Çene Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çene Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çene şişmesi, çene altındaki ağrılı şişliklerin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bunun en yaygın nedeni arasında, çene kısmında ve altında yer alan ve bademcik olarak isimlendirilen lenf düğümleri yapılarının şişmesi ile çene şişmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şişlikler vücudun farklı bölümlerinde de oluşabilmektedir. Çene altındaki bir beze ya da ağrılı beze acil tıbbi tedavi gerektiren altta yatan bazı hastalıkların göstergesi de olabileceğinden mutlaka Uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Lenf düğümleri, bağışıklık sisteminin çok önemli bir bölümüdür ve vücudun savunma mekanizması olarak önemli bir rol oynar. Lenf düğümleri kişinin sağlığının tehlikeye girmesini önlemek için vücuttan zararlı patojenler filtre edilmesine yardımcı olur. Lenf düğümleri enfeksiyonlar ve rahatsızlıklara karşı mücadelede yardımcı olan antikor açısından oldukça zengin lenf salgısının üretimini sağlar.

Aslında lenf düğümleri sadece çene altında olmamakla beraber kasık, koltuk altı gibi vücudun çeşitli yerlerine yerleşmişlerdir. Diğer lenf düğümler de çene altındakiler ile aynı rolü üstlenmişlerdir. Zaman zaman, lenf düğümleri, vücuttaki bir problemden etkilenebilir ve bir tarafta veya her iki tarafta çene ağrısına yol açabilir. Çene şişmesi ve çene altında ağrılı lenf nodları oldukça rahatsız edebilir ve konuşma, çiğneme gibi günlük işleri etkileyebilir. Bu problemi çözmek için, bu durumun kaynak sebebini belirlemek gereklidir.

Çene şişmesinin birçok nedenleri olabilir. Ağrı geçici olabilir ve bir süre sonra kaybolabilir. Ama ağrı devam ediyorsa ve şişlik daha şiddetli ise bu durumun tanı konulması için bir endokrinolog ya da bir sağlık kuruluşuna muayene olmak gerekir. İşte nedenlerden bazıları;

Yabancı Saldırganlar: Lenf düğümleri, beyaz kan hücrelerini ayda diğer tabir ile lenfositleri fazla üretmesinin bir sonucu olarak çenede şişlikler ve ağrılı şişlikler oluşabilir. Bu tepki, vücuda giren yabancı maddelere karşı vücudu korumak için verilen bir tepki olabilir. Beyaz kan hücre sayısında bir artış nedeni ile lenf düğümleri şişer ve ağrılı hal alabilir.

İltihaplanma: Ağrının kaynağını ilgili bezdeki bir enfeksiyon ve iltihap oluşturabilir ve ağrıya neden olabilir. Çene şişmesi ve ağrı, fungal, mikrop ya da viral enfeksiyonun bir sonucu olarak gelişebilir. El ile yapılan kontrollerde bu şişlikler hissedilir.

Diş ve Kulak Sorunları: Diş enfeksiyonları çene altında ağrılı kitleler, bezeler oluşmasına sebep olabilir. Kulak enfeksiyonları da çene ve çene altında, bezlerde ağrı hissini tetikleyebilir.

Lenfoma: Çok az da olsa, çene şişmesi var ve bölgeye dokunulduğunda bir sertlik elinize geliyorsa lenfoma adı verilen lenf nodüllerinin kanserleşmesi aşaması olabilir. Lenf düğümlerindeki bir tümör belirtisi, büyümesi nedeni ile malign ve kansere yol açabilir.

Diğer Enfeksiyonlar: Lenf düğümlerinde ağrı ve şişliğe neden olan diğer enfeksiyonlar ise soğuk algınlığı ve grip, kızamık, ağız yaraları, enfeksiyöz mononükleoz, diş eti iltihabı ve cilt enfeksiyonları sayılabilir. Bu rahatsızlıklar birincil sebepler olabilir ya da otoimmün bozuklukları gibi ikincil sorunlara neden olabilir.

Lenf düğümlerinin şişmesi gerçekten çok ağrılıdır fakat aynı zamanda endişeye de sebep olabilir. Tedavi çok önemlidir çünkü bu durum acil olarak tedavi edilmesi gereken bir sorunun göstergesi olabilir. Ağrı ve rahatsızlığın giderilmesi amacı ile bölgeye şişmeyi indirmek için sıcak paket tedavi uygulaması yapılabilir.

Çene Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Kas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi