Bebeklerde Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Boğaz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde boğaz şişmesi, hassas olan bebeklerin sağlık açısından anne adayları çok dikkat ederek bakmalıdırlar. Çünkü bebeklerin en ufacık soğuk algınlığında oluşan boğaz şişmesi ya da ateş gibi hastalıklar ortaya çıkar. Konuşma yeteneği olmayan, bebeklerin hastalıkbelirtilerini yansıtmaları ise ağlayarak gösterirler. Anne sütünün bebeklerdeki birçok hastalığa karşı koruma özelliği bulunmaktadır. Bazı durumlarda ise anne sütü bile bebeğin ağrıyan ya da boğazında oluşan şişme gibi durumlarda çaresiz bırakabilir. Bebeklerdeki doğduğu ilk altı ay döneminde anne sütü bebeği korumaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemi gelişmediğinden anne sütü bebeğini enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bebeklerde boğaz şişmesi durumu oldukça zor bir durumdur. Anne sütü alan bebeklerde hasta olma durumu söz konusu olabilir. Bebeklerin altıncı ay sonrası anne sütü koruma etkisi geçmektedir.

Bu durum karşısında daha sık bebeğiniz hastalanabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bebeklerde boğaz şişme ya da diğer hastalık belirtilerine direnç gösterebilir. Bu durum da bebeğinizin boğaz şişmesi durumu belirtileri var ise bunu başta belirti olarak iştahını azaltarak size yansıtır. Anne adayı bu durumda zararsız olan nane limon kaynatıp 1 çay kaşığı bebeğine vermelidir. Bu bebeğinizin boğaz şişmesini engelleyebilir. Ardından daha önce doktor tarafından verilen ağrı kesici şurup 1 çay kaşığı vermelidir. Fayda görebilir ve bir süre bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bebeğinizi takip edin bu işlemlerin arkasında iştah durumu aynı ise kulak burun boğaz doktorunun görmesinde yarar vardır. Bebeklerin ağrı ya da huzursuzluk belirtisi var ise anlamalısınız. Bebeğinizde bir problemin olduğunu anlamalısınız. Anne adayı bu durum karşısında panik yapmamalıdır. En yakın polikliniğe bebeğini götürerek boğaz şişmesi durumunu anlatarak yardım alınmalıdır. Bebeklere verilen ek gıdalar soğuk olmamalı ve içilecek su ve meyve suyu veya yoğurt ne verilirse önceden dolaptan çıkarıp dışarıda bekletilerek. Ayrıca boğaz şişmesi ateşe yol açabilir.

Bebeklerde boğaz şişmesi nedenleri: anne adayı hasta olur ise bebeğine nefes yolu ve emziriyorsa süt yoluyla bebeğe geçer. Bu nedenle bebeğin hassas vücudu ile direncini kaybetmesi onun hasta olmasına neden olur. Bebekte oluşan boğaz ağrısı burun tıkanıklığı, halsizlik, oluşması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde oluşan boğaz ağrısı 1 haftayı geçerse boğazda oluşan bakteriler enfeksiyona dönüşerek boğazın içine yerleşir. Bebeklerde oluşan boğaz ağrısı mevsimsel oluşan polenlerdir. Bu sebepten dolayı oluşan üst solunum yollarında ortaya çıkan şikâyetler nedeni ile oluşan ağrı ve boğaz şişmesidir. Bu durum ile oluşan kuru öksürük belirti gösterebilir. Bu konuda doktor kontrolü gerekmektedir. Basit bir tedavi gerekir ve tedavinin ardından bebeğiniz daha sağlıklı olacaktır.

Bebeklerde boğaz şişmesi ne gibi tedaviler uygulanır: bebeklerin hassas olan vücutlarını korumamız için sürekli kontrol etmeliyiz. Hasta olmamaları için her anne adayı elinden geleni yapar. Boğazı şişen bebeğe ilk yapılan tedavide doktorun vereceği ilaçlardır. Kullanılan ilaçları 1 çay kaşığı şeklinde yeterli gelecektir. Boğaz şişmesini engellenmez ise daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bebeğin şişen boğazı için ortamın ılık ve soğuk ortamlarda kalmaması gerekir. Hiçbir anne bebeğinin hasta olmasını istemez elinden geleni yaparak onu sağlıklı hale gelmesini sağlar. Kullanılan ilaç tedavisinin yanı sıra bebeğinize, ılık içecekler vererek ona yardımcı olan anne adayları bebeğinin daha iyi olmasını sağlar. Bebeklerin boğaz şişmesinde önlem alınmaz ise daha kötü sonuçlar oluşabilir. Boğaz iltihaplanması, orta kulak iltihabı ve ateşlenme gibi oluşan hastalıklar ortaya çıkar. Bebeklerde boğaz şişmesi birçok hastalık işareti de olabilir. Bebeklerde boğaz şişmesi boğazda oluşan virüslerden ortaya çıkar. Bebeklerde boğaz şişmesi sonucu olan virüsler tedavi edilebilir.

Bebeklerde Boğaz Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Eti Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Batarya Şişmesinin Nedenleri?

Güncel

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi