Ayak Üstü Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Üstü Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Şişmesi: birçok insanda görülebilen ve kişiyi zorlayan bir rahatsızlıktır. Ayak üstü şişmesinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden biri de küçük damarlarda bulunan sıvının yumuşak dokularda toplanması ile ayaklar şişer. Eğer şişme ayaklarınızdan birini etkiliyor ise bunun nedeni bir sakatlık veya ayak damarlarındaki herhangi bir sorun olabilir. Ama şişlik her iki ayağı da etkiliyorsa nedeni herhangi bir kalp rahatsızlığı veya tüm vücudu etkileyen bir problem vardır.

Ayak Üstü Şişmesi Neden Olur?

Bu bölümde ayak üstü şişmesine neden olan durumlar hakkında bilgi vereceğiz. Bilindiği gibi tek taraflı ayak üstü şişmelerinde en önemli nedenlerden biri sakatlıktır. Burkulma, kırılma, çatlama gibi nedenler ayağın şişmesine neden olabilir. Böyle durumlarda hemen ilgili hekime başvurulmalıdır. Ayak kırılmasında aniden şişme gözlemlenir. Fakat burkulma incinme gibi durumlarda şişme durumu gecikmeli bir şekilde gözlemlenir. Ayak üstü şişmesinin sakatlanmalar dışında farklı nedenleri de olabilir. Bunlardan biri kalp rahatsızlıklarıdır. Kalp yetmezliği, kalp büyümesi gibi rahatsızlıklar ayağın şişmesine neden olur. Kalp fonksiyonlarını yitirirse kan pompalama durumu yavaşlar ve ayaklar şişer. Böbrekler vücudumuzun en önemli bölgelerinden biridir. Bunun nedeni vücudumuz için fazla olan sıvıyı vücuttan atması ve vücudun tuz dengesini düzenlemesidir. Ayak üstü şişmesine böbreklerde görülen sorunlarda neden olabilir. Bu sorunlardan bir tanesi de böbreklerin yeterli ölçüde tuz ve sıvıyı vücuttan atamamasıdır. Bunun sonucunda ayaklar şişer. Çeşitli karaciğer hastalıklarında ayakta şişme gözlemlenir. Mesela ciddi sakatlanmalar (Kırık, çatlak gibi) veya ciddi ameliyatlardan sonra uzun süre hareketsiz kalmak da ayak üstü şişmesine neden olur. Hamilelikte ayak üstü şişmelerinde önemli bir etkendir. Bu dönemde aşırı kilo alınması ayaklara normalden daha fazla baskı uygular ve şişlik oluşur. Hamilelikten dolayı genişlemiş olan rahim ayak ve bacaklara normal zamandakinden daha fazla baskı yapar ve bu nedenden dolayı da ayaklar şişer. Ayak üstünde şişliğe sebep olan sorunlardan biri de kullanılan ilaçların yan etkileridir. Kullanılan ilaçlar vücutta ödem oluşturur ve vücudun şişmesine neden olur. Uzun süreli hareketsizlik sonucu ayaklar şişer. Uzun süreli seyahat yolculukları veya normalden daha fazla masa başında oturarak çalışmak ayaklarda şişmeye neden olabilir.

Ayak Üstü Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak üstü şişmesinin birçok nedeni olduğu gibi tedavisinin de birçok yolu vardır. Bu yollardan bir tanesi ayağınızı kalp seviyenizin yukarısına kaldırmanızdır. Böylece ayağınızda biriken sıvı azalacaktır ve ayağınız normale dönecektir. Geceleri uyurken ayağınızın altına yastık koymalısınız. Bu pozisyonda uyursanız ayağınızda sizi rahatsız eden şişlik yavaş yavaş kaybolacaktır. Vücudunuzdaki magnezyum eksikliği ödeme neden olur. Buda ayağınızı şişir. Vücudunuza magnezyum takviyesi yaparsanız bu ödem azalır ve şişlik ortadan kalkar. Normalde yediğinizden daha az tuzlu yemelisiniz ve bolca su tüketmelisiniz. Ayrıca yaptığınız egzersizler kan akışını hızlandırdığı için şişlik azalır ve bir daha ki ayak üstü şişmesi için önlem almış olursunuz. Sürekli oturmaktan ve hareketsizlikten kaçının uzmanlar bir saat süresince oturan birinin beş dakika yürümesi gerektiğini gözlemlemişlerdir. Şişlikleriniz sakatlıktan kaynaklanıyorsa buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Ayrıca şişen bölgeye masaj yapmanız kan dolaşımını hızlandıracağı için ayak üstü şişlikleriniz azalmış olur. Fakat ayağınızdaki şişme kırık çatlak gibi önemli nedenlerden kaynaklanıyorsa acilen bu alanda Uzman bir doktora başvurmalısınız. Aksi takdirde ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ayak Üstü Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Güncel

Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi