukça kolaydır. Bu sebepten ötürü de hastanın erken tanı yapması da oldukça kolaydır. Makatta şişliğin olduğunu anlamamız için birtakım olayların yaşanması gerekir. Örneğin tuvalet ihtiyacının giderilmesi esnasında tuvalet kağıdında kan görülmesi halinde bu rahatsızlığa yakalanmış olduğunuzu söylemek mümkündür. Aynı zamanda bu durum kendini sık sık gösteriyorsa eğer önlem alınması gerekir.

Makat şişmelerinin bir diğer belirtisi ise makat memelerinin dışarı taşması sonucunda oluşmaktadır. Bu durumu hasta çok rahat bir şekilde anlayabilir. Özellikle tuvalet esnasında meydana gelen zorlanmalar ve tuvalet kağıdında oluşan kanlanma bu durumu örnek verilebilir. Bu durumu tespit edilmesi ise oldukça kolaydır. Tuvalet esnasında makat bölgesine elimizi atmamız halinde Makat Şişmesi çok rahat bir şekilde tespit edilmektedir.

Makat şişmesinin bir diğer belirti ise oturduğumuz esnada görülen zorlanmalardır. Özellikle de işi sebebi ile uzun süre oturmak zorunda kalan hastalarda sık sık bu sorun meydana gelmektedir. Böyle bir durumun yaşanması halinde makat ve çevresinde ağrı hissedilebilir. Bu sorun da beraberinde makat şişmelerinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Makat Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Makat şişmelerinde erken tanının önemini yukarıda belirtmiştir. Bu sayede tedavi sürecinde cerrahi müdahaleden kurtulmuş oluruz. Zira cerrahi müdahale Makat Şişmesi durumunda en son tercih edilmesi gereken bir durumdur. Erken tanının konulması sayesinde ameliyat ile tedavi olmadan bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki makat şişmeleri kendiliğinden düzelebilen bir rahatsızlık değildir.

Makat Şişmelerini tedavisinden doktorun önerileri doğrultusunda kullanılan birtakım ilaçlar etkili olmaktadır. Bu ilaçların kullanılması halinde makat çevresinde oluşan şişmeler ve ağrılar geçebilmektedir. Bu yüzden doktorun bu rahatsızlığı gidermesi açısından yazmış olduğu ilaçları kullanmamız gerekir. Bu hastalığı ciddiye alıp ilaçları aksatmadan düzenli bir biçimde kullanmak gerekir. Makat şişliklerinde ilaçla tedavinin yanı sıra birtakım merhem ve kremlerin de kullanılması söz konusudur. Özellikle ilaç kullanmakta zorlanan hastaların şifalı bitkilerden ve otlardan üretilen bu merhemleri Makat Şişmesi yaşanan bölgeye sürmeleri halinde hastalıktan kurtulmaları mümkündür.

Spor ve Egzersizlerin Önemi

Makat şişmelerinden kurtulmanın bir diğer yolu ise spor ve egzersizlerin yapılması halinde meydana gelmektedir. Her sabah çok kısa süreliğine de olsa yapılacak olan yürüyüşler oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra koşuların yapılması ve birtakım egzersizlerin uygulanması da oldukça etkilidir. Çalışmış olduğu işi gereği sürekli oturmak zorunda kalan hastaların ise en azında birkaç dakikalığına da olsa çalışmasına ara verip ufak yürüyüşler yapması gerekir. Bu sayede hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Makat Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

Göz Şişmesi Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6