Tükürük Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tükürük Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük bezi şişmesi, özellikle çocuklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın nedenleri genellikle tehlikeli durumlardır. Bu nedenle nedeni önemsenmeden tükürük bezi şişmesi tedavi edilerek kontrol altına alınmalıdır. İnsanlarda ağız ve boğaz çevresinde bulunan tükürük bezleri şişmesi durumunda direk olarak dışarıdan da görülebilir. Bu nedenle birçok kişide bu durum estetik açıdan da sorunlara neden olmaktadır. Özellikle bayanların estetiğe önem vermesi nedeniyle tükürük bezi şişmesi bayanlarda bu konuda daha fazla önem taşır. Tükürük bezleri, adından da anlaşılabileceği gibi direk olarak insanlarda tükürüğün salgılanmasında görev yapmaktadır. Bu bezlerde meydana gelen en küçük sorunlar bile tükürüğün salgılanması sırasında ya da sonrasında kendisini ortaya çıkaracaktır. Aslında tükürük bezi tek bir yapıdan oluşmamaktadır. Bu bezler direk olarak yüzeyde yüzlerce ufak yapıdan oluşmaktadır. Bunların tümünün birleşimine genel isim olarak tükürük bezleri denilmektedir. Tükürük bezi şişmesi durumunda herhangi bir tedavi ya da muayene yapılmadığı zaman insanlarda daha birçok farklı hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sorunların daha da ilerlemesine beklemeden tedavi olmak sizleri birçok rahatsızlıktan ve uğraştan kurtaracaktır. Daha önceden de dediğimiz gibi özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda tükürük bezi şişmesi yaygın bir şekilde görülmektedir.

Tükürük bezi neden şişer?

Tıkanıklık: İnsanlarda tükürük bezlerine giden damarlarda herhangi bir şekilde tıkanıklığın meydana gelmesi direk olarak bu bölgelerde şişliklerin oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca insanlarda parotis ve submandibüler bezler üzerinde ciddi bir şekilde taşlar görülür. Bu taşlar insanlarda tıkanıklıkların oluşmasında çok büyük bir etkendir.

Ödem: Yaygın olarak karşılaşılan bu durum çocuklarda çok görülmese bile yetişkinlerde tükürük bezi şişmesi nedenlerinden en önemlisidir. Özellikle fazla kilolara sahip olan insanlarda ödem problemi çok karşılaşılır. Tükürük bezlerinde oluşan sıvı birikmeleri şişliklere neden olabilmektedir. Bu durumlarda bazı bitkisel tedaviler ödemi atmanızı sağlayacaktır.

İltihap: Tükürük bezi şişmesi probleminin görülmesine neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi de tükürük bezi iltihaplanmasıdır. Özellikle kabakulak hastalarında yaygın bir şekilde görülen bu durum en çok çocuklarda meydana gelir. Genellikle tükürün bezi üzerinde tıkanıklık sorunu olan insanlarda meydana gelmektedir.

Tümörler ve kistler: Hemen her yaşta görülebilecek olan tümörler ve kistler, tükürük bezleri üzerinde meydana gelebilir. Oldukça hızlı büyüyen ve belli bir zaman sonra tükürük bezlerinde şişlikle birlikte ağrılara neden olan bu tümörlerin tedavi edilmeden bekletilmesi son derece tehlikelidir. Bunun için zaman kaybetmeden ve tümörün büyümesine olanak sağlamadan gerekli olan tedavileri olmalısınız.

Aşırı alkol ve sigara kullanımı: Sürekli olarak aşırı alkol ve sigara tüketen insanlarda bu maddeler içerisinde bulunan yabancı maddeler direk olarak tükürük bezi şişmesi sorununa neden olmaktadır.

Tükürük bezi şişmesi teşhisi nasıl konur?

Tükürük bezi üzerinde meydana gelen şişme durumları için koyulacak olan teşhisler kesinlikle ciddi testler sonrasında konulabilmektedir. Bunun için ilk olarak fiziki muayene yapılır ve daha sonra laboratuvar testleri yapılır. Fakat her iki işlemden de önemlisi insanlarda hikayedir. Eğer tükürük bezi şişmesi bu testlere rağmen belirlenemezse ultrasonik cihazlar kullanılarak hastaların şişmiş olan tükürük bezleri kontrol edilir. Bu şekilde olası bir kitle ya da tümör ortaya çıkarılır.

Tükürük Bezi Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Dil Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi