Yüzün Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yüzün Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün şişmesi, herkesi telaşlandıracak bir sorundur. Özellikle sıka bunu yaşayanlar mutlaka sebepleri hakkında bilgi almak için doktora gitmelidir. Bunun dışında ortaya çıkan şişliklerde çevresel etkenler sorgulanmalı ve bazı önlemler alınmalıdır. Yüzün şişmesi kendini ağrı, yüzde bazı bölümlerde kızarlık ya da tamamında kızarıklıkla, göz etrafında kızarıklık, cilt döküntüleri gibi belirtilerle gösterebilir. Yüze alınan darbelerde yüzün şişmesine yol açabilir. Bunlara kusma ve bulantı, ateş eşlik edebilir. Bazı kişilerde nefes almayı zorlaştırır, yutkunmada zorluk çekilir.

Yüzün şişmesi neden olur?

Yüzde şişmenin çeşitli sebepleri olabilir. Öncelikle bunun belirlenmesi gerekir. Alınacak önlemler ve tedavi buna uygun şekilde yapılmalıdır. Olası yüz şişmesi nedenleri arasında;

Vücudun susuz kalması: bu etken yüzün şişmesine yol açabilir. Toplumda en fazla rastlanan nedenler arasındadır. Günlük su alımı az olduğunda, böbrekler vücuttaki suyun emilimini arttırır ve suyu biriktirir. Vücudunuz susuz kaldığında ellerinizde ve ayaklarınızda şişme, aynı zamanda yüzün şişmesi sonucu ortaya çıkabilir. Böyle olduğunu düşünüyorsanız, hemen su tüketiminizi arttırmalısınız.

Beslenme yüzünden kaynaklanan sorunlar: Bazı besinlerde yüzün şişmesine neden olabilir. Özellikle yağlı besinler, çay ve kahve şişmeye neden olabilir. Ayrıca C vitamini eksikliği de bir etken olabilir. Alkolü fazla kaçıranlarda da yüzün şişmesi ortaya çıkabilir. Kişi vücudunu iyi tanıyorsa, bu sorunları kolayca belirleyecek ve zararlı besinlerden uzak duracaktır.

Böbrek rahatsızlıkları: Böbrek hastalıkları genellikle yüz şişmesiyle kendini belli eder. Özellikle göz çevresinde oluşan şişlikler, ellerinizi ve ayaklarınızı etkileyen şişliklerde böbrek sorunları da dikkate alınmalıdır.

Tiroit sorunları: Özellikle hipotiroidi yani tiroit yetmezliği problemi olanlarda da yüzün şişmesi önemli bir belirtidir. Bunun yanında kilo alınması, kalp ritim bozuklukları, cilt kuruması, kabızlık gibi belirtilerde görülebilir.

Cushing sendromu: bu rahatsızlık kortizol hormonu yüksekliğinde damar metabolizmasını değiştirmekte ve yağ birikimine yol açmaktadır. Ayrıca romatizma, astım gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan steroidlerde buna yol açabilir. Bu yüzden yüzün şişmesi durumunda bu rahatsızlıkta dikkate alınmalıdır.

Yüzün şişmesi bu etkenlerin dışında böcek ve sinek ısırıklarından, kullanılan bazı ilaçlardan, alerjik etkenlerden, fazla kilodan, diş apsesi, enfeksiyon gibi etkenlerden ortaya çıkabilir. Bu yüzden öncelikle şişmeye neden olan unsur tespit edilmelidir.

Yüzün şişmesi nasıl geçer?

Beslenmeye dikkat edilmelidir: Günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Günde en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca yiyeceklerdeki tuz miktarına da dikkat edilmelidir. Tuz vücuttaki ödemi arttırır ve su tutumuna neden olur. Yüksek tansiyon sorunundan kaynaklanan yüzün şişmesi sorunu yaşanabilir. Bu yüzden vitamin ve mineraller dengeli olarak, tuz alımı az miktarda olacak şekilde diyet programı düzenlenmelidir.

Düzenli egzersiz yapılmalıdır: Düzenli egzersiz kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Özellikle vücudunuzdaki iltihaplı oluşumlara engel olur. Dolayısıyla yüzün şişmesi böyle önlenebilir.

Yüzün şişmesi için evde alınacak önlemler nelerdir?

Soğuk süt kompresi: Soğuk süte batırılan pamukla yüzünüze kompres yapabilirsiniz. Bunun iltihabı azaltan etkisi, dolayısıyla şişliği azaltan etkisi vardır. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak işlemi tamamlayın. Soğuk su apse, travma kaynaklı yüz şişmesine çok iyi gelir.

Krem ve losyonların soğuk uygulanması: Herkes yüzüne krem ve losyon sürer. Eğer yüzün şişmesi sorununuz oluyorsa, bunları buzdolabında soğutarak kullanmayı denemelisiniz.

Gece uyku pozisyonu: Uyurken aldığınız pozisyonda yüzün şişmesi ile sonuçlanabilir. Yastığınızı yükseltmek bile şişmeye iyi gelir. Ancak böyle bir durumda nefes alma sorunları da yaşanabilir. Bu yüzden dikkatli olunmalı, diğer problemlerin yaşanmamasına çalışılmalıdır.

İlaç tedavisi: Yüzün şişmesi nedenlerine göre doktorun önerdiği antibiyotikler ve diğer ilaçlarda faydalı olacaktır. Ancak bu ilaçların kesinlikle bilinçsiz şekilde kullanılmaması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Boyunda Lenf Bezi Şişmesi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Şişmesi Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Testislerin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?