sisme.gen.tr https://www.sisme.gen.tr Şişme, Şişme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sisme.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Fri, 15 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Rahim Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/rahim-sismesi.html Sat, 20 Oct 2018 17:56:30 +0000 Rahim şişmesi, genellikle kadınların telaşlanmasına ve korumalarına sebep olurlar. Rahimde oluşan şişlik ağrılı da, ağrısız da olma ihtimali vardır. Şişliğin sebebi ise enfeksiyondan kaynaklı olmasıdır. Rahimde ki bu enf Rahim şişmesi, genellikle kadınların telaşlanmasına ve korumalarına sebep olurlar. Rahimde oluşan şişlik ağrılı da, ağrısız da olma ihtimali vardır. Şişliğin sebebi ise enfeksiyondan kaynaklı olmasıdır. Rahimde ki bu enfeksiyon rahim bölgesinde ağrılı ve ağrısız olarak görülebilmektedir.

Rahim şişmesi neden olur

Kadın vücudunda bulunan vajinal bölümün iki tarafında bulunan bartholin bezlerini vardır. Bartholin bezi vajina ağzı tarafından başlayarak alt tarafında sağlık sollu büyük dudaklar ile küçük dudaklar arasında bulunan bezdir. Boyut olarak bezelye büyüklüğündedir. Bartolin bezinden salgılanan sıvının 2 cm uzunluğundaki kanal ve kızlık zarının ön tarafına akar. Bartholin bezlerinin en büyük özelliği rahim bölgesinde normalde kuru olan vajinada  cinsel ilişki esnasında salgı salgılayarak ıslanmasını ve kayganlaşması sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı cinsel ilişki esnası ve sonrasında ağrı hissedilmemektedir. Bu bezlerden salgılanan sıvı eğer vajen girişine boşaltılmaz ise bartholin bezlerinde tıkanıklıklar oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı sıvı birikmesi yaşanır. Birikmiş olan sıvıların belirmesi rahimde şişlik olarak gösterir. Oluşan şişliğin dışarıya çıkamamasından dolayı iltihaplanma veya apse meydana gelir. Rahim bölgesinde oluşan iltihaplanmadan dolayı rahimde şişlik oluşmaktadır. 

Rahim şişmesi belirtileri
 • Vajen girişinde ele gelen tek taraflı şişlik
 • Hastada ağrı görülmez
 • Hasta pantolon giyemez, cinsel ilişkiye giremez ve oturmada sorun yaşar.
 • Yüksek olmayan ateş görülebilir
 • Vajen girişinde zonklama ve sızlama hissi duyulabilir
 • Vajen girişinde şişlik söz konusu olduğu için cinsel ilişki yaşanmamaktadır. Eğer cinsel ilişki yaşanırsa da çok ağrılı geçmektedir.
 • Bezenin yüzeyi kırmızı bir hal alır
Rahim ŞişmesiRahim şişmesi tedavisi

Enfeksiyon olmadığı sürece hasta rahatsız olmaz.Bu durumda tedavi gerektirmez ama takip edilmelidir. Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler var ise acil olarak doktora gidilmelidir. Hasta doktor gitmez ise bu rahimdeki şişlik zamanla kendi patlar. Hasta o an rahatlık hisseder. Ancak  bu durum risklidir. Rahim şişmesinin tekrarlama ihtimali yüksektir. Bu rahatsızlık oluştuğunda doktora gidilmelidir. Doktor antibiyotik tedavisi veya ameliyat uygular. Bu rahatsızlığın ameliyattan sonra tekrarlama ihtimali % 20-35  oranındadır. Ayrıca gelişen tıp sayesinde günümüzde bu oran %5 düşmüştür. Ameliyattan sonra ilk 6 ay çok dikkat edilmelidir. Hastalar ameliyattan sonra bezenin boşluğuna ilaç yerleştirerek riski azaltmaktadır.

Rahim şişmesi dikkat edilmesi gerekenler
 • Genital bölümün temizliği
 • Aktif cinsel yaşamı olan bayanlarda kondom kullanımı
 • Jinekolojik muayeneye gidilmesi
 • Tedavi sonrası bir süre cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır
]]>
Eller Neden Şişer https://www.sisme.gen.tr/eller-neden-siser.html Sun, 21 Oct 2018 00:06:58 +0000 Eller neden şişer, El şişmesinin bir çok sebebi olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında vücutta su toplanmasıdır. Bunun yanı sıra ellerde doku ve eklemlerin iltihaplanmasının belirtisidir. Diğer bir adı da ödem olarak Eller neden şişer, El şişmesinin bir çok sebebi olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında vücutta su toplanmasıdır. Bunun yanı sıra ellerde doku ve eklemlerin iltihaplanmasının belirtisidir. Diğer bir adı da ödem olarak da geçmektedir. Ödem olarak adlandırılan eldeki şişmeler karpal tünel sendromu, ciddi iltihaplanmalara veya travma neden de olabilir. Kırık ya da sıkı alçıya alındığı zamanda elde şişme görülmektedir. Ellerdeki şişmeler nedenlerine bağlı olarak çabuk geçebilir veya uzun sürede şiş kalabilmektedir. Eller neden şişer sorusunun cevaplarında birkaçı aşağıda sıralanmıştır.

Eller neden şişer

Kadınlarda regl döneminde  yada hamilelik durumlarında vücudun su tutması gibi basit bir  neden veya iltihaplı bir hastalık kronik bir sağlık sorununda habercisi olabilir. En yaygın ellerin neden şiştiğini sıralarsak;

Ödem: Vücudun içinde fazla su dokularda biriktiğinde ödem oluşur. Ayaklar, eller ve bilekler şişliğin en çok görüldüğü yerlerdir. Hastalıklara örnek verilecek olursa kalp ve böbrek rahatsızlıklarında ödem sorunuyla karşılaşılabilir. Hamilelik esnasında vücuda fazla tuz alınırsa buda şişliğe neden olmaktadır.  

Yaralanma: Kaza sonucu burkulmalarda da şişme meydana gelmektedir. Bu tarz şişmeler de hareket kaybı yaşanır. Şişlikte ağrılar meydana gelir. Şişen bölüme buz kompres yapılarak şişlik azaltılabilir. Yaralanma ciddi ise doktor muayenesine gidilmelidir. Yaralanma biçimlerinde ezime, bağların zorlanması, kırık, kasların zorlanması, hep aynı hareketi yapmaktan stres oluşması ve köpek ısırığı elde şişme nedenlerindendir.

Kireçlenme: Bu şişlik nedeni genellikle en yaygın olanıdır. Kireçlenme belirtileri ellerde ve eklem yerlerinde ağrı ve şişlik oluşturur. Ellerinizde kireçlenmenin olup olmadığını anlamak için ise uzman bir doktora muayene gidilmelidir.

Karpal tünel sendromu: Bu sendrom el ve bilekteki sinir sıkışmasından dolayı meydana gelmektedir. Günlük hayatınız yapmış olduğunuz basit hareketlerden dolayı el ve bileklerde şişme, ağrı ve uyuşma olabilir. Bunun dışında karpal tünel sendromunda karıncalanma da görülebilir. Ağrılar ve belirtiler gece daha çok şiddetlenir.

Eller Neden ŞişerEgzersiz: Ellerin şişmesinin bir neden de spor yaparken veya spordan sonrada görülmektedir. Kasların artan enerji gereksinimini karşılık kan damarlarının oluşturmuş olduğu tepki olarak düşünülmektedir. Bunun sebebi spor esnasında kalbe, ciğerlere ve kaslara kan akışı fazla olmaktadır. O anda ellere daha az kan gitmektedir. Eller buna tepki olarak damarları genişletir ve şişliğe neden olur.

Alerji: Elde kaşınma ve şişme oluşmuş ise akla alerji gelmektedir. Alerjinin neye karşı olduğu tespiti zordur. Alerji ciltte belirtileri olabilmektedir. Bunlar kuruluk ve pul pul dökülmedir. Alerjinin tespiti için doktora başvurulmalıdır.

İlaçlar: Düzenli kullanılan ilaçtan sonra el şişliği oluştu ise ilacı aldığınız doktoruna mutlaka danışmalısınız. Ellerin şiştiği bazı ilaçlar şunlardır;
diyabet ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, antidepresanlar, iltihap gidericiler, steroidler, hormon terapi ilaçlarıdır.

Ellerin şişmesine neden olan diğer rahatsızlıklar; tendinit, bursit, ganglion kisti, romatoid artrit, osteoartrit, selülit, husye iltihabı, sistemik lupus eritematozusve iltihaplı yaralar. Daha az şişmeye neden olan rahatsızlıklar ise; damar problemi, donuk omuz, hiponatremi, obezite, hipotiroidi, kawasaki hastalığı, gebelik zehirlenmesi, lenf ödemi, böbrek sorunu, pre-eklampsi'dir.

El şişmesinin potansiyel tehlikeleri nelerdir

Bu şişlikler dikkate alınarak değerlendirilmelidir. Eğer tedavi olmuyor ise ciddi sağlık]]> Bacakta Damar Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bacakta-damar-sismesi.html Sun, 21 Oct 2018 11:30:11 +0000 Bacakta damar şişmesi sorunu kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bacak damarlarında fazladan bir baskı olması, sıvının kandan dışarı atılıp dokulara dolmasına neden ol Bacakta damar şişmesi sorunu kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bacak damarlarında fazladan bir baskı olması, sıvının kandan dışarı atılıp dokulara dolmasına neden olmaktadır. Bu da şişme sorununun yaşanmasına neden olmaktadır. Bacak damarları üzerinde böyle aşırı bir baskı yaşanmasının en bilindik sebebi şüphesiz uzun süre ayakta durmaktır. 

Bacaklarda meydana gelen damar tıkanıklıkları damarların şişmesi üzerindeki bir diğer etkendir. Ayak ve bacaklara doğru uzanmakta olan damarların daralmasına ya da tıkanmasına bağlı olarak damarlarda görülen şişme sorunu daha belirgin ve kalın damar görüntüsü oluşturmaktadır. Varis olarak da nitelendirilebilen bu şişmiş damar görüntülerinin ileri derecede olması kişide yürüme güçlüklerinin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Bacakta Damar Şişmesi Nedenleri

Daha çok ileri yaşlardaki kişilerde görülmekte olan bacakta damar şişmesi rahatsızlığı şeker hastası olan kişilerde, aşırı derecede sigara içmekte olan kişilerde, yüksek tansiyon hastası olan kişilerde ve kolesterol hastalığı bulunan kişilerde sıklıkla görülen bir durumdur. Kişinin sürekli olarak oturarak iş yapması veya sürekli ayakta olması gibi durumlar da bacak damarlarında tıkanma ve buna bağlı olarak şişmelere neden olabilmektedir.

Bacakta Damar ŞişmesiBacakta Damar Şişmesi Tedavisi

Bacaklardaki damarların şişmesine neden olan durum belirlendikten sonra tedavisi gerçekleştirilebilir. Bu bakımından damarların şişmesine neden olan duruma bağlı olarak farklı tedavi şekillerinin uygulandığını görebilmek mümkündür. Uygulanabilecek olan bu tedavi türlerine baktığımız zaman genel damar sağlığı ile ilgili olarak kişideki kötü alışkanlıkların değiştirilmesi, yaşam şeklinde değişiklikler yapılması, ilaç tedavisi, damar tıkanıklığı varsa açılması veya anjiyografi tedavisi gibi bacakta damar şişmesi sorununa neden olan rahatsızlığıa yönelik tedavi şekilleri uygulanabilmektedir.
]]>
Dil Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/dil-sismesi.html Sun, 21 Oct 2018 15:14:21 +0000 Dil şişmesi, çoğunlukla alerjik reaksiyonlardan dolayı oluşan dil şişmesi, bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Özellikle bu hastalıklar arasında en ciddisi olarak kabul edileni dil kanseridir. Dil de oluşan bazı de Dil şişmesi, çoğunlukla alerjik reaksiyonlardan dolayı oluşan dil şişmesi, bazı hastalıklarında habercisi olabilir. Özellikle bu hastalıklar arasında en ciddisi olarak kabul edileni dil kanseridir. Dil de oluşan bazı değişimler ve dilin gözle görülür şekilde şişmesi, dil kanseri hastalığının belirtisi olmaktadır. Ancak bu belirtiler diğer bir çok hastalığında da semptomları arasında yer almaktadır. Eğer dilde bulunan şişlik 1-2 gün içerisinde geçmediyse mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Aynı zamanda tüketilen aşırı sıcak besinlerde dil ucun da şişlik oluşmasına yol açmaktadır. Kişi de dil şişmesinin neden kaynaklandığını bilinmesi ve tedavisinin ona göre yapılması gerekir.

Dil şişmesi, ağız içerisine oluşan bazı enfeksiyon ve virüslerden de kaynaklanabilir. Bunun için dil şişmesine neden olacak her hangi bir sağlık sorununuz ve durumunuz yoksa sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilmektedir. Dil şişmesine bağlı olarak gelişen bir hastalığın belirtisi olarak görülebilir.  

Dil şişmesi nedenleri nelerdir

Dil kanseri: Çok ciddi hastalıklardan bir tanesi olan kanser erken teşhis ve tedavi ile iyileştirebilir. Dil kanseri de aynı şekilde erken tedai ile önlenebilecek ve iyileştirilebilecek bir hastalıktır. Dil kanseri kendini dil şişmesi ile belli edebilir. Ancak bunun yanında dilde kanama, kırmızı renkli lekeler, kanama, beyaz lekeler ve kulak ağrısı ile kendini belli etmektedir. Lakin verilen bu belirtiler sadece dil kanseri değil bazı hastalıkların da belirtisi olduğu için hastalığın tanısı doktor tarafından yapılmalıdır.

Dil iltihabı: Dil şişmesi ve boğaz kısmında ağrı ile kendini belli eden bu hastalık ağız içerisinde bakteri kaynaklı enfeksiyonların yol açmasından oluşmaktadır. Aynı zamanda çok baharatlı ve sıcak tüketilen besinler de dil iltihabına neden olmaktadır.

Alerjiler: Vücudun alerjik reaksiyonu ilk olarak boğaz ve dilde meydana gelmektedir. Dil şişmesi, hapşırma, kızarıklık, kaşıntı ve solunum yollarının tıkanması gibi belirtileri bulunan alerji, her insanının başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle ufak çocuklarda daha sık görülen bu durum dilde kırmızı renkli benekler ve dil çevresinde şişlik ile kendini belli etmektedir.

Dil Şişmesi

Mononükleoz: Bu hastalık öpüşme hastalığı olarak da bilinir ve kişiden kişiye tükürük yolu ile bulaşır. Kişiye bulaşması halinde kişi bu hastalığı ömür boyunca taşır. Ancak belli zamanlar da dil şişmesi hastalığına yol açar. Bu da hastalığın atak yaptığı dönemlerde meydana gelen belirtilerden biridir. Dil de yanma, şişlik, yorgunluk hissi ve ateşlenmeye neden olmaktadır. 

]]>
Elde Damar Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/elde-damar-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 02:59:48 +0000 Elde damar şişmesi, çok yaygın olarak karşılaştığımız bir problem olmasa bile meydana gelmesi durumunda birçok probleme neden olan bir rahatsızlıktır. Elde oluşan damar şişmesi durumları bazen dışarıdan da belli olur. Bu Elde damar şişmesi, çok yaygın olarak karşılaştığımız bir problem olmasa bile meydana gelmesi durumunda birçok probleme neden olan bir rahatsızlıktır. Elde oluşan damar şişmesi durumları bazen dışarıdan da belli olur. Bu rahatsızlığın dışarıdan belli olup olmaması direk olarak şişen damarın büyüklüğüne ve konumuna bağlıdır. Bilindiği gibi damarlar, insan vücudunun dolaşım sisteminde çok önemli bir yer tutmaktadır. İnsan yaşamının sürdürülebilmesi ve devam ettirilebilmesi için damarların sağlığı çok önemlidir. Günümüzde yapılan birçok şey vücutta yer alan damar sistemine zarar vererek kişinin yaşamında olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu nedenle damarlarımızı korumak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Elde damar şişmesi, birçok zaman cerrahi operasyonlarla tedavi edilen bir durumdur. Bu şişlik, aslında elde değil vücudun her yerinde meydana gelebilecek bir durumdur. Yani damar şişmesinin elde gelmesi tam olarak bir şanstır. Yapılan araştırmalara göre insan vücudunda meydana gelen damar şişlikleri en çok ellerde ve kollarda meydana gelmektedir. Damar şişliği tedavisi, ellerde meydana gelen damar şişliklerinde çok olumlu bir şekilde geçer. Çünkü ellerde yapılan tedai biraz daha basittir. Bu şişlik kafada bulunan bir damarda ya da kalbe yakın bölgelerde bulunan damarlarda meydana gelmiş olsaydı bu durumlarda yapılacak olan cerrahi operasyonlar biraz daha zor olacaktı.

Elde Damar ŞişmesiElde damar şişmesi neden ortaya çıkar
 • Elde damar şişmesinin en büyük nedeni elde ya da kollarda oluşan damar tıkanıklıklarıdır. Meydana gelen damar tıkanıklıklarının da birçok farklı nedeni vardır. Kimi zaman sigar içmek, kimi zaman kanın pıhtılaşması gibi nedenlerden dolayı insan vücudunda damar tıkanıklıkları meydana gelebilmektedir. Elde meydana gelen damar tıkanıklığı ise genellikle küçük damarlarda görülür ve direk olarak elde damar şişmesi problemine neden olur.
 • İnsanlarda sık bir şekilde görülen varis rahatsızlığı yani varikosel hastalığı direk olarak damar şişmesi problemine neden olur. Fakat bu durum birçok insanda bacak bölgelerinde görülür. Fakat nadir olarak varis rahatsızlığı ellerde de meydana gelebilir. Bu durum ise elde damar şişmesi olarak kendisini gösterebilir. 
 • Elde damar şişmesi sorununa neden olan en önemli faktörlerden biri de damar iltihaplanmasıdır. Tedavisi biraz daha basit olan bu rahatsızlık insanlarda damarın şişerek kan akışının engellenmesine neden olacaktır. Bu durumun en kötü yanı teşhisinin son derece zor olmasıdır. 
 • Damar şişmesi sürekli olarak sigara ve alkol tüketen insanlarda meydana gelmektedir. Bu kişilerde detaylı araştırmalar yapıldığında aslında herhangi bir sorun yokmuş gibi görülse bile aslında birçok rahatsızlığın olduğunu görebiliriz.
Elde damar şişmesi rahatsızlığının altında yatan nedenin iyi bir şekilde araştırılarak biran önce tedavi aşamasına geçilmesi gerekmektedir. Çünkü bu gibi rahatsızlıklar daha büyük damarların şişmesine neden olarak ciddi problemlerin oluşması gibi durumlara neden olabilir. Bunun için eğer elinizde uzun süredir oluşmuş bir şişlik hissediyorsanız daha fazla zaman kaybetmeden uzman bir doktora giderek tedavilerinizi olmalısınız. Özellikle bu durum bir çocukta meydana gelmişse ileri ki dönemlerde çocukta meydana gelmiş olan elde damar şişmesi rahatsızlığı çok daha büyük rahatsızlıklara neden olacaktır. Elde damar şişmesi sorununa neden olan durum bulunup ortadan kaldırılmadığı sürece hem bu şişlik büyür hem de vücudun farklı noktalarında damar şişmesi meydana gelir. 
]]>
Batarya Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/batarya-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 11:45:23 +0000 Batarya Şişmesi, günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birçok cep telefonu ve tablet yenilikler ile birlikte gelişmektedir. Geliştikçe daha çok fayda sağlayan bu ürünlerin elbette kötü yanları da bulunmaktadır. Bunlardan en ö Batarya Şişmesi, günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birçok cep telefonu ve tablet yenilikler ile birlikte gelişmektedir. Geliştikçe daha çok fayda sağlayan bu ürünlerin elbette kötü yanları da bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi batarya şişmesi problemidir. Özellikle Samsung firmasına ait ürünlerde görülen bu problemin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin en başında ise telefon şarjda iken oynamak gelmektedir. Şarja takılı olarak kullanılan telefonun bataryası da şişmektedir. Bu kullanım sonrası batarya patlayabilir ve telefon da artık şarj problemi oluşmuştur. Batarya şişmesinin ikinci bir sebebi de telefona ait olmayan şarj aletlerinin kullanılmasıdır. Eğer akıllı bir telefon kullanıyorsanız telefonunuzun orjinal şarj aletini kullanmaya dikkat etmelisiniz. Son olarak da eğer telefonu araba ve bilgisayarda şarj etmek de batarya şişmesine neden olmaktadır. Arabanın çalışmadığı ve çalıştığı anlarda, bilgisayarın açılıp kapanırken elektrik yükünün ani olarak değişmesi bu probleme yol açmaktadır. Ayrıca şişen batarya ileride daha büyük problemlere neden olacağı için şişen bataryaların hemen değiştirilmesi gerekmektedir. 

Batarya ŞişmesiBataryanın şişme problemi giderilebilir mi

Şişen bataryaların tekrar inmesi mümkündür. Fakat bu bataryaların ileride daha büyük problemler çıkarabileceği ihtimali unutulmamalıdır. Ayrıca şişen bataryalar garanti kapsamına girmektedir. Eğer garanti süreniz devam ediyorsa şişmiş bataryayı değiştirebilirsiniz. Araştırmalar batarya şişmesi probleminin en çok Samsung Galaxy modellerinde görüldüğünü göstermiştir. Ancak bu Samsung ile ilgili bir problemden kaynaklanmamaktadır. Bu problemin giderilmesi için sizin de dikkat edeceğiniz bazı önerilerimiz bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabilir:
 • Özellikle şarjda iken telefonu kullanmayınız. Eğer şarjda iken kullanırsanız batarya şişmesi problemiyle karşılaşırsınız ve şarjın gitme süresini düşürürsünüz. 
 • Orjinal şarj aletlerini kullanmaya dikkat ediniz.
 • Araç çakmaklığında ve bilgisayarda telefonunuzu şarj etmemeye özen gösteriniz.
 • Ucuz bataryaları kullanmaktan kesinlikle kaçının.
]]>
Damak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/damak-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 21:07:24 +0000 Damak şişmesi, konuşurken, yemek yerken ve bir şeyler içerken kişinin acı yaşamasına neden olan bu hastalık bir çok nedenden dolayı görülebilir. Özellikle alerjik reaksiyonlar ve tüketilen yiyecekler damak şişmesine ne Damak şişmesi, konuşurken, yemek yerken ve bir şeyler içerken kişinin acı yaşamasına neden olan bu hastalık bir çok nedenden dolayı görülebilir. Özellikle alerjik reaksiyonlar ve tüketilen yiyecekler damak şişmesine neden olan etkenler arasında yer alır. Üst damakta kırmızı renkli benekler, şişlik ve yama hissi lezyonlardan kaynaklanan bir durumdur. Eğer damak şişmesin yanında bu gibi belirtiler bulunuyor ise kişinin zaman kaybetmeden doktora gitmesi önerilir. Aynı zamanda damakta ülser oluşmuş olabilir ve bunun da tedavisi son derece önemlidir.

Damak şişmesi hastalığı her hangi bir hastalıktan dolayı da görülebilir. Ağız içerisinde bulunan iltihaplı bir hastalık damak şişmesine denen olabilir bu nedenden dolayı damak şişmesinin altında yatan her hangi bir hastalığın varlığı tespit edilmeli ve tedaviye o denli başlanmalıdır. Çocuklarda görülen damak şişmesinin nedeni genelde diş hastalıkları, dil de bunan iltihap ve tüketilen acılı sıcak besinler olmaktadır. Lakin bu durum yetişkinlerde daha ciddi sebeplerden dolayı oluşmuş olabilir.

Damak şişmesinin nedenleri

Alerjiler

Damak şişmesinin yaygın nedenlerinden bir tanesi de alerjilerdir. Alerjiler kişide vücudun bazı maddelere karşı tepki göstermesidir. Çoğunlukla tepkisini şişlik ve tahriş ile belli eden bu durum nefes darlığı, öksürük ve boğazda kaşıntı olarak komplikasyonlarını sürdürmektedir. Tedavisi ise alerjiye neden olan durumun bilinmesinin ardından yapılır. Eğer kişinin bazı besinlere karşı alerjisi bulunuyorsa ve bilmiyorsa test yaptırıp uygun ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Damak Şişmesi

Damak kanseri

Oldukça ciddi bir hastalık olan damak kanseri kişide damar şişliğine ve yutkunmada zorluk çekmeye yol açmaktadır. Hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Sancılı bir ağız ağrısı, ateşlenme, ağızda lezyonlu yaralar, damakta renk değişikliği ve gece terlemesi gibi bazı olumsuzlukları vardır. tedavisinin erken yapılması kişinin genel sağlığı açısından çok önemlidir ve erken başlanan tedavinin başarı oranı da o denli yüksektir hastalığın yayılması önlemek için bir takım ilaç tedavisi ve tümörün büyüklüğüne göre lazer tedavi de önerilebilir.

Mononükleoz

Yetişkin ve gençlerde görülen bu hastalık tükürük bezi ile kişiden kişiye bulaşmaktadır. Öpücük hastalığı olarak da bilinen mononükleoz damak şişmesi, ateş ve bademciklere de iltihaplı hastalıklara neden olmaktadır. Bu hastalık kişiye yapılacak kan tahlili ile belirlenebilir ve çeşitli ilaçlar ile tedavisine zaman kaybetmeden başlanır.

Sinüs enfeksiyonu

Kafada bulunan bazı hava boşluklarının iltihaplanması, sinüzit olarak bilinmektedir. Bu boşluklar aynı zamanda göz çevresinde ve yanakların arka kısmında da bulunur. Sinüzit hastalığının varlığı kişinin damak şişmesi ve ateşlenmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda öksürme ve boğaz ağrısı gibi belirtileri de vardır. Tedavisi için hastaya ilaç ve balgam söktürücü verilir. İlaç kullanımı ile damak şişmesi şikayeti de geçecektir.

Yiyecekler

İçerisinde asit oranı yüksek olan besinler ağızda ve damak kısmında tahrişe neden olabilir. Turunçgiller, acı, aşırı baharat, sıcak besinler ve turşu gibi asit oranı yüksek gıdalar kişi de damak şişmesi sorununa yol açabilir. 

]]>
Tükürük Bezi Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/tukuruk-bezi-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 22:35:08 +0000 Tükürük bezi şişmesi, özellikle çocuklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın nedenleri genellikle tehlikeli durumlardır. Bu nedenle nedeni önemsenmeden tükürük bezi şişmesi tedavi edilerek kontrol altına Tükürük bezi şişmesi, özellikle çocuklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın nedenleri genellikle tehlikeli durumlardır. Bu nedenle nedeni önemsenmeden tükürük bezi şişmesi tedavi edilerek kontrol altına alınmalıdır. İnsanlarda ağız ve boğaz çevresinde bulunan tükürük bezleri şişmesi durumunda direk olarak dışarıdan da görülebilir. Bu nedenle birçok kişide bu durum estetik açıdan da sorunlara neden olmaktadır. Özellikle bayanların estetiğe önem vermesi nedeniyle tükürük bezi şişmesi bayanlarda bu konuda daha fazla önem taşır. Tükürük bezleri, adından da anlaşılabileceği gibi direk olarak insanlarda tükürüğün salgılanmasında görev yapmaktadır. Bu bezlerde meydana gelen en küçük sorunlar bile tükürüğün salgılanması sırasında ya da sonrasında kendisini ortaya çıkaracaktır. Aslında tükürük bezi tek bir yapıdan oluşmamaktadır. Bu bezler direk olarak yüzeyde yüzlerce ufak yapıdan oluşmaktadır. Bunların tümünün birleşimine genel isim olarak tükürük bezleri denilmektedir. Tükürük bezi şişmesi durumunda herhangi bir tedavi ya da muayene yapılmadığı zaman insanlarda daha birçok farklı hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sorunların daha da ilerlemesine beklemeden tedavi olmak sizleri birçok rahatsızlıktan ve uğraştan kurtaracaktır. Daha önceden de dediğimiz gibi özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda tükürük bezi şişmesi yaygın bir şekilde görülmektedir. 

Tükürük bezi neden şişer

Tıkanıklık: İnsanlarda tükürük bezlerine giden damarlarda herhangi bir şekilde tıkanıklığın meydana gelmesi direk olarak bu bölgelerde şişliklerin oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca insanlarda parotis ve submandibüler bezler üzerinde ciddi bir şekilde taşlar görülür. Bu taşlar insanlarda tıkanıklıkların oluşmasında çok büyük bir etkendir. 

Ödem: Yaygın olarak karşılaşılan bu durum çocuklarda çok görülmese bile yetişkinlerde tükürük bezi şişmesi nedenlerinden en önemlisidir. Özellikle fazla kilolara sahip olan insanlarda ödem problemi çok karşılaşılır. Tükürük bezlerinde oluşan sıvı birikmeleri şişliklere neden olabilmektedir. Bu durumlarda bazı bitkisel tedaviler ödemi atmanızı sağlayacaktır.

İltihap: Tükürük bezi şişmesi probleminin görülmesine neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi de tükürük bezi iltihaplanmasıdır. Özellikle kabakulak hastalarında yaygın bir şekilde görülen bu durum en çok çocuklarda meydana gelir. Genellikle tükürün bezi üzerinde tıkanıklık sorunu olan insanlarda meydana gelmektedir. 

Tükürük Bezi ŞişmesiTümörler ve kistler: Hemen her yaşta görülebilecek olan tümörler ve kistler, tükürük bezleri üzerinde meydana gelebilir. Oldukça hızlı büyüyen ve belli bir zaman sonra tükürük bezlerinde şişlikle birlikte ağrılara neden olan bu tümörlerin tedavi edilmeden bekletilmesi son derece tehlikelidir. Bunun için zaman kaybetmeden ve tümörün büyümesine olanak sağlamadan gerekli olan tedavileri olmalısınız. 
Aşırı alkol ve sigara kullanımı: Sürekli olarak aşırı alkol ve sigara tüketen insanlarda bu maddeler içerisinde bulunan yabancı maddeler direk olarak tükürük bezi şişmesi sorununa neden olmaktadır. 

Tükürük bezi şişmesi teşhisi nasıl konur
Tükürük bezi üzerinde meydana gelen şişme durumları için koyulacak olan teşhisler kesinlikle ciddi testler sonrasında konulabilmektedir. Bunun için ilk olarak fiziki muayene yapılır ve daha sonra laboratuvar testleri yapılır. Fakat her iki işlemden de önemlisi insanlarda hikayedir. Eğer tükürük bezi şişmesi bu testlere rağmen belirlenemezse ultrasonik cihazlar kullanılarak hastaların şişmiş olan tükürük bezleri kontrol edilir. Bu şekilde olası bir kitle ya da tümör ortaya çıkarılır.
]]>
Gebelikte Karın Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/gebelikte-karin-sismesi.html Tue, 23 Oct 2018 22:05:00 +0000 Gebelikte karın şişmesi, bakıldığında bir kadının hamile olduğu en erken 16. hafta civarında ve ancak çıplakken anlaşılabilir. Giyinik halinde ise şişen karın 20. haftalar civarında ancak fark edilebilir. Hatta biraz ir Gebelikte karın şişmesi, bakıldığında bir kadının hamile olduğu en erken 16. hafta civarında ve ancak çıplakken anlaşılabilir. Giyinik halinde ise şişen karın 20. haftalar civarında ancak fark edilebilir. Hatta biraz iri yapılı olan kadınlar bol kıyafetler giyerek hamileliklerinin son dönemlerine kadar bu hallerini gizleyebilirler. Gebelikte karın büyüklüğünün oluşmasını sağlayan temel etken bebeğin içinde bulunduğu uterus yani rahimdir. Hamilelik öncesinde yaklaşık 70-80 gram ağırlığında ve armut biçiminde olan rahim bebekle beraber büyümeye başlar ve gebeliğin sonunda ağrılığı yarım kiloyu aşar. Rahim hamilelikten önce leğen kemiklerinin arkasında bulunur ve karın üzerinden elle hissedilmez. Hamilelik 12. haftaya geldiğinde büyümesin sürdüren rahim kasıktaki tüy çizgisi civarına yükselir ve ilk kez leğen kemiklerinin üzerine çıkar. Bir diğer deyişle gebeliğin ilk üç aylık evresinde pantolonların dar gelmesi gebeliğe ve bebeğe bağlı karın şişmesine değil annenin aldığı kilolara bağlıdır.

Normal Gebelik,

Gebe kalmadan önce zayıf olan kadınların karın duvarları ve karın bölgesindeki cilt altı yağ tabakası da ince olduğu için karın daha erken dönemde belirir ve daha büyük ve sivri görünebilir. Bunun tam tersi biçimde iri yapılı, geniş kalça ve karına sahip olan kadınlarda ise karnın belirginleşmesi daha uzun bir zaman alabilir. Obez kadınlarda ise gebeliğin sonlarına kadar kadının hamile olduğu anlaşılmayabilir. Zayıf olan bir kadında dıştan karın büyüklüğüne bakılarak bebeğin boyutlarını tahmin etmek daha kolay ve gerçekçidir.Rahimin tepe noktası 22-24. haftalar civarında yaklaşık olarak göbek deliği hizasındayken haftaların ilerlemesiyle beraber yukarıya doğru ilerler. Uterusun karın içindeki yüksekliğine bakarak gebelik haftası tahmin edilebilir.
Hamilelik öncesinde aynı boy ve kiloda olan kadınların, hamileliğin aynı haftalarında bulunan ve hamileliğin başından beri aynı oranda kilo alan kadınlarda bile karın büyüklük ve şekli normalde birbirinden değişiktir. Kişilerin karın cilt altı yağ tabakası, karın adeleleri, daha önceden doğum yapıp yapmadığı, bebeğin içinde olduğu amniyon sıvısının oranı gibi pek çok faktörün yanı sıra bebeklerin kiloları arasındaki farklılıklar da annelerinin karınlarının birbirinden farklı olmalarına sebep olur.

Gebelikte Karın ŞişmesiÇoğul Gebelik,

Çoğul gebeliklerde doğal olarak karın büyüklüğü içeride bulunan bebek sayısı ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok bebek varsa karın o kadar görünür.
Büyüyen karının kadında yarattığı en önemli farklılık ise çatlaklardır. Hızla büyüyen karın deride gerilmelere ve çatlaklara sebep olabilir. Çatlak oluşumunda en önemli etkenlerden birisi kişinin genetik yapısıdır.

Gebelik Sırasında Yaşananlar,

Hamilelik sırasında karın şişerken ortaya çıkan gerilmenin doğal bir sonucu olarak göbek deliğinde de gerilme ortaya çıkar. Gebelik 20 hafta civarına ulaştığında ise hem arkadan rahimin basıncı hem de gerilme sebebi ile göbek deliğinde hassasiyet oluşabilir. Ayrıca şişliğin büyümesi sırasında karnı saran kaslarda hafif bir ayrılma meydana gelebilir. Bu ayrılma da göbek deliğinde hassasiyete sebep olabilir.
Gebelik ve rahim şişmeye devam ettikçe hassasiyet azalır fakat göbekte meydana gelen farklılıklar devam eder. Hamilelikten önce çukur bir göbek deliği olsa bile bu düzleşebilir. Hatta gebeliğin sonlarına doğru göbek deliği dışarı doğru çıkıntı yapabilir. 
Gebelik esnasında karında görülen bir başka farklılık ise orta hat boyunca uzanan koyu renkli çizgidir. Linea nigra ismi verilen bu çizgi esmer tenli olan kadınlarda daha belirgindir. Linea nigraya neden olan faktörler tam olarak bilinmemekle birlikte bu çizgi doğumdan bir süre sonra kaybolur.
]]>
Koşarken Dalak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kosarken-dalak-sismesi.html Wed, 24 Oct 2018 03:56:08 +0000 Koşarken Dalak Şişmesi, spor ile arası pekde iyi olmayanlar nedir çok iyi bilirler. Özellikle de koşu egzersizi yapmak isteyen kişiler yada amatör olarak futbol oynamak isteyen kişiler koştukları sırada midelerinin hemen alt Koşarken Dalak Şişmesi, spor ile arası pekde iyi olmayanlar nedir çok iyi bilirler. Özellikle de koşu egzersizi yapmak isteyen kişiler yada amatör olarak futbol oynamak isteyen kişiler koştukları sırada midelerinin hemen alt kısmında bir şişlik hissederler. Şişlik hissettikleri kısıma dokunduklarında ağrı olduğunun farkına vararak koşmayı bırakmak durumunda kalırlar bu durumun sebepleri arasında koşarken dalakta şişmesi olması kaynaklıdır. Bu duruma ise halk arasında dalak şişmesi denir. Koşarken dalak şişmesi spor çeşitlerinde olmakta diye bir durum yoktur. Mesela mekik, şınav ve benzeri başka spor türlerinde dalak şişmesi olmaz. Ancak koşu yapar iken dalak şişmesi görülmektedir. Sebebi ise koşu sırasında vücutta oksijen ihtiyacı artar ve vücudun alışık olmadığı yoğunluk içinde aktivitede girmektedir. Bu sırada  dalak da aktiviteye alyuvar yetiştirmek için kişide koşarken dalak şişmesi problemi oluşmaktadır ve dalakta şişme olmaktadır. Koşu sırasında dalak şişmesi durumu diyaframın yorulması sonucunda oluşur. Normal şartlarda ise koşu sırasında diyafram devreye girmemektedir. Ancak göğüs kaslarının yetersiz olduğu durumlarda diyafram devreye girer. Koşarken dalak şişmesi devamlı spor yapan yapan ve düzenli bir şekilde her gün koşan kişilerde dalak şişmesi görülmeyen bir rahatsızlıktır. Düzenli bir şekilde her gün koşu yapmayan kişiler koşu yapmak istediklerinde bir kilometreden sonra koşma sırasında dalakta şişme meydana gelecektir. Belirli bir alışkanlık kazanıldıktan ve düzenli olarak spor yapılmaya başlandıktan sonra asla koşarken dalak şişmesi gibi bir sıkıntı ile karşılaşılmaz. Koşarken dalakta şişme olayı yavaş, yavaş azalacaktır. Koşuya başlamadan önce mutlaka vücudu yavaş, koşuya alıştırmanız gerekmektedir. Yani önce ritmli bir biçimde kısa bir yürüyüş daha sonrada ağır ve küçük adımlar ile koşma sonrasında da dilediğiniz hızda ve tempoya ulaşma şeklinde koşu egzersizi eğer yapar iseniz dalakta şişme ile karşı karşıya gelmezsiniz. Ciğer kapasitenizi zorladığınızda ise bütün yük diyaframa binecek ve tepki olarak da dalakta şişme meydana gelecektir. Bu durumu engellemek için de diyaframı kuvvetlendirecek egzersizler yapmanız gerekir. 

Koşarken Dalak ŞişmesiKoşarken Dalak Şişmesini Önleyen Tavsiyeler,

Koşarken dalak şişmesi koşu egzersizi yaptığınız sırada dalakta şişme oluyor ise yani midenin hemen üstünde bir ağrı hissediyor iseniz yapmanız gereken ilk şey yavaşlamaktır. Eğer yavaşlamak yetmiyor ise hemen durmalısınız. Dalakta şişme düzenli, bir şekilde her gün koşu yapan kişilerde nerede ise hiç olmayabilir. Ancak kişilerin bir çoğunda koşarken dalak şişmesi düzensiz spor yapan ara sıra koşan kişilerde mutlaka olur. Koşar iken dalakta şişme olmasını istemiyor iseniz öncelikle koşu egzersizini gün geçtikçe artırarak yapmalısınız. Yani koşarken dalak şişmesi problemi ile karşılaşmak istemiyor iseniz aniden beş metre koşmak yerine ilk günde bir metre ikinci günde iki metre gibi git gide artırarak bu biçimde koşmalısınız zamanla bu duruma vücudunuzun alışacaktır. Birden hızlı bir şekilde koşmak hem dalağa zarar verir hemde dalak şişmesine neden olur. Hemde ısınmadan yapacağınız her türlü spor fayda yerine zarar verir. Herhangi bir spora başlamadan önce mutlaka ama mutlaka ısının. Ayrıca koşuya başlarken karnınız tok olmasın yada tamamen aç karnını da başlayabilirsiniz. Koşuya başlamadan önce en az bir saat önce yemek yemiş olmanız gerekmektedir. Bu iki yada üç saat de olabilir. Ancak yemek sonra koşu olmaz. Koşu yapar iken biraz hızlanıp tekrardan yavaşlayarak temponuzu düşürerek hızlandırdığınızda da dalakta şişme olmaktadır. Bu sebeple koşarken dalak şişmesini engellenmek için ilk koşu yavaş daha sonra ise tempolu bir şekilde koşulması uygun olacaktır. Temponuzu mutlaka koruyun. Her şeye rağmen yinede koşarken dalak şişmesini engelleyemiyor iseniz koşu egzersizini bitirerek dinlenmelisiniz.  Kulak İçi Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kulak-ici-sismesi.html Wed, 24 Oct 2018 05:16:11 +0000 Kulak içi şişmesi kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık hissettiği genelde iltihabi ya da enfeksiyona işaret eden bir problemdir. Bir çok durumda kulak içi şişmesine, kulağı boğaza bağlayan östaki borusundaki iltih Kulak içi şişmesi kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık hissettiği genelde iltihabi ya da enfeksiyona işaret eden bir problemdir. Bir çok durumda kulak içi şişmesine, kulağı boğaza bağlayan östaki borusundaki iltihaplanma sebep olur ve bu durum hekimler çevresinde efüzyonlu otitis media olarak adlandırılır. Kulakta şişmenin diğer yaygın sebebi ise yüzücü kulağı olarak da adlandırılan dış kulağa su girmesinden kaynaklanan durumdur. Kulağa giren su pseudomonas türü bakterilerin artmasına yol açarak kulak içi şişmesinin yanı sıra yanma ve kaşıntı gibi çeşitli belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Kulağa yabancı cisim kaçması ya da tahrişten kaynaklanan otitis eksterna rahatsızlığı da sebep olabilir. Kulaktaki deri hastalıkları, takılar ve egzama da yüzücü kulağına benzer biçimde belirtilere sebep olabilir.  Egzama gibi küpe veya deri hastalıklarında, alerji, aynı zamanda yüzücü kulağı benzer belirtiler üretebilir.

Kulağın dışındaki deride ve dış kulağın etrafında ateş ve kızarıklık belirtileri yine kulak içi şişlik ile beraber ortaya çıkabilir. Bu belirtiler daha sonra ciddi bir soruna işaret olabilir. Eğer kulağın arkasında olan kemikteki gerginlik, ağrı ve şişme bir Mastoidit (kulağın arkasında bulunan mastoid kemiğinin enfeksiyonu) enfeksiyonu olabileceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Kulak İçi ŞişmesiKulak İçi Şişmesinin Nedenleri

Kıkırdak İltihabı,

Şişkinlik kulağın içinde görünür kısmında, kulak memesinin üst kısmında ise, en olası sebep kulakta var olan kıkırdak dokunun iltihap kapmış olmasıdır. Bu duruma sebep olan hususlar şu şekilde sıralanabilir: kulak dışı estetik ya da iç kulağın görünmeyen kısımlarına dair yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan kontrol dışı gelişmeler, Kulak memesine değil de daha üst kısımlara takılan küpe ve piercing gibi delici takılar, kulakta oluşan kesik ve yırtıklar.

İç Kulak İltihabı,

Kulak kanalının kulak zarına doğru olan kısmı iltihap kaparsa, kulak kanalının derisi ve bazen de kulak içi şişer ve kızarır. İç Kulak iltihabına neden olan hususlar: Egzama benzeri deri hastalıkları, saç kurutucularının, kulak çöplerinin, klorlu suyun kötü kullanılması sonucu kulağın tahriş olması, yeterince temiz olmayan bir suda yüzmek ve bu su ile yıkanmak.

Alerjik Reaksiyonlar,

Vücut herhangi bir yabancı maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Kulağa temas eden bir yabancı madde kulakta alerjik tepkiye sebep olursa kulakta içi şişme rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Kulak memesi şişmesi genellikle alerjik reaksiyon nedeniyle olur.

Böcek Isırıkları,


Kulak içi şişmesinin
en sık karşılaşılan sebebi böcek ısırıklarıdır. Özellikle uykuya dalmadan önce herhangi bir şişkinlik yokken uyandığınızda kulağınız şişmişse böcek ısırığından şüphelenmemiz gerekir.

Kulak içi  şişmesinin diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir: Kulağın yanması durumu (kimyasal yanık da söz konusu olabilir), kulağa alınan bir darbe sonucu deri ve kıkırdak tabaka arasında kan toplanması.

]]>
Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.sisme.gen.tr/bogaz-sismesine-ne-iyi-gelir.html Wed, 24 Oct 2018 11:44:36 +0000 Boğaz şişmesine ne iyi gelir, özellikle kış aylarında ya da soğuk havalarda vücut birçok hastalığa karşı tehdit altında olur. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar yaşam kalitesini ciddi anlamda düş Boğaz şişmesine ne iyi gelir, özellikle kış aylarında ya da soğuk havalarda vücut birçok hastalığa karşı tehdit altında olur. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilir. Soğuk havalarda en sık rastlanılan hastalıkların başında gelen boğaz yani bademcik şişmesidir. Boğaz şişmesi ne kadar kış hastalığı olsa da bazen yazın soğuk su içmek ya da dondurma tüketmek gibi nedenlerden dolayı da boğazlar şişebilir. Boğaz şişmesinin temel nedeni bademciklerin bakteri veya virüsler nedeniyle iltihaplanmasından kaynaklanır. Bademcikler boğazın her iki tarafında bulunur ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bademcikler bakteri, virüs ve mikrop gibi maddelere karşı filtreleme görevi görür. Boğaz şişmesinde boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük, ateş, halsizlik, yorgunluk, ağız kokusu, boyunda şişlik ve ses kısılması gibi belirtiler yaşanabilir.

Boğaz şişmesine ne iyi gelir

Boğaz şişmesi herkesin başına gelebilen ve kısa sürede atlatılan bir hastalıktır. Fakat çocuklarda geliştiğinde dikkat edilmelidir. Çocuklarda boğaz şişmesiyle birlikte gelişen yüksek ateşe çok dikkat edilmelidir. Boğaz şişmesine yol açan iltihap ciddi düzeydeyse penisilin ya da antibiyotik tedavisine başvurulabilir. Şayet uygulanan tıbbi tedavide başarı sağlanamazsa bademciklerin alınması gerekebilir. Henüz yeni başlayan boğaz şişmesi için evde basit önlemler alınabilir. Alınana önlemler sayesinde hastanın yaşam kalitesi artarak hastalığı daha kısa sürede atlatabilir.

Bal ve limon: Bal ve limon boğaz şişmesinde yaygın şekilde kullanılan bir karışımdır. Bir tane limon suyu sıkılarak içine bir tatlı kaşığı bal eklenir. Üzerine 1 su bardağı su ilave edilerek bal eriyene kadar karıştırılır. Etkisini arttırmak için bir miktar karabiber ilave edilebilir. Karışım günde 3-4 defa içildiğinde boğaz şişmesine karşı rahatlama sağlanabilir.

Zerdeçal: Doğal bir antibiyotik olan zerdeçalın iltihap önleyici etkisi sayesinde boğaz şişliği giderilebilir. 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 kahve kaşığı zerdeçal eklenip karıştırılır. Hazırlanan su gargara suyu olarak kullanılır. Gün içinde birkaç defa tekrarlanabilir.

Süt: Boğaz şişmesine karşı ılık süt oldukça faydalıdır. 1 su bardağı ılık sütün içine karabiber ve 1 kahve kaşığı zerdeçal eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım boğaz şişmesine karşı günde 3 defa içilir.

Ihlamur: Soğuk havaların vazgeçilmez bir içeceği olan ıhlamur boğaz ağrısına karşı iyi gelir. Ihlamur çay şeklinde demlenir. Demleme aşamasında içine 1 dilim elma ve limon eklenebilir. Şeker yerine bal tercih edildiğinde daha faydalı olur. Bu şekilde hazırlanan ıhlamur çayı boğaz şişmesi için adeta şifa kaynağı olur.

Adaçayı: Boğaz şişmesi için yine etkili bir çaydır. 1 su bardağı sıcak suyun içine adaçayı eklenerek 10 dakika demlenir ve ılıdıktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.

Siyah turp: Boğaz şişmesi için son derece etkisi olan siyah turp bu özelliğinden dolayı halk arasında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Siyah turp yıkandıktan sonra orta kısmından dikkatli bir şekilde oyulur. Oyulan kısma bal eklenir ve turpun alınan tepesi kapak şeklinde kapatılır. Bu şekilde turp bir bardak ya da tabağın üzerine oturtulur. Sabaha kadar bardağa süzülen suyu boğaz şişmesine karşı içilir.

Sarımsak: Doğadan gelen ve mucize niteliğinde olan sarımsak neredeyse her derde deva şifalı bir bitkidir. Boğaz şişmesine karşı oldukça etkili olan sarımsağın kabuğu soyularak ikiye bölünüp suyu şeker gibi emilir. Şayet sarımsak bu şekilde emilemiyorsa bir cezvenin içine birkaç diş atılarak üzerine bir su bardağı su eklenip 8-10 dakika kaynatılır. Üzerine karabiber eklenerek içilir.

Boğaz Şişmesine Ne İyi GelirKuru soğan ve zeytinyağı: 2 tane orta büyüklükte kuru soğan rendelenerek bi]]> Kulak Altı Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kulak-alti-sismesi.html Wed, 24 Oct 2018 21:27:34 +0000 Kulak altı şişmesi, kulağın alt bölümünde ya da arka kısmında ortaya çıkan şişlikler hemen hemen herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bu şişlikler genellikle yağ bezesi sanılarak pek önemsenmez. Kulak altındaki Kulak altı şişmesi, kulağın alt bölümünde ya da arka kısmında ortaya çıkan şişlikler hemen hemen herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bu şişlikler genellikle yağ bezesi sanılarak pek önemsenmez. Kulak altındaki şişlikler genelde ağrılarla birlikte görülebilmektedir. Bu ağrılar kimi zaman hafif sancılar biçiminde hissedilirken kimi zaman ise çok şiddetli ağrılar halini alabilmektedir. Kulak altı şişmesi bir çok ciddi rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Boyun kısmında yer alan lenf bezleri, vücuttaki lenfatik sistem diye tabir edilen bağışıklık sisteminin çok önemli parçalarından biridir. Bu lenf bezleri kulak arkasında, kulak altında, boyun, çene ve koltuk altı bölgelerinde yer almaktadır. Bu bezler vücutta enfeksiyon oluşması halinde şişlikler oluşturarak kendilerini belli ederler. Aslında bezlerin şişmesi, mikroplarla savaşacak hücrelerin sayısının yükselmesiyle ilgilidir.

Kulak Altında Şişliğin Nedenleri,

Kulak İltihabı: Kulak kısmında yer alan bakterilerin artması sonucunda enfeksiyon ya da iltihap meydana gelebilir. Kulak iltihabı sonucunda kulağın altında, arkasında şişlik meydana gelir. Bu şişlik daha çok ağrılı hissedilmektedir. Kulak iltihabından dolayı kaynaklanan şişlik söz konusu olduğundan uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Yağ Bezesi: İltihaplanma dışında kulak arkasında fark edilen şişlik, yağ bezlerinden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Yağ bezeleri basit ve önemsiz şişliklere sebep olur. Kendiliğinden tedaviye ihtiyaç duymadan geçerler. Yağ bezesinden dolayı meydana gelen şişlik sorunlarında endişe edecek bir şey yoktur.

Lenf Düğümü veya Tükürük Bezleri: En çok ciddiye alınması gereken kulak arkası şişlikleri, tükürük bezlerinden veya lenf düğümü kaynaklı olanlardır. Tükürük bezlerinden ya da lenf düğümlerinden kaynaklı şişlikler bir çok tehlikeli hastalığın belirtisi olabilir. Bu şişlikler genel olarak şiddetli ağrılara sebep olur.

Kulak altında şişlik oluştuğunda bununla beraber şiddetli ağrılar, kızarıklıklar görülüyorsa bir an önce KBB hastalıkları uzmanına başvurulmasını gerekir.

Kulak Altı ŞişmesiKulak Altı Şişliği Tedavisi

Kulak arkasında bezenin tedavisi rahatsızlığınızı ve bu hastalık ile beraber diğer belirtileri gidermeyi hedefler. Evde tedavi genel olarak yeterli rahatlama sağlar, ancak eğer evde tedavi bir etki göstermezse doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kulak Altı Şişmesine Evde Tedavi
Birçok zaman, evde tedavi kulak arkasında bezeyi iyileştirmeye yeterli olur. Sıcak kompres uygulamak kişiyi rahatlatabilir, ancak deriyi yakmamak için aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer boğazda enfeksiyon ya da sinüslerde iltihaplanma var ise tavuk suyu ve çay gibi sıcak içecekler kişinin rahatlamasına yardımcı olabilir. Vücudunuz enfeksiyon ile savaşırken lenf düğümlerinin bir kaç gün şiş kalması normaldir.

Kulak Altı Şişmesine Tıbbi Tedavi,

Enfeksiyon vücuttan uzaklaştırılınca lenf düğümleri eski boyutuna tekrar kavuşur. Eğer çok uzun zaman alıyorsa ve diğer belirtiler rahatsızlık veriyorsa enfeksiyona karşı antibiyotik almak için doktora başvurulması gerekir. Doktorunuz ne tip enfeksiyon kaptığınızı ve ona göre uygun tedaviyi belirleyebilmek için bir takım testler yapacaktır. Lenf düğümlerinde şişkinliğe sebep olan tümör ya da diğer ciddi problemlerin varlığının belirlenmesi için X-ray ya da tomografi çektirilmesi gerekebilir. Kulak arkasında yer alan lenf düğümleri özellikle kanserli hücrelere duyarlıdır, eğer düzensiz bir eğilimdeler ise acil tıbbi müdahale gereklidir.

]]>
Sağ Bademcik Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/sag-bademcik-sismesi.html Thu, 25 Oct 2018 05:56:34 +0000 Sağ Bademcik Şişmesi, Bademcik boğazın her iki yakasında dilin üst kısmında bulunur. Bademcik de bir çeşit lenf bezidir. Bademcik yutağı enfeksiyondan korumakla görevlidir. Bademcik mikroorganizmalarla savaşıp vücudu koruyaca Sağ Bademcik Şişmesi, Bademcik boğazın her iki yakasında dilin üst kısmında bulunur. Bademcik de bir çeşit lenf bezidir. Bademcik yutağı enfeksiyondan korumakla görevlidir. Bademcik mikroorganizmalarla savaşıp vücudu koruyacak çok miktarda akyuvarlara (lökosit) sahiptir. Vücudumuza burun veya ağızdan girecek zararlı mikroplara karşı korumak için mücadele verir. Bademcik çok duyarlı bir organdır.

Sağ bademcik vücudu üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için savaşırken bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda enfekte olabilir. Bu enfeksiyonun sonucunda sağ bademcik de meydana gelen şişliklerin bazı yan etkileri olur. Bu şişlik sonucunda boğazda şiddetli ağrılar olmaktadır. Yutmada, nefes almada bademciği şişen kişiler sıkıntı yaşarlar. Bu sıkıntılarla beraber enfeksiyona bağlı yüksek ateş meydana gelir. Bademciğin şişmesi ile kişilerde meydana gelen sıkıntılar göz ardı edilemeyecek kadar hastaları rahatsız eder. Nefes alıp verirken zorluk yaşarlar, bir şeyler yeyip içerken yutkunma refleksi ile ağrı meydana gelir.

Sağ Bademcik Şişmesi Nedenleri Nelerdir
 • Enfeksiyona bağlı iltahaplanmalar
 • Virüslerin neden olduğu nezle ve gripal enfeksiyonlar 
 • Bademcik kanseri 
 • Enfeksiyonu tetikleyen soğuk su içmek, dondurma yemek
Sağ Bademcik ŞişmesiSağ Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir
 • Boğazın üst bölgesinde kaşıntı olur. 
 • Boğazda ağrı ve yanma hissi 
 • Enfeksiyona bağlı yüksek ateş 
 • Muayene sırasında dilin gerisinde görülen kızarıklık ve şişlik
Enfeksiyona bağlı bademcik şiştiği zaman vücut direnci de düşmektedir. Hastalar bu süreçte düzenli ve dengeli beslenmelidir. Şişliğe bağlı ağrılar olacağı için hastalar bu zaman zarfında sulu gıdalar tüketmelidir. Hastalar sulu gıdaları da ılık olarak tüketmelidir. Aşırı sıcak yada soğuk olması bademcikler üzerinde tahrişe sebep olacağı için, hastaların iyileşme süreci uzamaktadır. Bundan dolayı beslenmeye dikkat edilmeli ve doktorun önerilerine göre hareket edilmelidir.

Sağ Bademcik Şişmesinin Tedavisi: Bademcikler enfeksiyona bağlı şiştiğinde doktorun önerdiği kür ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır. İlaç tedavisinden sonuç alınamıyorsa hastanın bademciği cerrahi operasyonla alınıp kesin sonuç elde edilebilir.
]]>
Hamilelikte Boğaz Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/hamilelikte-bogaz-sismesi.html Thu, 25 Oct 2018 17:03:15 +0000 Hamilelikte boğaz şişmesi, hamilelik dönemi bir bayanın yaşayabileceği en heyecan ve mucizevi dolu bir süreçtir. Bu süreçte anne adayının birçok hastalığa karşı dirençli ve dikkatli olması gerekir. Hamileli Hamilelikte boğaz şişmesi, hamilelik dönemi bir bayanın yaşayabileceği en heyecan ve mucizevi dolu bir süreçtir. Bu süreçte anne adayının birçok hastalığa karşı dirençli ve dikkatli olması gerekir. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi diğer dönemlere göre vücut daha korumasız ve dolayısı ile bazı rahatsızlıklara yakalanma riski çok daha fazladır. Hamilelikte boğaz şişmesi, grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nezle gibi  üst solunum yolları hastalıklarına yakalanma olasılığı hamilelik döneminde daha fazladır. Bu dönemde oluşan boğaz şişmesini kontrol altına almak ilk başladığı zaman tedavi etmek gerekmektedir. Gebelik dönemi ilaç kullanımı için uygun bir dönem olmadığından dolayı boğaz şişmesi için doğal ve bitkisel ürünlerden yararlanılabilir.

Hamilelikte boğaz şişmesi nezle, grip ya da soğuk algınlığı nedeni ile meydana gelmişse kaynağı bir virüs olduğundan spesifik bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotik ile uygulanan tedaviler boğazlarda şişmeye yol açan virüslere her hangi bir etki sağlamaz. Antibiyotik tedavisi mikrop kaynaklı problemlerde kullanılmaktadır. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler hastalığı düzeltmediği gibi daha ciddi problemlere yol açabilir. Gebelik döneminde bu tür sorunları kontrol altına almak için vitamin desteği, sıvı tüketimi ve bol istirahat önerilmektedir. İçilebilecek basit bir ağrı kesici ve antibiyotik için mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Bu dönemde antibiyotik tedavisi zatürre, sinüzit gibi her hangi bir bakteriyal enfeksiyon söz konusu ise uzman bir hekim tavsiyesi ve gözetimi altında uygulanabilir.

Hamilelikte Boğaz ŞişmesiHamilelik Boğaz Şişmesine Uygulanabilecek Bitkisel Öneriler

 • Hamilelikte boğaz şişmesi şiddetli değilse bir fincan ılık çay ağrıya karşı iyi gelebilir. Çay bir miktar bal ve limon ile karıştırılarak içilebilir. Bu şekilde şişme daha çabuk yok olacaktır. Uyku problemi yaşamamak için çay içmek istemeyen anne adayları ılık suyun içine birkaç damla limon ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek içebilir. Tıpkı çay gibi hafif boğaz şişme ve ağrılarına iyi gelecektir.
 • Zencefil çayı yine gebelik döneminde yaşanan boğaz şişmesi için kullanılabilir. Zencefil rendelenerek 5 dakika kaynatılır. Kaynayan zencefilin suyu süzülür, içine bal ve limon karıştırılarak tüketilebilir.
 • Çok soğuk olmayan suya  bir tatlı kaşığı kadar tuz ilave edilerek 2 defa gargara suyu olarak kullanılabilir. Yapılan gargara balgam söktürücü bir etki sağlar.
 • 2-3 diş sarımsak iyice çiğnendikten sonra yutulur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak boğaz şişmesi ve ağrısına karşı fayda sağlar.
 • Nar kabuğu yine boğaz şişmesi ve ağrısına karşı iyi gelen şifalı meyveler içerisindedir. Nar kabuğu rendelenerek ya da blenderdan geçirilerek çay gibi demlenir. Yapılan çay bir fincan olacak şekilde içilir.
 • Hamilelikte boğaz şişmesi tedavisi için yarım kahve fincanı hardal tohumu iyice ezildikten sonra bir yemek kaşığı bal, yarım limon suyu ve yarım tatlı kaşığı tuz ile karıştırılır. Üzerine bir su bardağı su eklenerek kaynatılır. Karışım soğuduktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.
 • Gebelik döneminde ya da normal dönemlerde yaşanan boğaz şişmesi ve ağrısı nedeni ile yemek yemekte güçlük yaşanabilir. Bu nedenle sıvı gıdalar yemek daha doğru olur. Ayrıca bol limonlu tavuk çorbası boğaz ağrısına çok iyi gelir.
 • Gebelik dönemi vücudun hassas olduğu bir dönemdir. Bilinçli anneler bu dönemde ilaç kullanmaktan kaçınır. Hamilelik döneminde kesinlikle doktor önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Rahatsızlık yalnızca boğaz şişmesi değilse ve beraberinde başka hastalıklarda varsa, evde uygulanan  tedavilere rağmen sorun kontrol altına alınamıyorsa muhakkak bir hastaneye başvurmak gerekir.
]]>
Burun Eti Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/burun-eti-sismesi.html Fri, 26 Oct 2018 05:23:02 +0000 Burun eti şişmesi, doğal klima görevi gören burnumuzun bir bakıma peteğinde arıza çıkması gibidir. Burnumuz koku almamız sağlar. Bunun dışında pek çok görevi de vardır. Soluduğumuz havayı temizler. Soluduğumuz havayı v Burun eti şişmesi, doğal klima görevi gören burnumuzun bir bakıma peteğinde arıza çıkması gibidir. Burnumuz koku almamız sağlar. Bunun dışında pek çok görevi de vardır. Soluduğumuz havayı temizler. Soluduğumuz havayı vücudumuzun ısısına getirir. Nemlendirerek temiz havayı akciğerlerimize gönderir. Ortama ayak uydurarak soluduğumuz havayı filtre eder ve bunu saniyeler içinde yapar. Bu organımız vücudumuzun rahat etmesi için vardır.

Burnun ve burun etlerinin görevleri

Burnumuzun iç kısmında konka denilen etler vardır. Bu etler solumuş olduğumuz havayı akciğerlere iletir ve klima görevi gören içleri kan damar ağı olan etlerdir. Bulunan yerin sıcaklığına göre etler şişer ve küçülür. Sıcak havalarda etlerin içindeki kan damarlardan çekilerek küçülür. Sıcak havada burun etleri solunan havanın ısısını vücut sıcaklığına düşürür. Soğuk havalarda ise etlerin içi kan damarlarıyla dolar ve burun eti şişmesi meydana gelir. Soğuk havayı ısıtır. Etleri ve iç kısımları kaplayan mukoza dokusu tabakası iç kısmında sümük ve salgı hücreleri bulunur. Bu salgılar havada bulunan mikrop ve tozu temizler. Burun iç kısımdaki konkalara hava ulaştığında otomatik olarak akciğer hava keseleri açılır. Ayrıca bir güç harcamamıza gerek kalmadan hava akciğerlere ulaşır. Burun delikleri akciğer çalışmasını düzenler. Burun delikleri sırayla 2-3 saat arayla açılıp kapanır. Açık olan kısım tarafındaki akciğer daha fazla hava çekip çalışır. Öteki taraf dinlenmeye geçer. Bu sayede gün içinde de akciğerleri dönüşümlü çalıştırarak kendini dinlendirmiş olur. Burun etleri sağ ve sol kısmında burun boşluğu tarafında 3 er adet olmak üzere 6 adettir. En fazla çalışan alt kısımdaki konkalardır. Havanın sıcaklık ve soğukluk durumuna göre şişer ve küçülürler.

Burun Eti ŞişmesiBurun etlerinin şişmesinin nedenleri

Burundaki en alttaki etler alerji olan kişilerde daha çok şişerler. Sigara, hava kirliği de etlerin şişmesine nedendir. Bununla beraber iltihap, sinüzit, kemikteki eğrilik, etlerin şişmesine etkendir. En çok burun eti şişme sorunu sigara içen ve alerjili kişilerde gözükmektedir. Burun kemiğinde eğrilik ve kırık olanlarda da burun eti şişmesi sorunu gözükür. Bunun sebebi deliklerden biri hep tıkalı olduğu için açık olan burun deliğindeki etler hep çalıştığı için şişer. Burundaki iki delikte tıkanmaya başlar. Burundan alınan havanın yetmemesinden dolayı ağızdan nefes alınmaya başlanır. Bulunan yerin havası nefesin ağızdan alınması sebebiyle üst solunum yolunda kuruluk meydana gelir. Gece uyku esnasında daha da belirir. Burundan alınan nefes yetersiz olduğu için akciğerlere yeterli hava gitmez. Vücudun ihtiyacı olan hava sağlanamadığı için vücut dinlenemez. Sabahları bitkin ve yorgun, geceleri ise ağızdan nefes alındığı için sabahları ağız kuruluğu ve tat bozukluğu olmaktadır.

Burun eti şişmesi teşhisi

Hastalığın teşhisi kolaydır. Hastanın şikayetleri dikkate alınır, yaşadığı ortam, sigara tüketimi bilgisi ve alerjisi varsa hastalık kolaylıkla tespit edilir. Alerji testi ve endeskopik burun muayenesi ile teşhis konulur.

Burun eti şişmesinde uygulanan tedaviler

İlaç tedavisi ile verilen ilaç ve kortizonlu burun spreylerini uzun süre kullanılmalıdır. Tedavi sonucu olarak ilaç tedavileri pek cevap vermez.
Çevresel faktörleri azaltmak lazımdır. Sigaradan uzak durulmalıdır. Alerjisi olan kişilerin test yaptırarak neye karşı alerjisi varsa ondan uzak durmalı ve alerji için burun spreyleri kullanmalıdır. Tozlu ortamlardan ve toz üreten eşyalardan uzak durulmalıdır. Yünlü kıyafetler kullanılmamalı onun yerine pamuklu ve alerjik olmayan kıyafetler giyilmelidir. Eğer hastaya ilaç tedavisi yetersiz kalırsa tıkanıklık devam ederse ameliyat tercih edilir. Burun etleri herkes bulunan organlardır. Vücut için gerekli o]]> Bebeklerde Göz Altı Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bebeklerde-goz-alti-sismesi.html Fri, 26 Oct 2018 17:26:34 +0000 Bebeklerde göz altı şişmesi, özellikle çocuklarda oluşan göz altı şişlikleri anneleri oldukça telaşlandırmaktadır. Fakat telaşlanacak önemli bir durum yoktur. Çünkü genel olarak oluşan bebeklerde göz altı Bebeklerde göz altı şişmesi, özellikle çocuklarda oluşan göz altı şişlikleri anneleri oldukça telaşlandırmaktadır. Fakat telaşlanacak önemli bir durum yoktur. Çünkü genel olarak oluşan bebeklerde göz altı şişmesinin nedenleri ağlamak kadar basit bir nedenden de oluşuyor olabilir. Tabi ki uzun süreli şişlikler varsa geçmiyorsa uzman bir doktora gidilmesi gerekir. Çünkü tersine ciddi bir nedenden kaynaklı da olabilir.

Bebeklerde Göz Altı ŞişmesiBebeklerde göz altı şişmesinin nedenleri;
 • Alerji ve soğuk algınlığı: Bebeklerde görülen göz altı torbalarının en büyük nedenidir. Alerji, sinüzit veya soğuk algınlığı durumunda bebeklerde göz altı torbaları şişebilir. Sadece duman, toz gibi maddelere karşı alerji de değil aynı şekilde besin alerjisinden de oluşuyor olabilir. Alerjik bir nedenden kaynaklanıyorsa  kaşıntı ve kızarıklık da eşlik eder.
 • Böbreklere bağlı neden: Böbreklerden protein kaybı sonucunda kanda albumin değeri düşer. Kandaki albumin değerine bağlı olarak bu tespit yapılabilir. İdrar yaparken oluşan titreme genelde vücuttan ani sıvı kaybıyla veya sıcaklık kaybıyla oluşur. Bu anormal bir durum değildir. İdrarın böbreklere geri dönmesi ile idrar yolu enfeksiyonu oluşur.
 • Kalıtım: Bebeklerde göz altı şişmesi aileden yani genetik kaynaklanıyor olabilir. Bazı kişilerde çocukluktan başlayıp sürekli göz altı torbaları var olabilir. Bu bebeklerin anne ve babasında veya anneanne ve dedesinde de göz altı şişlikleri vardır.
 • Gözleri ovmak veya kızarıklık: Göz altlarında bulunan deri oldukça yumuşak ve hassastır. Herhangi bir sebeple ovuşturulduğunda hemen kızarıklık gösterir ve şişer. Aynı zamanda göz altında morluk da oluşabilir. Böyle olunca göz altı torbaları iyice şişer. Alerji veya göz kuruluğu nedeniyle özellikle bebekler ellerini gözlerine sık sık götürüyor olabilirler. Bu nedenler göz altı şişliğini önlemek için öncelikle buna neden olan sebebi bulmalısınız.
 • Güneş ışınları: Son yıllarda güneş ışınlarının ne kadar zararlı olduğunu herkes biliyor. Özellikle küçük bebekler güneş altında çok kaldıklarında bebeklerde göz altı şişmesi meydana gelmektedir.
 • Ağlamak: Küçük çocuklar uzun süre ve gözyaşı ile ağladıklarında göz altlarında kızarıklık ve şişme meydana gelebilir. Bu durumda küçük çocuk uyutulmalıdır.
 • Göz altı ödemi: Ödem, yumuşak dokularda sıvı birikmesinden kaynaklanmaktadır. Ödem nedeniyle gözaltındaki cilt gerilir. Ve sonrasında sarkma ve çizgilenme olur. Vücudun başka bölümlerinde de ödem varsa karaciğer veya böbreklerden kaynaklı bir nedenden şüphelenilmelidir. Hemen bir iç hastalıkları uzman bir doktora başvurulmalıdır.
]]>
Hamilelikte Bacak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/hamilelikte-bacak-sismesi.html Sat, 27 Oct 2018 09:42:49 +0000 Hamilelikte Bacak Şişmesi, kadınlarda hamilelik döneminde bacaklarda, ayaklarda ve ayak parmaklarında şişlik sıkça görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık o kadar yaygındır ki hamile annelerin yaklaş Hamilelikte Bacak Şişmesi, kadınlarda hamilelik döneminde bacaklarda, ayaklarda ve ayak parmaklarında şişlik sıkça görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık o kadar yaygındır ki hamile annelerin yaklaşık %75'inde bu rahatsızlık görülebilmektedir.

Hamilelikte bacak şişmesi nedenleri 

Bu rahatsızlığın belli başlı nedenleri bulunur. En çok bilinen nedeni ise hamilelikte annenin vücudunun suya daha çok istek duymasıyla birlikte vücutta daha fazla su tutmasıdır. Bunun dışında büyüyen rahim ile birlikte toplardamarlara baskı yaparak kanın gidişini zorlaştırır. Ayrıca hamilelik nedeniyle vücutta hormon değişiklikleri görülmesi de bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında daha sık görülen bu rahatsızlık hamile anneyi çok rahatsız edebilmektedir. Bir diğer neden ise hamilelikte anne adayının düzensiz beslenmesidir. Vücudun istediği kadar protein alamayan anne adaylarında daha fazla sıvı tutulur. Buda bacaklarda şişmeye ve ödeme neden olur. Protein eksikliğinden kaynaklanan şişmeler göze ve yüze de yansır. Bu yüzden anne adaylarının içerisinde fazlasıyla protein barındıran et, süt ve baklagilleri sıkça tüketmesi gerekmektedir. 

Hamilelikte bacak şişmesi, eğer anne adaylarında bacaklarda şişlik ile beraber kızarıklık, ağrı ve sıcaklık artışı görülürse bu damar tıkanıklığı hastalığının habercisi olabilir. Bu nedenle hemen bir doktora muayene olmak faydalı olacaktır. Anne adayları çalışıyor ise veya ayakta çok fazla hareket ediyorlar ise bu nedenle de bacaklarda şişkinlik görülebilir. Bu nedenle hamilelik döneminde annelerin rahat bir şekilde dinlenmeleri gerekmektedir. 

Hamilelikte Bacak ŞişmesiHamilelikte bacak şişmesi tedavisi

Hamile anneler bacaklarda bu şişlik için birkaç yolu deneyebilir. Anne adayı, rahat ve yüksek bir yastığı bacaklarının altına koyarak dinlenmeyi gerçekleştirebilir. Ayrıca fazla yorulmadan yapılacak günlük egzersizlerde bacaklardaki şişliğin bir nebze de olsa inmesine yardımcı olabilir. Bunun yanında bol su içmek, sıkı pantolon ve çoraplar yerine daha rahat giysileri tercih etmek, dışarı çıkarken daha serin havaları tercih etmek, bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmak, bacaklarına masaj yaptırmak, eğer ihtiyaç olursa destekli çoraplar giymek, rahat ayakkabıları tercih etmek, düzenli beslenmeye dikkat etmek ve fazla tuzlu besinleri tüketmekten kaçınmak gibi öneriler de anne adaylarının rahatsızlığını gidermeye yönelik öneriler arasındadır. 
]]>
Hamilelikte Mide Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/hamilelikte-mide-sismesi.html Sat, 27 Oct 2018 20:02:24 +0000 Hamilelikte mide şişmesi, Hamilelik dönemi bir kadının hem en büyük mucizesi hemde bir çok sıkıntıyı bir arada yaşadığı bir hastalıktır. Tıp dilinde hamilelik bir hastalık olarak geçer. Hamilelerde mide şişmesind Hamilelikte mide şişmesi, Hamilelik dönemi bir kadının hem en büyük mucizesi hemde bir çok sıkıntıyı bir arada yaşadığı bir hastalıktır. Tıp dilinde hamilelik bir hastalık olarak geçer. Hamilelerde mide şişmesinde en büyük nedeni rahmin büyümesi ve mideyi sıkıştırmasıdır. Hamilelikte özelilikle yedinci aydan sonra mide şikayetleri artmaktadır. Hamilelerde midede ağrı, yanma, ekşime ve şişkinlik gibi şikayetler çok görülmektedir. Anne adaylarının hamilelik öncesi olan mide şikayetleri (ülser, gastrit, reflü gibi) hamilelik döneminde mide şişkinliği şikayetlerini artırmaktadır. Mide şişkinliğine tıpta dispepsi denir.  

Hamilelikte Mide ŞişmesiHamilelikte mide şişkinliği şikayetlerinin belirtileri
 • Batın üst bölgesinde rahatsızlık 
 • Şişkinlik 
 • Ağrı 
 • Yanma
 • Bulantı 
 • Erken doymadır.
Hamilelik döneminde şişkinlik ve hazımsızlık için alınabilecek önlemler

Hamileler bu dönemde düzenli beslenmelidirler. Hamile bayanlar yedikleri gıdaları iyice çiğnemeli, yemek yerken konuşmalıdır. Yemek yerken konuşmak ve sakız çiğnemek hava yutmaya neden olacağı için şişkinliği artırır. Sık sık ve az az yemeliler,gaz yapıcı gıdalar olan (bulgur, kuru fasulye, soğan gibi), baharatlı, acılı ve kızartma türü gıdalardan uzak durmalıdırlar. Hamilelikte mide şişmesinde, kabızlık sorunu artar buda anne adaylarında şişkinliğin artmasına neden olur. Bunun için hamileler kabız kalmamaya özen göstermelidir. Kabızlığı önlemek adına anne adayları bol bol yürüyüş ve egzersiz yapmalıdırlar. Yapılan egzersizler mide ve bağırsağın çalışmasını artıracağı için şişkinlik şikayetlerini azaltacaktır. Ayrıca bol bol su içmeliler, günde en az bir buçuk iki litre tüketmeleri gerekir. Bol posalı lifli gıdalar ve kuru meyveler kabızlığa iyi gelir beslenmede bunlara dikkat etmek önemlidir. Kahve, kola gibi sıvılar yerine bitki çayları (Nane ve Rezene çayı gibi.) tüketmemeleri gerekir. Düzenli uyumaya dikkat etmelidirler. Stresten uzak kalmaya özen göstermelidirler. Çünkü stres bütün hastalıklarda olduğu gibi hamilelikte mide şişmesinide de daha çok artırmaktadır. Hamile anneler sigara ve alkol kullanımından uzak durmalı hem kendilerini hemde bebeklerini korumalıdırlar. Ayrıca hamileler vitamin, demir, gibi ek ilaçlar almak durumunda kalırlar. Bu tür ilaçlarda mide şişkinliğini daha fazla tetikleyebilir, anne adayı şişkinlik şikayetleri artmış ise doktoru ile görüşüp bu ilaçlarda değişiklik istemelidir. Hamilelikte mide şişmesi için akşamdan bir avuç çemen tohumunu bir bardak suya atıp sabaha kadar bekletmeli ve sabah süzüp içmelidir.
]]>
Ayak Parmağı Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/ayak-parmagi-sismesi.html Sun, 28 Oct 2018 18:01:40 +0000 Ayak Parmağı Şişmesi, Ayak insan vücudunun en altında bulunan, insanın yürümesini ve ayakta durmasını sağlayan bir organdır. Tüm vücudun ağırlığını taşıyan ve bu nedenle de kuvvet olarak yükü üstlenen en önemli bi Ayak Parmağı Şişmesi, Ayak insan vücudunun en altında bulunan, insanın yürümesini ve ayakta durmasını sağlayan bir organdır. Tüm vücudun ağırlığını taşıyan ve bu nedenle de kuvvet olarak yükü üstlenen en önemli bir organdır. Ayağın görevlerini tam olarak yerine getirebilmesi için sağlıklı ve kuvvetli bir yapıya sahip olması gerekir. Aksi takdirde ayaklar vücudu taşıma görevini yerine getiremez. Ayak toplamda 26 adet kemik, bir çok bağ ve kaslardan meydana gelir. Ayakta bulunan en büyük kemiklerden bir tanesi topuk kemiği iken en küçük kemik ise parmaklarda bulunan kemikleridir. Parmaklar ayakların uç kısımlarında bulunan ve günlük hayatta birçok olayda görev alan fonksiyonel organlardır. Ayak parmaklarının en büyük özelliği yürüme eylemine yardımcı olmasıdır. Ayak parmakları gün içinde en fazla kullanılan organlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra günlük hareketlerin çoğu beyin tarafından kaydedilir. İstemsiz bir şekilde beyinden gelen komutlarla otomatik olarak uygulanır. O nedenle de her türlü dış etkenlerden etkilenmesi diğer organlara nazaran daha fazladır. Ayak parmağının yapısı incelendiğinde en dıştan başlayarak sayıldığında sırasıyla cilt, yağ dokusu, kas, kemik ve ligamentler bulunur.  Parmakları çalıştıran kas sistemi insan vücudunda iki adettir. Bunlardan herhangi birinin zarar görmesi yada işlevini yapamaması ayak parmağında bozukluklara yol açar. Bu tür bozuklukların başında ayak parmağı şişmesi yer alır. 

Ayak Parmağı ŞişmesiAyak Parmağı Şişmesinin Nedenleri

Ayak parmakları gün içinde en fazla kullanılan organlardan bir tanesi olduğu için karşılaşabileceği durumlar oldukça fazladır. Ayak parmağı travmatik durumlarla karşılaşabilecek organların başında yer alır. Yaşanabilecek bu travma çeşitleri ayak parmağının kırılması, çıkması yada doku zedelenmesi şeklinde de olabilir. Parmak kırılmalarına  çoğunlukla sporla uğraşan insanlarda çok daha fazla rastlanılsa da gün içi ayağa uygulanan ters bir hareket bile ayağın kırılmasına neden olabilir. Yaşı ilerlemiş ve kemik erimesi hastalığı olan kişilerde bu duruma daha çok rastlanır. Kemikte yaşanan kırığın en önemli belirtilerinden bir tanesi de ayak parmağı şişmesidir. Parmakta şişliğin yanı sıra ağrı, ayakta ısı artışı ve morarma da görülebilir Yaşanan bu şişlik ayaktaki kemiğin çıkmasından da kaynaklanabilir. Böyle bir durumda eklemde hareket kısıtlılığı yaşanmaya başlar. Ayak işlevini tam olarak yerine getiremez. Ayrıca ayak parmağı enfeksiyon kaptığı zaman da şişebilir. Bakteri, virüs, parazit ve mantar gibi enfeksiyonlar da kapabilir. Bu tip enfeksiyonlarda en sık rastlanılan ayak parmağının etrafının beyaz iltihaplı kaplı olması ve şiş olmasıdır. Bu durum halk arasında dolama olarak adlandırılır. Enfeksiyoz durumlarının dışında karşılaşılan bir diğer neden de ayak parmağında romatoid artrit ile karşılaşılmasıdır. Bu durum daha çok kalıtsaldır. Böyle bir durumda ayak parmağı hiç bir zaman tam olarak iyileşemez ve tam formunda kullanılamaz. Ayakta bulunan kasların bir şekilde zarar görmesi de ayak parmağının şişmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda şiddetli olarak kas ağrıları yaşanır. Yaşanan kas ağrısının, kasın bir şekilde enfeksiyon kapmasından da kaynaklanabilir. Tıp dilinde bu durum myozit olarak adlandırılır. Myozit yaşandığı durumda ayak parmağında şiddetli ağrı ve şişme görülür. Son olarak parmakta görülen şişlik parmak tümöründen de kaynaklanabilir. Tümörler parmağın yapısında bulunan herhangi bir katmandan da kaynaklanabilir. Görüldüğü gibi parmakta yaşanan şişlik çok küçük bir sebep de olabilirken tümörle de karşılaşılabilir. O nedenle ayak parmağında bu tür bir şişlik yaşandığında uzaman bir hekime danışılması ihmal edilmemelidir. 

Ayak Parmağı Şişmesinin Önlenmesi 

Vücudun ağırlığını taşımakla yükümlü olan ayaklar günün büyük bir bölümünü ayakkabıların içinde kalarak geçirir. Bu nedenle ayağa]]> Kasıkta Lenf Bezi Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kasikta-lenf-bezi-sismesi.html Mon, 29 Oct 2018 07:04:07 +0000 Kasık Lenf Bezi Şişmesi, vücutta bulunan lenf bezlerinin şişmesi, vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu gösterir. Ancak bu faydasının yanında kasıkta lenf bezi şişmesinin daha kötü hastalıkların haberci Kasık Lenf Bezi Şişmesi, vücutta bulunan lenf bezlerinin şişmesi, vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu gösterir. Ancak bu faydasının yanında kasıkta lenf bezi şişmesinin daha kötü hastalıkların habercisi olduğu da unutulmamalıdır. Şişme olmadan önce fark edilmeyen lenf bezlerinin boyu yarım santimetreyi geçmemektedir. 

Kasık lenf bezi şişmesinin nedenleri

Lenf bezleri, vücuda dışarıdan gelen tehlikelere karşı antikor üretir. Vücutta kan dolaşımına giren antikorlar mikroplarla savaşır. Bu savaş sonucunda bazen lenf bezlerinde şişme meydana gelir. Ayrıca lenf bezlerinde bulanan lenfosit hücrelerinin göllenmesi ile ortaya çıkan şişlikler, uzun süreli olacak ise kötü bir hastalığın habercisi olabilir.  Ciltte meydana gelen tahriş, solunum yolunda gerçekleşen enfeksiyonlar, bazı bakteri ve virüsler nedeniyle kasık lenf bezi şişmesi problemi görülebilir. Kasıkta meydana gelen şişmeler bazen de ayak veya bacakta çıkabilecek bir hastalığın göstergesi olabilir. Bu şişliklere gece terlemesi ve kilo kaybı gibi belirtiler eklendiğinde problem daha büyük olabilir. Bu gibi durumlarda hemen bir hekime muayene olmak gerekmektedir. 

Kasıkta Lenf Bezi ŞişmesiKasık lenf bezi şişmesinin tedavisi

Tedavisi genellikle bazı ilaç ve antibiyotikler yolu ile yapılan kasık lenf bezi şişmesi, herhangi bir cerrahi bir müdahale gerektirmez. Yarayı çok fazla kurcalamamak da gerekir. Herhangi bir sıkma olayında enfeksiyon, kasık bölgesinin diğer bölgelerine sıçrayabilir. Bunun yanı sıra doğuştan gelen fıtık ile lenf bezi enfeksiyonları karıştırılmamalıdır. Fıtıktan kaynaklı şişlikler ağrıya neden olmaz ve üzerine basınca kaybolur. Bu şişmenin hastaya herhangi bir zararı olmaz.
]]>
Bebeklerde Damak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bebeklerde-damak-sismesi.html Mon, 29 Oct 2018 07:36:42 +0000 Bebeklerde damak şişmesi, diş çıkarma dönemlerinde ve bebeklerde dişeti ve damaklardaki değişimler esnasında damak kabarması olarak geçer. Damak, sert damak ve yumuşak damaktan meydana gelmektedir. Ön taraftaki sert damak ve Bebeklerde damak şişmesi, diş çıkarma dönemlerinde ve bebeklerde dişeti ve damaklardaki değişimler esnasında damak kabarması olarak geçer. Damak, sert damak ve yumuşak damaktan meydana gelmektedir. Ön taraftaki sert damak ve arka taraftaki yumuşak damak da meydana gelen şişmelere damak şişmesi denir. Bebeklerde damak şişmesinin çok farklı nedenleri olabilir.

Bebeklerde damak şişmesi, alerjiler, besinlerde bulunan tahriş edici maddeler, kemikler ya da sivri yiyeceklere bağlı yaralanmalar, soğuklar, epstein barr virüsü, sinüs enfeksiyonları sebepli mononükleoz ya da damak kanseri gibi başka rahatsızlıkları içeren bir çok etkenin bunda payı olabilir.

Basit enfeksiyonlarla birlikte farklı hastalıklarla bebeklerde damak şişmesi olabilir. Kaynar gıdaların tüketilmesi ve yiyeceklere karşı alerjik reaksiyonu olan kişilerde de damak şişmesi olabilmektedir. Keskin kenarlı ve sert yiyeceklerin bebeklere verilmesi durumunda damak şişmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bunlar tahrişe neden olabilecek gıdalardır. Mevsiminde tüketilmeyen ve GDO'lu olan sebze ve meyveler de damak şişmesine neden olabilir.

Çilek, kivi ve portakal gibi alerjik reaksiyona neden olabilen meyve ve sebzeler de bebeklerde damak şişmesine neden olabilir. Bir çok  bakteri ve virüsler de damak şişmesine yol açar.Bebeklerde damak şişmesinde, alerjiler damak şişmesinin en fazla görülen nedenidir. Alerjiler, vücudun yabancı maddelere karşı tepkisidir. Genelde iltihaplanma ile şişme ve tahrişle kendini belli eder. Diğer belirtiler ise hapşırmak, öksürmek, nefes darlığı, gözlerde, burunda, kulaklarda, damakta, boğaz ve dudaklarda kaşınma, burun akıntısı, hırıltılı solunum, sinüslerde ağrı, şişme, kurdeşen, nefesin çabuk kesilmesi, kusma ve ishali içerebilir.

Bebeklerde Damak ŞişmesiBebeklerde damak şişmesi tedavisi:

Bebeklerde damak şişmesine sebep olan alerjik reaksiyonlardan kaçınmanın anahtarı farkındalıktır. Birçok duruma besin alerjenleri sebep olur. Aldığınız gıdaların alerjik olduğunuz maddeleri içermediğini varsaymayın. Şüpheye düştüğünüz zaman, yemeyin. Bir çok kişi alerjik reaksiyonların nasıl hayati bir tehlike oluşturabileceğinin farkında değil! Başlıca besin alerjenleri, buğday, süt, soya, balık, fıstık, yumurta, kabuklu deniz ürünleri ve ağaç yemişleridir.

Ciddi bir rahatsızlık nedeni ile oluşmayan damak şişmeleri kendiliğinden geçer. Örnek olarak sıcak bir içecek sonrası oluşan damak şişmesi kendiliğinden geçecektir. Ciddi bir rahatsızlıkla birlikte damak şişmesi yaşanıyorsa, şişlik giderek artacağı için mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

]]>
Boğazda Lenf Bezi Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bogazda-lenf-bezi-sismesi.html Tue, 30 Oct 2018 03:38:50 +0000 Boğazda lenf bezi şişmesi, Lenf bezleri insan vücudunun Lenfatik sistem denilen  bir parçasıdır.Boğaz da oluşan lenf bezi şişmesinin sebeplerinden biri  vücutta oluşan enfeksiyonlardır. 40 yaş altında ve çocuklarda genellik Boğazda lenf bezi şişmesi, Lenf bezleri insan vücudunun Lenfatik sistem denilen  bir parçasıdır.Boğaz da oluşan lenf bezi şişmesinin sebeplerinden biri  vücutta oluşan enfeksiyonlardır. 40 yaş altında ve çocuklarda genellikle enfeksiyonlar ön plandadır. Bunun nedeni içerideki savaşçı hücre denilen (lenfosit-antikor) sayısının artmasıdır.Boğazdaki şişmenin 1 cm çapına kadar olan normal kabul edilir. Daha büyükler ise doktor kontrolü altında olmalıdır. 40 yaş sonrasında ise  boyunda, çene altında, boyun ota hattı ve yanlarında, kulak ön ve arkasında, boyundaki en büyük kasın orta ve altında gruplaşırlar. Kanserin önemli bir kısmı lenf bezleri yoluyla yayılmaya çalışırlar. Genelde kanserin çevresindeki bölgeye ait lenf düğümlerini tutarlar. Tabii ki her büyüyen lenf bezi için endişeye kapılmamak gerekir.

Boğazda lenf bezi şişmesi enfeksiyondan kaynaklı ise: 
 • Boğazdaki şişlik ağrılıdır.
 • Muayene de yumuşak olması.
 • Üstteki ciltte kızarıklık olması.
 • Enfeksiyon kaynağında açık ve iltihaplı bir yara olması. Bademcik, geniz eti, dişteki iltihaplanma gibi durumlar.
Boğazda Lenf Bezi ŞişmesiBoğazda lenf bezi şişkinliğinin kanserden kaynaklı olmasındaki muhtemel sebepler.
 • Hastanın 40 yaş üzeri olması
 • Lenf bezi üzerindeki şişliğin ağrılı olmaması
 • Şişliğin aylarca kalıcılık göstermesi
 • Hastanın sigara ve alkol kullanmış olması
 • Şişliğin sert olması
 • Hemen kulak altı hizasında olması
Bu durumlarda kişinin mutlaka KKB uzmanına görünüp detaylı muayene olması şarttır. Boğazdaki lenf bezi şişkinliğinin enfeksiyondan kaynaklı olduğuna kanaat getirilirse, doktorun uygun gördüğü tedavi ilaçlarla gerçekleşir. Tümör olduğu düşünülürse radyolojik tetik istenir. biyopsi alınır. Tahlil ve muayene sonuçlarına göre doktor en uygun tedaviyi uygulayacaktır.
]]>
Boyun Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/boyun-sismesi.html Wed, 31 Oct 2018 01:34:35 +0000 Boyun şişmesi, boyun bölgesinde ve çene altında yer alan lenf düğümlerinin büyümesidir. Lenf bezleri vücudun bağışıklık sisteminin bir bölümü olarak görev yapar. Burada bağışıklık hücrelerinin çok küçük takıml Boyun şişmesi, boyun bölgesinde ve çene altında yer alan lenf düğümlerinin büyümesidir. Lenf bezleri vücudun bağışıklık sisteminin bir bölümü olarak görev yapar. Burada bağışıklık hücrelerinin çok küçük takımları bulunmaktadır. Lenf düğümleri vücut boyunca 600’den fazla bulunmaktadır fakat en sık büyüyen lenf bezleri koltuk altlarında ve kasık, çene altı, boyun lenf bezleridir.

Şişmiş olan boyun lenf düğümleri herhangi bir yaş grubu görülmekle beraber sıklıkla çocuklarda oluşabilir. Vücut enfeksiyonları, mikropları ve kanser hücreleri gibi normal olmayan maddeleri yok etmek için lenfatik sistemi kullanır. Bu bakımdan lenf sistemi son derece önemli bir sistemdir ve bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçasıdır.

Boyun şişmesine enfeksiyon, otoimmün ve malign hastalıklar sebep olabilir. Şişmiş boyun lenf düğümleri ayrıca lenfadenopati ve lenfadenit olarak da bilinir. Boyunda şişmiş lenf düğümleri soğuk algınlığı gibi bulaşıcı bir hastalığın belirtisi, kızamıkçık, kabakulak, strep boğaz, kulak enfeksiyonu ya da mononükleoz gibi virüslü bir yara olabilir.

Daha ciddi boyutta ise boyun  şişmesi non-Hodgkin lenfoma ve Hodgkin hastalığı (Hodgkin lenfoma) gibi bazı kanser tipleri kaynaklı da olabilir. Viral bir enfeksiyon sebebiyle şişmiş boyun lenf düğümleri genel olarak tedavisiz iyileşir.

Fakat, bakteriler ya da diğer patojenler nedeniyle oluşan bazı enfeksiyonlar için tıbbi yardım gerekmektedir. Şayet boyun lenfleri şişmiş ise ve iki haftadan daha uzun sürüyorsa kırmızı, sert, hassas ya da şişlik gibi belirtilerinizin var olduğunu da düşünüyorsanız acil tedavi olmanız gerekebilir. Bu bakımdan duyarlı olunmalıdır.4

Boyun Şişmesi Neden olur

En sık görülen sebebi baş ve boyun bölgesinde oluşan tümörler ve enfeksiyonlardır. Enfeksiyonun ve tümörün yayılmasını engelleyen ve vücudun savunma mekanizmaları için gerekli olan hücreleri yapan bu lenf bezlerinin şişmesi nedeniyle oluşur. Baş boyun cildi, dil, ağız içi, bademcik, boğaz, burun, kulak, geniz bölgesi, gırtlak, akciğer ve hatta bazen mide ile ilgili olan hastalıklar boyun  şişmesine sebep olurlar. Boynun şişmesi dışında tiroid bezi hastalıkları (guatr), tükürük bezi hastalıkları ve doğuştan olan ancak sonradan büyüyen kistler de boyunda kitle olarak karşımıza çıkarlar.

Boyun ŞişmesiBoyun Şişmesi  Tedavisi

Şişmiş olan boyun tedavi edilmeden kendiliğinden küçülebilir. Bazı durumlarda doktor bunları tedavi vermeden sadece izlemek isteyebilir.

Enfeksiyonlar durumunda size şişmiş lenf nodlarına neden olan durumu ortadan kaldırmak için antibiyotikler ya da antiviral ilaçlar yazılabilir. Doktorunuz ayrıca enflamasyon ve ağrı ile savaşmak için aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar verebilir.

Kansere sebep olduğu şişmiş lenf nodları kanser tedavi edilinceye kadar normal büyüklüğe dönemeyebilir. Kanser tedavisi tümörün ya da etkilenmiş herhangi bir lenf nodunun çıkarılmasından oluşabilir. Ayrıca tümörü küçültmek için kemoterapiden oluşabilir.

]]>
Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer https://www.sisme.gen.tr/bademcik-sismesi-nasil-gecer.html Wed, 31 Oct 2018 18:14:39 +0000 Bademcik şişmesi nasıl geçer; bademcik üst solunum yolunda bulunan ve ağız yolu ile vücuda giren mikropları durdurmakla görevli hemen boğazın başladığı yerde sağda ve solda birer tane olan organdır. Genellikle insan vüc Bademcik şişmesi nasıl geçer; bademcik üst solunum yolunda bulunan ve ağız yolu ile vücuda giren mikropları durdurmakla görevli hemen boğazın başladığı yerde sağda ve solda birer tane olan organdır. Genellikle insan vücudunda çoğalan mikropların  neden olduğu bir hastalık olup, ilerlemesi halinde hastada yorgunluk ve halsizlik belirtileri gösteren hatta beslenme sorunlarına yol açabilen bir rahatsızlıktır. Bademciğin rahatsızlanması vücuda ağız yolu ile giren mikropları bir koruyucu mekanizma olarak içerinde topladığı için ilk belirtisi yanma soğukluk hissi ağrı ve yutkunma esnasında acı vermesi ile anlaşılır.  
İnsan vücudunda yabancı maddelere karşı vücudun savunma mekanizması olan bademcik vücudun direncini yerinde tutmasını ve mikropların diğer organlara ulaşmasını engelleyici bir görevi vardır. Eğer vücut direnci düşmüş ve bademcikler şişerek ağrı yapmaya başlamışsa direk bir doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Bademcik Şişmesi Nasıl GeçerBademcik şişmesi  tanısı ve tedavisi;

Bademcik Şişmesi nasıl geçerin tanısı doktorun fiziksel muayenesi ile rahatlıkla anlaşılabilen bir durumdur. Eğer bademcikler şişmiş ve ağrı yapıyor ise doktorunuzun vereceği antibiyotikler ile rahatlıkla sağlığınıza ilaçları kullanarak kavuşabilirsiniz. Burada önemli olan bademciklerin bir yıl içerinde kaç defa bu şekilde şişerek hayatınızı nasıl etkilediğidir. Çünkü bir yılda beş defa ve üzeri bademciklerinin şişiyor ve iltihaplanıyor ise o bademcik işlevselliği yitirmiş demektir. Artık size yarardan çok zararı var demektir. O yüzdende bademcik şişmesi nasıl geçer derseniz ya ilaçla tedavi yada yılda beş defayı aşan durumlarda belirli bir yaşa geldikten sonra cerrahi müdahale ile alınmasıyla olur. Cerrahi müdahale her yaşata yapılabilir ama gelişim dönemindeki çocuklarda alınmamasında fayda vardır. Çünkü çocukların kendilerine dikkat etme şansları pek yoktur. bu durumda vücutları tamamen savunmasız kalır. o yüzdende ilerleyen yaşlarda aldırılmasında fayda vardır. bademcik şişmesi ayrıca doğal olarak tükettiğimiz gıdalar ile de erken fark edildiğinde tedavi edilebilir. Sıcak süt benzeri içecekler bademcikleri rahatlatır ama enfeksiyon kapmamış olması gerekir. tarçınlı bitki çaylarına bademcik şişmelerine iyi gelebilir fakat en iyi tedavi yöntemi antibiyotiklerdir. Çoğu insanın bademcikte oluşan şişme gibi rahatsızlıkları önemsememesi ileride daha ciddi rahatsızlıklara neden olur. Sebebi de bir süre sonra işlevini yitirmiş bademcik istediği şekilde çalışıp vücuda girecek mikropları toplamaz ise bu mikroplar organlara yayılarak daha büyük rahatsızlıkları oluşturulabilir. Bu yüzdende her kişinin özellikle kış aylarında bademciklerine dikkat etmesinde fayda vardır. 

Sağlıkla kalın.
]]> Kanserde Karın Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kanserde-karin-sismesi.html Thu, 01 Nov 2018 07:42:33 +0000 Kanserde karın şişmesi; Kanserde karın şişliği genelde karaciğer kanserlerinde olur. Karaciğer Kanseri en az rastlanan kanser çeşididir. Genellikle karaciğer metastaz ile (Başka doku ve organlarda ki kanserin karaciğere sıçrama Kanserde karın şişmesi; Kanserde karın şişliği genelde karaciğer kanserlerinde olur. Karaciğer Kanseri en az rastlanan kanser çeşididir. Genellikle karaciğer metastaz ile (Başka doku ve organlarda ki kanserin karaciğere sıçraması sonucu) karaciğer kanseri ortaya çıkar.  Kanser organın kendi dokusunda çıkan kötü huylu tümörlerdir. 

Kanserde karın şişmesi karaciğer kanserinde olmaktadır. Bunun nedeni; Kanser nedeniyle büyüyen karaciğerin batının sağ tarafında yaptığı şişlik. Diğer  bir nedeni de karaciğerin görevini tam olarak yerine getirememesi sonucunda  batın da (karında ) sıvı birikmesidir.

Kanserde karın şişmesine asit denir. Asit karın boşluğunda sıvı birikmesi sonucu batının şişmesi dir. Asit karaciğer hastalıkları (siroz), kanser, böbrek yetmezliği nedeniyle batın da birikebilir. Karın boşluğuna yayılım gösteren Kanser lerde asit gelişebilir. Mide, kalın bağırsak, over (kadın yumurtalığı), lenf bezi kaynaklı tümörlerin neden olduğu kanserlerde batında sıvı birikmesi sonucu şişlik  sık görülür.

Karaciğerin Görevi;

Vücudumuzda yakıt görevi yapan glikojeni depolamak. Alkol ve diğer vücuda zararlı (toksik) maddeleri vücüttan atmaktır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteini üretmek. Bağırsağa yağların sindirimi için safra salgılamak.  Fazla glikozu nişasta olarak depolamak. Safra ile atıkların atılamsını sağlamak. Vücudu enfeksiyonlardan korumak için bağışıklık  sağlamak. 

Kanserde Karın ŞişmesiKanser hastalarında karın şişmesine neden olan asidin üç çeşidi vardır. 
Bunlar; 
 • Transüda (Asit teki protein içeriği  (Albumin) 1.1 gram/ desilitreden  fazla ise Transüda  dır. )
 • Eksüda (Asit teki protein içeriği (Albumin) 1.1gram / desilitreden  az ise Eksüda  dır. )
 • Şilöz asittir (Asitin içinde yağ miktarı fazladır. )                    
Serum ve asit albumin seviyesine göre Transüda yada Eksüda olduğuna karar verilir. 

Kanserde Karın Şişliğinin Belirtileri; 
 • Ateş,  
 • Gece terlemesi,
 • İdrar renginde koyulaşma,   
 • Ciltte sararma ve kaşıntı,  
 • Karından başlayıp sıra vuran ağrı,  
 • Ani kilo kaybı,  
 • İştahsızlık , 
 • Asit birikimine bağlı nefes darlığı, 
 • Dışardan bariz belli olan şişlik,
Kanser hastalarinda batında şişliğe sebep olan asit beşyüz mililitreden fazla ise elle muayenede doktor tarafından teşhis edilir. Daha az miktardaki asit ultrasonografi ile tespit edilebilir. 

Kanserde Karın Şişliğinin Tedavisi; 

Hastalara parasentez uygulanarak sıvı boşaltılabilir. Hastanın tuzsuz yemesi sağlanmalıdır. Çünkü; tuz suyu (Asiti) tutar. Diüretikler (idarar söktürücü) ilaçlar verilebilir. İdrar söktürücü olarak desal tablet, desal ampul (intra venöz uygulanabilir.) furomid tablet, furomid ampul, (intra venöz uygulanabilir. ) aldactazide tablet, lasix tablet, lasix ampul,  (intra venöz uygulanabilir. ) diazomid tablet,  fludin tablet gibi ilaçlar kullanılabilir. Kullanılan bu diüretiklerin dozu doktor tarafından iyi ayarlanmalıdır. Yoksa sıvı, elektriolit dengesi bozulabilir. Buda daha başka cidddi sağlık problemlerini ortaya çıkarabilir. Sodyum, potasyum, üre, kreatinin değerlerinin aşırı düşmesi hayati tehlike yaratır. Bu tür yeni sıkıntıların çıkmasını önlemek adına diüretik ilaçların dozu iyi ayarlanmalıdır. Hastaya hemodiyaliz yapılabilir. Hemodiyaliz ile hastaya ultrafiltrasyon yapılıp asit miktarı azaltılabilir. Kanser hastalarında daha kesin tedavi,  hastanın  yaşı genel durumu uygun ise genelde cerrahidir.  Cerrahi tedavide tümörü içine alacak şekilde karaciğerin bir kısmının alınmasıdır. Karaciğer nakli yapılabilir. Cerrahi müdahaleyi hasta  kaldıramayacak durumda ise kemoterapi, radyoterapi, uygulanabilir. <]]> Ayak Şişmesi Kanser https://www.sisme.gen.tr/ayak-sismesi-kanser.html Thu, 01 Nov 2018 10:03:37 +0000 Ayak şişmesi kanser belirtisi olabilir mi Özellikle yanlış ayakkabı seçiminin kemiklerde bozukluk oluşturması ve uzun süreli ayakta kalma, yorulma gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Fakat ayak şişmesinin sağlık açısın Ayak şişmesi kanser belirtisi olabilir mi Özellikle yanlış ayakkabı seçiminin kemiklerde bozukluk oluşturması ve uzun süreli ayakta kalma, yorulma gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Fakat ayak şişmesinin sağlık açısından da farklı sebepleri olabilir. Bu nedenle doğru tedavi uygulaması yapılabilmesi için mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Ayak Şişmesi Kanser Nedenleri

Ayak şişmesi kanser, uzun zaman alan ve insanın sağlığını olumsuz yönlerde etkileyen, ağrı ile birlikte meydana gelen ayak şişmeleri beklenmedik bir kanser belirtisi de olabilmektedir. Normal durumlarda ayak şişmesi geçici sağlık sebeplerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda değişik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ayak şişmesi, böbrek rahatsızlıklarından olabilir ya da kişinin kalp hastalıklarından dolayı meydana gelebilir. Nedeni bilinmeyen ayak şişmesinin oluşması mutlaka çok can sıkıcı bir durumdur ve bu durumun kontrol altına alınmaması, dikkat edilmemesi kişiye ileride büyük problemler açabilir.

Ayak şişmesi, toplardamarlarda meydana gelen bir problemden kaynaklanırken, kan ayak kısmından vücuda geri dönüşte zorlanmaktadır. Elbette ki böylesine ciddi bir rahatsızlık ayak şişmesi kanser belirtileri arasında da yer alır. Ayak şişmesinin sürekli oturmaktan veya sürekli olarak ayakta olan insanlarda sık görüldüğü belirlenmiştir. Bunun sebebi ise vücut sıvısının ayaklarda birikerek ayak damarlarında şişmeye neden olmasıdır. Ayak şişmesinin eklem ağrılarına ve kireçlenmelere de sebep olmaması için ayakkabı tercihine çok özen gösterilmesi gerekmektedir.

Böbreklerin en önemli görevlerinden biri de fazlalık sıvıyı vücuttan atarak elektrolit ve tuz seviyelerini normal seviyeye çekmektedir. Eğer böbrek iyi çalışmıyorsa, yeterli ölçüde tuz ve sıvı atamaz ise bu da damarlarda çok fazla basınca neden olarak, bunları çevreleyen dokulara sıvı sızıntısına sebep olur. Ayak bileği ve ayak şişmesi çoğunlukla böbrek sorunlarının ilk işaretidir. Ayak şişmelerinin sabahları daha kötü olma olasılığı vardır.

Konjestif kalp yetmezliği ve hipertansif kalp rahatsızlığı gibi sorunlar ayak bileği ve ayak üstlerinde şişmeye neden olabilir. Eğer kalbin işlevi azalırsa, vücutta gerektiği kadar kan pompalanmaz ve basınç birikerek damarların etrafındaki dokulara sıvı sızıntısı yapmasına neden olur. Bunun üzerine yer çekimi sıvının ayak bölümünde toplanmasına sebep olabilir. Bu şişme türünün gün içerisinde daha da kötüye gitme eğilimi vardır.

Ayak Şişmesi KanserAyak Şişmesi Kanser Tedavisi

Ayak Şişmesi Kanser tedavi süreci çok önemlidir. Önemli ya da önemsiz bütün rahatsızlıklarda olabildiği gibi ayak şişmesi durumunda da çok erken tedavi çok önemlidir. Belki önemsiz bir şekilde başlayan ayak şişmesi kanser belirtisi olabilir. Bu nedenle ayaklarınızda sürekli şişme var ise en kısa sürede uzman bir hekime görünerek olası tehlikeli hastalıkları oluşmadan önleyebilirsiniz. Ayak şişmesi önemsiz bir hastalık gibi görünebilir fakat, problem büyüdükçe tüm vücudu olumsuz etkileyecek, hatta insanın yaşam kalitesini düşürecek hastalıklarda da meydana gelebilir. Bu nedenle ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi bir sonuç alınacaktır.
]]>
Kulak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kulak-sismesi.html Thu, 01 Nov 2018 20:20:36 +0000 Kulak Şişmesi: kişinin kulağında kızarıklık, iltihap gibi belirtilerle ortaya çıkar ve kulakta enfeksiyon olduğuna işaret eder. Bazı durumlarda kulağı boğaza bağlayan östaki borusunun iltihaplanması kulak şi
Kulak Şişmesi: kişinin kulağında kızarıklık, iltihap gibi belirtilerle ortaya çıkar ve kulakta enfeksiyon olduğuna işaret eder. Bazı durumlarda kulağı boğaza bağlayan östaki borusunun iltihaplanması kulak şişmesine neden olur. Kulak şişmesine neden olan bir diğer durum ise kulağa su girmesidir. Kulağa giren su kulaktaki bakterilerin çoğalmasına ve kulağın şişmesine neden olur. Kulağa takılan aksesuarlar, çeşitli deri hastalıkları da kulak şişmesine neden olur. Kulak şişmesi kulağın farklı bölgelerinde görülebilir. Kulakta şişmeye neden olan etken kulağa bir cisim girmesi veya kulağın tahriş olması da olabilir. Bu şişlikle beraber kızarıklık ağrı ve sıcaklıkta hissedilir. Kulak şişmesinin nedenini anlamak için bir doktora başvurmak gerekir. Bunun nedeni ise kulak şişmesinin nedenleri bazen ciddi olabilir. Ve kişi beklenmedik durumlarla karşılaşabilir. Bu nedenle hasta kulakta şişlik yaşıyorsa bu durumu hafife almamalı ve acilen bir doktora başvurmalıdır.

Kulak Şişmesi Nedenleri

Kulakta şişmeye neden olan birçok durum olabilir. Biz size kısaca 3 tanesinden bahsedeceğiz. Kulakta şişmeye neden olan birinci etken kıkırdak iltihaplanmasıdır. Kıkırdak iltihabından kaynaklanan şişlik kulağın görünür olan kısmındadır. Bu duruma neden olan durumlar ise kulağın memesine değilde üst kısmına küpe yada buna benzer aksesuarlar  takmakla alakalıdır. Bunun haricinde kulakta meydana gelen kesikler yırtıklar da kıkırdak iltihaplanmasına ve buna bağlı olarak da kulak şişmesine neden olmaktadır. Kulakta şişmeye neden olan ikinci etken ise dış kulak iltihaplanmasıdır. Kulak kanalının iltihaplanması sonucu kulak derisinde şişme meydana gelir. Bu iltihaplanmaya neden olan etkenler ise temiz olmayan suda yüzülmesi, egzama yada buna benzer hastalıkların yaşanması, kulak çöpü kullanımı gibi etkenlerdir. Bunun dışında alerjik reaksiyonlarda kulakta şişmeye neden olabilir. Yani vücudunuz herhangi bir maddeye alerjik tepkiler verebilir. Bunun sonucunda da kulak şişmesi yaşanır.

Kulak ŞişmesiKulak Şişmesi Tedavisi

Eğer bu şişkinlik iltihaptan kaynaklanıyorsa doktorunuz durumun ciddiyetine göre vereceği antibiyotik ilaçlarla iltihabı kurutmaya yönelik tedavi uygular. Yada direk fiziksel müdahale uygular. Yani iltihabın oluştuğu bölgeyi sıkarak iltihabı çıkarır. Bazı kulak şişmesi durumlarında kulak kıkırdağının bir bölümü ölmüş olabilir. Doktorunuz cerrahi müdahale ile ölmüş olan bu dokuyu kulaktan temizler. Şişkinlik nedeni ile kulağınıza kan toplanabilir. Bu durumda ise doktorunuz kan toplanan bölgede bir delik açarak kanın dışarı çıkarılmasını  sağlar. Bu işlem sonrasında kulak bandajlanır. Ve mikrop kapmasın diye antibiyotik tedavisi uygulanır. Her tedavi şeklinde de işlem yapılan bölgeyi temiz tutmak ve özen göstermek gerekir. Kulak şişmesi tedavi yöntemlerinden biride kulak damlası kullanmaktır. Eğer şişme iltihap kaynaklı ise iltihabı kurutmak için kulak damlası kullanılır. Böcek ısırması gibi durumlarda kulağınızda parça varsa bu parçayı elinizle çıkarıp o bölgeyi sabunlu su ile temizlemeniz ve sonra da buz kompresi yapmanız gerekir. Kulak şişmesinde enfeksiyon kapılmaması için bölgeye ne olursa olsun el değdirmemeniz gerekir. Aynı zaman da kulakta şişlik olan bölgeye buz uygulaması yapmak, ağrı kesici kullanmak ve uygun diyetler yapmak kulak şişmesini azaltabilir.
]]>
Bademcik Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bademcik-sismesi.html Fri, 02 Nov 2018 11:24:24 +0000 Bademcik şişmesi, günümüzde en çok çocuklarda karşılaşılan bir problemdir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum bazı insanlarda kronik bir hal alarak adeta her hafta olmak üzere meydana gelmektedir. Şişen bademcik, Bademcik şişmesi, günümüzde en çok çocuklarda karşılaşılan bir problemdir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum bazı insanlarda kronik bir hal alarak adeta her hafta olmak üzere meydana gelmektedir. Şişen bademcik, genellikle soğuktan ve enfeksiyonlardan etkilenerek iltihaplanma nedeniyle oluşmaktadır. Bu durumun en çok çocuklarda görülmesinin nedeni ise tabi ki çocuklarda bağışıklık sisteminin son derece zayıf olması ve vücudun bademcik üzerinde biriken enfeksiyonları öldürememesidir. Bademcik, aslında bademcikler olarak bilinmelidir. Çünkü bademcikler, boğazın iki tarafında bulunan ve vücuda giren enfeksiyonların tutulmasını sağlayan lenf dokularıdır. Günümüzde insanların %45'inde küçükken alınmış olan bademcik, birçok kişide kronik bir şekilde şişme etkileri göstermektedir. Bu nedenle birçok kişi daha küçük yaşlarda bademciklerini cerrahi operasyonlarla aldırmaktadır. Elbette ki bademciklerin alınması, insanlar için önerilmeyen bir durumdur. Fakat kişinin vücut sağlığı için bu bademcikler tıbbi olarak gerek duyuluyorsa alınmalıdır. Daha önceden de belirttiğimiz gibi insan vücudunun bir savunma sistemi olan bademcik elden geldikçe alınmamalıdır. Bademcik şişmesi, insanlarda yaygın olarak bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu belirtiler hastalığın ilerleyişine bağlı olarak artış ya da azalış gösterebilir. Eğer belirtiler tam olarak kişide meydana geldiği zaman direk olarak kişinin günlük yaşamını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Eğer sizlerde bu belirtiler meydana geliyorsa öncelikle tıbbi olarak teşhis konulmalıdır. Aksi durumda herhangi bir tedavi yapılmamalıdır. 

Bademcik şişmesinin belirtileri:
 • Bademcik şişmesinin en büyük belirtisi boğazda meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar normal zamanlarda ortaya çıkmasa bile kişi her yutkunduğu zamana şiddetli bir ağrı hissederler. Çünkü yutkunma sırasında bademcikler daralır ve iltihaplı olan bademcikler ağrı oluşturur. Özellikle çocuklarda bademcik şişmesi, bu belirtisiyle iştahsızlığa neden olabilmektedir. 
 • Bu problemin bir diğer belirtisi ise herhangi bir şeyi yutarken yutulan şeyin takıldığını sanmaktır. Şişen bademcikler alanı daraltarak yiyeceklerin geçişini zorlar. Bu nedenle bademcik şişmesi olan insanların kesinlikle küçük lokmalar almaları gerekmektedir. 
 • Çocuklarda bademcik şişmesi olması durumunda meydana gelen bir diğer belirti ise yüksek ateş problemidir. Yüksek ateş problemi yetişkinlerde ortaya çıkmasa bile birçok çocukta ölümcül tehlikelere bile neden olmaktadır. 
 • Bademcik şişmesi, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda olmak üzere tüm insanlarda bir belirti olarak aşırı yorgunluğa neden olmaktadır. Bu yorgunluk kimi zaman o kadar artar ki kişi ayağa bile kalkamayabilir. Bu nedenle bol bol istirahat bademcik şişmesi sorunu olan insanlar için çok önemlidir.
 • Bir diğer bademcik şişmesi belirtisi de kişinin ağzının çok kötü kokmasıdır. Bu durum birçok zaman kişinin boğazındaki enfeksiyonlardan ve aynı zamanda kişinin iltihaplı bademciklerinden kaynaklanmaktadır. 
 • Son olarak kişilerde görülen belirtilerden biri de boyunun her iki tarafından görülen beze şişmesidir. Buralarda şişen bezeler direk olarak insanlarda bademcik şişmesi belirtilerindendir. Genellikle ilerlemiş olan rahatsızlıklarda görülmektedir. 
Bademcik ŞişmesiBademcik şişmesine karşın ne yapılabilir

Bademcik şişmesi olan insanlarda ilk olarak kesinlikle bir doktor muayenesi gerekmektedir. Bu şekilde doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar bademciğinizde bulunan iltihabın ciddi derecede azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca insanlarda bu rahatsızlığın bir belirtisi olarak görülen yüksek ateş problemleri de bu ilaçlar sayesinde engellenmiş olacaktır. Bunun haricinde insanların evlerinde bademcik şişmesi için yapabilecekleri bir diğer uygulama ise tabi ki limonlu sıcak su tüketmeleridi]]> Böbrek Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bobrek-sismesi.html Sat, 03 Nov 2018 02:34:07 +0000 Böbrek şişmesi, insanlarda yaygın olarak görülmese bile dünya üzerinde birçok ülkede sorun haline gelmiş bir rahatsızlıktır. Böbrek şişmesi, insanlarda sinsi bir şekilde ilerleyerek kişilerde herhangi bir belirti vermez. Fak Böbrek şişmesi, insanlarda yaygın olarak görülmese bile dünya üzerinde birçok ülkede sorun haline gelmiş bir rahatsızlıktır. Böbrek şişmesi, insanlarda sinsi bir şekilde ilerleyerek kişilerde herhangi bir belirti vermez. Fakat oldukça ilerleyen bu rahatsızlık artık böbreğin görevlerini yapamamasına neden olacağı için yavaş yavaş belirtiler gösterecektir. Bu hastalıkta en önemli şey tabi ki erken teşhistir. Erkende teşhis edilen böbrek şişmesi rahatsızlıkları için acilen müdahale gerçekleştirilir ve böbreğin daha da fazla şişmesi engellenir. Bu rahatsızlık çocuklarda çok daha az karşılaşılır. Yani bu hastalık daha çok yetişkinleri hedef alan bir hastalıktır. Bilindiği gibi böbrekler insanlarda kan içerisinde bulunan atıkların süzülmesi ve idrar olarak dışarı atılması için son derece önemli organlardır. Vücudun bir filtresi gibi görev yapan böbreklerde meydana gelen problemler bu organların görevlerini yapamamalarına ve aynı zamanda kanın temizlenememesine neden olacaktır. Bu organlar vücut içerisinde bulunan maddeleri üreye çevirirler ve dışarı atarlar. Bu sayede insan yaşamı daha olumlu bir hale gelir. Böbrek büyümesi birçok zaman farklı hastalıklar nedeniyle tesadüfen ortaya çıkarılmaktadır. Örnek olarak bir anne adayının ultrason incelemesi sırasında ortaya çıkmaktadır. Bu durum bazen anne karnında bebeğin ultrasonla incelenmesi sırasında annede olabileceği gibi bebeklerde de fark edilebilmektedir. Yani doğmamış bebeklerde bile böbrek şişmesi meydana gelebilmektedir. Böbrek şişmesi durumunda asıl önem taşıyan durum her iki böbreğin birden şişmesidir. Çünkü her iki böbreğin şişmesi insanlarda hayati tehlikelere bile neden olabilmektedir. Fakat tek böbrek şişmesi durumlarında hasta için yapılabilecek farklı yöntemler de bulunmaktadır. 

Böbrek ŞişmesiBöbrek şişmesinin gösterdiği belirtiler:
 • Böbrek şişmesi olan insanlarda en çok karşılaşılan belirti, tabi ki insanların aşırı bir şekilde yorulmalarıdır. Genellikle anemi kaynaklı olan yorgunluk, hastaların hayat kalitesine çok önemli bir şekilde etki etmektedir. Sürekli olarak yorulan insanlarda gerek eğitim hayatı gerek iş hayatı son derece zordur. Bu nedenle yaşam kalitesi ciddi olarak düşer.
 • Böbrek şişmesi olan insanlarda yüksek tansiyon rahatsızlıkları sık sık ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise tabi ki kan basıncının yüksek olmasıdır. Bu durum genellikle böbrek şişmesinin ilk evrelerinde hissedilmektedir. 
 • İdrarda renk değişmesi, böbreklerin tam olarak düzgün çalışmadığının bir belirtisidir. Bu nedenle idrar rengi de çok önemlidir. Böbrek şişmesinin bir diğer belirtisi de bu durumdur. 
 • Böbrek şişmesi olan insanlarda sık sık kas krampları meydana gelmektedir. Böbrek büyümesi hastalarında sinir ve kas sistemi çok belirgin bir şekilde çalışır. 
 • Böbrek şişmesinin yaygın olarak görülen bir diğer belirtisi ise insanlarda sırt ağrısının meydana gelmesidir. İnsanlarda en karakteristik belirtilerden biri ağrıdır. Genellikle şişen böbrek tarafında meydana gelmektedir.
Böbrek şişmesinin nedenleri:

Hidronefroz: Böbrek şişmesinin en yaygın nedenlerinden biri hidronefroz adı verilen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık direk olarak kişilerde idrar yolu kanallarının farklı nedenlere bağlı olarak bloke olmasıyla ortaya çıkmaktadır. İdrar, böbreklerden mesaneye aktarılmadığı zaman böbreklerde birikir ve bu şekilde böbrek şişmesine neden olur. 

Polikistik böbrek hastalığı: Bu hastalığın insanlarda görülmesi durumunda da böbrek şişmesi meydana gelir. Genellikle böbrekler içerisinde oluşan kistler böbreklerde büyümeye neden olur. Böbrek şişmesi bu durumlarda genellikle kistlerle birlikte büyüme gösterir.

Böbrek hücreli kanser: Böbrek şişmesi, bazen de kandan gelen atıkların filtre edilmesini sağlayan böbrek tübüllerindeki kötü hu]]> Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.sisme.gen.tr/bademcik-sismesine-ne-iyi-gelir.html Sun, 04 Nov 2018 00:38:01 +0000 Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir, Bademciklerin bilinen en önemli görevleri solunum yoluyla boğaza kadar gelen mikropları, parazitleri filtrelemek olarak bilinir. Fakat bazen bademciklerin kendisi enfeksiyon kapar ve iltihaplanan bademc Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir, Bademciklerin bilinen en önemli görevleri solunum yoluyla boğaza kadar gelen mikropları, parazitleri filtrelemek olarak bilinir. Fakat bazen bademciklerin kendisi enfeksiyon kapar ve iltihaplanan bademcikler şişer. Tıp dilinde 'tonsilit' adı verilen bademcik iltihabı genellikle çocuklar arasında çok sık görülen bir rahatsızlık olarak saptanmıştır. Ancak her yaştan (bebek, çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı) insanın bademcikleri şişebilir. Şişen bademciklerin sebep olduğu ağrı, yutkunma, konuşma, yemek yeme gibi gırtlağın yapmış olduğu faaliyetler durumunda şiddetlenebilir. Bademciklerin şişmesine sebep olan enfeksiyon boyunda ağrıya, yüksek ateşe ve baş ağrısına da yol açabilir. Şişliği vermiş olduğu rahatsızlığı azaltmak ve ağrıyı en aza indirgemek için bademcik şişmesine iyi geldiği bilinen ve insanlar tarafından sıkça kullanılan bazı tedavi yollarını kullanabilirsiniz. Bademcik şişmesine ne iyi gelir sorusunun cevabı aşağıdaki yöntemlerde verilmiştir:

Limonlu Sıcak Su: İltihabı azaltma etkisi olan limon aynı zamanda yüksek miktarda C vitamini içeriğiyle insan vücudunun enfeksiyona karşı direncini arttırır. 1 bardak suyu kaynatıp 10 dakika kadar ılımasını bekleyiniz ardından 1 tane taze limonun suyunu sıkıp belirli zaman diliminde 15 ile 20 dakika bir küçük yudumlar şeklinde içiniz. Boğazın yumuşaması için limonla birlikte 2 ile 3 çay kaşığı bal da tüketebilirsiniz. Bu tedavi şeklini sabah, öğle ve akşam olmak üzere tekrar edin. Bunun yanı sıra bir limon dilimine bir tutam tuz serpip yiyebilirsiniz.

Tuzlu Suyla Gargara: Günde 2-3 kez tuzlu su ile gargara yaparak bademcik şişliği azaltılabilir ve enfeksiyonun çok çabuk bir şekilde temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Yarım bardak ılık su içerisine yarım çay kaşığı tuz atıp eriyene kadar iyice karıştırın ve bu suyla boğaza gidebilecek şekilde gargara yapın. Fakat tuz fazla olmamalı aksi taktirde tuzlu su boğazınızı daha çok tahriş eder belkide hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Süt: Geceleri yatmadan 1-2 saat önce 1 bardak ılık süte 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir tutam karabiber katıp iyice karıştırın ve yavaş yavaş için. Zerdeçal bulamadıysanız veya yoksa sadece karabiber de kullanabilirsiniz. Sütün tek dezavantajı boğaza yapışarak çok daha fazla yutkunmaya neden olmasıdır. Bademcikler çok şişmiş ise ve yutkunurken şiddetli ağrı yapıyorsa sütü kesinlikle kullanmayın.

Zerdeçal: Diğer bir etkili yöntem ise zerdeçal olarak bilinir. İltihabı azaltan ve antiseptik etkisi olan zerdeçalı gargara suyu yapmak için kullanmak faydalı bir yöntem olacaktır. 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin karıştırın ve ılımasını bekleyin. Su boğazı yakmayacak kıvama geldiğinde gargara yapın. Bu tedavi yöntemini gün içinde ihtiyacınız oldukça tekrarlayın. Bademcik şişmesine iyi gelen zerdeçalı çay şeklinde de tüketebilirsiniz. 1 su bardağı çay için 1 çay kaşığı toz zerdeçal yeterli olacaktır. Çayınıza isteğe göre bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Bademcik Şişmesine Ne İyi GelirTarçın Çayı: Bademcik bölgesinde oluşan bakterilerin çoğalmasını önleyen tarçın çayı aynı zamanda şişliği, iltihabı ve ağrıyı hafifletmede büyük rol oynar. 1 su bardağı çay için 1 çay kaşığı toz tarçın yada 2 küçük çubuk tarçın yeterli olacaktır. Çayı toz tarçınla hazırlayacaksanız 5 ile 7 dakika, çubuk tarçınla hazırlayacaksanız 10 ile 12 dakika boyunca demleyin. Tarçın kabukları büyükse 1 adet kabuk yeterlidir. Fakat büyük kabuk tarçının genellikle tamamı bardağa sığmadığı için kırarak atmak da mantıklı ve faydalı olacaktır. Çayınıza 2 çay kaşığı bal (isteğe bağlı) ilave ederek etkisini arttırabilirsiniz. Tarçın çayı günde 3 bardak sabah, öğle ve akşam olmak üzere içilebilir.

Ada Çayı : Bademcik şişmesine ne iyi gel]]> Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.sisme.gen.tr/ayak-sismesine-ne-iyi-gelir.html Sun, 04 Nov 2018 07:35:08 +0000 Ayak şişmesine ne iyi gelir:  Ayak şişmesi ayağın yapısının değişip normalden daha büyük bir hal almasına ve ayağın boyutunun büyümesine denir. Ayak şişmesi birçok hastalığın habercisi olduğu gibi kırık, çık Ayak şişmesine ne iyi gelir:  Ayak şişmesi ayağın yapısının değişip normalden daha büyük bir hal almasına ve ayağın boyutunun büyümesine denir. Ayak şişmesi birçok hastalığın habercisi olduğu gibi kırık, çıkık, kas rahatsızlıkları nedeniyle meydana gelebilir.

Ayak şişmesine neden olan hastalıklar: 

Ayak şişmesine bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlarında yan etkisi olabilmektedir. Bunlar diyabet için kullanılan ilaçlar, antidepresan ilaçları, anti inflamatuar, hormon ilaçları ve kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar ayaklarda şişmeye neden olabilmektedirler.

Hastalıklarda kalp hastalığı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kan damarlarında tıkanmalar sonucu ayaklarda şişme görülür. Lenf damarlarının tıkanması lenf nodunun tıkanması sonucu olarak ayaklarda şişme görülebilir.

Bu saydığımız hastalıkların neden olduğu ayaklarda şişmeler yüzünde ayakların şekli değişir, ayak şişmesi bileklere kadar bazen dize kadar çıkabilmektedir.

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir

Ayak şişmesine ne iyi gelir:

Ayak şişmesine ilk yapılacak şey ılık suda dinlendirmek olacaktır lakin kesinlikle su ile şiş ayaklara masaj yapılmamalıdır.

Tuzlu su: şişmiş ve yorgun ayakları tuzlu suda tutmak en bilinen çözümdür. Tuz içerisinde bulunan sülfat kaslara çok iyi gelir ve kasların rahatlamasını sağlar. Derin bir kovaya konan suya 1 fincan tuz ekleyip iyice karıştırıldıktan sonra ayakları bu su içerisinde 10-15 dakika bekletilir ve bu uygulama her gece yatmadan önce yapılmalıdır.

Kolonya: Ayak şişmesinde ayaklara bol miktarda kolonya ile 5-10 dakika masaj yapmak ayakların serinletip ve şişmesini önlemiş olacaktır. Ayriyeten gazlı su ile ayaklara masaj yapmak şişliği aldığı gibi ayakta oluşan ağrıları hafifletir.

Hareket: Ayak şişliğini indirmek için bacak jimnastiği yapmanın kan dolaşımı hızlandırarak önlemiş olunur. Yere sırt üzeri uzanıp ayakları havaya kaldırıp pedal çevirir gibi hareket ettirmek kanın kalbe doğru akması sağlanır ve kan dolaşımını hızlandırarak ayak şişkinliğini almış olacaksınız.

Kontrast banyo: Ayak şişmesini ve ağrıyı hafifletmek için iki kova su gereklidir bu suyun 1 kovası sıcak diğeri ise soğuk olmalıdır. Ayakları ilk önce sıcak suda 10-15 dakika bekletilir ve hemen ardında direk soğuk suya konulur ve 5 dakika bekletilip çıkarılır. Bu yöntem kan dolaşımını hızlandırır şişmeyi önler ağrıları hafifletir.

Bitkisel yağlar: Uçucu bitkisel yağlar nane yağı veya okaliptus yağı bir miktar limon suyuna katılıp ayaklara masaj yapmak ayak kaslarını gevşetir ve şişmeyi önler, ağrıyı hafifletir.

Su tüketimi: Aşırı tuzlu besinler almak ayaklarda ödem oluşturmaktadır bunu önlemek için aşırı tuzdan sakınıp günlük 2 litre su tüketilmelidir. Su içmek vücutta sodyum düzeyini azaltır ve tuzun vücutta atılmasını sağlar. Ayriyeten aşırı kafeinli içecekleri azaltmak gerekir.

Magnezyum desteği: magnezyum eksikliğinin ayak şişmelerine neden olabileceği için günlük 2 defa 200 mg magnezyum desteği alınmalıdır. Ayrıca ayak şişmesini önlemek amaçlı bitki çayları içmenin faydaları vardır.

İdrar söktürücü ilaç kullanmak: Bir uzman hekimin kontrolü altında idrar söktürücü ilaçlar kullanmak vücutta sıvı birikimini azaltır ve ayak şişmelerini önlemiş olur.

Sağlıklı günler.

]]>
Yanak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/yanak-sismesi.html Sun, 04 Nov 2018 16:40:45 +0000 Yanak şişmesi, hemen hemen herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilecek yanak şişmesi, direk olarak sağlık sorunlarının yanında ayrıca insanlarda estetik problemlere de neden olm Yanak şişmesi
, hemen hemen herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilecek yanak şişmesi, direk olarak sağlık sorunlarının yanında ayrıca insanlarda estetik problemlere de neden olmaktadır. Bu nedenle bazı insanlar estetik açıdan çok ciddi bir şekilde zarar görürler. Yanak şişmesi, yüzde bulunan yanağın normalden çok daha fazla şişmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik kimi zaman içi iltihap dolu olarak karşımıza çıksa bile kimi zaman da normal bir su, yani bir ödem olarak karşımıza çıkabilir. Bu nedenle şişliği oluşturan madde için öncelikle bazı incelemelerin yapılması gerekmektedir. Yanak şişmesi, çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bunun için bazı testler ve incelemeler yapılmadan bu durumun ne tedavisi ne de nedeni ortaya çıkarılabilir. Yanak şişmesi, genellikle yavaş yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ilk zamanlarda küçük bir şişlik olarak ortaya çıkar. Şişliğin küçük olması nedeniyle birçok insan doktora gitmez. Fakat şişlik büyümeye başladığı için insanlar bu aşamalarda doktora giderek sorunun nedenini araştırırlar. Yanak şişmesi bazen oldukça artarak kişide göz şişmesi, burun şişmesi ve dudak şişmesi gibi durumlara da neden olabilmektedir. Bu gibi durumların hepsi aniden ortaya çıktığı gibi yavaş yavaşta ortaya çıkabilir. 

Yanak şişmesinin olası nedenleri nelerdir
 • Yanak şişmesine neden olan en önemli etken tabi ki daha önceden de belirttiğimiz gibi yanak bölgesinde ödem birikmesidir. Bu durum aşırı kilolu insanlarda biraz daha sık görülür. Bunun için ödem atmaya yarayan bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilir. 
 • Yanak şişmesi, bazen de insanlarda yüz bölgesine alınan küçük ya da büyük travmalar nedeniyle oluşmaktadır. Özellikle kişinin mesleğine bağlı olarak yanak bölgesine travma etkisi gösteren durumlar yanak şişmesine neden olabilir. 
 • Yanak şişmesinin çocuklarda görülen en büyük nedeni de tabi ki alerjik problemlerdir. Gerek bir besin alerjisi gerekse bir deri alerjisi yanak şişmesine neden olarak kendisini göstermektedir. Bu nedenle alerjik nedenlerde az da olsa araştırılmalıdır. 
 • Bazı insanlarda nadiren de görülse tükürük bezlerinin viral olarak enfeksiyonlardan etkilenmesi nedeniyle yanak şişmesi ortaya çıkmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi rahatsızlıklar varsa neden aramadan doktorunuza görünmelisiniz. 
 • Son olarak yüz bölgesinde ya da ağız içerisinde geçirilen bazı cerrahi operasyonlar kişide travma etkisi göstererek ya da enfeksiyonlardan etkilenerek yanak şişmesi problemine neden olabilir. Eğer yakın zamanlarda böyle operasyonlar geçirdiyseniz kesinlikle doktorunuzla görüşmelisiniz. 
 • Bunların yanı sıra: Yanıklar, tükürük bezi iltihabı, tıbbi ilaçların yan etkileri, diş apseleri, sivilceler ve akneler, deri hastalıkları, yetersiz beslenme, kabakulak hastalığı ve ağız boşluğu kanseri gibi durumlar yanak şişmesi nedenlerindendir. 
Yanak ŞişmesiYanak şişmesi problemine eşlik eden rahatsızlıklar:

Yüz ve dudaklarda şişme, deride döküntülerin başlaması, boğulma ve nefes darlığı... Bu durumların yanak şişmesi sorunu yaşayan insanlarda görülmesi durumunda yanak şişmesinin çok ciddi nedenlerden kaynaklandığı bilinmelidir. Bunların yanında özellikle çocuklarda yüksek ateş problemi, çenede ağrı ve kabakulak gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. 

Yanak şişmesi, eğer aşırı bir hal almışsa bu durumun tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi aşamasına geçilmeden önce genellikle doktorlar sorunu tahmin etse bile öncelikle bir ultrason incelemesi yaparak şişliğe neden olan maddenin ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Daha sonra gerekirse cerrahi operasyonlarla bu durum engellenmeye çalışılır. 
]]> Kulak Deliği Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kulak-deligi-sismesi.html Mon, 05 Nov 2018 11:31:28 +0000 Kulak deliği şişmesi, Kulak insanların beş duyu organından  sesleri işitmesini sağlayan organdır. Ayrıca hem erkeklerin hemde bayanların dıştan görüntüsünü takılarla süslediği görsel güzelliği pekiştirici yapıda bi Kulak deliği şişmesi, Kulak insanların beş duyu organından  sesleri işitmesini sağlayan organdır. Ayrıca hem erkeklerin hemde bayanların dıştan görüntüsünü takılarla süslediği görsel güzelliği pekiştirici yapıda bir organdır. Kulak memesinin delinmesi ile kulağa takılan küpelerin insanlara kattığı o güzellik için bu işlem yapılır. Kulak deliği şişmesi de bu deldirme işlemi ile kendisini gösterir.

Kulak deliği şişmesi nedenleri;
 • Alerji,
 • Enfeksiyon,
 • Hijyenik olmayan ortamlarda yapılan deldirme işlemleri,
 • İltihaplanma kulak deliğinin şişmesine neden olur.
Kulak deliği şişmesi, bilinç siz bir şekilde gelişigüzel delinen ve hiç hijyenik olmayan ortamlarda yapılmasından dolayı oluşur. Kendisini kızarıklık, kaşıntı ve sıvı akıntı oluşması ile gösteren kulak deliği şişmesi gereken hijyen sağlanmadığı için deliğin yapıldığı yerin enfeksiyon kapması sonucu iltihaplanması ile oluşur. Eskiden her yerde yapılan kulak memesi deldirme işlemini günümüzde bir çok hijyenik olan ortamlarda hatta hekimlere de yaptırılabilir. Deldirme işlemi gereken hijyen ortamlarında yapılmadığında deliğin oluştuğu kulak memesi kısmında veya kıkırdak kısımlarında oluşan enfeksiyon kişi fark etmediği takdirde ve dikkat etmediği durumda çok ağrılı bir süreç olabilir. 

Kulak Deliği ŞişmesiKulak deliği şişmesi tanısı ve tedavisi;

Günümüzün en yaygın takı takma yöntemlerinden olacak çoklu küpe yada piersing takıları kulak organında bir çok enfeksiyonel rahatsızlıklara neden olur. Ayrıca deldirme işlemi yapıldıktan sonra takı takılmaması gerekir. Aksi durumda deliğin oluştuğu yerdeki yara iyileşmediği için kişide yine şişme ve ağrılı yaralar yani iltihaplar oluşur. Bu durumda kulak memesinin dokularında bir ölme gerçekleşir ve iltihapla birlikte kan toplamaya başlar bu durumda öncelik iltihabı ilaçlarla kurutmaya çalışmaktan ziyade oluşan iltihabın dışarı kanla beraber akıtılması gerekmektedir. Kulak memesi deliği şişmesi oluştuğunda en kısa zamanda bir hekime gösterilmelidir. Muayene sonucu deliğin uygulandığı yer uygulanan aletin hijyen olmadığından ötürü iltihaplanma yaptığı tanısı ile hastaya ilk yapılacak işlem iltihabın dışarı çıkarılmasıdır. Daha sonrasında doktorunuzun vereceği antibiyotik ilaçlar ile delikteki şişme yani enfeksiyon kuruyana kadar kullanılmalı ve ilaç bittikten sonra mutlaka yeniden doktora muayeneye gidilmelidir. İltihabın kuruduğundan emin olduktan sonra hasta ilaçları kullanmayı bırakmalıdır. Aksi takdirde içeride kalan ve tam olarak kurumayan iltihaplanma yeniden nüks edebilir. Ayrıca tedavi süresince açılan kulak memesi deliği şişme ve iltihaplanma geçtikten sonra delik kapanacağından yeniden delik açılması için kulak memesinin kendisini iyice toplaması ve mutlaka yeni yapılacak olan deliğin doktorlar tarafından hijyenik ortamlarda hijyenik aletler ile yapılması gerekir. Daha sonra yeniden aynı tür sıkıntıları yaşamamak için bu tür deldirme işlemlerini gelişigüzel yerlerde yaptırmamakta fayda vardır. 

Sağlıkla kalın. 
]]>
Kas Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kas-sismesi.html Mon, 05 Nov 2018 17:47:50 +0000 Kas Şişmesi, Sistemli düzenli bir şekilde çalışan insan bedeni bazı durumlarda aksaklıklar yaşayabilir. Bu aksaklıkların yaşanmasında ise bir takım sorunlar mevcuttur. Ahenkli ve düzenli bir biçimde çalışan beden bir Kas Şişmesi, Sistemli düzenli bir şekilde çalışan insan bedeni bazı durumlarda aksaklıklar yaşayabilir. Bu aksaklıkların yaşanmasında ise bir takım sorunlar mevcuttur. Ahenkli ve düzenli bir biçimde çalışan beden birden bire en ufak bir aksaklık karşısında dahi zorlanması mümkündür. Bu durumlardan birisi de kaslarda yaşanan sorunlardır. Özellikle Kas Şişmesi rahatsızlığı hastayı olumsuz derecede etkileyen rahatsızlık türüdür. Kas Şişmesi problemi çok kolay bir şekilde anlaşılması mümkün olmayan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu sebepten ötürü vücudumuzda gelen bu probleme karşı önlem almak ve farkında olmak oldukça önemli bir husustur. Kas Şişmesi soruna karşı alınacak önlemler sayesinde bu sorunu çözmek mümkündür. Bunun için de erken tanının yapılması gerekir.

Kas Şişmesinin Belirtileri Ve Nedenleri

Kolay bir şekilde tespit edilmesi zor olan hastalıkların başında gelen kas şişmesine karşı çok dikkatli olmamız gerekir. Özellikle bu şişmeler ile beraber meydana gelen ağrıları önemseyerek hafife almamız önemli bir husustur. Çünkü bu şişmelerin kendiliğinden geçmesi ya da kaybolması mümkün değildir. Kas Şişmesi rahatsızlığına karşı önlem alınması gerekir.

Kas Şişmeleri bedenen herhangi bir organında meydana gelen şişkinlikler olup bedenin normal görünümünden farklı olarak kaslarda görülen olumsuz bir durumdur. Bu meydana gelen şişlikleri normal karşılamamak gerekir. Zira bu hastalık beraberinde kasların şişmesi ise birlikte ödem birikmesi ya da kas düğümlenmesi gibi olumsuz sorunların yaşanmasına da neden olmaktadır.

Kaslarına darbe alan bir bireyin ya da kaslarını aşırı derecede zorlayan kimseler için kas içinde meydana gelen toksinlerin çoğalması, uzun süre boyunca kullanılıp zorlanması ya da üzerine yatılması neticesinde Kas Şişmesi sorunu meydana gelmektedir. Bu durum kasların içinde yer alan kanın akış hızını yavaşlattığı için kısa süreli de olma şişmeler meydana gelir. Bu durumu engellemek adına bir takım egzersizlerin yapılması şarttır.

Kas şişmelerinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Herhangi bir ağrı söz konusu değil iken birdenbire gelişen ya da tam tersi yavaş bir şekilde kas şişmesi meydana gelebilir. Bu durumu temel nedeni ise kasların içerisinde bulunan damar yapılarının tıkanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

Kas Şişmesi

Kaş Şişmesi Tedavisi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz damar yolu tıkanıklığının yaşanması ile birlikte ortaya çıkan Kaş Şişmesi sorununa karşı kan sulandırıcı bir takım ilaçların kullanılması halinde tedavi edilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra eğer hastalık ilaç ile tedavi edilemeyecek bir düzeye ulaşmış ise cerrahi müdahalenin uygulanması şarttır. Genellikle bu rahatsızlık yaşlı bireylerde kendini göstermektedir. Genç kimselerde ise böyle bir rahatsızlığın yaşanması ancak genetik etkenlerden kaynaklı olarak görülmesi mümkündür.

Kas Şişmesine karşı ağrı kesiciler ya da kas gevşetici özelliği bulunan ilaçları kullanmak etkili olacaktır. Ancak kaslarda zedelenmeden kaynaklı olan şişmeler için ise 3-4 günden içerisinde kaslarda inme söz konusu olmuyorsa ve ağrı devam ederse mutlaka uzman bir doktora gidilmesi gerekir.

]]>
Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kulak-arkasi-lenf-bezi-sismesi.html Tue, 06 Nov 2018 15:32:05 +0000 Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi, lenf düğümleri vücudun belli başlı kısımlarında en çok da kulak arkası ve boyun bölgesinde bulunmaktadır. Bunların içinde fasulye düğümleri ve sıvılar bulunmaktadır. Ayrıca kana giren vi Kulak Arkası Lenf Bezi Şişmesi, lenf düğümleri vücudun belli başlı kısımlarında en çok da kulak arkası ve boyun bölgesinde bulunmaktadır. Bunların içinde fasulye düğümleri ve sıvılar bulunmaktadır. Ayrıca kana giren virüs ve bakterileri önlemek için antikor üretirler. Bu tür zararlı maddeleri emerek dışarı atarlar. Bu nedenle de kulak arkası lenf bezlerinde şişme görülür. 

Kulak arkası lenf bezi şişmesinin nedenleri
 • Enfeksiyonlar: Kulak arkası lenf bezlerinin şişmesine neden olan enfeksiyonlar bakteriyel, virüssel veya mantar kaynaklı olabilir. Enfeksiyonun vücuda girmesi ile lenf bezleri antikor üreterek şişmeye başlar. Bu şişliğin nedeni mantar enfeksiyonları, ağız içi bakteri ve mononükleoz olabilir. 
 • Yaralanma: Boyun bölgesinde meydana gelen yaralanmaları önlemek için antikor üreten lenf bezleri şişmeye başlar. Kesik ve ısırıklar da bu ihtimali artırır. 
 • Kanser: Kanser türlerinin bazıları kulak arkasındaki lenf bezlerinin şişmesine neden olurlar. Lenfoma ve kan kanseri bunların arasında en yaygın olanıdır. Bu şişmeler boyun bölgesinde bulunan bir tümörün habercisi olabilir.
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları: Deri veremi gibi hastalıklar da lenf bezlerinin şişmesine neden olmaktadır. Bu tür şişmler bağışıklık sisteminde görülen bazı tehlikeli hastalıklara işaret olabilmektedir. 

Kulak arkası lenf bezlerinin şişmesinin tedavisi


Kulak Arkası Lenf Bezi ŞişmesiKulak arkası lenf bezlerinin şişmesinin tedavisinde ilk amaç şişme probleminin neden oluştuğunu belirlemektir. Genellikle cerrahi işlem gerektirmeyen bu problem evde tedavi yöntemleriyle giderilebilir. 
Evde tedavi uygulamak isterseniz sıcak kompresler uygulamak sizi bir süre de olsa rahatlatabilir. Bunun yanında enfeksiyonlardan oluşan bir şişme problemi varsa tavuk suyu ve çay gibi içecekler de tedaviye yardımcı olacaktır. 
Eğer kulak arkası lenf bezi şişmesi probleminiz uzun süre devam edecek olursa bu bir hastalığa işaret olabilir. Bu yüzden hemen bir hekime muayene olmanız tavsiye edilir. Doktor tarafından verilebilecek antibiyotikler sizi rahatlatacaktır. Ayrıca şişliğin tümör nedeniyle olup olmadığının saptanması için tomografi ve X-ray çekilebilir. Bu lenf bezleri kansere duyarlı olduklarından kanserin hemen tespit edilmesinin sağlarlar. 
]]>
Bebeklerde Karın Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bebeklerde-karin-sismesi.html Wed, 07 Nov 2018 02:31:34 +0000 Bebeklerde karın şişmesi ve sertlik gaz sancısının ilk 3 aydaki belirtilerinden biridir. 3 aydan sonra gaz sancıları ve bebeklerde karın şişmesi azalarak kaybolur. Öncelikle bebekteki ağlamanın gaz sancısından dola Bebeklerde karın şişmesi ve sertlik gaz sancısının ilk 3 aydaki belirtilerinden biridir. 3 aydan sonra gaz sancıları ve bebeklerde karın şişmesi azalarak kaybolur. Öncelikle bebekteki ağlamanın gaz sancısından dolayı mı olduğunu belirlemek gerekmektedir Bunun için aşağıdaki belirtiler var ise bebeğinizin karın şişmesi gaz sancısından dolayı kaynaklanmaktadır. 
 • Eğer bebeğinizin karnı doymuş, altı temiz yani bütün ihtiyaçları tamamlandığı halde ağlıyorsa,
 • Bebeğiniz ağlarken ani olarak ayağını karnına doğru çekiyorsa, çok uykusu var ise uyuyamıyorsa ve siz bunu hissediyorsanız
 • Uykusundan sık sık ağlayarak uyanıyorsa, karnı şiş ve sert ise

Bebeklerde karın şişmesi, gaz sancısı veya kolik bebeklerin en genel belirtisi çoğunlukla karın bölgelerinin sert ve şiş olmasıdır. Bağırsak hareketlerinin sesi dışarıdan duyulabilir, guruldamalar annelerimizi endişelendirebilir.

Bu durumda anne ve babaların yapması gerekenler bu gaz sancısının nedenlerini ve neler yapabileceklerini araştırmalıdırlar. Çünkü bebeklerde çeşitli sebeplerden dolayı gaz sancısı görülebilmektedir. Bu olumsuz olayın ortadan kaldırılması bebeğin gaz sancısını hafifletecek ya da tamamen geçirecektir.

Bebeklerde kolik hastalığı,

Yeni doğan bebekler hiç bir neden yokken bazı rahatsızlıklar yaşayabilirler veya ağlama nöbetleri meydana gelebilir. Bunun başlıca sebebi koliktir. Anneleri endişeye düşüren belirtiler arasında bebeklerde karın şişliği göze çarpmaktadır. Uzman doktorlar kolik hakkında bir sebep belirleyememişlerdir.

Bir çok neden kolik ağrılarına ve rahatsızlığa neden olabilir. Yeni doğan bebeklerde sindirim sistemi gelişimi tamamlanmamıştır. Sindirim sistemini destekleyen kaslarda, yiyeceği hareket ettirmek için gerekli uygun ritimler henüz gelişmediği için bebeklerde  karın şişmesi meydana gelmektedir.

Yine yeni doğan bebeklerde sindirime yardımcı faydalı bakteriler yoktur, zamanla faydalı bakteriler çoğalırlar. Bütün bu sebepler ilk altı ayda kolik ağrılarının olduğunu açıklar. Emziren annelerin yediği bazı gıdalar bebekte alerjen durumlara neden olabilir. Gaz yapan yiyeceklere ait mineraller, anne sütüyle birlikte bebeğe geçebilir ve bebekte gaza ve şişkinliğe neden olabilir.

Sonuç olarak anneler yedikleri gıdalara çok dikkat etmeliler yani bu konuda özen göstermeliler. Bebek bu dünyaya alışmaya çalışıyor ve büyüdükçe zamanla kolik ağrıları, gaz sancıları yok olacaktır.

Bebeklerde Karın ŞişmesiBebeklerde karın şişmesi genellikle bağırsakların çalışmalarında bozukluk olmasına da bağlıdır ve bununda en sık nedeni irritabl bağırsak rahatsızlığı veya spastik kolon denilen durumdur. Bu bebeklerde bağırsak çalışmasında problem olmuş ve bağırsak kaslarında düzensiz kasılmalar oluşmuştur. Kalın bağırsağın splenik fleksura denilen karnın sol üst kenarındaki bölgede gaz sıkışması oluşur ve böylece karın üst kısımlarında rahatsızlık, adale spazmı, şişkinlik, ağrı şikâyetleri meydana gelir.

Yani gaz sancısı ve şişkinlik şikayetleri basit hazımsızlık nedeniyle olabileceği gibi, enzim eksiklikleri, iltihaplanmalar, yapışıklık, kanser gibi değişik birçok hastalıklardan da meydana gelebilir.

]]>
Gebelikte El Ayak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/gebelikte-el-ayak-sismesi.html Wed, 07 Nov 2018 04:27:47 +0000 Gebelikte el ayak şişmesi, hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Hayatı boyunca bir kez bile hamile kalmış olan kadınların yüzde sekseninde bu durum meydana gelmektedir. Bu nedenle belli bir noktaya kadar gebelikte e Gebelikte el ayak şişmesi, hemen hemen herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Hayatı boyunca bir kez bile hamile kalmış olan kadınların yüzde sekseninde bu durum meydana gelmektedir. Bu nedenle belli bir noktaya kadar gebelikte el ayak şişmesi normal karşılanmaktadır. Bu gibi problemler en geç doğum sonrasında hızla ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle aslında çok korkulacak bir şey bulunmaz. Fakat bazı insanlarda bu durum çok yaygın bir şekilde meydana gelerek ciddi bir hal alır. Bu durumlarda hem tıbbi hemde kişisel olarak yapılması gereken birçok şey vardır. Özellikle kişinin gün içerisinde yaptığı işler, tükettiği yiyecek ve içecekler bu durumun ortadan kalkıp kalkmaması üzerinde çok büyük etkiler gösterir. Ayrıca gebelik dönemlerinde oluşan şişliklerin iyileştirilmesi için yapılacak olan uygulamalar direk olarak insanlarda hem anne sağlığı için hemde bebeğin sağlığı için çok olumlu sonuçlara neden olacaktır. Bunun için eğer sizlerde de gebelikle birlikte el ayak şişmesi gibi problemler varsa bu şişliklerin büyüklüğüne ya da yoğunluğuna bakmaksızın birazdan belirteceğimiz hususlara dikkat edin. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda en geç birkaç ay içerisinde gebelikle el ayak şişmesi probleminden kurtulacaksınız. 

Gebelikte el ayak şişmesi için nelere dikkat edilir
 • Gebelik döneminde ortaya çıkan ayak şişmeleri, önlem alınmadığında her geçen gün biraz daha artabilir. Fakat kişi gün içerisinde ayaklarını yukarıya kaldırarak oturduğunda ve bu işlemi uzun süreler boyunca tekrar ettiğinde olumlu etkiler görecektir.
 • Bu kişilerin uyurken yan yatarak uyumaları ve ayak bölgelerini yastık kullanarak biraz daha yüksek tutmaları bu problemlerin biraz daha azalmasını sağlayarak ayaklarda birikmiş olan ödemin azaltılmasını sağlayabilirler. 
 • Bu sorunu yaşayan insanların her ne şekilde olursa olsun yapabilecekleri en büyük önlem tabi ki bol bol egzersiz yapmaktır. Yapılan egzersizler gebelik döneminde olan kadınlar tarafından yapılması gerektiği için kesinlikle dikkatli bir şekilde ve doktor onayıyla yapılması gerekir.
 • Eğer kişide ayak şişmeleri çok fazlaysa bu durumlarda destekleyici ve pamuklu çoraplar giyilmesidir. Özellikle naylon çorapları giymemek gerekir. 
 • İnsan vücudunda gerek gebelik döneminde gerek diğer zamanlarda şişliklerin artmasına neden olan en önemli etken ısıdır. Bu nedenle gebelikte el ayak şişmesi olan kişilerin bu bölgelerini sürekli soğuk tutmaları ve gerekirse ara ara bu bölgelere soğuk uygulamalar yapılabilir. 
 • Kadınlarda genellikle sıkı ve dar kıyafet giyme gibi alışkanlıklar vardır. Bu alışkanlıklar gebelik dönemlerinde de devam ettiği için direk olarak şişliklerin artmasına neden olur. Bu problemlerin önlenebilmesi için yapılması gereken en önemli şeylerden biri geniş kıyafetler tercih etmektir. 
Gebelikte El Ayak ŞişmesiGebelikte el ayak şişmesi neden olur

Hamile olan kadınlarda genellikle gün içerisinde ayak ve bilek bölgeleri başta olmak üzere ellerde ve hatta yüz bölgelerinde şişliklerin olduğu fark edilebilir. Bu durum bazı kadınlarda hat safhaya ulaşarak ciddi bir hal alır. Hamilelik dönemlerinde vücut içerisinde hızla değişen hormon seviyeleri ve kişinin değişen beslenme düzeni vücutta sıvı artışına neden olur. Vücutta hızla artan sıvı, tam olarak ayaklarda ve ellerde birikerek şişliklere neden olur. Gebelikte el ayak şişmesi yaşayan insanlarda damar hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Sıvıların bu bölgelerde hızla artması nedeniyle damarlar ciddi bir basınç altında kalır. Bu durum ise dolaylı olarak kalbin zorlanmasına neden olarak problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum tabi ki aşırı olarak meydana gelen şişlikler için geçerlidir. 
]]>
Çocuklarda Göz Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/cocuklarda-goz-sismesi.html Wed, 07 Nov 2018 18:27:50 +0000 Çocuklarda Göz Şişmesi: Çocuklarda göz şişmesinin bir çok nedeni vardır. Enfeksiyon kapılması, iltihaplanma, alerji, yaralanma, göz nezlesi gibi nedenler bunlardan birkaçıdır. Yapılan araştırmalarda çocuklarda göz şiş Çocuklarda Göz Şişmesi: Çocuklarda göz şişmesinin bir çok nedeni vardır. Enfeksiyon kapılması, iltihaplanma, alerji, yaralanma, göz nezlesi gibi nedenler bunlardan birkaçıdır. Yapılan araştırmalarda çocuklarda göz şişmesinin 70 den fazla sebebi olduğunu göstermektedir. Göz kapağında ki şişlikler bazen birkaç günde geçebilir. Fakat bazı durumlarda bu şişlik ciddi  boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle çocuğunuzun gözündeki şişlik uzun süre devam ederse hemen bir göz hekimine başvurmalısınız.

Çocuklarda Göz Şişmesi Nedenleri

Çocuklarda göz şişmesine neden olan bir çok etken vardır. Bunlardan bazıları bir kaç günde geçebilecek problemler iken bazıları ise görme kaybına neden olacak kadar ciddidir. Alerjiler çocuklarda göz şişmesine neden olan durumların en başında yer alır. Bu tip alerjiler gözlerin yabancı maddelere aşırı tepki vermesi ile oluşur. Göz bir madde ile temas eder ve bu maddeye karşı reaksiyon gösterir. Bunun sonucunda da göz alerjisi oluşur ve çocuklarda göz şişmesi meydana gelir. Diğer bir neden ise göz nezlesidir. Göz nezlesi göz yüzeyinde ortaya çıkan iltihapla meydana gelir. Nezle çocuğunuzun canını yakıp onu zorlayabilir. Göz kapağının kenarlarında kırmızı renkli bir şişlik meydana gelir. Bu şişliğe arpacık denir. Arpacık da çocuklarda göz şişmesine neden olan etkenlerden biridir. Göz kapaklarının içinin iltihaplanması ile de göz şişmesi meydana gelebilir. Bu duruma göz yangısı denir. Bazen göz yangısının altında başka nedenler yatabilir. Böyle durumlarda çocuğunuzu doktora götürmenizde fayda vardır. Göz çevresinin herhangi bir darbe sonucu mikrop kapmasıyla da göz şişmesi oluşur. Genelde çok fazla ağlamak vücudun susuz kalması ve buna benzer durumlarda çocuklarda göz şişmesine neden olur. Çocuklarda göz şişmesine neden olan durumlardan biride aşırı uyku durumudur.

Çocuklarda Göz ŞişmesiÇocuklarda Göz Şişmesi Tedavisi

Göz şişmesinin tedavisi altında yatan neden göre yapılır. Bunun için doğru teşhis koymak amacı ile göz doktoruna başvurmalısınız. Göz tedavisinde bir çok yöntem vardır. Damla ile tedavi bu yöntemlerin en başında gelir. Çocuklarınızın gözlerine soğuk uygulama yaparak şişlerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Göz şişmesinin nedenlerine göre antibiyotik tedavisi de uygulayabilirsiniz. Tedavi yöntemlerinde en önemli kısım çocuğunuzun gözlerini kesinlikle ovalamayın ovalamak gözlere daha çok zarar verebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi göz şişmelerinin en önemli nedenlerinden biri alerjidir. Eğer çocuklarınızda alerji kaynaklı şişme varsa alerji testleri yaptırmalısınız. Böylece çocuğunuzda oluşabilecek alerji kaynaklı göz şişmelerinin önüne geçebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere çocuklarda göz şişmesi konusu hakkında bilgi verdik umarız faydalı olmuştur.

]]>
Çocuklarda Bademcik Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/cocuklarda-bademcik-sismesi.html Wed, 07 Nov 2018 22:55:41 +0000 Çocuklarda bademcik şişmesi, vücudun savunma sisteminin önemli parçalarından biri olan bademcikler; boğazın her iki yanında elle hissedilebilen dokulardır. Vücuda girebilecek mikroplarla savaşmak için antikor denilen maddelerin o Çocuklarda bademcik şişmesi, vücudun savunma sisteminin önemli parçalarından biri olan bademcikler; boğazın her iki yanında elle hissedilebilen dokulardır. Vücuda girebilecek mikroplarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumuna katkıda bulunur. Çocuklarda bademcik şişmesi, özellikle soğuk algınlığı sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Bebeklerde nadir görülen bademcik şişmesi genellikle 3 yaş üzeri çocukları hedef almaktadır. Çoğunlukla soğuk havalarda oluşan çocuklarda bademcik şişmesi, bazen de; soğuk su veya dondurmanın sık tüketildiği yaz aylarında   görülebilir. Küçük çocuklar için kabusa dönebilecek ve hatta bademciğin alınmasını gerektirecek kadar ciddi bir rahatsızlık haline gelebilir. Çocukluk çağının en zor hastalıklarından biri olan çocuklarda bademcik şişmesi, mikropların bademciklertw birikmesi ile oluşur ve bademciğin rengi kızarıp boyutu büyür.

Çocuklarda bademcik şişmesi belirtileri:

Çoğunlukla tüm yutağın ve boğazın iltihablanmasına neden olan çocuklarda bademcik şişmesi, ani başlayan kusma ve öksürük nöbetleri ile kendini belli etmeye başlar. Şiddetli hissedilen boğaz ağrısı, halsizlik ve ateşin hızla yükselmesi çocuklarda bademcik şişmesi belirtilerindendir. Ayrıca çocukta bademcik oluşmuş ise, ağzını açtırıp baktığınızda üzerinde sarı benekler olduğunu farkedebilirsiniz. Ağızda kötü koku, yutkunmada zorluk çekmesi, sesin kısılması, burun akıntısı ve boyun bölgesinde lenf bezlerindeki şişme çocuklarda bademcik şişmesinin belirtileri arasındadır. 

Çocuklarda bademcik şişmesi nedenleri:

Çocuklarda bademcik şişmesine genellikle virüs ve bakteriler yol açmaktadır. Sık görülen bademcik şişmelerinin neredeyse hepsi viral nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Soluk borusu, boğaz ve yemek borusu etrafındaki bakteri miktarındaki artış sonrası bademcik şişmesi kaçınılmaz bir durumdur. Birer lenf bezi olan bademcikler; toksin, virüs ve bakteri gibi zararlı etkenlerle çok fazla mücadele etmek zorunda kaldıkları zaman şişerler. Ayrıca nadirende olsa; kalp iltihabı, menenjit, böbrek iltihabı, ortakulak enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu, boyun enfeksiyonu ve eklem enfeksiyonu gibi başka rahatsızlıkların nedeni olarak bademcik şişmesi olabilir.

Çocuklarda Bademcik ŞişmesiÇocuklarda bademcik şişmesi teşhis ve tedavisi:

Çocuklarda bademcik şişmesi; kulak burun boğaz uzmanı tarafından basit bir fiziki muayene ile kolaylıkla tanısı konulabilir. Teşhis sonrası ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Mikropların kırılmasını sağlamak için tedaviye ilk önce antibiyotik ile başlanır. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler ile destek verilir. İlaç tedavisinin yanı sıra, hastanın daha kısa zamanda iyileşebileği birtakım uygulamalar vardır. Bol su içmek, aşırı sıcak veya soğuk gıdalar tüketmemek, gün içinde tuzlu su ile gargara yapmak, sigara ve dumanından uzak durmak, bol bol dinlenmek ve bulunan ortamı sıklıkla havalandırmak ve uygulamaların bazılarıdır. 
]]>
Yumurtalık Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/yumurtalik-sismesi.html Thu, 08 Nov 2018 03:54:34 +0000 Yumurtalık Şişmesi; Erkek yumurtalığı; beş santimetre uzunluğunda sperm üreten yumurta gibi oval 2 adet organdır. Erkek yumurtalığının görevi sperm ve testestoron hormonu üretmektir. Testestoron hormonun erkelerde görevi sakal Yumurtalık Şişmesi; Erkek yumurtalığı; beş santimetre uzunluğunda sperm üreten yumurta gibi oval 2 adet organdır. Erkek yumurtalığının görevi sperm ve testestoron hormonu üretmektir. Testestoron hormonun erkelerde görevi sakal, bıyık çıkması, kasların güçlenmesi,sesin kalınlaşmasını sağlamaktır. Yumurtalar testislerin içinde ve erkek vücudunun dışında yer alır. Bunun nedeni sperm ve hormon üretiminin otuz beş,otuz altı derecelik bir açı ile olmasıdır.

Yumurtalık şişmesi testisleri çevreleyen zarların arasındaki sıvının miktarının artmasıdır. Tıpta yumurtalık şişmesi hidrosel diye adlandırılır. Hayati tehlikesi olan bir hastalıktan ziyade estetik bir rahatsızlıktır. Hayati bir rahatsızlık olmamasına rağmen erkekler pantolon giydiğinde veya bacak bacak üzerine attıklarında huzursuz olurlar. Erkek bebeklerin yüzde onu yumurtalık şişmesi şikayeti ile doğmaktadır. Bu durumun iyi yönü bebeklerin ilk bir senesinde tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmesidir. Erkeklerin yumurtalıklarının anatomik yapısında iki zar vardır. Bu zarlar arasında beş-on mili litre arasında sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının görevi testisi darbelere karşı korumaktır. Yumurtalıkların şişme sebepleri arasında testis tümörünün yan etkisi, testislerde bulunan dış kesenin (skrotum) içinde bulunan iltahap veya darbe sonucunda olan su toplamasıdır. 

Yumurtalık Şişmesinin Belirtileri; 

Torbaların su toplamasıdır. Hastalar ağrı hissetmezler. Bu durum sadece kişilere huzursuzluk hissi verir. Ağrı olmaması hastalar için iyi bir durum gibi görünsede muhakkak kontrolde fayda vardır. Testis kanserinin yan etkisi olabilir. Bu durumun tümör veya kanser olup olmadığını anlamak ve tedaviye başlamak için en kısa sürede doktora müracaat edilmelidir.

Yumurtalık ŞişmesiYumurtalık Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir; 

Kesin tedavi şekli cerrahidir. Zarların yapısının değiştirilmesidir. Açık ve temel operasyonla gerçekleştirilir. Bir saat süren bir ameliyattır. İşlem sonrasında hasta evine gidebilir ve herhangi bir olumsuzluk yaşamaz. Hasta cerrahi operasyon istemezse ultrason eşliğinde  bir iğne yardımı ile sıvı boşaltılır. Buda bir seçenektir. Hastanın tercihine bağlıdır.

Yumurtalıklardaki şişlik hasta otuz beş yaşın altında ise tümör ve kanser yönünden araştırmalıdır. Araştırmalar sonucunda kanser testleri negatif gelirse iyi huyludur.  Hasta günlük yaşamında herhangi bir sorun yaşıyorsa  rahat rahat pantolonunu giyemiyorsa, bacak bacak üzerine atamıyorsa, cinsel yaşamını olumsuz yönde etkiliyorsa cerrahi operasyon gereklidir. Cerrahi operasyon testislere veya diğer organlara herhangi bir zarar vermez. 

Sağlıklı günler.
]]>
Kemik Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kemik-sismesi.html Thu, 08 Nov 2018 19:06:21 +0000 Kemik Şişmesi, kemikler vücudu oluşturan dokuların en sert olanlarıdır. Bu denli sert olmasının sebebi kalsiyum bakımından oldukça zengin olmasıdır. Vücuttaki kalsiyumunun %99'undan fazlası kemiklerde bulunur. Geriye kalan %1 Kemik Şişmesi, kemikler vücudu oluşturan dokuların en sert olanlarıdır. Bu denli sert olmasının sebebi kalsiyum bakımından oldukça zengin olmasıdır. Vücuttaki kalsiyumunun %99'undan fazlası kemiklerde bulunur. Geriye kalan %1 oranındaki kısım da kanda bulunur. Kemikler sert olmalarının yanı sıra oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Ayrıca yaşayan ve her daim gelişen bir yapısı vardır. Kemikler canlı kemik hücrelerinden ve cansız ara maddelerden oluşur. Kemik, yapısı bakımından sert kemik ve süngerimsi kemik olmak üzere ikiye ayrılır. Kemikler şekillerine göre ise uzun kemik, kısa kemik ve yassı kemik olmak üzere üçe ayrılır. 

Kemik şişmesi hemen her yaşta görülen ve kişilerde vücut şeklinin bozulmasına neden olabilen bir durumdur. Kemik şişmesi sonucu kişilerde en fazla hareket kısıtlılığı göze çarpar. Bu hareket kısıtlılığı günlük yaşamda da aksamalara sebep olur. Vücudun hareket kapasitesi ve kişinin fiziksel kabiliyeti önemli ölçüde azalır. Kemik şişmesi genelde vücuttaki iki kemiği birbirine bağlayan ve hareketli olan eklemlerin yer aldığı noktada meydana gelir. Eklemler işlevlerine göre oynar eklem, oynamaz eklem ve yarı oynar eklem olarak üçe ayrılır. Kemik şişmesi genelde diğerlerine göre daha aktif olan oynar eklemde meydana gelir. İki kemik arasında birden fazla bağ ve eklem sıvısı adı verilen bir sıvı bulunur. Bu sıvı sayesinde hareket esnasında kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmaları engellenir. Bu dokular en küçük darbe, zorlama ya da iltihaplanma gibi durumlardan kolayca etkilenebilir yapıdadır.  Örnek olarak vücudun sürekli hareket halinde olan bölgeleri olan diz kapakları, boyun, omuz, ayak ve el bilekleri gösterilebilir. Kişilerin vücut yüklerinin neredeyse tamamının diz kapakları ve ayak bilekleri üzerinde olması nedeni ile en çok buradaki kemiklerde şişlik durumları gözlemlenebilir. Kemikte yaşanan şişlik bu yumuşak dokular üzerinde sıvı birikmesi nedeni ile oluşur ve beraberinde çok şiddetli ağrıları da meydana getirir. Kemik şişmesi bazı kişilerde kronik bir hal alabilir. Meydana gelen şişlikler o an için azalsa bile bir süre sonra tekrar aynı bölgede ya da bir diğer bölgede yeniden belirebilir. Kemik şişmesi genellikle vücut yapısında önlenemeyen durumlar arasında yer alır. Daha önceden böyle bir olacağı anlaşılsa bile ilaç ya da tedavi yöntemi ile engellenemez. O nedenle uygulanan tedaviler daha çok kemikte şişlik meydana geldikten sonra şişliğin etkilerini azaltmaya yöneliktir. Kemikte meydana gelen şişlik her seferinde farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Genel olarak kemik şişmesi birden fazla nedene bağlı olarak meydana gelir. 

Kemik ŞişmesiKemik Şişmesinin Nedenleri

Kemikte meydana gelen şişlik her seferinde farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Genel olarak kemik şişmesi birden fazla nedene bağlı olarak meydana gelir. Bunlardan en önemlileri romatizmal rahatsızlıklardır. Bu durum her yaştan kişide görülebildiği gibi vücudun her kemiğinde meydana gelebilir. Kemik şişmesinde diğer bir neden ise eklemlerin iltihaplanması sonucu şişliklerin oluşmasıdır. Bu gibi durumlar genelde yaralanma gibi sonuçların neticesinde oluşur. Kemiklerin zedelenmesi ya da kırılması da iltihaplanmalara ol açabilir. Bu durum daha çok yanlış egzersiz yada kişiyi zorlayacak egzersiz sonrasında meydana gelir. Son olarak sıralanacak neden ise gut hastalığıdır. Gut hastalığı olan kişilerin vücutlarında ürik asit birikmesinden dolayı kemikler ciddi hasar görür. Alkol, beslenme bozuklukları, genetik nedenler kişinin gut hastalığına yakalanma riskini arttırır. Gut hastalığı genellikle kendini fazla belli etmeden el ve ayak bileklerinde aniden gelişir. Gut hastalığında kemiklerin şişmesi kaçınılmaz bir hal alır. Tüm bu durumların dışında diğer nedenlerden dolayı oluşan şişlikleri engellemek için öncelikli olarak şişliğin neden meydana geldiğinin anlaşılması gerekir. Bazı durumlarda herhangi bir tedavi uygulanmasa d]]> Ayak Tabanı Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/ayak-tabani-sismesi.html Fri, 09 Nov 2018 02:56:05 +0000 Ayak Tabanı Şişmesi, Gün içinde ayakta iken bedenimizin bütün yükünü çeken ayaklarımıza gereken dikkat ve özeni göstermediğimizde şişmeler, yaralar ve mantarların oluşumuna açık bir hal alırlar. Ayak tabanında olu Ayak Tabanı Şişmesi, Gün içinde ayakta iken bedenimizin bütün yükünü çeken ayaklarımıza gereken dikkat ve özeni göstermediğimizde şişmeler, yaralar ve mantarların oluşumuna açık bir hal alırlar. Ayak tabanında oluşan şişliklere ödem adı verilir. Bu ödemler su toplanması ile ortaya çıkarlar. Ödem oluşumları nedeni ile ayaklar olduğundan daha büyük görünürler. Ödemler beraberinde kaşıntı ve yangı hissi ortaya çıkarır. Ayrıca giyilen ayakkabılarında bir süre sonra ayağa olmadığı fark edilir. Özellikle sandalye vb. yerlerde oturmakla daha çok şişme ortaya çıkar. Ayak ödemlerinde çoğu zaman tehlikeli bir durum ortaya çıkmazken, nadiren önemli bir hastalık belirtisi olabilir.

Ayak tabanı şişmesinin nedenleri,

Ayak şişmeleri genellikle iki ayakta birden başlar. Ayak tabanında ortaya çıkan şişmeler için çeşitli testler uygulanır. Testler genellikle kalp yetmezliği yada damar tıkanıklığı olarak sonuçlanır. Şişlikler üzerine parmakla bastırıldığında iz kalıyor ise ödem şişliğidir. Fakat iz çıkmayacak kadar sert şişlik varsa ortopedi uzmanına gitmeniz gerekir. Tek ayak tabanında şişme mevcut ise uzun süre ayakta kalmadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanı sına burkulma, gebelik, incinme, kemikte çatlama ve kırık gibi durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Eğer bu durumlara neden olacak bir kaza geçirmediyseniz hekime başvurmalısınız.  Ayak şişmeleri vücudun genel sağlığının habercisi olabilir. Şeker, kolesterol ve dolaşım sistemi sorunlarına bağlı şişmeler görülebilir. 

Şeker hastası olanlar nöropatik sinir hasarları ile karşı karşıya kalırlar. Şeker hastalığı vücudun uzak sinir uçlarını ısıtır, şişirir ve işlevsiz hale getirir. Uzak sinirlerin bulunduğu en önemli organ ise ayaklarımız dır. Ayaklarda meydana gelen yaraları ayak sinirleri hasarlı olduğu için algılayamaz, dolayısı ile vücut bu bölümleri tedavi edemez. Ayakta sinir hasarı oluştuğunda küçük bir kazadan kaynaklanan kesi ve yaralar enfeksiyon kapar ve ayağın şişmesine neden olur. Ayrıca şeker hastalığının tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar da ayak tabanlarının şişmesine neden olur. İlaç kullanımında nörolog ve dahili uzman görüşleri alınmalıdır.

Kolesterolün ayaklar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Kanın koyulaşmasına neden olan kolesterol genel yorgunluk ile birlikte ayaklarda yangı ve ağrı hissini beraberinde getirir. Uzun süre araba kullanımında etkisi daha fazla görülür. Şöyle ki kan dolaşımının yeterli seviyede olması için ayak ve bacakların hareket etmesi gerekir. Oturulan yer de kalçadan ayaklara giden damarlar kan akışını kısıtlar bu durum zaten koyu olan kanın ayaklara yeterince gitmemesine neden olurken ayak tarafında kalan kanında yukarı yani kalp tarafına çıkışında sorun ortaya çıkar. Böylece ayak tabanında bulunan damarda şişmeler görülmeye başlar. 

Ayak Tabanı ŞişmesiAyak tabanı şişmeleri böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarının habercisidir. Bir başka neden ise toplardamar sorunlarıdır. Bu rahatsızlığa fil ayağı da denir. Bu durum bazen o kadar artar ki ayak tabanlarından başka ellerde de şişlikler görülür. Toplardamarlarda görülen bu sorunlar kalp yetmezliği veya damar kapakçık problemleri olabilir. 

Ayak tabanı şişmesi nasıl tedavi edilir

Ayak şişmesinin nedenine göre tedavi uygulanır. Ödem oluşumundan kaynaklanan durumlarda tuzdan uzak durulması gerekir. Vücuda alınan 1 gr. tuz ile vücut 20 gr su tutmaktadır. Bu durum ödem oluşumunu artıracaktır. Oturarak çalışan kimseler 15 dakikada bir ayağa kalkarak kısa süreli bir yürüyüş yapmalıdır. Kolesterol olan kimseler kolesterolü düşürmek için diyet programlarına tam uymalıdır. Şeker hastaları da gerekli tedavilerini uygulamalıdır. 

Ayak tabanında meydana gelen şişmeler için geleneksel tıp yöntemlerinden sülük tedavisi etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca ha]]> Bebeklerde Bademcik Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bebeklerde-bademcik-sismesi.html Fri, 09 Nov 2018 20:02:25 +0000 Bebeklerde bademcik şişmesi, genellikle bademcik iltihabı sonucunda ortaya çıkar. Bebekler nadirde olsa bundan etkilenebilir. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmediğinden, bademciklerin bakteri ve virüslerden et Bebeklerde bademcik şişmesi, genellikle bademcik iltihabı sonucunda ortaya çıkar. Bebekler nadirde olsa bundan etkilenebilir. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmediğinden, bademciklerin bakteri ve virüslerden etkilenmesi daha kolay olur. İltihaplanan bademciklerde kızarıklık, şişme, bazen sarı iltihaplı oluşumlar ortaya çıkabilir. Bebeklerde bademcik şişmesi en fazla boğaz ağrısıyla kendini belli eder. Bununla bebeklerde huzursuzluk, kulağa vuran ağrı, yutkunmada zorlanma olduğundan beslenmede sorunlar yaşanmaya başlar. İltihap ilerlediyse boyundaki lenf bezlerinde şişme ve ağrı, ses değişikliği, ağız kokusu gibi belirtilerde görülebilir. Bu durumda bebeklerin ihmal edilmeden doktora götürülmesi ve tedaviye başlanması gerekir.

Bebeklerde bademcik şişmesi tedavisi

Bebeklerin sağlığı açısından bademcik şişmesi gecikmeden tedavi edilmelidir. Rahatsızlık başka komplikasyonlara da neden olabilir. Bu yüzden bademciklerdeki enfeksiyon tedavi edilmeli ve belirtiler ortadan kaldırılmalıdır. Tedavi süresince bebeklerin yeteri kadar sıvı almasına ve ağız bakımının yapılmasına da dikkat edilmelidir. Bademciklerdeki iltihap bakteri kaynaklı ortaya çıktıysa, doktorun önerdiği antibiyotik ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu bebeğinizin hem ağrısını giderecek, hem de bademcik şişmesine iyi gelecektir. Her ne kadar bebeklerde antibiyotik kullanımı pek tavsiye edilmese de, ağrı, şişlik, lenf bezleri şişliği, romatizmal kalp iltihabı, böbrek sorunları gibi komplikasyonları bu sayede önlenebilir. Ancak virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotikler yararlı olmadığı gibi, bebeklerin bağışıklık sistemine olumsuz etkiler yapar. Antibiyotik doğru dozda ve sürede kullanılmaya devam edilmelidir. Çünkü yetersiz doz kullanılırsa, bademcik iltihabı tam olarak iyileşmez. Bu şekilde bebeklerde bademcik şişmesi sıkça tekrarlayabilir ve bebeğinizin solunumunu zorlaştırabilir. Bademcik çevresinde apse oluşursa, bunlar içinde uygun tedaviye başlanmalıdır. Gerekirse bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması gündeme gelebilir.

Bebeklerde Bademcik ŞişmesiBebeklerde bademcik şişmesi durumunda dikkat edilmesi gerekenler
 • Bebeklerin bu süreçte dinlenmelerine özen göstermelisiniz.
 • Günlük aldığı su ve diğer sıvı besinlerin miktarı arttırılmalıdır
 • Anne sütü alan bebeklerin beslenmesine bu şekilde devam edilmeli, ek gıdalar alan bebekler için zorlanmamaları açısından sulu gıdalar hazırlanmalıdır. Besinlerin besin değerlerine de dikkat edilmelidir.
 • Boğaz ağrısı oluyorsa, nefes almakta zorlanıyorsa doktorun önerdiği ilaç tedavileri aksatılmadan uygulanmalıdır
 • Bebeklerin bulundukları ortam nemlendirilmelidir
 • Bebeklerde bademcik şişmesi sorunu yaşandığında bulundukları yerde sigara içilmemesine özen gösterilmelidir. Bu önlem bebekleriniz için her zaman geçerlidir.
 • Bebeğiniz ek gıda alıyorsa, mutlaka C vitamini içeren besinler verilmelidir
 • Beslenmede aşırı soğuk ve sıcak yiyeceklerden kaçınılmalıdır
 • En önemlisi bebeğinizin temizliğine, özellikle el ve ağız temizliğine özen göstermelisiniz. Sıkça ellerini ağzına götüreceği için enfeksiyonun yayılması söz konusu olabilir.
]]>
Boyunda Lenf Bezi Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/boyunda-lenf-bezi-sismesi.html Sat, 10 Nov 2018 05:56:48 +0000 Boyunda Lenf Bezi Şişmesi; genellikle şişmiş bezeler bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun sebebi lenfosit-antikor sayısının artmasıdır.Boyundaki lenf bezi şişmesinin en büyük sebebi soğuk algınlığ Boyunda Lenf Bezi Şişmesi; genellikle şişmiş bezeler bölgesel bir enfeksiyonun sonucu oluşurlar. Bunun sebebi lenfosit-antikor sayısının artmasıdır.Boyundaki lenf bezi şişmesinin en büyük sebebi soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyondur. Şişmiş boyun lenfleri her yaş grubunda görülebilmekle beraber daha çok çocuklarda görülür. 1 cm çapına kadar olanlar normal kabul edilir. Daha büyükler ise doktor doktor kontrolünde belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Boyun lenf bezi şişmesi belirtileri;

 • Dişeti kanamaları
 • Burun akıntısı
 • Halsizlik
 • Açıklanamayan iştah kaybı
 • Eklem ağrıları
 • Kulak ağrısı
 • Kan veya siyah tükürük kusma
 • Yüksek ateş(38 dereceden fazla) dir.

40 yaşını geçenlerde enfeksiyonların yanında kanser riski de olduğundan bu tanı ile de yaklaşılmalıdır ve tiroid bezi hastalıkları ile de karıştırılmamalıdır.

Enfeksiyon kaynaklı boyun lenf bezi şişmesi belirtileri;

 • Ağrı olması
 • Son zamanlarda ortaya çıkması,
 • Ciltte kızarıklıklar oluşması
 • Enfeksiyonun görülebilir olması
Daha ciddi safhalarda ise boyun lenf bezlerinin şişmesi non-Hodgkin lenfoma ve hodgkin hastalığı gibi bazı kanser türleri de etkili olabilir.
Boyunda Lenf Bezi Şişmesi

Kanser kaynaklı boyun lenf bezi şişmesi belirtileri ise

 • Hastanın sigara,alkol kullanması
 • 40 yaşından yaşlı olması
 • Sert olması 
 • Ağrı olmaması
 • Haftalardır,aylardır olması

Enfeksiyonun tedavisinde ilk olarak ilaç tedavisi ile başlanılıp takip edilir.  Gerekirse kan ve radyolojik tetkikler istenir. Tümör düşünülmüşse muhtemel yerler edilir. Muhtemel çıkış yerlerinden biyopsi alınır. tetkik sonucuna göre cerrahi yada diğer tedavi yöntemleri kullanılır.

]]>
Diş Eti Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/dis-eti-sismesi.html Sat, 10 Nov 2018 15:47:19 +0000 Diş eti şişmesi pek çok insanın başına gelen ve bir çok nedenden kaynaklanan bir sorundur. Diş eti şişmesi çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Önemli bir sorundur ve mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir. Bu du Diş eti şişmesi pek çok insanın başına gelen ve bir çok nedenden kaynaklanan bir sorundur. Diş eti şişmesi çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Önemli bir sorundur ve mutlaka bir uzmana başvurulması gerekir. Bu durum her yaştan insanda görülebilir. Ancak diş eti şişmesi sağlıksız diş etlerinden meydana gelir. Sağlıklı olan diş etlerinde böyle bir probleme rastlamak güçtür.

Diş eti büyümesi sorunlarında ağız bakımı,

Diş eti problemleriyle mücadele edebilmenin en iyi yolu ağız ve diş bakımıdır. Düzenli olarak diş bakımını gerçekleştiren bireylerde bu tür iltihaplanmalar ve diş eti sorunlarının görülme olasılığı çok azdır. Genellikle dişlerde oluşan bakteri plakları zamanla diş bakımının ve diş hekimi kontrollerinin eksik gerçekleşmesi ile beraber diş etinde şişmeler, büyümeler ve iltihap oluşmalarına sebebiyet verecektir.

Hormonal değişimler diş eti şişmelerine sebep olabilir,

Kişinin özellikle bayanların vücudunda meydana gelen hormonal değişiklikler hamilelik dönemlerinde, ergenlik dönemlerinde ya da regl dönemlerinde oluşan olaylar ilaç kullanımı vb. vücutta sistematik bir takım rahatsızlıkların oluşmasına ve diş etlerinde hastalıkların(şişme, iltihaplanma) belirmesine neden olabilir.

Diş eti şişmesine neden olan diğer faktörler
 • Dişlerin arasına yemek kaçması ve bu araların yeterince iyi temizlenmemesi
 • Dişlerle uyumlu olmayan dolgu ve protezlerin kullanılması
 • Burun nefes yolunda problem olması
 • Ağızdan nefes alıp verme alışkanlığı
 • Düzensiz beslenme alışkanlıkları
 • Meydana gelen  travmalar, dil veya diğer başka bir cisim ile diş etlerinde baskı oluşturmak
 • Bir takım hastalıkların diş eti şişmesine sebep olması
 • Sebebi bilinmeyen bazı etkenler
Diş Eti ŞişmesiPeki diş eti şişmesini nasıl önleyebiliriz

Diş eti şişmesi ile baş etmenin en etkili yolu doğru ve düzenli diş bakımıdır. Diş bakımının nasıl yapılacağı konusundaki en iyi bilgiyi diş hekiminizden alabilirsiniz. Ayrıca diş eti şişmesi belli yahut belli olmayan bir çok sebepten ortaya çıkabilmektedir. Mutlaka oluşan şişmeyle ilgili zaman kaybetmeden bir uzmana baş vurulmalıdır. Eğer yapılan tüm tedavi yöntemleri  ve hastanın düzenli diş bakımını yapmasına karşılık  tedavi cevap vermiyorsa cerrahi operasyon ile diş eti büyümeleri kesilerek alınabilir.
]]>
Ayak Üstü Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/ayak-ustu-sismesi.html Sun, 11 Nov 2018 07:18:24 +0000 Ayak Üstü Şişmesi: bir çok insanda görülebilen ve kişiyi zorlayan bir rahatsızlıktır. Ayak üstü şişmesinin bir çok nedeni olabilir.Bu nedenlerden biride  küçük damarlarda bulunan sıvının yumuşak dokularda topl Ayak Üstü Şişmesi: bir çok insanda görülebilen ve kişiyi zorlayan bir rahatsızlıktır. Ayak üstü şişmesinin bir çok nedeni olabilir.Bu nedenlerden biride  küçük damarlarda bulunan sıvının yumuşak dokularda toplanması ile ayaklar şişer. Eğer şişme ayaklarınızdan birini etkiliyor ise bunun nedeni bir sakatlık veya ayak damarlarında ki herhangi bir sorun olabilir. Ama şişlik her iki ayağı da etkiliyorsa nedeni herhangi bir kalp rahatsızlığı veya tüm vücudu etkileyen bir problem vardır.

Ayak Üstü Şişmesi Nedenleri

Bu bölümde ayak üstü şişmesine neden olan durumlar hakkında bilgi vereceğiz. Bilindiği gibi tek taraflı ayak üstü şişmelerinde en önemli nedenlerden biri sakatlıktır. Burkulma, kırılma, çatlama gibi nedenler ayağın şişmesine neden olabilir. Böyle durumlarda hemen ilgili hekime başvurulmalıdır. Ayak kırılmasında aniden şişme gözlemlenir. Fakat burkulma incinme gibi durumlarda şişme durumu gecikmeli bir şekilde gözlemlenir. Ayak üstü şişmesinin sakatlanmalar dışında farklı nedenleri de olabilir. Bunlardan biri kalp rahatsızlıklarıdır. Kalp yetmezliği, kalp büyümesi gibi rahatsızlıklar ayağın şişmesine neden olur. Kalp fonksiyonlarını yitirirse kan pompalama durumu yavaşlar ve ayaklar şişer. Böbrekler vücudumuzun en önemli bölgelerinden biridir. Bunun nedeni vücudumuz için fazla olan sıvıyı vücuttan atması ve vücudun tuz dengesini düzenlemesidir. Ayak üstü şişmesine böbreklerde görülen sorunlarda neden olabilir. Bu sorunlardan bir tanesi de böbreklerin yeterli ölçüde tuz ve sıvıyı vücuttan atamamasıdır. Bunun sonucunda ayaklar şişer. Çeşitli karaciğer hastalıklarında ayakta şişme gözlemlenir. Mesela ciddi sakatlanmalar  ( kırık, çatlak gibi ) veya ciddi ameliyatlardan sonra uzun süre hareketsiz kalmak da ayak üstü şişmesine neden olur. Hamilelikte ayak üstü şişmelerinde önemli bir etkendir. Bu dönemde aşırı kilo alınması ayaklara normalden daha fazla baskı uygular ve şişlik oluşur. Hamilelikten dolayı genişlemiş olan rahim ayak ve bacaklara normal zamandakinden daha fazla baskı yapar ve bu nedenden dolayıda ayaklar şişer. Ayak üstünde şişliğe sebep olan sorunlardan biride kullanılan ilaçların yan etkileridir. Kullanılan ilaçlar vücutta ödem oluşturur. Ve vücudun şişmesine neden olur. Uzun süreli hareketsizlik sonucu ayaklar şişer. Uzun süreli seyahat yolculukları veya normalden daha fazla masa başında oturarak çalışmak ayaklarda şişmeye neden olabilir.

Ayak Üstü ŞişmesiAyak Üstü Şişmesi Tedavisi

Ayak üstü şişmesinin birçok nedeni olduğu gibi  tedavisinin de birçok yolu vardır. Bu yollardan bir tanesi ayağınızı kalp seviyenizin yukarısına kaldırmanızdır. Böylece ayağınızda biriken sıvı azalacaktır ve ayağınız normale dönecektir. Geceleri uyurken ayağınızın altına yastık koymalısınız. Bu pozisyonda uyursanız ayağınızda sizi rahatsız eden şişlik yavaş yavaş kaybolacaktır. Vücudunuzda ki magnezyum eksikliği ödeme neden olur. Buda ayağınızı şişir. Vücudunuza magnezyum takviyesi yaparsanız bu ödem azalır. Ve şişlik ortadan kalkar. Normalde yediğinizden daha az tuzlu yemelisiniz ve bolca su tüketmelisiniz. Ayrıca yaptığınız egzersizler kan akışını hızlandırdığı için şişlik azalır ve bir daha ki ayak üstü şişmesi için önlem almış olursunuz. Sürekli oturmaktan ve hareketsizlikten kaçının uzmanlar bir saat süresince oturan birinin beş dakika yürümesi gerektiğini gözlemlemişlerdir. Şişlikleriniz sakatlıktan kaynaklanıyorsa buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Ayrıca şişen bölgeye masaj yapmanız kan dolaşımını hızlandıracağı için ayak üstü şişlikleriniz azalmış olur. Fakat ayağınızdaki şişme kırık çatlak gibi önemli nedenlerden kaynaklanıyorsa acilen bu alanda uzman bir doktora başvurmalısınız. Aksi takdirde ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir

]]>
Diş Etlerinin Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/dis-etlerinin-sismesi.html Sun, 11 Nov 2018 11:12:52 +0000 Diş etlerinin şişmesi, insanlarda hiç iyi haberlerin belirtisi değildir. İnsanlarda sağlıklı diş etleri hiçbir zaman bir kanama ya da şişme gibi etkiler göstermez. Diş etleri üzerinde bulunan bölgeler son derece hassastır ve Diş etlerinin şişmesi, insanlarda hiç iyi haberlerin belirtisi değildir. İnsanlarda sağlıklı diş etleri hiçbir zaman bir kanama ya da şişme gibi etkiler göstermez. Diş etleri üzerinde bulunan bölgeler son derece hassastır ve direk olarak dişlerin sağlığını göstermektedir. Diş etleri genellikle içerisinde biriken yumuşak dokudan kaynaklanarak şişliklere neden olmaktadır. Diş etlerinin şişmesi, sağlıksız diş ve diş etleri olan insanlarda yaygın olarak meydana gelmektedir. Özellikle çocuklar olmak üzere hemen hemen her insanda görülebilecek bu durum tabi ki tek başına değil, beraberinde birçok farklı belirti göstererek karşımıza çıkacaktır. Bu belirtilerden biri kızarıklıklardır. Şişen diş etleri birçok zaman kızararak sorunlara neden olmaktadır. 

Diş etlerinin şişmesine neden olan etkenler:

Aftlar: Ağız içerisinde bakteri birikimine bağlı olarak aftlar oluşur. Bu aftlar direk olarak diş etlerinde şiddetli ağrı ve şiddetli şişliklerin oluşmasına neden olur. Bunun için aft sorunlarının tedavi edilmesi gerektiğini unutmamalısınız.  
Kullanılan ilaçlar: İnsanlarda tansiyon ayda buna benzer sürekli kullanılan ilaçlar ciddi olarak diş eti şişmesine neden olmaktadır. Özellikle sürekli olarak kullanılan diş ilaçlar ciddi bir şekilde diş eti şişmesine neden olur. 
Sigara kullanımı: Sigara, insanların ağız içerisinde çok hızlı bir şekilde bakteri artışına neden olur. Bakterilerin artmasıyla diş etleri iltihaplanarak şişmelere neden olabilir. Aslında bu neden günümüzde insanlarda karşılaşılan en büyük diş etlerinin şişmesi nedenidir. 
Ağız temizliğinin yapılmaması: İnsanlarda ağız içi temizliği çok önemlidir. Bu durum hem vücut sağlığı için hem de ağız sağlığı için çok önemlidir. Ağız içi hijyenini önemsemeyen insanlarda diş etlerinin şişmesi gibi belirtiler meydana gelir. 
Ergenlik ve hamilelik: Bu iki dönemde de insanlarda ciddi hormonsal değişimler meydana gelir. Meydana gelen hormonsal değişimler, direk olarak bu gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Nadir de olsa günümüzde bu nedenlere bağlı olarak diş etlerinin şişmesi vakaları meydana gelmektedir. 
Yıpranmış protezler: Protez diş yaptırmış olan birçok insanda protezlerin eskimesi ve bakımının yapılmaması nedeniyle diş etlerinin şişmesi gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu gibi durumların önlenmesi için önceden gerekli protez bakımı yapılmalıdır. 

Diş Etlerinin ŞişmesiDiş etlerinin şişmesi ne gibi sorunlara neden olur
 • Şişen diş etleri ağız içerisinde sürekli olarak diş eti apsesi oluşmasına neden olacaktır. Bu apseler zamanla iltihaplanarak ağız içerisinde iltihap akmasına neden olacaktır. Bu durum ise ciddi bir şekilde ağız kokusuna neden olacağı için kişi toplumsal olarak da sorunlar yaşayacaktır.
 • Ağız içerisinde sürekli olarak diş etleri şiştiği için bu bölgelerde çukurlar oluşabilir. Oluşan çukurlar herhangi bir şekilde insanlarda estetik sorunlara neden olmayacaktır. 
 • Sürekli olarak diş etlerinin şişmesi, ileri zamanlarda insanlarda diş kayıplarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu durumun engellenmesi için tabi ki diş etlerinin şişmesi de engellenmelidir. 
 • Diş etlerinin şişmesine neden olan enfeksiyonların yayılarak diğer hastalıklara neden olması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için gerekli olan önlemi almalısınız. 
Diş etlerinin şişmesi bazen insanlarda vitamin eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle 7 yaşlarında olan çocuklarda bu duruma bağlı olarak diş etlerinin şişmesi ve buna benzer birçok problemin ortaya çıktığı bilinmelidir. Bu durum bazen de herhangi bir nedenden kaynaklanmadan direk olarak insanlarda bir hastalık olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum varsa ve sürekli olarak ortaya çıkıyorsa kesinlikle uzman bir doktora giderek muayene olmalısın]]> Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir https://www.sisme.gen.tr/dis-eti-sismesine-ne-iyi-gelir.html Sun, 11 Nov 2018 15:03:54 +0000 Diş eti şişmesine ne iyi gelir, diş eti şişmesine eşlik eden kanama ve ağrı oldukça rahatsızlık verir. Genellikle enfeksiyonlar, alerjik etkenler gibi sorunlar nedeniyle şişen diş eti yüzünden istenmeyen etkilerden korunmanız Diş eti şişmesine ne iyi gelir, diş eti şişmesine eşlik eden kanama ve ağrı oldukça rahatsızlık verir. Genellikle enfeksiyonlar, alerjik etkenler gibi sorunlar nedeniyle şişen diş eti yüzünden istenmeyen etkilerden korunmanız gerekir. Özellikle diş kökü iltihabı ve diğer ağız sorunları açısından hemen tıbbi tedaviye başlanmalıdır. Genellikle enfeksiyonlardan dolayı oluşan diş eti şişmesi için antibiyotik tedavisinin büyük faydasını görürsünüz. Ancak evde de kendinizi rahatlatacak bitkisel önerilerden faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Diş eti şişmesine ne iyi gelir

Tuzlu suyla gargara: Ağız ve diş sağlığı açısından tuzlu suyla yapılan gargarın mükemmel faydaları var. Bu nedenle diş eti şişmesi için her an elinizin altındaki tuzlu suyu rahatça kullanabilirsiniz. 1 bardak ılık suyun içine, 1 çay kaşığı tuz koyarak hazırladığınız karışımı sabah ve akşam, özellikle yemeklerin ardından ağzınızı çalkalamak için kullanın. Diş etinin rahatlamasına, aynı zamanda ağızdaki bakterilerin yok olmasına faydalı bir uygulamadır.

Karanfil yağı: Diş eti şişmelerine karşı eskiden beri bilinen ve kullanılan karanfil yağı, şişliklerin inmesine yardımcı olur. İster sade olarak diş etine sürebilir, isterseniz biraz karabiberle karıştırarak tatbik edebilirsiniz. Aynı zamanda karanfili ağzınızda da çiğneseniz, diş eti şişmesine iyi gelir.

Zencefil: Diş eti şişmesi için biraz toz zencefil ve tuzu karıştırarak hamur haline getirin. Bununla diş etlerinizi hafifçe ovalayın. Her gün düzenli uyguladığınız takdirde mutlaka faydasını göreceğiniz bu bitkisel karışımı ihmal etmeyin.

Karbonat: Sizlere kolay bir çözüm olacak karbonat her derde deva bir üründür. Bununla diş etinize düzenli olarak masaj yapabilirsiniz. İsterseniz karbonatı biraz zerdeçal özüyle karıştırarak ta kullanabilirsiniz.

Limon suyu: Limon suyu asidik yapısıyla bakterilerin düşmanıdır. Hem diş etini sıkılaştırarak ta faydalı olur. Bunu suyla birlikte karıştırıp kullanmanızı öneririz. Direkt limon suyunu diş etine sürmeyin. Bu diş etini tahriş edebilir. Hazırladığınız limonlu suyla gargara yapabilirsiniz.

Diş Eti Şişmesine Ne İyi GelirUçucu yağlar: Nane yağı, çay ağacı yağı ve papatya yağı gibi yağlarda diş eti şişmesinde oluşan ağrıların dindirilmesinde oldukça etkilidir. Bunlarla diş etine masaj yapabilir, suyla karıştırıp gargara yapabilirsiniz. İsterseniz dişlerinizi fırçalarken bu uçucu yağlardan 1-2 damla diş fırçanıza damlatarak dişlerinizi bununla fırçalayabilirsiniz. Diş eti şişmesine iyi gelecek ve rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Kına yaprakları: 3-4 adet kına yaprağını sıcak suyun içinde 15 dakika kadar kaynatın. Bu karışım soğuduğunda yine gargara şeklinde kullanabilirsiniz. Her gün 2 defa yaptığınız takdirde diş eti şişmesinin hafiflemesini sağlarsınız.

Hint tohumu yağı: Bunu biraz kafur ile karıştırarak hamur haline getirin. Diş etine hafifçe hamuru tatbik edin. Daha sonra ağzınızı suyla çalkalayın. Bu diş eti şişmesini indirirken, aynı zamanda kanama sorununu da iyi gelecektir.

Babul ağacı kabuğu: Bu bitkisel çözüm geçmişten beri şişmiş diş eti için kullanılmaktadır. Babul ağaç kabuğunu suyun içinde kaynatarak elde ettiğiniz karışımı yine gargara suyu olarak kullanın. Her gün 3-4 defa bu suyla ağzınızı çalkalayın. Diş eti şişmesine iyi gelen bu karışımın faydasını kısa sürede göreceksiniz.

Aloe vera jel: Cilt bakımında yaygın şekilde kullanılan Aloe vera jel ağız sağlığı içinde faydalıdır. Hem ağrılarınızı hafifletir, hem de diş eti kanamasını keser. Jelle diş etine masaj yapabilir, Aloe vera suyuyla gargara yapabilirsiniz.
]]>
El Ayak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/el-ayak-sismesi.html Sun, 11 Nov 2018 21:44:37 +0000 El ayak şişmesi, insan vücudunun çeşitli bölgelerinde bulunan fazla su ve ödem toplanmasından kaynaklanmaktadır. Tabi ki bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Fakat günümüzde en yaygın olarak görülen neden budur. El El ayak şişmesi, insan vücudunun çeşitli bölgelerinde bulunan fazla su ve ödem toplanmasından kaynaklanmaktadır. Tabi ki bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Fakat günümüzde en yaygın olarak görülen neden budur. El ve ayak şişmesinin oluşmasına etki eden etken insanlar tarafından ödem olarak bilinmektedir. El ve ayak bölgelerinde şişliğin en fazla görüldüğü yerler avuç içi ve ayağın üst kısımlarıdır. Bu bölgelerde görülen şişlikler, birçok zaman ödem olsa bile birçok zaman farklı nedenlere bağlı olarak da görülmektedir. Özellikle geçirilen travmalar, insanlarda el ayak şişmesi üzerinde büyük rol oynamaktadır. Fakat her ne nedenle olursa olsun, el ve ayak şişmesi sorunu yaşayan insanların kesinlikle tıbbi bir muayeneye ihtiyaçları vardır. Bu bölgelerde az miktarda şişlikler normal karşılanmaktadır. Fakat aşırı bir şekilde şişmiş olan el ve ayaklar, önemsenmelidir. Bu gibi durumlarda birçok insan şişliklerin indirilmesi için kendi başlarına alternatif tedavi yöntemleri denemektedir. Bu gibi uygulamalar bazen insanlarda ciddi hasarlara neden olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle bu şişliklerin doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. 

El ayak şişmesi olan insanlarda doktorlar birçok zamana karaciğere ve böbreklere bakmaktadır. Bu organlar üzerinde çok detaylı bir araştırma yapıldıktan sonra diğer nedenler araştırılmaktadır. Çünkü el ayak şişmesine neden olabilecek en önemli etkenlerden bir tanesi de bu organlarda meydana gelen hasarlardır. Bu organların, özellikle de böbreklerin en küçük görev yapmamasında bile el ayak şişmesi rahatsızlığı meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra lupus adı verilen hastalık, hormonsal hastalıklar ve damar hastalıkları gibi durumlar el ayak şişmesi rahatsızlığını ortaya çıkarabilmektedir. 

El Ayak ŞişmesiEl Ayak Şişmesi Neden Kaynaklanır

Yaralanmalar: Bazen farkında olunsa bile bazen de farkında olmadan ellere ya da ayaklara alınan bazı darbeler direk olarak şişliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanında insanların geçirdiği trafik kazaları, yüksekten düşmeler, iş hayatında geçirilen kazalar ve bunlara benzer durumlar yaralanmalar olarak bu duruma neden olur. 
Derin damar trombozu: Yaygın olarak karşılaşılan bu hastalık, direk olarak damarlar içerisinde kan pıhtılarının birikmesine bağlı olarak görülür. İçerisinde kan pıhtısı biriken damarın görevini yapamaması durumunda direk olarak bacaklarda şişlikler meydana gelir. Bu şişlikler daha çok el ve ayaklarda görülür. Çünkü bu organlarda bulunan damarlar oldukça küçüktür. 
Böbrek ve karaciğer yetmezliği: Daha önceden de belirttiğimiz gibi bu organların görevini tam olarak yapamamaları durumunda el ayak şişmesi meydana gelmektedir. Bu durum yaygın bir şekilde görülür. Kimi zaman geçici olarak ortaya çıkan bu problem, kimi zaman sürekli olarak görülebilir. 
Tıbbi ilaçlar: Kullanılan tıbbi ilaçlar, kimi zaman hormonsal bozukluklara neden olarak kimi zaman da dolaşımı etkileyerek bu organlarda şişliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon, kolesterol, migren ilaçları, şeker hastalığı ilaçları el ayak şişmesi problemin neden olmaktadır. 

Bazı insanlarda el ayak şişmesi sürekli bir hale gelerek etkiler göstermektedir. Bu gibi durumlarda genellikle sorun, uzuv içerisinde meydana gelen kireçlenme ve iltihaplanma rahatsızlığından kaynaklanır. Bu durumları engellemek için yapılması gereken en önemli şey uzman bir doktora gitmektir. Eğer doktor sorunun ödem olduğunu söylerse bu durumlarda alternatif tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.
]]>
Ayaklar Neden Şişer https://www.sisme.gen.tr/ayaklar-neden-siser.html Mon, 12 Nov 2018 07:22:36 +0000 Ayaklar Neden Şişer : Ayaklar burkulma, fazla ayakta durma, gebelik, dolaşım sistemi bozukluğundan, incinme ve uzun süre hareketsiz kalmaktan şişme yapabilir. Ayak şişmesi bir çok nedenlerden dolayı olabilmektedir. Aslında ayak Ayaklar Neden Şişer : Ayaklar burkulma, fazla ayakta durma, gebelik, dolaşım sistemi bozukluğundan, incinme ve uzun süre hareketsiz kalmaktan şişme yapabilir. Ayak şişmesi bir çok nedenlerden dolayı olabilmektedir. Aslında ayaklar neden şişer anlayabilmek için doktora gitmek gerekir. Ayak şişmelerini çok iyi takip etmek gereklidir, acaba ayak şişmesi yorgunluk, hamilelik, burkulma, incinme gibi nedenlerden mi yoksa başka sebepler mi yatmaktadır. Olağan bir sebep yok ve ayak şişmesi oluyor ise diğer belirtilere dikkat edilmelidir.

Ayaklar Neden ŞişerAyak şişme nedenleri :
 • Damar tıkanıklığı : Bacaklarda bulunan damarların tıkanması ile kanın ayaklarda birikmesi ayak şişmesine sebep olur. Bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir, bacak damarlarında şişmelerle birlikte görülen ayak şişmesi damar hastalıklarının işaretidir. Mutlaka kalp damar hastalıkları bölümüne görünmek gerekir.
 • Yüksek tansiyon : Yüksek tansiyon kılcal damarlar ve böbreklerde soruna neden olur, bu sorunlar vücutta bulunan fazla sıvıların idrar yoluyla vücuttan atılmasına engel olur ve ayakta şişmelere sebebiyet verir. Ayak şişmeleri ile birlikte kalp çarpıntısı da oluyor ise hastanelerin kardiyoloji bölümüne görünmeniz gerekmektedir.
 • Artrit sebebi ile ayak şişmesi : Artrit eklem iltihaplanmasıdır. Eklem iltihaplanması bilekten ayağa doğru şişmelere neden olur, özellikle yere basıldığı zaman ani ve şiddetli ağrılar gösterir. Ortopedi bölümleri bu ağrılarla ilgilenmektedir.
 • Hamilelik nedeni ile ayak şişmesi : Hamilelikte ayak şişmesi gayet normal bir durumdur. Hamile insanların vücutları su üretir ve bu su bebekler için çok önemlidir. Uzanarak şişliğin geçmesi önlenebilir.
 • Burkulma nedeni ile ayak şişmesi : Ayağın burkulması ile eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplar bunun sonucu ayak şişer. Soğuk su veya buz uygulanabilir. Soğuk ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıları azalmasına sebep olur.
 • Karaciğer hastalığı : Karaciğer hastalığı hormon ve sıvı düzenleyici kimyasal seviyelerinde değişikliğe neden olarak ayaklarda şişmelere (ödeme ) sebep olur.
 • Gut hastalığı : Gut ile yüksek seviyedeki ürik asit ayak baş parmağı gibi eklemlerde kristalleşir. Bu durum eklemin iltihaplanmasına neden olur, bu durumda ayakta şişme, kızarıklık ve ağrı oluşur.
 • Böbrek sorunları : Böbrekler düzenli çalışmıyor ise vücuttan yeterli sıvı ve tuz atılamaz bu nedenle damarlarda basınca sebep olarak bunları çevreleyen dokularda sıvı sızıntısına yol açar. Ayak şişmeleri genellikle böbrek sorunlarından ortaya çıkmaktadır.
]]>
Göz Kapağı Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/goz-kapagi-sismesi.html Tue, 13 Nov 2018 06:53:33 +0000 Göz kapağı şişmesi, günümüzde insanların sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Birçok zaman ciddi problemleri işaret etmeyen bu durum, her ne kadar ciddi problemleri işaret etmese bile kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedi Göz kapağı şişmesi, günümüzde insanların sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Birçok zaman ciddi problemleri işaret etmeyen bu durum, her ne kadar ciddi problemleri işaret etmese bile kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü göz kapağı şişmesi ve buna benzer birçok küçük problem, tedavi edilmediği için daha sonradan çok ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır. Göz kapağı şişmesi genç ya da yaşlı herkeste meydana gelen bir problemdir. Fakat bu durum özellikle gençlerde daha çok karşılaşılır. Göz kapağı şişmesinde en önemli durum bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan problemdir. Çünkü göz kapağının şişmesine etki eden çok fazla sayıda etken vardır. Kimi zaman hava koşulları, kimi zaman kişinin içerisinde olduğu stres, kimi zaman da bir hastalık göz kapağı şişmesine neden olabilmektedir. Göz kapağı şişmesi, direk olarak gözü saran bağ dokularda oluşan iltihaplardan kaynaklanmaktadır. Bu iltihapların oluşmasına neden olan tüm etkenler aynı zamanda göz kapağı şişmesi nedenlerindendir. Göz kapağı şişmesi, bazen ağrılı bazen de ağrısız bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Aslında her ikisinin de birbirinden tek farklı ağrılarıdır. Bu problem genellikle ağrılı olduğu zaman insanlar daha da önemseyerek bir çözüm bulmaya çalışırlar. Fakat ağrısız olan göz kapağı şişmesi, kişilerde sadece estetik problemlere neden olduğu için gerektiği kadar önemsenmemektedir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki göz kapağı şişmesi, alt göz kapağında olduğu gibi üst göz kapağında da görülebilir. Bu durum yine sadece iltihabın nerede biriktiğine bağlıdır. 

Göz Kapağı ŞişmesiGöz kapağı şişmesi nedenleri:
Yapılan araştırmalara göre göz kapağı şişmesinin 70'den daha fazla nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle biz sadece en sık karşılaşılan nedenlerinden bahsedelim. 
Alerjik problemler: Özellikle belli mevsimlerde meydana gelen bu problemler, insanlarda göz kapağı şişmesi sorununa neden olarak belirtiler göstermektedir. Alerjik problemlere müdahale edilmemesi durumunda sorun daha da büyüyerek ciddileşebilir. 
Göz enfeksiyonları: Dışarında toz ya da diğer yollarla göze gelen mikroplar, göz kapağında enfeksiyonlara neden olarak göz kapağı şişmesine neden olur. Bu nedenle gözün temiz tutulmasının çok büyük önemi bulunmaktadır. 
Göz yaralanmaları: Göze alınan en küçük darbeler ya da travmalar, gözde şişmeye neden olabilmektedir. Belki göze alınan darbeler çok büyük değildir. Fakat yine de göz kapağı şişmesi meydana gelebilir. 
Göz nezlesi: Yine bir alerji gibi kendisini göstererek insanlarda ortaya çıkan göz nezlesi, gözün kızarmasına ve göz kapaklarının şişmesine neden olur. Bu durum yaygın olarak küçük yaştaki insanlarda meydana gelir. 
Aşırı uyku: Herhangi bir hastalık olmasa bile bu nedene bağlı olarak uykudan uyandıktan sonra göz kapakları şişebilir. 
Arpacık: Arpacık adı verilen bir rahatsızlık, göz kapaklarında oluşum göstererek göz kapağının kenarlarında şişlik ve kırmızımsı bir hale gelebilir. 
Lens kullanımı: günümüzde her on kişiden ikisinin kullandığı tak çıkar lensler direk olarak gözde enfeksiyon birikimine neden olarak göz kapağı şişmesine neden olur. 

Göz kapağı şişmesi nasıl tedavi edilir
Göz kapağı şişmesi tıbbi olarak genellikle şişliklerin azaltılması ve iltihabın iyileştirilmesi için antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Bu yöntemler sayesinde elbette ki birçok kişide var olan göz kapağı şişmesi ortadan kalkar. Fakat bazı insanlarda göz kapağı şişmesi, bu ilaçların kullanılmasına rağmen ortadan kalkmaz. Bunun için yapılabilecek bazı işlemler vardır. Bunlar:
 • Gözün ovulmaması ve günde en az üç kez soğuk uygulama yapılması gerekmektedir. Çünkü yapılan soğuk uygulamalar gözün daha fazla şişmesini engellemektedir.
 • Bitkisel tedaviler dahilinde olan göze çay koyma, gözdeki şişliğin alınmasınd]]> Gebelikte Bademcik Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/gebelikte-bademcik-sismesi.html Wed, 14 Nov 2018 05:39:30 +0000 Gebelikte bademcik şişmesi, hamilelik dönemi bir kadının yaşayabileceği en mucizevi ve ilginç dönemlerden biridir. Anne adayının bu dönemde sağlığı için oldukça dikkatli olması gerekir. Hamilelik döneminde bağış Gebelikte bademcik şişmesi, hamilelik dönemi bir kadının yaşayabileceği en mucizevi ve ilginç dönemlerden biridir. Anne adayının bu dönemde sağlığı için oldukça dikkatli olması gerekir. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi normal dönemlere göre daha hassas ve daha zayıftır. Bağışıklık sisteminin güçsüz olması virüs kaynaklı nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına tutulma olasılığını arttırır. Bu dönemde bademcik şişmesi de sıkça rastlanan hastalıklardan biridir. Yetişkinlerde çok sık görülmese de hamilelik döneminde  zaman zaman ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Üst solunum yolu ile alakalı gelişen enfeksiyonlar arasında ateşe yol açan ve oldukça şiddetli semptomlar ile ortaya çıkan bu enfeksiyon rahatsızlığın tedavisinde bazı aşamalarda enjeksiyona gerek duyulabilir. Bademciklerde gelişen iltihap nedeni ile de bazen cerrahi müdahalelere yönelmek gerekebilir.

Gebelikte yaşanan boğaz ağrısı ve gebelikte bademcik şişmesini en aza indirmek ya da tedavi edebilmek için bazı doğal tedavilere yönelmek faydalı olabilir. Çünkü bu dönemde ilaç kullanımı ve hatta bazı bitkisel tedavilerin kullanımı önerilmemektedir. Hamilelik döneminde yaşanan sıkıntılar için asla doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Bademcik şişmesi yalnızca ağrı ile sınırlı kalmıyorsa ve alınan önlemlere rağmen rahatsızlık geçmiyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekir. Doktor sorunu yakından inceleyerek gerekli tedavi seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirecektir.

Gebelikte Bademcik ŞişmesiGebelikte Bademcik Şişmesi İçin Neler Yapılabilir

Gebelikte bademcik şişmesi boğaz ağrısına yol açan ve oldukça acı verici bir hastalıktır. Bu rahatsızlığı hafifletmek için sıcak çay içilebilir. Hazırlanan ballı çay ve limon ile tatlandırıldığında boğazlar birkaç kullanımdan sonra yumuşayarak rahatlama sağlanabilir.

Zencefil yine bu rahatsızlıkta bademcikler için kullanılabilecek doğal bitkisel bir seçenektir. Zencefil rendelenerek kaynatılır. Ardından tel süzgeçten geçirilir, bal ile tatlandırılır ve limon eklenerek içilir. Gebelik döneminde meydana gelen sabah bulantıları için de oldukça faydalı olan zencefil bademcik için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Normal içme suyuna bir miktar tuz konularak, karıştırılıp gargara suyu olarak kullanılabilir. Bademcik ve boğaz ağrısı için oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir.

Birkaç diş sarımsak ağızda çiğnenerek yutulursa bademcikler için faydalı olur. Sarımsağın bilindiği gibi antibiyotik özelliği vardır

Nar kabuğu da bademcikler için gebelik döneminde kullanılabilecek en etkili meyvelerden biridir. Hamilelik döneminde bademciklerde oluşan şişme için nar kabuğundan yararlanılabilir. Nar kabuğu rendeden geçirilerek çay şeklinde hazırlanır. İlk tüketimden sonra boğazda oluşan ağrının azaldığı hissedilecektir.

Gebelikte bademcik şişmesi ile yemek yemek oldukça güçleşebilir. Bu nedenle sıvı gıdalar ile beslenmek daha doğru olur. Özellikle bol limonlu tavuk çorbası hamilelik döneminde yaşanan bademcik problemi için tüketildiğinde hastalığın hafiflemesine yardımcı olur.

Hardal tohumu ile yapılan gargara yine bademcik problemi yaşayan hamileler için oldukça faydalıdır. Hardal tohumu iyice ezildikten sonra bir yemek kaşığı limon suyu, yarım yemek kaşığı bal, yarım tatlı kaşığı tuz ve su ile karıştırılarak kaynatılır. Yapılan karışım ılındıktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.
]]>
Dudak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/dudak-sismesi.html Wed, 14 Nov 2018 12:52:54 +0000 Dudak şişmesi, dudak dokusunda sıvı toplandığında veya iltihap toplandığında ortaya çıkar. Dudakta şişmesi ne kadar rahatsızlık verse de, genelde önemli bir problem olarak görülmez. Yaralamalar, alerjiler ve enfeksiyonlar Dudak şişmesi, dudak dokusunda sıvı toplandığında veya iltihap toplandığında ortaya çıkar. Dudakta şişmesi ne kadar rahatsızlık verse de, genelde önemli bir problem olarak görülmez. Yaralamalar, alerjiler ve enfeksiyonlar dudak şişmesinin en yaygın sebepleridir. Ama dudak şişmesinin yanında, nefes almakta da zorluk çekiyorsanız, hemen tıbbi bir yardıma başvurmalısınız.

Dudak Şişmesi Nedenleri

Dudak şişmesi genelde dudağınızı bir yere çarptığınızda yahut yaraladığınızda ortaya çıkar. Ama tek sebep elbette bu değildir.

Dudağı Yaralama: Dudağınızı bir şekilde yaraladığınızda dudakta şişme gerçekleşmesi muhtemeldir.

Alerjiler: Alerjiler dudak şişmesinin en yaygın ikinci sebebidir. Birtakım maddelere karşı alerjisi olan bireylerde, bu maddelerle temas sonucu dudak şişmesi meydana gelebilir.

 • Lateks Alerjisi: Doğal kauçuk olan latekse alerjisi olan insanlarda ciltte kaşınma, şişme gibi belirtiler gösterir. Özellikle lateksin kullanılan yataklarda uyuyan bireyler ister istemez dudaklarını bu maddeye temas ettirmeleri sonucu görülür.
 • Penisilin Alerjisi: Dudak şişmesine ek olarak kurdeşen, kaşınma ve döküntü görülür.
 • Gıda Alerjisi: Yumurta, balık, laktoz, fıstık, soya, zeytin veya süt neden olabilir.
 • Kozmetik Ürünleri Alerjisi: Dudak nemlendiricisi, dudak merhemi veya ruja karşı bazı bireylerde alerji oluşabilir.
 • Polen Alerjisi: Özellikle bahar ayları ortaya çıkan polen alerjisi burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı ve kaşıntının yanında dudak şişmesine sebebiyet verebilir
 • Güneş Yanığı ya da Dudak Çatlaması: Çatlamış dudaklar şişmeye yol açabilir. Dudak çatlamaları aşırı dudak yalamadan, güneşte uzun süre kalmadan veya kuru hava sebebiyle oluşur.
Dudak ŞişmesiDudak Şişmesi Tedavisi

Dudak şişmesini engellemek için önce altında yatan nedeni bulmak önemlidir. Örneğin, vitamin eksikliği için yeterli ve dengeli beslenme gerekir. Bakteriyel bir enfeksiyonel yol açmışsa antibiyotikler işe yarayacaktır. Tabi bunun dışında yapabileceğiniz etkili yöntemler de mevcuttur.

Soğuk Kompres: Dudaklarınızın şiştiğini fark ettiğiniz zaman etkilenmiş bölgeye soğuk buz uygulayın. Bunun için buz tanelerini ince bir havluya ya da bezle sarmalayın. Alternatif olarak, soğuk bir kaşığa ya da bir torbaya soğuk nohut veya bezelyeyi de uygulayabilirsiniz.

10 dakika boyunca uyguladıktan sonra ara verin, sonra yeniden başlayın. Bunu şişlik inmeye başlayana, ağrının ve rahatsızlığın dinmesine kadar devam edin. Buzu doğrudan cilde değdirmeyin, çünkü buz yanıklarına neden olabilir.

Sıcak Kompres: Soğuk kompres gibi sıcak kompres de şişliği dindirmeye iyi gelir. Dudaklarınızdaki kan akışı artacak, şişen yerdeki kan toplanması azalacaktır. Böylece bölgedeki iltihap ve şişlik azalacaktır. Bunu yapmak için bir bezi ya da havluyu sıcak suya batırın. Bezi sıkın ve 10 dakika boyunca uygulayın. Sonra kısa bir mola verin. Bez soğuduğu zaman tekrar sıcak suya sokun. 

]]>
Göz Altı Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/goz-alti-sismesi.html Wed, 14 Nov 2018 22:02:59 +0000 Göz Altı Şişmesi, gözlerin çevresinde oluşan ve insanların en çok karşılaştığı sorunlardan bir olarak bilinmektedir. Göz altı yumuşak dokuda fazla sıvı birikmesi ile göz altı şişlikleri meydana gelmektedir. Göz altı Göz Altı Şişmesi, gözlerin çevresinde oluşan ve insanların en çok karşılaştığı sorunlardan bir olarak bilinmektedir. Göz altı yumuşak dokuda fazla sıvı birikmesi ile göz altı şişlikleri meydana gelmektedir. Göz altı şişlikleri sonucunda göz çevresi ciltte gerilmeler oluşur ve bu gerilmeler sonucunda göz bölgesinde sarkmaları ve göz bölgesinde çizikler meydan gelir. Göz altı şişmeleri ile devamında vücudun herhangi bir bölgesinde de şişlikler görülüyorsa bu durum insanda böbrek yada karaciğer ile alakalı bir hastalığın olabileceği bilinmektedir. Göz altı şişliklerinin karşılaşıldığı ve uzun süreli şişlik şikayetleri devam ediyor ise mutlaka iç hastalıkları doktoruna tedavi olunması çok önemlidir. Göz altı şişlikleri çoğu zaman kişinin yemiş olduğu bir besinden kaynaklı alerji durumu da söz konusu ve ayrıca fazla veya çok az uyku da göz altı şişliklerine sebep olmaktadır. 

Göz altı şişmesi özellikle kişilere sabah uykudan kalkınca görülen bir durum olarak bilinir. Bu durum saatler ilerledikçe göz altında oluşan şişlikler zamanla kaybolur. Göz altı şişlikleri herhangi bir hastalık şikayetlerinden çok kişinin yaşam tarzı ile alakalı bir durum olması da kuvvetli bir ihtimal olarak değerlendirilmelidir. Göz altı şişliklerin de özellikle sabah kalkındığında oluşan şişlikleri önlemek bakımından yapılması gereken bir takım önlemler söz konusudur. Bu önlemler arasında genellikle gece yatarken yatış pozisyonu yani sırt üstü uyumak göz altı şişliklerinin en aza indirilmesi bakımdan iyi olacaktır. Ayrıca akşamları yatmadan önce sıvı tüketimini azaltmak ve en önemlisi tuz tüketiminin azaltılması da göz altında oluşan şişliklerin önlenmesi için önemlidir. Ve uyku sağlıklı bir insanın günlük en az sekiz saat uyuması da göz altında oluşacak şişliklerin engellenmesi bakımından önemli olmaktadır. Yaradılış itibari ile göz altı ve göz çevresinde oldukça fazla sayıda ve çok hassas damarların bulunduğu bilinmektedir. Göz çevresinde çok fazla derecede sıvı akımı olması sonucunda göz damarlarında ve göz duvarında zayıflık söz konusu olduğundan göz altında şişliklerin oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Bunun için özellikle gece yatmadan önce aşırı derecede sıvı tüketilmemesi göz altında oluşacak şişlikler bakımından çok önemlidir. Göz duvarının güçsüz kalmaması ve göz altında oluşacak şişliklerin azaltılması bakımından göz duvarlarını güçlendirmek adına özellikle at kestanesi ve üzüm çekirdeği tüketilmesi göz duvarlarını güçlendireceği için bol tüketilmesi önemlidir. 

Göz Altı ŞişmesiGöz Altı Şişmesi İçin Yapılması Gerekenler
Özellikle göz altı şişlikleri sabah uyanınca oluşmaktadır bu gibi bir durum ile karşılaşınca yapılması gereken buz tedavisi uygulamaktır. Bunun için bir parça buz kalıbını bir poşet içerisine koyarak göz altı şişliği bulunan bölgeye en fazla 30 saniye kadar uygulamak göz altında oluşan şişlik için iyi gelecektir. Bu tür göz atlı şişliklerinde yapılan buz uygulaması süresi 5 dakikadan fazla olmamalıdır ki uzun süreli uygulama yapılması daha kötü sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca kafein maddesinin içerisinde bulunan bileşen göz altında oluşan sıvının drene edilmesine ve uzaklaştırılmasını sağladığı da bilindiğinden göz altı şişlikleri durumunda içerisinde kafein içerikli medde bulunduran kremler göz altı şişliği oluşan bölgeye sürülmesi ile de göz altında oluşan şişliklerin giderilmesi için önemlidir. Göz altında oluşacak şişliklerin oluşmadan önlenmesi oluştuktan sonra önlenmesinden çok daha kolay olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca göz altı şişlikleri için önceden buz dolabında dondurulmuş durumdaki çayı göz altı şişliği oluşan bölgeye uygulamakta göz altı şişliğine iyi gelecektir. Fakat bu uygulamada mutlaka kısa süreli olmalıdır. Yapılan bütün bu uygulamalar eğer faydalı olmuyor ise ve gözaltı şişlikleri geçmiyor ise mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır. Göz altı şişliklerinin giderilmesinde son çare olarak cerrahi müdahale gelmek]]> Çocuklarda Kulak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/cocuklarda-kulak-sismesi.html Thu, 15 Nov 2018 05:08:54 +0000 Çocuklarda kulak şişmesi, özellikle 4 ile 8 yaşları arasında görülen bir problemdir. Kulakların şişmesine neden olan birçok etken, özellikle kulağın hangi bölgesine girdiğine bağlı olarak etkiler göstermektedir. Kulak üze Çocuklarda kulak şişmesi, özellikle 4 ile 8 yaşları arasında görülen bir problemdir. Kulakların şişmesine neden olan birçok etken, özellikle kulağın hangi bölgesine girdiğine bağlı olarak etkiler göstermektedir. Kulak üzerinde meydana gelen şişlik çocukta şiddetli kulak ağrısına neden olduğu için bu problemin tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda sorun daha da büyüyecek ve daha da ağrı meydana getirecektir. Özellikle kulak şişmesinin bir çocuk üzerinde görülmesi nedeniyle meydana gelen ağrılar çok sorun olmaktadır. Çocuklarda kulak şişmesi, birçok zaman beraberinde farklı belirtileri de getirmektedir. Örneğin kulak şişmesiyle birlikte bu bölgelerde kızarıklık problemi yaygın olarak görülür. Çocuklarda kulak şişmesi birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sorunun tedavi edilebilmesi için tabi ki kulak şişmesinin nedeni net olarak ortaya çıkarılmalıdır. Bu şekilde net olarak sorunun nedeni ortaya çıkarıldığı zaman problemler çok basit bir şekilde tedavi edilerek ortadan kalkar. 

Çocuklarda kulak şişmesi nedenleri nelerdir

Kıkırdak iltihabı: Çocuklarda bağışıklık sisteminin son derece zayıf olmasına bağlı olarak iltihaplanma ve enfeksiyon durumları çok yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle kulakta bulunan kıkırdaklar üzerinde meydana gelen iltihaplanma sorunları çocuklarda yetişkinlere göre çok daha fazla görülür.

Dış kulak iltihabı: Kulak kanalında meydana gelen enfeksiyon birikimi nedeniyle ya da insanlarda grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların etkisi nedeniyle dış kulak iltihabı meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda adından da anlaşılabileceği gibi dış kulak iltihabı meydana gelmektedir. 

Alerjik problemler: Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen alerjik reaksiyonlar direk olarak çocuklarda kulak şişmesi problemine neden olmaktadır. Eğer çocuğunuzun alerjisi varsa kesinlikle alerjen maddelerden onu korumalısınız.

Böcek ısırıkları: Kimi zaman çocuk uyurken kimi zaman da yeşil bir alanda oynarken çocuğunuz fark etmeden böcek ısırıklarına maruz kalabilmektedir. Bu durumlarda kulak şişmesi kaçınılmaz olacaktır. Eğer kulağın herhangi bir yerinde böcek ısırığına benzeri bir yer varsa kulaktaki şişliğin nedeni böcek ısırığı olabilir. 

Kulağa alınan darbeler: Çocuklarda özellikle oyun oynamalar sırasında kulak bölgesine istenmeden alınan darbeler direk olarak kulak şişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kulak şişmesi olan çocuklarda herhangi bir darbe alınıp alınmadığına bakılmalıdır.

Kulak hastalıkları: Çocuklarda görülen bazı kulak hastalıkları kulak şişmesine neden olabilmektedir. Özellikle kabakulak ve buna benzer çocuk hastalıkları yaygın bir şekilde kulak şişmesi problemini ortaya çıkarır.

Çocuklarda Kulak ŞişmesiÇocuklarda kulak şişmesi tedavisi:

Çocuklarda kulak şişmesi, tedavi edilebilmesi için öncelikle bu duruma neden olan etkenin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Eğer tıbbi olarak yapılan araştırmalara göre şişliğin oluşmasına neden olan etken boşaltılabiliyorsa kulak bölgesinden boşaltılır. Fakat kulak şişmesi sorunu olan bölgede bu durum bir iltihap nedeniyle oluşmuşsa, bu durumlarda da yapılabilecek en önemli şey ilaç tedavilerinden yararlanmaktır. Bazı çocuklarda kulak şişmesi, tedavi edilmediği zaman kulağa yayılarak kulak bölgesinde bulunan kıkırdakların zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durumlarda sorun ortadan kalktığında kulak kıkırdağının bozuk olduğu görülür. Bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için erkenden tedavi çocuklar için iyi olacaktır. Eğer sorunun nedeni bir böcek ısırığıysa bu durumlarda da bol bol soğuk uygulamalar yapılmalıdır. Bu şekilde oluşacak olan şişlik çok ciddi bi]]> Hamilelikte Ayak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/hamilelikte-ayak-sismesi.html Thu, 15 Nov 2018 06:14:38 +0000 Hamilelikte ayak şişmesi özellikle gebeliğin altıncı ayından sonra ayak bilekleri ve ayakta ortaya çıkmaktadır. Hamilelerin %80'inde görülen ayak şişmesi bazı hamilelerin yürüyememesine neden olabilecek şekilde problem yar Hamilelikte ayak şişmesi özellikle gebeliğin altıncı ayından sonra ayak bilekleri ve ayakta ortaya çıkmaktadır. Hamilelerin %80'inde görülen ayak şişmesi bazı hamilelerin yürüyememesine neden olabilecek şekilde problem yaratabilmektedir. Hatta bazılarının hamile kalmadan önce giydikleri ayakkabıları giyemediği ve 2 numara daha büyük ayakkabı satın almak zorunda kalmaları söz konusu olabilmektedir. Bu şişliklerin çok uzun zaman ayakta kalındığı zaman ortaya çıktığını görebilmek mümkündür yada günün geç saatlerinde oluştuğunu görebilmek de mümkündür.

Hamilelikte ayak şişmesi, havanın sıcak olduğu zamanlarda daha sık görülen bir durumdur. Hatta bazı kadınların sadece ayaklarında değil aynı zamanda ellerinde, el bileklerinde, göz kapaklarında ve yüzde de şişme meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple bazı gebelerin ilerleyen gebelik haftalarında yüzüklerini dahi çıkarmak gerekebiliyor ve her zaman kullandıkları bileklikleri daha geniş takmak zorunda olduklarını görebilmek de mümkündür. Çalışan kadınlarda, hamile kalmadan önce kilolu olan bayanlarda, hamilelikte hızlı kilo alan kişilerde, düzensiz beslenmelerde, ikiz gebeliklerde ve ayak varisi olanlarda gebelik dönemi sırasında ayak şişmesi problemi daha çok görülebilmektedir.

Hamilelikte ayak şişmesi sorununun oluşumuna bakacak olduğumuz zaman gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hücreler arası sahada sıvı miktarının artması ve bu da dokuların daha şiş bir hale gelmesine sebep olduğunu görüyoruz. Ödem olarak adlandırılan bu durum rahim basısı sebebi ile oluşan dolaşım yavaşlamasından çok etkilenen ayak bilekleri gibi bölgelerde ortaya çıkabilmektedir. Bu bölgeye parmağınızla bastığınız zaman hamura basmışsınız gibi içe göçük oluştuğunu ve parmağınızı bastığınız yerde beyazlık oluştuğunu görebilirsiniz.

Hamilelikte Ayak ŞişmesiHamilelikte ayak şişmesi ve ayaklarda ödem oluşması problemini çözebilmek için fazla ayakta kalmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra çalışan hamile bayanlar evde dinlenirken ayaklarınızı yukarı kaldıracak şekilde oturmaya dikkat etmelisiniz. Gündüzleri dar pantolon ve sıkı iç çamaşırı giymekten kaçınmalı ve özellikle sıcak havalarda dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Turşu gibi tuzlu besinleri fazla tüketmemeye ve yemeğinize fazla tuz eklememeye de dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer ve nasıl önlenir:
 • Gün içinde sık sık ayaklarınızı yukarıya uzatarak oturun.
 • Uyurken yan yatmaya veya ayaklarınızı yastık yardımıyla hafifçe yükseltmeye özen gösterin.
 • Otururken bacak bacak üstüne atmayın.
 • Uzun süre ayakta kalmaktan veya ayaklarınızı sallayarak oturmaktan kaçının.
 • Isı şişmeyi artıracağından kendinizi serin tutmaya ve serin ortamlarda bulunmaya çalışın.
 • Suyun kaldırma kuvveti bebeğin pelvisin yukarısında tutulmasına yardımcı olmasından, olanağınız varsa sık sık yüzün veya havuzda yürüyün.
 • Sıkı ve dar kıyafetlerden kaçınmalısınız.
 • Pamuklu çoraplar giyinin, naylon çoraplardan kaçının.
 • Her gün düzenli olarak egzersiz yapın.

Hamilelik döneminde hafif ayakta ve bilekte şişkinlikler normal olmakla birlikte, aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ayaklardaki aşırı veya aniden şişmenin çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olacağından bu durum preeklempsi adı verilen ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Diğer bir adıyla gebelik zehirlenmesidir.

Preeklempsinin diğer bazı belirtileri de şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, baş dönmesi ve tansiyon yüksekliğidir. Özellikle baldırlarınız veya kalçanızda ağrı ve hassasiyetle birlikte yalnızca tek bacakta şişme olması en önemli belirtilerden bir kaçıdır. Bu durum kanda pıhtı belirtisi olabilir. Bu durumda uzman bir hekime başvur]]> Diz Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/diz-sismesi.html Thu, 15 Nov 2018 13:04:17 +0000 Diz şişmesi, insanlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Daha çok çocuklarda görülen bu durum genellikle kendiliğinden iyileşir. Fakat bazı insanlarda 48 saat geçmesine rağmen bir iyileşme görülmemektedir. Bu gibi durumlarda d Diz şişmesi, insanlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Daha çok çocuklarda görülen bu durum genellikle kendiliğinden iyileşir. Fakat bazı insanlarda 48 saat geçmesine rağmen bir iyileşme görülmemektedir. Bu gibi durumlarda daha fazla zaman kaybedilmeden uzman bir doktora gitmek olası ciddi rahatsızlıkları önleyecektir. Diz şişmesi genellikle diz kapağında meydana gelmektedir. Önemli bir eklem olan diz kapağı, üzerinde barındırdığı yumuşak dokuların hasar görmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kan ve iltihap gibi sıvıların diz bölgesinde farklı nedenlerden dolayı birikmesi, direk olarak diz şişmesi problemine neden olacaktır. Diz şişmesi, sadece estetik ya da hacimsel olarak büyümelerle bitmez ayrıca insanlarda çok şiddetli ağrılara neden olur. Eklem ağrılarının çok aşırı şiddetli olması ise birçok kişinin eğitim hayatında, iş hayatında ve sosyal hayatında problemler yaşamasına neden olmaktadır. Diz şişmesi, önemsenmediğinde ve tedavi edilmediğinde zamanla bu bölgelerde bulunan dokular zarar görerek diz bölgesinde kalıcı hasarların oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için sizlerde doktorunuza giderek sorunun tedavisini sağlayın. Diz şişmesinin ağrısı, genellikle insanlar dinlenmeye çalıştıklarında ortaya çıkar. Yani kişi yatağa girdiğinde diz ağrıları başlar ve kişiyi uyutmayacak derecelere gelir. Bunun yanı sıra sabahları da insanlarda ilk hareketlerin yapılması durumunda diz ağrıları ortaya çıkar. Diz şişmesi bazı insanlarda o kadar şiddetlidir ki bu kişilerde diz bölgeleri yamuk bir hale gelebilir. Bu durum özellikle bayanlarda kıyafet giyiminde bile etkili olur. 


Diz ŞişmesiDiz şişmesi nedenleri nelerdir
 • Diz şişmesine neden olan en önemli etken diz bölgesinde meydana gelen kireçlenmelerdir. Bu durum özellikle yaşı ilerlemiş olan ve eklemleri yorulmuş olan insanlarda ortaya çıkarak etkilerini göstermektedir. Kireçlenme için ise kullanılan birçok ilaç fayda etmeyebilir. Birçok kişi bu durum için fizik tedavi görmektedir. 
 • Ani hareketler ve diz bölgesindeki travmalar, günümüzde görülen diz şişmesi rahatsızlığının en ciddi nedenidir. Öyle ki birçok kişinin yaşadığı diz şişmesi, halı saha ya da buna benzer spor aktiviteleri sırasında diz bölgesinin zarar görmesi nedeniyle oluşmaktadır. 
 • Diz şişmesi, yine özellikle gençlerde görülen dizde tendon yırtılması rahatsızlığından dolayı ortaya çıkabilir. Bu durum insanlarda düşme, koşma ve aşırı yük kaldırma durumlarında ortaya çıkmaktadır. Bunun için özellikle iş hayatında çok aşırı ağır yükler kaldırmaktan uzak durmanız gerekmektedir. 
 • Gut hastalığı, yine ileri yaştaki insanlarda meydana gelen gut hastalığı, diz bölgesinin hafif bir şekilde şişmesine ve kızarmasına neden olmaktadır. Bu hastalık, diz bölgesinde yanmalara neden olarak kişide etkiler gösterir. Bu hastalık kesinlikle tedavi edilmelidir. 
 • Dizde ödem toplanması önemli bir diz şişmesi nedenidir. Bu durum hem gençlerde hem de yaşlılarda yaygın olarak görülür. Genellikle aşırı kilolu insanlarda ve obezite sorunu olan insanlarda bu nedenden dolayı diz şişmesi meydana gelir. 
Diz şişmesi tedavisi:
Diz şişmesi sorunu olan insanların doktor tedavilerini kesinlikle geciktirmemeleri gerekmektedir. Bunun için direk olarak doktorunuzun vereceği ağrı kesici ilaçları kullanarak ağrılarınızı dinlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra doktorun verdiği antibiyotikler dizin şişmesine neden olan iltihapların azalmasına da yardımcı olacaktır. Bunların haricinde sizlerinde yapabileceğiniz en önemli şey bol bol istirahat etmek ve ekleminizi dinlendirmektir. Bol bol dinlenerek diz şişmesi olan dizinize sürekli soğuk uygulamalar yapın. Bu şekilde oluşacak olan şişliği engelleyebilirsiniz. 
]]> Bebeklerde Göz Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bebeklerde-goz-sismesi.html Fri, 16 Nov 2018 08:14:41 +0000 Bebeklerde göz şişmesi, her yaşta insanda yaygın olarak görülebildiği gibi bebeklerde de göz şişmesi çok sık görülmektedir. Göz şişmesinin neticesinde görme özelliğinin azalması gibi çeşitli belirtileri beraberind Bebeklerde göz şişmesi, her yaşta insanda yaygın olarak görülebildiği gibi bebeklerde de göz şişmesi çok sık görülmektedir. Göz şişmesinin neticesinde görme özelliğinin azalması gibi çeşitli belirtileri beraberinde getirmektedir. Ayrıca bazı durumlarda çeşitli rahatsızlıkların belirtisi de göz şişmesi biçiminde olmaktadır. Bu yüzden bebeklerde göz şişmesi gözlemlendiğinde en kısa sürede uzman bir doktora götürmekte fayda vardır. Göz şişmesi hafife alınmaması gereken bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Çeşitli belirtileri olan bebeklerde göz şişmesine neden olan çeşitli reaksiyonlar bulunmaktadır.

Göz kapaklarına vücut sıvısının dolması ile meydana gelen göz şişmesi çeşitli nedene bağlı olarak gelişebilir. Göz şişliklerini geçici ve kalıcı şişlikler olarak maddeleyebiliriz. Yorgunluk, uykusuzluk gözlerde bir müddet sonra şişme meydana gelebilir. Bunların dışında yoğun sıvı alımı, tuzlu gıdalar yemek, çok geç yatmak ve fazla uyumak da diğer geçici göz şişliğine neden olan faktörlerdir.

Bebeklerde göz şişmesine nedenler arasında çok aşırı ağlama, böcek ısırması, alerjiler(madde, çilek, polen, kuş tüyü, güneş alerjisi gibi), kronik hastalıklara bağlı olarak şişmeler, iltihaplanma, nezle ve kızamık neden olabilmektedir. Gözde geçmeyen ve sürekli hal almış şişlikler kalp ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabilir. Bu sebeple uzun süre gitmeyen ve sürekli artan şişlikleri ciddiye alıp vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir. Geçici dönüşümü olmayan kalıcı sorunlara yol açabilir. Ayrıca gözlerinin altındaki şişlikler graves rahatsızlığı olarak bilinen tiroid bezindeki bir hastalığın belirtileri olabilir.

Bebeklerde Göz ŞişmesiBebeklerde göz şişmesi neden olmaktadır
 • Bebeklerde göz şişmesine neden olan durumların başında bebeklerin etrafına karşı olan merakları gelmektedir. Bebekler çevrelerindeki cisimleri merak ederek, ne işe yaradıklarını öğrenmeye çalışırlar. Bu yüzden çeşitli maddeleri ellerine alırlar ve gözlerine temas ettirebilirler. Özellikle peluşlu ve tüylü oyuncakları alıp oynadıklarında sıklıkla gözleriyle temas ettirebilmektedirler. Tüylü oyuncakların gözle temas etmesi bebeklerde gözlerin şişmesine sebep olan bir durumdur.
 • Ayrıca bebekleri sigara dumanın bulunduğu ortamlarda bulundurma, bebeğin yaşadığı ya da uyuduğu yerlerin kirli ve tozlu olması bebeklerde göz şişmesine neden olmaktadır. Ebeveynlerin bu ortamlara dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Bebeklerin yiyeceklerinin çok tuzlu yapılması her insanda olduğu gibi bebeklerde de göz şişmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ebeveynler bebeklerini beslerken yemeklerin tuz miktarına çok dikkat etmeliler.
 • Bebeklerin yatış pozisyonları da göz şişmesine neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Yüz üstü yatmak, uyumak her insanda olduğu gibi bebeklerde de göz bölgesinde şişmelere neden olmaktadır. Bu yüzden bebekler yan yatırılmalıdır ve geceleri belli aralıklar ile bebeğin yatış pozisyonu kontrol edilmelidir.
 • Uzun süreli uykusuzluk da göz şişmesine neden olan en büyük nedenlerden bir tanesidir. Bu yüzden bebeğin gün içerisinde yeterli zamanlarda uyuduğundan emin olunması gerekmektedir. Her gün en az 10 saat uyumasına özen göstermelisiniz.
 • Son zamanlarda sürekli gelişen teknolojiler ile bebekleri oyalamak için bilgisayardan çeşitli videolar ya da resimler açılmaktadır. Uzun süre boyunca bilgisayarın ekranına uzun süreli bakmak bebeklerde göz şişmesine neden olan durumlar arasında yer almaktadır. Ebeveynlerin bu duruma çok dikkat etmesi gerekmektedir.
]]> Koltuk Altı Lenf Bezi Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/koltuk-alti-lenf-bezi-sismesi.html Fri, 16 Nov 2018 10:43:02 +0000 Koltuk altı lenf bezi şişmesi, genellikle ergenlik dönemini geçmiş olan insanlarda meydana gelmektedir. Çocuklarda genel olarak vücuttaki lenf bezlerinin gelişmemiş olmasına bağlı olarak bu problem çok yaygın olarak karşılaş Koltuk altı lenf bezi şişmesi, genellikle ergenlik dönemini geçmiş olan insanlarda meydana gelmektedir. Çocuklarda genel olarak vücuttaki lenf bezlerinin gelişmemiş olmasına bağlı olarak bu problem çok yaygın olarak karşılaşılmamaktadır. Bu nedenle yetişkinlerde koltuk altı lenf bezi şişmesi rahatsızlıkları çok daha yaygın bir şekilde görülür. Koltuk altında meydana gelen bu problem  bazı insanlarda aşırı bir hal alarak insanlarda ciddi olarak hem sağlık problemine hem de estetik rahatsızlıklara neden olur. Bu nedenle koltuk altında oluşan lenf bezi şişmesi sorunları için erkenden tedavi sizler için çok daha iyi olacaktır. Lenf bezleri, vücudun birçok yerinde yoğun olarak bulunmaktadır. Bu yerlerden bazıları, ayak altı, avuç içi, koltuk altı ve yüz bölgelerimizdir. Bu bölgelerde çok yoğun bir şekilde lenf bezi bulunur. Bu lenf bezleri ise çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanır  ve şişmeye başlar. Bu iltihaplanmaya neden olan problem devam ettikçe şişlik büyüyeceği için boşa zaman kaybetmeden uzman bir doktora giderek tedavi olanız gerekmektedir. Birçok zaman koltuk altı lenf bezi şişmesi, basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Fakat belli bir büyüklüğü geçen lenf bezleri için kesinlikle uzman bir doktora gitmek gerekmektedir. Aksi durumlarda bu şişlikler başta hareket kısıtlaması olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Özellikle bayanlarda göğüslere ilerleyen şişlikler çeşitli göğüs hastalıklarına neden olacaktır. 

Koltuk altı lenf bezi şişmesi nelere bağlı olarak gelişir
 • Koltuk Altı Lenf Bezi ŞişmesiBakteriyel nedenler: Genellikle insanlarda enfeksiyonların koltuk altında etkili olması ve bu bölgelerde birikmesine bağlı olarak görülen koltuk altı lenf bezi şişmesi, lenfanjit, lenfadenit ve kedi tırmığı gibi durumların etkili olması halinde ortaya çıkmaktadır. Koltuk altına alınan darbeler ve yaralanmalar direk olarak bu bölgelerde enfeksiyonların gelişmesine neden olacak ve bu bölgelerde lenf bezi şişmesi sorununu ortaya çıkaracaktır. 
 • Viral nedenler: İnsanlarda viral hastalıklardan etkilenerek ortaya çıkan koltuk altı lenf bezi şişmesi genellikle su çiçeği, zona ve AİDS gibi birçok hastalık koltuk altı lenf bezi şişmesi nedenlerindendir. AİDS hastalığından kaynaklı koltuk altı lenf bezi şişmesi çok nadir görüldüğü için bu durum en sona bırakılmalıdır. 
 • Habis nedenler: Genellikle insanlarda meydana gelen akciğer kanseri, lösemi, meme kanseri, hodkin lengoma gibi ciddi hastalıklara bağlı olarak koltuk altı lenf bezi şişmesi problemi ortaya çıkar. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar varsa ve sorunun nedeni bulunamamışsa bu hastalıkların varlığını araştırmalısınız. 
 • Alerjik nedenler: İnsanlarda gerek bir ilaca alerji gerekse bir besine alerji olarak koltuk altındaki lenf bezleri etkilenerek tepki verebilir. Bu durumlarda yine aynı tedaviler yapılarak oluşan iltihaplanma ve şişlik giderilmeye çalışılır. Bu durum özellikle insanlarda çiçek aşısı, tifo aşısı ve kızamık aşısı gibi ilaçlarda etkili olur.
Genel olarak koltuk altı lenf bezi şişmesi eğer çok küçük bir alanda etkiliyse bu durumlarda aslında telaş etmeye gerek yoktur. Çünkü bu gibi şişlikler çok basit bir şekilde ilaç tedavileriyle ortadan kaldırılabilir. Fakat şişlik büyük bir alanı kaplıyorsa ya da birden fazlaysa bu durumda tedaviler aciliyet gerektirir. Özellikle koltuk altı lenf bezi şişmesiyle birlikte yaralar meydana geliyorsa bu durumda çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Özellikle bu sorunun görüldüğü kişi bir çocuksa durum çok daha acil olabilir. 
]]>
Bacak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bacak-sismesi.html Fri, 16 Nov 2018 13:07:06 +0000 Bacak şişmesi, bacaklar yapı itibariyle vücudun bütün yükünü taşımaktadırlar. Aşırı kilolu kişilerden zayıf kişilere kadar değişik yapıdaki insanların çeşitli bacak ağrıları olabilmektedir. Bunlardan biri de bacak ş Bacak şişmesi, bacaklar yapı itibariyle vücudun bütün yükünü taşımaktadırlar. Aşırı kilolu kişilerden zayıf kişilere kadar değişik yapıdaki insanların çeşitli bacak ağrıları olabilmektedir. Bunlardan biri de bacak şişmesidir. Bacak şişmesi, ayak bileği, ayak, uylukta veya bacağın farklı yerlerinde de meydana gelebilmektedir. Bacaktaki şişmeler genellikle sıvı birikimiyle meydana gelmektedir. Bu sıvı birikmesi ödem olarak adlandırılır ve vücudunuzdaki hücreler arasında sıvı birikmesi sonucunda oluşur. Ödemler genel itibariyle bacakta oluşmakla birlikte vücudun farklı yerlerinde de şişmeler meydana gelebilir. Bacak şişmelerine ciddi faktörler neden olabileceği gibi çok farklı faktörler de sebep olabilir. 

Bacak şişmesi sebepleri;
 • Sadece tek bir bölgede veya tek bir bacakta oluşan şişlik büyük ihtimal o bölgeyle ilgilidir. 
 • Her iki bacakta da meydana gelen şişlik sadece o bacakla alakalı olmayıp uzun süre ayakta durma veya hareketsiz oturma, herhangi bir ilacın yan etkisi de olabilmektedir. 
 • Bacak şişmesi genel itibariyle bir hastalığın belirtisi veya sebebi değildir. Örneğin, kalp hastalığında bacak şişmesi nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi nedenlerle birlikte meydana gelebilmektedir. 
 • Damarlarda kan pıhtılaşmasından kaynaklanarak bacak şişmesi genel olarak uzun süre seyahat eden kişiler de hariç aniden yani hiçbir neden yok iken meydana gelebilmektedir. Kan pıhtılaşması genel itibariyle şiddetli ağrılara da neden olur. 
 • Kalp, böbrek veya karaciğer hastalıklarından dolayı şişme meydana gelebilir. Bacağınız genellikle akşamları şişiyorsa kalbinizin sağ tarafında kalp yetmezliği oluşabilir. Bu durum bacağınızda su ve tuz toplanmasına yol açar. 
 • Böbreklerinizin iyi çalışmamasından kaynaklı olarak sıvı vücuttan atılamaz ve bedende kalacağından dolayı bacakta şişmelere neden olabilmektedir. 
 • Bacakta şişme meydana gelmişse enfeksiyon kapma ihtimali yüksektir. Bacak sinirleriniz de veya şeker kaynaklı sinir hastalıklarınız var ise enfeksiyona daha açıksınız demektir. 
 • Toplardamar yetersizliğinde kalp bacakta ki damarlardan kanı yeteri kadar toplayamaz. Bu nedenle şişmeler meydana gelmektedir. 
 • Yaralanma sonucu oluşan şişliği azaltmak için yaralanan bacağınızı çok kullanmaktan kaçının. Bir torbada buz yardımıyla yaraya koyabilirsiniz.
 • Hamile olan kadınlarda vücutla birlikte bacaklar ve ayaklarda da şişmeler meydana gelir.
Bacak ŞişmesiBacak şişmesi belirtileri;
 • Karın şişliği,
 • Göğüste keskin, delici ağrı oluşması,
 • Yüksek ateş,
 • Hazımsızlık veya karın ağrısı,
 • Bulantı veya kusma,
 • Nefes darlığı veya hırıltılı solunum,
 • Boyun, çene, omuz veya kol ağrısı vs. gibi faktörler bacak şişmesinin belirtileridir.
]]>
Küçük Dil Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kucuk-dil-sismesi.html Sat, 17 Nov 2018 02:55:22 +0000 Küçük dil şişmesi, birçok kişide bademcik şişmesi sanılan belirtilerle kendisini göstermektedir. İnsan vücudunun savunma sisteminde önemli bir yeri olan küçük dilimiz, dilin arka tarafında ve damak bölgesinde bulunan bir org Küçük dil şişmesi, birçok kişide bademcik şişmesi sanılan belirtilerle kendisini göstermektedir. İnsan vücudunun savunma sisteminde önemli bir yeri olan küçük dilimiz, dilin arka tarafında ve damak bölgesinde bulunan bir organdır. Küçük dil, boğazın üzerinde ve üzüm tanesi büyüklüğündedir. Asıl görevi, sindirim sistemiyle birlikte vücuda girebilecek bakterilerin seçilerek öldürülmesinde görev yapmaktadır. küçük dilin görevini yapamaması durumunda dışarıdan gelen birçok bakteri insanlarda solunum sistemine girerek birçok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Küçük dil şişmesinin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden herhangi biri ya da birkaçı, insanlarda meydana gelmesi durumunda küçük dil şişer. Küçük dilin şişmesi durumunda sorun tedavi edilmek istenirse, öncelikle bu duruma neden olan etken ortaya çıkarılır. Aksi durumda yapılan tedavilerden istenilen sonuçlar alınamaz. Küçük dil şişmesi, en çok çocuklarda meydana gelmektedir. Çünkü çocuklarda bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Bu nedenle meydana gelen en küçük enfeksiyonlar bile küçük dile etki ederek zarar görmesine neden olur. Küçük dil şişmesi enfeksiyonlardan kaynaklanarak ortaya çıkıyorsa bu durumlarda tedavi gerçekleştirilmediği zaman enfeksiyon yayılarak solunum yolu hastalıklarına neden olacaktır.

Küçük dil şişmesi belirtileri:
 • Küçük dil şişmesi durumunda meydana gelen bazı belirtiler direk olarak insanlarda kendisini ortaya çıkaracaktır. Bu belirtilerden biri küçük dilin şişmesi durumunda dilin arkaya doğru görüldüğünde öğürme ve tıkanıklık hissinin oluşmasıdır. Bu hisle birlikte insanlarda herhangi bir şey yeyip içmekte sorun haline gelecektir. 
 • Meydana gelen bir diğer belirti ise küçük dil şişmesinin insanlarda baş dönmesine ve yüksek ateş problemlerine neden olmasıdır. Bu belirti, özellikle çocuklarda karşılaşılmaktadır. Yetişkin insanlarda küçük dil şişmesi, yüksek ateş problemine neden olmaz.
 • Son olarak ortaya çıkan bir belirti ise insanlarda yutkunma işleminin son derece zor olmasıdır. Yutkunmanın aşırı zor olması ise kişinin aşırı bir derecede ağız içi sulanmasına neden olacağı bilinmelidir. Bu belirtiye bakarak küçük dil şişmesi probleminin olduğu anlaşılabilir. 
Küçük Dil ŞişmesiKüçük dil şişmesinin nedenleri nelerdir

Boğaz enfeksiyonları: Genellikle bademcik şişmesine neden olan tüm etkenler, insanlarda küçük dil şişmesine neden olur. Bunlar arasında boğaz enfeksiyonları da bulunur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak boğaz enfeksiyonu görülen insanlarda küçük dil şişmesi meydana gelmektedir. Bu nedenle küçük dil ve etrafında iltihaplanma meydana gelir. Bu durum ise direk olarak şişmelere neden olur. 

