Hamilelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Bademcik Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte bademcik şişmesi, anne adayları yaşadıkları hamilelik nedeniyle kendilerine çok iyi bakmaları gerekmektedir. Ayıca gebelik dönemi geçiren anne adayı ise son derece hassas bir dönem içine girmiştir. Aynı zamanda bununla kalmayıp çok duygusal bir kişiliğe girmiştir. Hamileliğin en üzücü tarafı ise hastalanırsanız ilaç kullanmamak gerekir. Soğuk algınlığından kaynaklanan üşütme belirtileri arasında, bademcik şişmesi hamile kadınlar için oldukça sıkıntılı geçer. Bu durum anne adayı için oldukça zordur. Kadın doğum doktoruna bildirmeli anne adayı kendi aklından ilaç içmemelidir. Yapacağı ilk şey anne adayı dinlenmelidir. Ilık içecekler içmeli banyo yaptığında saçlarını kurutmalıdır.

Hamilelik nedeniyle anne adayının bağışıklık sistemi zayıf olur. Bu nedenden dolayı kendini hemen koruma altına almalıdır. Hamile olan kişi grip olan kişilere yaklaşmamalıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan anne adaylarında ise çok kolay hasta olurlar. Hamilelikte bademcik şişmesi durumunda anne adayı çok kötü olur ise hamilelerin kullanabileceği antibiyotikler vardır. Bunar doktor kontrolü altında kullanılabilir. Fakat anne adayı aslında antibiyotik kullanmadan kendini başka yollardan iyileştirmeli. Çünkü anne adayları için kullanılan antibiyotiklerin mutlaka bebeğe geçme olasılığı yüksektir. Bu durumda hamile olan kişinin bebeğe zarar vermeyen bitki çayları hamileliğe zararı olmayan bitki çay karışımını içmelidir. Bebeğinizin sağlıklı olması için hamilelikte kesinlikle ilaç içmeyiniz. Yapacağınız en önemli olan kendinizi üşütmemek.

Hamilelikte bademcik şişmesi için nasıl tedavi olmalıyız: anne adayı hamileyken bademcik şişmesine yakalanırsa ve kendi yöntemleri ile iyileşme olmaz ise doktoruna baş vurmalıdır. Doktorunuz sizi yakın takibe alarak tedaviye yardımcı olacaktır. Öncelikle bademcik şişmesi boyutu ne derecede ona bakılır. Çok ciddi boyutlara gelmiş ise yapılması gereken bebeğe zarar vermeyen ağrı kesici ve hafif gramajı düşük olan antibiyotikler önerilmektedir. Kısa süren bir antibiyotik tedavisine başlanılır. Ardından bebeği etkilemeyecek ağrı kesici önerilir. En az bir haftalık kısa süren tedavinin ardından bademciği şişen anne adayı daha çabuk iyileşme sürecine girer.

Bunların yanı sıra beslenme şeklini güçlendirmeli anne adayı daha çabuk iyileşmek için, günlük alınması gereken gıdaları zamanında ve taze olarak tüketmelidir. Taze sıkılmış portakal ve mandalina suları, ayrıca yeşillik grupları ve yoğurt, süt tüketerek kendini çabuk toparlamaya yardımcı olmalıdır. Hamilelikte bademcik şişmesi oldukça zor ve sıkıntılıdır. Bu nedenle kendimize dikkat etmeli hamilelik süreci boyunca hasta olmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca doktorun vermiş olduğu vitamin ilaçlarını günlük tüketilmesi anne adayını dış etkenlerden korumaya yardımcı olur. Bu sebeple daha az hastalıklara yakalanma şansı olur.

Hamilelikte bademcik şişmesi için neler tüketilmeli nasıl önlem alınmalı: bu gibi durumlarda anne adayı şişen boğazı nedeniile oldukça acı ve ağrı çeker. Boğazın şişmesi ağrı yapar, anne adayı yutkunamaz hale gelir ve huzursuz olur. Bu ağrıyı hafifletmek için açık çay içilmeli oldukça etkisi olur. Ayrıca bal, çay ve limon, karışım yapılıp içilmeli şişen boğazı yumuşamasını sağlayacaktır. Tuzu su ile gargara yapılabilir. Bunun bebeğe bir zararı olmaz. Evde yapılması gerekenlerin içerisinde zencefil kaynatılarak çay şeklinde tüketilebilir. Yapılan bu yöntemlerle kendi çabanızla önlemler bu kadar alınabilir. Bunları yaptıktan sonra şişen boğazınıza kesinlikle faydası olacaktır. Tam geçmez iltihaplanma fakat siz rahatlarsınız. Doktorunuza gidene kadar bu yöntemler size yardımcı olacaktır. Bunlarla beraber ılık sebze çorbaları tüketilerek kendinizi daha kötü olmaktan koruyabilirsiniz.

Hamilelikte Bademcik Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Elde Damar Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tabanı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tabanı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi