Ayak Parmağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Parmağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Şişmesi, Ayak insan vücudunun en altında bulunan, insanın yürümesini ve ayakta durmasını sağlayan bir organdır. Tüm vücudun ağırlığını taşıyan ve bu nedenle de kuvvet olarak yükü üstlenen en önemli bir organdır. Ayağın görevlerini tam olarak yerine getirebilmesi için sağlıklı ve kuvvetli bir yapıya sahip olması gerekir. Aksi takdirde ayaklar vücudu taşıma görevini yerine getiremez. Ayak toplamda 26 adet kemik, birçok bağ ve kaslardan meydana gelir. Ayakta bulunan en büyük kemiklerden bir tanesi topuk kemiği iken en küçük kemik ise parmaklarda bulunan kemikleridir. Parmaklar ayakların uç kısımlarında bulunan ve günlük hayatta birçok olayda görev alan fonksiyonel organlardır. Ayak parmaklarının en büyük özelliği yürüme eylemine yardımcı olmasıdır. Ayak parmakları gün içinde en fazla kullanılan organlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra günlük hareketlerin çoğu beyin tarafından kaydedilir. İstemsiz bir şekilde beyinden gelen komutlarla otomatik olarak uygulanır. O nedenle de her türlü dış etkenlerden etkilenmesi diğer organlara nazaran daha fazladır. Ayak parmağının yapısı incelendiğinde en dıştan başlayarak sayıldığında sırasıyla cilt, yağ dokusu, kas, kemik ve ligamentler bulunur. Parmakları çalıştıran kas sistemi insan vücudunda iki adettir. Bunlardan herhangi birinin zarar görmesi ya da işlevini yapamaması ayak parmağında bozukluklara yol açar. Bu tür bozuklukların başında ayak parmağı şişmesi yer alır.

Ayak Parmağı Şişmesi Neden Olur?

Ayak parmakları gün içinde en fazla kullanılan organlardan bir tanesi olduğu için karşılaşabileceği durumlar oldukça fazladır. Ayak parmağı travmatik durumlarla karşılaşabilecek organların başında yer alır. Yaşanabilecek bu travma çeşitleri ayak parmağının kırılması, çıkması ya da doku zedelenmesi şeklinde de olabilir. Parmak kırılmalarına çoğunlukla sporla uğraşan insanlarda çok daha fazla rastlanılsa da gün içi ayağa uygulanan ters bir hareket bile ayağın kırılmasına neden olabilir. Yaşı ilerlemiş ve kemik erimesi hastalığı olan kişilerde bu duruma daha çok rastlanır. Kemikte yaşanan kırığın en önemli belirtilerinden bir tanesi de ayak parmağı şişmesidir. Parmakta şişliğin yanı sıra ağrı, ayakta ısı artışı ve morarma da görülebilir Yaşanan bu şişlik ayaktaki kemiğin çıkmasından da kaynaklanabilir. Böyle bir durumda eklemde hareket kısıtlılığı yaşanmaya başlar. Ayak işlevini tam olarak yerine getiremez. Ayrıca ayak parmağı enfeksiyon kaptığı zamanda şişebilir. Bakteri, virüs, parazit ve mantar gibi enfeksiyonlar da kapabilir. Bu tip enfeksiyonlarda en sık rastlanılan ayak parmağının etrafının beyaz iltihaplı kaplı olması ve şiş olmasıdır. Bu durum halk arasında dolama olarak adlandırılır. Enfeksiyoz durumlarının dışında karşılaşılan bir diğer neden de ayak parmağında romatoid artrit ile karşılaşılmasıdır. Bu durum daha çok kalıtsaldır. Böyle bir durumda ayak parmağı hiçbir zaman tam olarak iyileşemez ve tam formunda kullanılamaz. Ayakta bulunan kasların bir şekilde zarar görmesi de ayak parmağının şişmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda şiddetli olarak kas ağrıları yaşanır. Yaşanan kas ağrısının, kasın bir şekilde enfeksiyon kapmasından da kaynaklanabilir. Tıp dilinde bu durum myozit olarak adlandırılır. Myozit yaşandığı durumda ayak parmağında şiddetli ağrı ve şişme görülür. Son olarak parmakta görülen şişlik parmak tümöründen de kaynaklanabilir. Tümörler parmağın yapısında bulunan herhangi bir katmandan da kaynaklanabilir. Görüldüğü gibi parmakta yaşanan şişlik çok küçük bir sebep de olabilirken tümörle de karşılaşılabilir. O nedenle ayak parmağında bu tür bir şişlik yaşandığında uzaman bir hekime danışılması ihmal edilmemelidir.

Ayak Parmağı Şişmesinin Önlenmesi

Vücudun ağırlığını taşımakla yükümlü olan ayaklar günün büyük bir bölümünü ayakkabıların içinde kalarak geçirir. Bu nedenle ayağa giyilen ayakkabılar başta olmak üzere ayak sağlığına çok dikkat edilmelidir. Dar ya da fazla geniş, sivri burun, yüksek topuklu ayakkabılar ayağın aktif hareketlerini ve ayaktaki kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler. Bu da ayakta ve ayak parmaklarında çeşitli rahatsızlıkları ve deformasyonları meydana getirir. O nedenle vücudun en önemli parçalarından biri olan ayak ve ayak parmaklarına gerekli özenin gösterilmesi ayak parmağı şişmesi durumlarını bir nebze olsun önlenebilmesini sağlar.

Ayak Parmağı Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Eller Neden Şişer?

Eller Neden Şişer?

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Güncel

Kulak Deliği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi