Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak memesi şişmesi, insanlarda farklı farklı nedenlere bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlar, insanlarda aslında oldukça az karşılaşılmaktadır. Çünkü kulaklarda oluşan şişlikler daha çok insanlarda kulağın iç kısımlarında ya da kulağın kıkırdak yapısında meydana gelmektedir. Kulak memesi görevi açısından faydası bilinmeyen bir bölgedir. Bazı insanlarda yapışık olarak bulunan kulak memesi bu nedene bağlı olarak yokmuş gibi görülür. Bazı insanlarda ise net olarak belli olan kulak memesi çok yumuşak bir yapıdadır. Kulak memesi şişmesi, her zaman ciddi nedenlerden kaynaklandığı düşünülmemelidir. Çünkü bu durum bazen basit bir sivilcenin iltihaplanmasına bağlı olarak bile gelişebilmektedir. Bunun için şişmiş olan kulak memesi için yapılabilecek en önemli şey Uzman bir cildiye doktoruna görünmektir. Kulak memesinde meydana gelen şişlikler birçok zaman iltihapla doludur. Bu nedenle iltihabın bu bölgede oluşmasına neden olan tüm etkenlerin kulak memesi şişmesine neden olduğunu belirtmek isterim. Kulak memesi her zaman kulakta meydana gelen bir sorundan kaynaklanarak ortaya çıkmayabilir. Örneğin bir şeker hastasında ya da obezite sorunu olan bir kişide vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ödem, kulak memesinde de bir miktar oluşabilir. Bu durum aslında kulak memesi şişmesinin birçok farklı nedeninin olduğunu ortaya koymaktadır. Bazen kulak memesi şişmesi nedeni bilinmediği halde çocuklarda da meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda şişliklerin azaltılması için birçok uygulama yapılarak şişlikler önlenmeye çalışılır.

Kulak memesi şişmesi için ne yapılabilir?
  • Kulak memesi şişmesi olan insanların yapması gereken en önemli şeylerden biri tabi ki şişen kulak memesine günde en az üç kez soğuk uygulama yapmaktır. Bu şekilde yapılan soğuk uygulama sayesinde kulakta oluşan şişlik büyümeyecek ve hatta azalacaktır. Soğuk uygulama yaparken, soğuk cismi direk olarak cildinize değdirmekten kaçının. Bunun için bir bez parçası kullanabilirsiniz.
  • Eğer kulak memesi şişmesi, bir iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkıyorsa bu durumda bölge günde en az üç defa antiseptik ilaçlarla temizlenmeli ve mikroplardan arındırılmalıdır. Bu şekilde yeniden oluşacak olan iltihaplar biraz da olsa engellenebilir.
  • Kulak memesi şişmesi sorunu olan insanların bir süre kesinlikle küpe ve buna benzer aksesuarlardan uzak durmaları gerekmektedir. Bu şekilde kulakta oluşan enfeksiyonlara karşı bir önlem alınmış olacaktır.
  • Bu durum tam olarak ortadan kalkana kadar insanlarda kesinlikle elle kulak memesine dokunulmamalıdır. Bu durumlarda yine enfeksiyonların artmasına ve şişliğin artmasına neden olacaktır.
Kulak memesi şişmesi, genellikle beraberinde ağrı ve kızarıklık gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda insanlar istemese bile doktora gitmek zorunda kalırlar. Eğer sizde de şişlik artıyorsa, kızarıklıklar ortaya çıkmışsa bu durumlarda kulak memesi şişmesi probleminin varlığını anlayabilirsiniz.

Tedavi: Kulak memesi şişmesi sorununun tedavi edilebilmesi için yine birçok hastalıkta olduğu gibi öncelikle teşhis edilmesi gerekmektedir. Tam olarak teşhis yapıldıktan sonra sorunun nedeni bir iltihaplanmaysa bu durumlarda direk olarak doktorunuz size antibiyotik ilaç verecektir. Bu ilaçları aksatmadan ve saatinde kullanmanız durumunda en geç iki hafta içerisinde yapılan tedavilerden olumlu sonuçlar alınabilecektir. Bunun yanı sıra doktorunuz bu konu hakkında size herhangi bir ağrı şikâyetinizin olup olmadığını soracaktır. Eğer kulak memesi şişmesi ile bir ağrı söz konusuysa bu durumlarda ağrı kesici ilaçlar vererek ağrılarınızı kontrol altına alacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koşarken Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Koşarken Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kol Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kol Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi