Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dudak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dudak şişmesi, dudak dokusunda sıvı toplandığında veya iltihap toplandığında ortaya çıkar. Dudakta şişmesi ne kadar rahatsızlık verse de genelde önemli bir problem olarak görülmez. Yaralamalar, alerjiler ve enfeksiyonlar dudak şişmesinin en yaygın sebepleridir. Ama dudak şişmesinin yanında, nefes almakta da zorluk çekiyorsanız, hemen tıbbi bir yardıma başvurmalısınız.

Dudak Şişmesi Neden Olur?

Dudak şişmesi genelde dudağınızı bir yere çarptığınızda yahut yaraladığınızda ortaya çıkar. Ama tek sebep elbette bu değildir.

Dudağı Yaralama: Dudağınızı bir şekilde yaraladığınızda dudakta şişme gerçekleşmesi muhtemeldir.

Alerjiler: Alerjiler dudak şişmesinin en yaygın ikinci sebebidir. Birtakım maddelere karşı alerjisi olan bireylerde, bu maddelerle temas sonucu dudak şişmesi meydana gelebilir.
  • Lateks Alerjisi: Doğal kauçuk olan latekse alerjisi olan insanlarda ciltte kaşınma, şişme gibi belirtiler gösterir. Özellikle lateksin kullanılan yataklarda uyuyan bireyler ister istemez dudaklarını bu maddeye temas ettirmeleri sonucu görülür.
  • Penisilin Alerjisi: Dudak şişmesine ek olarak kurdeşen, kaşınma ve döküntü görülür.
  • Gıda Alerjisi: Yumurta, balık, laktoz, fıstık, soya, zeytin veya süt neden olabilir.
  • Kozmetik Ürünleri Alerjisi: Dudak nemlendiricisi, dudak merhemi veya ruja karşı bazı bireylerde alerji oluşabilir.
  • Polen Alerjisi: Özellikle bahar ayları ortaya çıkan polen alerjisi burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı ve kaşıntının yanında dudak şişmesine sebebiyet verebilir
  • Güneş Yanığı ya da Dudak Çatlaması: Çatlamış dudaklar şişmeye yol açabilir. Dudak çatlamaları aşırı dudak yalamadan, güneşte uzun süre kalmadan veya kuru hava sebebiyle oluşur.
Dudak Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dudak şişmesini engellemek için önce altında yatan nedeni bulmak önemlidir. Örneğin, vitamin eksikliği için yeterli ve dengeli beslenme gerekir. Bakteriyel bir enfeksiyonel yol açmışsa antibiyotikler işe yarayacaktır. Tabi bunun dışında yapabileceğiniz etkili yöntemler de mevcuttur.

Soğuk Kompres: Dudaklarınızın şiştiğini fark ettiğiniz zaman etkilenmiş bölgeye soğuk buz uygulayın. Bunun için buz tanelerini ince bir havluya ya da bezle sarmalayın. Alternatif olarak, soğuk bir kaşığa ya da bir torbaya soğuk nohut veya bezelyeyi de uygulayabilirsiniz.

10 dakika boyunca uyguladıktan sonra ara verin, sonra yeniden başlayın. Bunu şişlik inmeye başlayana, ağrının ve rahatsızlığın dinmesine kadar devam edin. Buzu doğrudan cilde değdirmeyin, çünkü buz yanıklarına neden olabilir.

Sıcak Kompres: Soğuk kompres gibi sıcak kompres de şişliği dindirmeye iyi gelir. Dudaklarınızdaki kan akışı artacak, şişen yerdeki kan toplanması azalacaktır. Böylece bölgedeki iltihap ve şişlik azalacaktır. Bunu yapmak için bir bezi ya da havluyu sıcak suya batırın. Bezi sıkın ve 10 dakika boyunca uygulayın. Sonra kısa bir mola verin. Bez soğuduğu zaman tekrar sıcak suya sokun.

Dudak Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Şişme Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göğüs Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Üstü Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Şişmesi?

Bacak Şişmesi?

Güncel

Hamilelikte Karın Şişmesi

Hamilelikte Karın Şişmesi