Bebeklerde Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde bademcik şişmesi, genellikle bademcik iltihabı sonucunda ortaya çıkar. Bebekler nadirde olsa bundan etkilenebilir. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmediğinden, bademciklerin bakteri ve virüslerden etkilenmesi daha kolay olur. İltihaplanan bademciklerde kızarıklık, şişme, bazen sarı iltihaplı oluşumlar ortaya çıkabilir. Bebeklerde bademcik şişmesi en fazla boğaz ağrısıyla kendini belli eder. Bununla bebeklerde huzursuzluk, kulağa vuran ağrı, yutkunmada zorlanma olduğundan beslenmede sorunlar yaşanmaya başlar. İltihap ilerlediyse boyundaki lenf bezlerinde şişme ve ağrı, ses değişikliği, ağız kokusu gibi belirtilerde görülebilir. Bu durumda bebeklerin ihmal edilmeden doktora götürülmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

Bebeklerde bademcik şişmesi tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerin sağlığı açısından bademcik şişmesi gecikmeden tedavi edilmelidir. Rahatsızlık başka komplikasyonlara da neden olabilir. Bu yüzden bademciklerdeki enfeksiyon tedavi edilmeli ve belirtiler ortadan kaldırılmalıdır. Tedavi süresince bebeklerin yeteri kadar sıvı almasına ve ağız bakımının yapılmasına da dikkat edilmelidir. Bademciklerdeki iltihap bakteri kaynaklı ortaya çıktıysa, doktorun önerdiği antibiyotik ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu bebeğinizin hem ağrısını giderecek hem de bademcik şişmesine iyi gelecektir. Her ne kadar bebeklerde antibiyotik kullanımı pek tavsiye edilmese de ağrı, şişlik, lenf bezleri şişliği, romatizmal kalp iltihabı, böbrek sorunları gibi komplikasyonları bu sayede önlenebilir. Ancak virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotikler yararlı olmadığı gibi, bebeklerin bağışıklık sistemine olumsuz etkiler yapar. Antibiyotik doğru dozda ve sürede kullanılmaya devam edilmelidir. Çünkü yetersiz doz kullanılırsa, bademcik iltihabı tam olarak iyileşmez. Bu şekilde bebeklerde bademcik şişmesi sıkça tekrarlayabilir ve bebeğinizin solunumunu zorlaştırabilir. Bademcik çevresinde apse oluşursa, bunlar içinde uygun tedaviye başlanmalıdır. Gerekirse bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması gündeme gelebilir.

Bebeklerde bademcik şişmesi durumunda dikkat edilmesi gerekenler
 • Bebeklerin bu süreçte dinlenmelerine özen göstermelisiniz.
 • Günlük aldığı su ve diğer sıvı besinlerin miktarı arttırılmalıdır
 • Anne sütü alan bebeklerin beslenmesine bu şekilde devam edilmeli, ek gıdalar alan bebekler için zorlanmamaları açısından sulu gıdalar hazırlanmalıdır. Besinlerin besin değerlerine de dikkat edilmelidir.
 • Boğaz ağrısı oluyorsa, nefes almakta zorlanıyorsa doktorun önerdiği ilaç tedavileri aksatılmadan uygulanmalıdır
 • Bebeklerin bulundukları ortam nemlendirilmelidir
 • Bebeklerde bademcik şişmesi sorunu yaşandığında bulundukları yerde sigara içilmemesine özen gösterilmelidir. Bu önlem bebekleriniz için her zaman geçerlidir.
 • Bebeğiniz ek gıda alıyorsa, mutlaka C vitamini içeren besinler verilmelidir
 • Beslenmede aşırı soğuk ve sıcak yiyeceklerden kaçınılmalıdır
 • En önemlisi bebeğinizin temizliğine, özellikle el ve ağız temizliğine özen göstermelisiniz. Sıkça ellerini ağzına götüreceği için enfeksiyonun yayılması söz konusu olabilir.

Bebeklerde Bademcik Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklar Neden Şişer?

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6