Alerjik reaksiyonlar: İnsanlarda ara ara ya da mevsimden mevsime alerjik problemler meydana gelerek küçük dil şişmesine neden olur. Bu durum özellikle boğaz bölgesinde ve ağız bölgesinde şişliklere neden olur. Bu nedenlere bağlı olarak küçük dil şişmesi meydana geliyorsa acil tıbbi tedaviler gerekebilir. 

Yaralanma ve boğaz tahrişi: Herhangi bir nedene bağlı olarak boğaz bölgesinin hasar görmesi durumunda direk olarak insanlarda küçük dil şişmesi meydana gelmektedir. Bu durumlarda yine acilen uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Unutmayın ki boğazda hangi nedene bağlı olursa olsun oluşan enfeksiyonlar direk olarak küçük dil şişmesine neden olacaktır. 

Genetik problemler: Ülkemizde de insanlarda sık sık karşılaşılan bu nedenden dolayı insanlarda küçük dil şişmesi meydana gelmektedir. Genetik olarak aile içerisinde bulunan bu problem hemen hemen her aile bireyinde meydana gelmektedir. Bu nedene bağlı olarak küçük dil şişmesi sık karşılaşılır. Eğer sizinde ailenizde böyle bir durum varsa kesinlikle önceden önlem almanız gerekir. Aksi durumlarda çok ciddi probleml]]> Bilek Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bilek-sismesi.html Sat, 17 Nov 2018 03:17:59 +0000 Bilek şişmesi, bilekte meydana gelen şişme, korkmaya gerek olmayan geçici bir durum olabilir. Uzun süre ayakta kalan, egzersiz ya da spor faaliyetlerine yeni başlayan ya da yorucu bir gün geçiren kişilerde bilek Bilek şişmesi, bilekte meydana gelen şişme, korkmaya gerek olmayan geçici bir durum olabilir. Uzun süre ayakta kalan, egzersiz ya da spor faaliyetlerine yeni başlayan ya da yorucu bir gün geçiren kişilerde bilek şişmesi görülebilir. Bilekte şişme beraberinde farklı yan etkilere yol açıyorsa ve birkaç gün geçmesine rağmen iyileşmiyorsa bir doktora başvurulması gerekebilir.

Bilek şişmesi nedenleri

Ayak bileğinde meydana gelen şişmeler potansiyel hastalıklar, kullanılan ilaçlar, yaralanma ya da bazı hastalıklardan dolayı oluşabilir. Bilek şişmesinin bazı nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Uzun süre hareketsiz kalmak: Geçici olarak bilekte şişmeye yol açabilir. Hava yolculuğu ya da leğen kemiği ameliyatlarından sonra meydana gelebilir. Hasta normal şekilde hareket etmeye başladığında bilek şişmesi de geçer.

Bilek yaralanması: Bilek bölgesinde meydana gelen yaralanmalar nedeniyle bilekte şişme görülebilir. Bağ çekmesi, bilek burkulması nedeniyle oluşabilir. Şişmeye eşlik eden bölgede hassaslık ve ağrı hissi gelişebilir. Oluşan şikayetlerin şiddeti yaralanmanın boyutuna göre değişebilir.

Lenfödem: Bacaklarda meydana gelen lenfödem ayak ve bileklerde şişmeye yol açabilir. Lnfödem, lenf düğümler ve lenf damarlarının fonksiyonel olarak çalışmamasından kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Hastalık tedavi edilmediği takdirde kansere dönüşebilecek niteliktedir. Ayrıca yine tedavi edilmezse bileklerde şekil bozukluğuna yol açabilir.

Enfeksiyonlar: Bacaklarda oluşan enfeksiyonlar bileklerde şişmeye yol açabilir. Özellikle şeker hastalarında bu duruma sıkça rastlanır. Enfeksiyon nedeniyle meydana gelen şişmeler kontrol altına alınmazsa sinir hasarına yol açabilir.

İlaçlar: Kalsiyum kanal blokeleri, östrojen, testosteron, steroid içermeyen iltihap sökücüler, diyabet ilaçları bilete ya da vücudun farklı alanlarında şişmeye yol açabilir. İlaç kaynaklı görülen şişmeler geçici olabilir ve vücut ilaca alıştıkça şişlikler kendiliğinden geçebilir. Şayet şişlik artıyor ve geçmiyorsa doktora başvurularak ilacın değiştirilmesi gerekebilir.

Gebelik: Gebelik el ve ayak bileklerinde şişmeye yol açabilir. Alınan kilolar özellikle ayaklarda şişmeye neden olur. Ancak endişelenmeye gerek yoktur. Ani şişmeler ya da şekil değişiklikleri görülüyorsa hamilelik zehirlenmesinde olabilir. Bu durum genelde gebeliğin 20. haftalarında görülür. Beraberinde tansiyon, karın ağrısı, idrar kaçırma, mide bulantısı, baş ağrısı gibi şikayetlerde görülebilir.

Yaşlanma: Yaş ilerledikçe ayak ve ayak bileklerinde şişme meydana gelebilir. Vücut duruşunun eskiye nazaran değişmesi veya egzersiz yapmamak nedeniyle oluşabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı bilek şişmesi görülüyorsa endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

Kan pıhtılaşması: Bacaklarda meydana gelen kan pıhtılaşması deriye yakın olan damarlarda kanın birikmesine yol açabilir. Kan birikmesi nedeniyle bileklerde şişme meydana gelir. Şişmeyle birlikte ateş, renk değişimi ve ağrı oluşabilir. Tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Aksi halde kan pıhtısı farklı bölgeleri de etkileyebilir.

Bilek ŞişmesiBilek şişmesi nasıl tedavi edilir

Ayak bileğinde oluşan şişlikler için ayaklar yukarı doğru kaldırılarak dinlenmek gerekir. Bu sayede şişliğin derecesi azaltılabilir. Ayakların yukarı doğru kaldırılması bölgede kan akışını iyileştirerek şişliği giderir.

Buz: Burkulma, düşme gibi nedenlerden dolayı bilek şişmesi oluşmuşsa bölgeye buz uygulamak faydalı olur. Buz ince bir havlunun içine sarılıp, şişliğin üzerine koyularak bekletilmelidir.

Yardımcı alet: Yaralanma gibi nedenlerden dolayı oluşan bilek şişmesi için yardımcı aletler kullanılabilir. Bileğin sarılması ya da baskı yap]]> Karın Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/karin-sismesi.html Sat, 17 Nov 2018 19:31:41 +0000 Karın Şişmesi, karın bölgesinde bir gerilme veya şişme söz konusu ise bu rahatsızlığa karın şişmesi denir. Sindirim sistemi bozulması sonucu ortaya çıkan bu problemin nedeni genellikle bağırsak gazının birikmesidir. Karın Şişmesi, karın bölgesinde bir gerilme veya şişme söz konusu ise bu rahatsızlığa karın şişmesi denir. Sindirim sistemi bozulması sonucu ortaya çıkan bu problemin nedeni genellikle bağırsak gazının birikmesidir.


Karın şişmesi nedenleri

Birçok sebepten meydana gelebilen karın şişmesi problemi mide gazından dolayı ortaya çıkabilir. En yaygın görülen nedeni ise düzensiz beslenme olarak nitelendirilir. Kişilerin yaşamını devam ettirebilmesi için karbonhidrat, protein, vitamin ve mübarek içeren yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir. Bu yiyecekleri tüketmek için sindirim sisteminin düzenli olarak çalışması gerekir. Bazı besinler vücudun enerji kaynağını oluştururken bazıları da atık olarak vücuttan atılır. Eğer bu sindirme işlemi düzgün gerçekleşmez ise bazı gazlar bağırsakların içinde birikir. İşte bu gazların birikimi karında şişmeye ve ağrıya neden olur.
Karın şişmesine neden olan bazı yiyecekler şunlardır:
 • Fasulye
 • Brokoli, lahana, soğan, enginar
 • Meşrubatlar
 • Süt ve süt ürünleri
 • Armut, şeftali ve elma 
 • Bazı tahıl ürünleri
Gaz üretiminin yanında karın şişmesinin bazı nedenleri de şunlardır.
 • Bağırsak problemleri
 • Aşırı yemek yemek
 • Menepoz
 • Parazitler
 • Kabızlık
 • Divertikülit
Karın şişmesi tanısı

Bu problemin teşhisi için birçok medikal test yapılmaktadır. Doktor, hastanın geçmişi hakkında bilgi edinerek problemin geçici veya kalıcı olduğunu belirler. Geçici ise hastanın alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. 
Hastalığın teşhis edilmesinde izlenen yollar şunlardır:
 • Karın bölgesi röntgeni çekilir.
 • İnce bağırsak röntgeni çekilir.
 • MR ve ultrason ile tümör varsa tespit edilir.
 • Metan ve hidrojen testleri yapılır.
Karın ŞişmesiKarın şişmesi tedavisi

Eğer problem kalıcı değil ise doktor tarafından bazı öneriler ile problem giderilir. Bunlar, lifli gıdalar tüketme, beslenme alışkanlıklarını değiştirme ve bitkisel yollar ile bağırsak temizlemektir.
Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için en iyi yol günlük tüketilen besinlerin bir edilmesidir. Bunun yanında yemek yenen zaman da belirlenir. Bu zamanlar dışında yemek yemekten kaçınılmalıdır. 
Bu problemi bulunan insanlar aşırı hızlı derecede yemek yemekten kaçınmalıdır. Yarım saatte bir öğün bitmelidir ve lokmalar iyice çiğnenmelidir. Bunu yanında et ve sebze tüketilmelidir. Bu tür yiyecekler midenin hazmını kolaylaştırır. Aynı zamanda hamilelik ve adet dönemlerinde de bu probleme rastlanılması olasıdır. Bu nedenle bu dönemde hamile olan annelerin hareketsiz kalmamaları tavsiye edilmektedir.
Yine yukarıda bahsedilen gaz ve şişkinlik yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sürekli egzersiz yapmak ve hareket etmek de midenin yiyecekleri kolayca hazmetmesini sağlar.
Sigara içmek de vücuda sürekli zararı olan bir eylem olduğundan ve sigara dumanının mideye zararları bulunduğundan sigara içmeye son vermek de karın şişmesi probleminin bir nebze de olsa azalmasına yardımcı olacaktır. Bunun  yanı sıra stres ve hüzün gibi ruh halleri de karın şişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bu gibi ruh hallerinden uzak durmakta fayda vardır. Son olarak da doğru nefes alma egzersizler de vücuttaki toksinleri dışarı atmaya yardımcı olduğundan sürekli olarak yapılmalıdır. 
]]>
Göz Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/goz-sismesi.html Sun, 18 Nov 2018 19:30:50 +0000 Göz Şişmesi, tıpta göz kapağı şişmesi olarak adlandırılır. Göz kapakları şiştiği için bize gözlerimiz şişmiş gibi görünüyor.  Bu durumu göz altlarının şişmesiyle karıştırmamak gerekir, ikisi birbirinden olduk Göz Şişmesi, tıpta göz kapağı şişmesi olarak adlandırılır. Göz kapakları şiştiği için bize gözlerimiz şişmiş gibi görünüyor.  Bu durumu göz altlarının şişmesiyle karıştırmamak gerekir, ikisi birbirinden oldukça farklı rahatsızlıkların belirtileri, olabiliyor. Gözlerinizde şişlik hissediyorsanız bu şişlikler fazla uyumaktan yada bir çok hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Düzenli olarak göz şişmesine neden olan hastalıklar arasında trioid hastalıkları, solunum, şeker hastalıkları, böbrek hastalıkları ve alerjiler gibi hastalıklar gelir.  Bu hastalıkların bazıları hayati tehlike taşıdığı için mutlaka uzman bir doktora görünmek ve kesin tanı konması gerekir.

Göz şişmesi nedenleri:
 • Göz enfeksiyonları: Bakteri ve virüslerden dolayı gözde oluşan iltihaplanma sonucu şişme olur.
 • Alerjiler : Alerjiler bir çok insanda gözlerde sorun yaşamasına neden olan yaygın bir durumdur. Hangi ortamda olursa olsun gelişen alerjiler histamin adı verilen hücrelerin alerjenlere karşı ürettiği  bileşen miktarının artmasına neden olur. Bu nedenden dolayı gözlerde sorun yaşanır ve daha fazla histamin üretimine bağlı olarak gözler şişer. Makyaj malzemeleri, polen, toz, hayvan kıl ve tüyü, bazı göz damlaları, kontak lensler alerjilere neden olabilir.
 • Konjonktivit: Bulaşıcı iltihaplı bir göz hastalığıdır. Gözlerde şişme, yanma, kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Bu iltihabi hastalığı göz damlaları, göz merhemleri, kontak lensler ve alerjenler tetikler.
 • Göz yaralanmaları : Göz ameliyatları, gözlerde meydana gelen herhangi bir travma, göz estetikleri ve göz kapağı çürümesi gibi durumlar gözde iltihap oluşmasına bağlı olarak gözde şişmeye sebep olur.
 • Lensler: Yanlış bakım yapılmış kontak lensler gözlerin iltihaplanmasına neden olmaktadır. Lensleri çıkarmadan yüzmek, lensleri kirli şekilde muhafaza etmek, kirlenmiş lensleri kullanmak  göz sağlığını etkileyerek gözlerde şişmeye neden olur.
 • Grave hastalığı: Trioid bezinin fazla çalışmasından dolayı meydana gelen bir göz hastalığıdır. Gözlerde şişmeye, çift görmeye, göz kapaklarında sarkmaya neden olur. Tedavisi olan bir hastalıktır.
 • Göz uçuğu: Göz uçuğu, uçuk virüsü yoluyla bulaşan bir göz hastalığıdır. :Korneanın iltihaplanmasına neden olarak gözlerde ağrılı şişliklere sebep olur.
 • Orbital sellülit: Nadir olan bir durumdur ama göz dokusu etrafında ciddi bir bakteriyel enfeksiyon oluşmasına ve ağrılı şişliklere neden olur.
Göz şişmesi belirtileri: İltihaplanmadan dolayı göz kapaklarında ağrı, göz akması yada iltihap akması, göz kaşınması ve göz tahrişi, göz kapaklarında kızarıklık, göz kapağında kuruluk yada pullanma.

Göz ŞişmesiGöz şişmesi tedavisi: Göz tedavisine başlamadan önce göz doktoruna giderek göz şişmesinin neden kaynaklandığını öğrenmede fayda vardır. Doktor göz şişmesine bağlı olan nedene göre reçeteli veya reçetesiz ilaçlar ve damlalar kullanılmasını uygun görecektir.

Göz şişmesi alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa antihistamin dekonjestan göz damlaları yada ağızdan alınacak alerji ilaçları verecektir.
]]>
Diş Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/dis-sismesi.html Sun, 18 Nov 2018 22:04:01 +0000 Diş Şişmesi: Diş şişmesi diş etinde meydana gelen bir durumdur. Diş şişmesi , yaşayan kişilere büyük acılar verir. Diş şişmesinin birçok nedeni vardır. Ağız temizliğinin iyi yapılmaması veya enfeksiyon Diş Şişmesi: Diş şişmesi diş etinde meydana gelen bir durumdur. Diş şişmesi , yaşayan kişilere büyük acılar verir. Diş şişmesinin birçok nedeni vardır. Ağız temizliğinin iyi yapılmaması veya enfeksiyon bulaşması gibi durumlarda diş şişmesi meydana gelir. Ve diş şişmesi yaşayan hastalar yemek yeme yada bir şeyler içme sırasında çok zorlanırlar ve ağrılarını bıçaklama, zonklama ve yanma gibi terimlerle ifade ederler. C vitamini eksikliği demir eksikliği gibi vitamin eksiklikleri diş şişmesine neden olabilir. Diş eti şişmesinin yanında yüksek ateş, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi belirtiler yaşıyorsanız acilen doktora başvurmanız gerekmektedir. Diş eti şişmesinde yaygın belirtiler şunlardır: dokunulduğunda ağrılı veya bazen ağrısız bir şişlik hissedilmesi, basık diş etleri, beyaz yada sarı renkte olan yaralar, diş eti kanaması gibi belirtiler diş şişmesinin belirtileridir. Bunun yanında nefes kokusu, ishal veya kabızlık, dil yarası, açıklanamayan kilo kaybı başka nedenlerden kaynaklanan diş şişmesi belirtileri olabilir. Bazı durumlarda ise şiddetli ve artan diş eti ağrılarında acilen doktora başvurulması gerekir.

Diş Şişmesi Nedenleri

Diş şişmesinin bir çok nedeni olabilir. Dişlerin iyi temizlenememesi bu nedenlerden biridir. Dişlerine yeterli hassasiyeti göstermeyen kişilerde diş şişmesine daha çok rastlanır. Bunun yanında iyi yapılmayan dolgular, doğum kontrol hapları, ağza kirli nesnelerin sokulması gibi nedenler diş eti şişmelerinde sıklıkla rastlanan nedenlerdir. Aynı zamanda ergenlik döneminde ki hormonal değişikliklerden dolayı da diş şişmesi görülebilir. Sigara ve alkolde diş şişmesine neden olan faktörlerdendir.

Diş ŞişmesiDiş Şişmesi Tedavisi

Yukarıda diş şişmesinin nedenlerinden ve nasıl oluştuğundan bahsettik şimdi ise diş şişmesinde tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Diş şişmesinin tedavisinin yapılması için öncelikle şişliğe neden olan faktör araştırılmalıdır.Daha sonra ise tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Yanlış fırçalama ve diş temizliği taktikleri diş şişmesine neden olabilir. Bu nedenle dişlerinizi temizlerken dişinizi uygun fırça ve macun kullanın. Eğer ağız temizliğinizi yapmazsanız ağız içinde biriken bakteriler diş şişmesine ve bunun yanında çürüklere neden olabilir. Kanser günümüzde çoğu insanın başına gelen talihsiz bir durumdur. Kanser tedavisi için uygulanan kemoterapi nedeniyle diş şişmesi görülebilir ancak bunun bir tedavisi yoktur kemoterapi devam ettikçe dişte şişlik ve ağrılar devam edecektir. Sigara içilmesi diş şişmesine neden olan önemli etkenlerden biridir. Sigara sadece dişlere zarar vermekle kalmayan aynı zaman da tüm vücuda zarar veren bir maddedir. Bu nedenle sigarayı bırakmak çok fayda sağlayacaktır. Ergenlik döneminde diş eti şişmesi yaşanabilir. Bu şişlikler hormonal nedenlerden kaynaklanır ve zamanla geçer. Dişleriniz şişdiğinde çok acı veriyorsa bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Doktorun önereceği tedavi yöntemleri ile acılarınızdan kurtulabilirsiniz. Aynı zaman da dişlerinize sıcak veya soğuk baskı uygulayarak rahatlayabilirsiniz. Sıcak derken kasttetiğimiz ılık su ile uygulanan bir baskıdır. Bunun yanında dişlerinize ve diş etlerinize zarar veren maddelerden uzak durun.

]]>
Diz Kapağı Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/diz-kapagi-sismesi.html Mon, 19 Nov 2018 10:52:47 +0000 Diz Kapağı Şişmesi, diz eklemlerinde meydana gelebilecek yaralanmalar, şişlikler ve bunun yanında diz kapağında meydana gelen enfeksiyonların yol açtığı problemlerin bütünü diz kapağı şişmesi olarak adlandırılır Diz Kapağı Şişmesi, diz eklemlerinde meydana gelebilecek yaralanmalar, şişlikler ve bunun yanında diz kapağında meydana gelen enfeksiyonların yol açtığı problemlerin bütünü diz kapağı şişmesi olarak adlandırılır. Diz kapağı şişmesinin nedenine bağlı olmakla birlikte bu problem ağrılı veya ağrısız olarak gelişebilir. 

Diz kapağı şişmesi nedenleri

Diz kapağı şişmesi ile birlikte hastanın hareket kabiliyeti kısıtlanır ve acı bir ağrı oluşturulur. Bu nedenle hastanın problemini gidermek için diz kapağının şişmesinin nedenlerini bilmek gerekmektedir. Hastalığın nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır:
 • Ani hareketler ve yaralanmalar: Hastalığın en yaygın nedenlerinden biri olan ani hareketler ve yaralanmalar, genellikle herkesin başına gelmiş nedenler arasında yer alır. Kişi eğer ağır yük kaldırma ve ani hareketlenmeler sırasında dize fazla ağırlık verirse bu diz kapağı ekleminde zorlamaya neden olabilir. Bunun yanı diz eklemi kıkırdağının zorlanması da diz kapağı şişmesine neden olabilmektedir. 
 • Diz kireçlenmesi: Diz ağrısına ve diz kapağı şişmesinin en yaygın nedenlerinden biri de diz kireçlenmesidir. Diz kireçlenmeleri ekleme zarar verir ve diz kapağının şişmesine neden olur. 
 • Tendon yırtılması: İncik kemiği ile diz kapağını birleştiren tendonlarda meydana gelen ezilme ve incinmeler de diz kapağının şişmesine neden olur. 
 • Gut artriti: Hastalık ile birlikte diz kapağında yanma meydana gelir. Hastalığın nedeni ise ürik asidin fazla üretimidir. Bu ürik asit eklemlerde birikir ve şişmeye neden olur. 
 • Kesecik iltihabı: Uzun süre diz çöken insanlarda bir süre sonrasında kemik hassasiyeti ve şişmeye neden olur. Bu durum genelde sporcular ve işi için diz çökmesi gereken insanlarda görülmektedir. 
Diz Kapağı ŞişmesiDiz kapağı şişmesi tedavisi

Doktorlar genellikle diz kapağının şişmesi tedavisine başlamadan problemin altında yatan nedeni bulurlar. Eğer problem çok büyümüş ise doktor tarafından bazı eklem ilaçları ve cerrahi yöntemler uygulanır. Bu şişliğin tedavisi için hasta ise şunları yapabilir:
 • Eğer günlük aktivite yapıyor iseniz dizinizi dinlendirmek diz kapağı şişmesini önleyebilir. 
 • Soğuk buz kompresi uygulamak şişin büyümesini önleyebilmektedir. 
 • Sargı ile baskı yapmak da sıvı birikimini engeller. 
 • Dizin altına herhangi bir nesne koyarak dizi yukarıda tutarak diziniz dinlendirebilirsiniz.
]]>
Testislerin Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/testislerin-sismesi.html Mon, 19 Nov 2018 16:44:03 +0000 Testislerin Şişmesi, testisi çevreleyen zarların arasında biriken sıvının miktarın artması testislerin şişmesi olarak adlandırılır. Tıp dilinde hidrosel adı verilir. Halk arasında torbaların şişmesi olarak da Testislerin Şişmesi, testisi çevreleyen zarların arasında biriken sıvının miktarın artması testislerin şişmesi olarak adlandırılır. Tıp dilinde hidrosel adı verilir. Halk arasında torbaların şişmesi olarak da bilinmektedir. Doğan her bebeğin %10' unda ortaya çıkan hidrosel genellikle ilk yılda kendiliğinde iyileşmektedir. Testislerin şişmesi erkek hastaları otururken, bacak bacak üstüne atarken ve pantolon giyerken bu durumdan oldukça rahatsız olurlar. 
Testislerin genel yapısı içinde torbaların arasında ve torbaların içinde olmak üzere iki zar bulunur. Bu iki zar arasında yaklaşık 5-10cc arasında sıvı bulunur. İşte bu sıvının bazı nedenlerden dolayı artışı ile testislerin şişmesi problemi ortaya çıkmaktadır.  

Testislerin şişmesi nedenleri 

Testis torbalarına gelen darbeler ve testis içinde oluşan tümör nedeniyle testislerin şişmesi problemi ortaya çıkar. Genelde sağlık açısından bir probleme neden olmayan hidrosel, estetik anlamda ise görüntü olarak bir şekil bozukluğuna neden olabilmektedir.

Testislerin şişmesi belirtileri 

Eğer darbeye bağlı olarak oluşan testis şişmesinde genellikle kasık ağrıları oluşur. Eğer tümör veya başka bir nedenden dolayı oluşmuş ise herhangi bir ağrı olmamasına karşın şişme görülür. Eğer böyle bir şişme var ise kişi şişen yeri kendi muayene ettiğinde 
herhangi bir ağrı hissetmez. Böyle şişlikler 35 yaş üstü erkeklerde %10 civarında meydan gelen testis kanseri hastalığının bir belirtisi de olabilir. Bu nedenle bu tür şişlerin herhangi bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Testislerin ŞişmesiTestis şişmesi tedavisi

Bilinen tek tedavi yöntemi cerrahi ameliyatlardır. Hasta ameliyatı kabul etmez ise iğne aspirasyon yöntemi kullanılır. Bu yöntemle fazla sıvı alınır ve içine iğne ile tentürdiyot gibi maddeler enjekte edilir. Burada tedavi kişiye kalmıştır. Eğer hasta şişten rahatsız değilse ameliyatı istemeyebilir. 
Zarların yapısının değiştirilmesi gerekir. Ameliyat açık ve gayet basittir. Ameliyat sonrası hasta hemen taburcu olabilir. 
Eğer hidrosel tedavi edilmezse bunun kansere yol açacağından bahsetmiştik. Ameliyat olmayan hastalarda tümörün teşhisini yapabilmek için ultrason ile yapmak gerekmektedir. Bunun için bu tür bir şişliği bulunan hastanın en yakın zamanda bir hekime muayene olması gerekir. 
]]>
Kasık Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/kasik-sismesi.html Tue, 20 Nov 2018 16:15:15 +0000 Kasık şişmesi, pek çok farklı nedenle ilişkilendirilecek bir durum olan kasık şişmesi olayı, lipom adı verilen yağlı bir büyüme veya fıtıklar kasıkta şişliklere neden olabilir. Enfeksiyona bağlı olarak lenf b Kasık şişmesi, pek çok farklı nedenle ilişkilendirilecek bir durum olan kasık şişmesi olayı, lipom adı verilen yağlı bir büyüme veya fıtıklar kasıkta şişliklere neden olabilir. Enfeksiyona bağlı olarak lenf bezlerinde şişme olması, karnın içinde bulunan bazı organların karın duvarının zayıf olduğu bir noktadan dışarıya fırlaması, nadiren de meydana gelse erkeklerde tam yerine inmemiş olan bir testis kasıkta şişmeye sebep olmaktadır. Kasıklarda oluşan şişlik, kasık bölgesinde sıvı birikimi ya da iltihabın işareti olabilir. Kasıklarda ve vücudumuzun pek çok bölümünde bulunan lenfler, yüzeysel olarak yer aldığı kasık bölgemizde adeta gider borusu işlevi görür. Damarlar ile dokular arasında atıkların uzaklaştırılmasını ve temizlenmesini sağlayan lenf salgı bezlerinin bakteriler ve enfeksiyonlar sebebiyle şişmesi kasık şişmelerine neden olmaktadır.

Kasık şişmesi nedenleri

Enfeksiyona bağlı olan edenler; selülit (cilt enfeksiyonu), apse (vücudun bir yerine irin birikmesidir), epididimit (testis iltihabı veya enfeksiyonu), bacakta enfeksiyon Klamidya, genital herpes veya bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Enfeksiyona bağlı olmaması durumunda; Alerjik reaksiyonTestis kanseri veya lenfoma gibi kanserlerKist Hidrosel (testis iltihabı), kasık bölgesinde oluşan yaralanma, kasık fıtığı, böbrek taşları, lenfatik obstrüksiyon, bölgede gerginlik, lipom (iyi huylu büyüyen yağ kitleleri) ya da kas çekilmesi oluşumu, testis torsiyonu (kasık bölgesine yük bindiren ağır işler sonucu ortaya çıkar), kas gerilmeleri, testis tümörü, testislerin şişmesi (orşit), hidrosel (testis torbasında su toplanması) gibi nedenlere bağlı olarak gerçekleşir.

Kasıklarda yer alan lenf düğümlerinin şişmesi, bulaşıcı hastalıklar, testis dönmesi veya kanser kasık şişmesinin ciddi ve önemli sebepleri arasında sayılabilir.

Kadın, erkek, çocuk, yaşlı veya genç her insanda meydana gelebilecek olan kasık şişmesi durumu, ihmal edilmesi ya da önemsenmemesi durumunda hayatı tehdit edebilecek önemli sorunlara sebep olmaktadır. Bu problemleri şu şekilde sıralayabiliriz; genital bölgede ağrı veya kaşıntı, ağrılı idrar yapma, rektal deşarj, kasıkta ya da kasık bölgesinde şişmiş lenf düğümleri, kanlı idrar yapma, kanlı dışkı, nefes alma zorluğu ve hırıltılı solunum, sersemlik, baş dönmesi, genital ülser veya kabarcıklar, alt karın(kasık) ağrısı, ateş yükselmesi, mide bulantısı ya da kusma, kasık bölgesinde kızarıklık oluşması, kasıklarda sıcaklığın artması, olağan dışı rektal akıntı, penis veya vajinadan sarı, irin benzeri akıntılar olması.

Kasık ŞişmesiKasık Şişmesi Tedavisi

Kasık şişmesi nedenlerinin enfeksiyondan kaynaklanması durumunda tedavi kanser tümörü veya diğer sebeplere göre çok daha kolaydır. Böyle bir durumda ilaç tedavisine başvurulur veya gerekli görülürse cerrahi bir ameliyata da girilebilir. Tedavinin erken başlaması kişinin sağlığı için oldukça önemlidir. Yani unutulmamalıdır ki erken teşhis hayat kurtarır.

Kasık şişliği ameliyatında şişen bölgenin çevresinde 6-7 cm bir kesi yapılarak, karın duvarının direncini sağlayan derin zarsı katmanlara kadar ilerlenir. Gevşek ya da yırtılmış zarlar onarılır.

]]>
Vajina Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/vajina-sismesi.html Wed, 21 Nov 2018 08:56:13 +0000 Vajina şişmesi, vajinada meydana gelen ağrılı şişlikler genel olarak o bölgede yaşanan bir iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Vajinanın hemen girişinde yer alan ve Bartholin bezi adı verilen salgı bezlerinin kimi zamanlarda ağ Vajina şişmesi, vajinada meydana gelen ağrılı şişlikler genel olarak o bölgede yaşanan bir iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Vajinanın hemen girişinde yer alan ve Bartholin bezi adı verilen salgı bezlerinin kimi zamanlarda ağız kısmının tıkanması ile salgı boşalma işlevini yerine getiremez ve kist oluşumuna sebep olur. Oluşan kistin içinde zamanla çoğalan mikroplar da abse oluşmasına ve vajinada ağrılı şişlikler oluşmasına sebep olmaktadır.

Bartholin absesi adı verilen bartholin salgı bezinin şişmesi halidir.Bu bartholin bezleri vajinanın her iki tarafında yer alır ve vajinanın kuru kalmamasını özellikle ilişki sırasında kaygan olmasını sağlayan salgı bezleridir.Bazı zamanlarda bu salgı bezlerinin kanalları bir şekilde tıkanır ve sıvı olduğu alanda birikir ve şişlik meydana gelir. Şişliğin geçmesi için sıvının dışarıya atılması gerekir. Sıvı dışarıya atılmaz ve herhangi bir şekilde enfekte olursa abse yapar ve kist oluşumuna sebebiyet verir. Bu şişliğin oluşmasının pek çok nedeni olabilir ancak en çok rastlanılan neden genital temizliğin yapılmaması durumudur. O yüzden tekrar nüksetmemesi için hijyene daha çok önem verilmelidir. Bu şişlikler ciddi anlamda günlük yaşamı etkileyecek seviyede ağrıya neden olduğu için mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Bunun için kesinlikle bir kadın doğum uzmanına görünmek gerekir. Çünkü kistin büyüklüğüne göre kimi zaman kese içinde bulunan absenin enjektör ile çekilmesi gerekebilir. Uygun bir tedavi ile vajinada ağrılı şişlikler çok kısa bir süre içerisinde tedavi edelebilmekte ve ileride tekrarlama olasılığı da son derece düşük seviyededir. Kimi zaman vajinada ağrılı şişlikler iltihap dolu olan kesenin kendi kendisine patlaması ile de iyileşebilmektedir. Fakat ağrının geçmiş olmasına rağmen yine de ilaç kullanımı gerekli olabileceği için bir kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır.

Vajina ŞişmesiVajina şişmesi çocuk olmasını engellemez. Çünkü bu her 100 kadından 2'sinde hayatında birkaç defa görülen bartholin absesi adı verilen bartholin salgı bezinin şişmesi durumudur

Tedavisi durumunda ise bu şişlik eğer çok küçük ve şikayet edecek kadar ağrı ya da sızı oluşturmuyorsa kişi evde sıcak suya oturma seansları yaparak kendini tedavi edebilir ancak bu şişlikler bazı durumlarda portakal büyüklüğüne kadar ulaşmış olabilir bu durumda kesinlikle doktora başvurulmalıdır doktor tarafından oluşan büyük kistler cerrahi drenaj yöntemiyle alınmalıdır. Cerrahi müdahale esnasında hekimler mümkün olduğunca beze zarar vermemeye çalışır ancak yinede salgı bezi zarar görebilir. Bu durumda vajinaya sıvı aktarılarak, ıslak ve kaygan olmasını sağlayan bartholin bezleri tam olarak çalışmadığı için vajinanızda kuruluk meydana gelir ve ilişki yaşanması durumunda ağrı hissedilir. O yüzden mümkün olduğu sürece bartholin bezleri zarar görmemelidir. Tedaviden sonra oldukça dikkatli olmak hijyene çok fazla önem vermek gerekir çünkü %20 oranında hastalık kendini tekrarlayabilir ve vajina şişmesi yeniden oluşabilir.

]]>
Vücudun Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/vucudun-sismesi.html Wed, 21 Nov 2018 14:22:54 +0000 Vücut şişmesi, vücut dokuları arasında çok fazla miktarda sıvı birikmesi sebebiyle meydana gelen şişlik durumudur.Vücudumuzda stabil koşullar altında alınan sıvı oranı ile vücuttan uzaklaştırılan sıvı oranı arası Vücut şişmesi, vücut dokuları arasında çok fazla miktarda sıvı birikmesi sebebiyle meydana gelen şişlik durumudur.Vücudumuzda stabil koşullar altında alınan sıvı oranı ile vücuttan uzaklaştırılan sıvı oranı arasında bir denge söz konusudur.İnsan dolaşım sistemi kalpten almış olduğu sıvıyı kan damarları ile dokulara taşımakla görevlidir. Dokuların ihtiyaç duyduğu olan oksijeni ve besin öğelerini içeren bu sıvı, dokulara geldiği zaman kan damarlarından ilgili dokulara aktarır, besin öğeleri kullanıldıktan sonra tekrar kan damarları yardımıyla kalbe geri döner. Hareketsizlik, ilaç kullanıım, iklimsel faktörler gibi farklı durumlarda ise bu sıvıda dengesizlik yaşanır ve vücutta şişmeler (sıvı tutulumu) oluşur.

Vücut şişmesi oluşmasına sebep olan durumlar

Hareketsizlik: Normalde bacak kasları yürürken ya da koşarken kan damarlarının sıkışmasını sağlayarak kanın akmasını sağlar. Kaslar hareketsiz kaldığı durumlarda kan venlerde toplanır ve sıvıyı dokulardan kan damarlarına aktarım güçleşir ve sıvı dokularda birikir, şişlik oluşur. Özellikle otobüs ya da uçak yolculuğu gibi uzun süre hareketsiz kalınmasına neden olan durumlarda ayak bileği ve ayaklarda sıvı tutulumu gözlenir.

Isı: Fazla ısı kan damarlarının genişlemesine neden olur ve sıvının dokulara geçişini kolaylaştırarak ödeme neden olur. Yüksek nem bu durumu daha da kötü bir hale getirir.

Lodos: Ruhsal ve bedensel açıdan insan sağlığını kötü yönde etkileyen ve uykusuzluk ya da aşırı uyku durumu, baş ve mide ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, uykusuzluk ya da aşırı iştah gibi pek çok probleme sebep olan lodos vücutta su birikmesini ve şişkinliğe neden olan önemli bir etkendir.

İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar (steroid, HRT, kan basıncı düzenleyici bazı ilaçlar gibi) kan damarlarından ayrılan sıvının hızının dengelenmesini etkileyerek şişliğe neden olurlar.

Tuzlu besinerin tüketimi: Vücut dokularının belli miktarda tuza ihtiyacı vardır, fakat fazla tuz tüketildiğinde vücut bu tuzu yapısında suyu tutarak seyreltir ve bunun sonucunda şişlik oluşur.

Menstürasyon ve hamilelik: Hormon seviyelerindeki değişiklik vücuda giren ve atılan sıvı seviyesini etkileyerek sıvı tutulumuna sebep olur.

Çeşitli hastalıklar: Tiroit, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, lenfödem ve karaciğer hastalığı gibi hastalık tablolarında, kan pıhtılaşmasında, inflamasyonlarda ve enfeksiyon ve tümör gibi durumlarda vücudun sıvı dengesi bozularak şişlik oluşur.

Göz kapakları, eller ve ayaklarda şişme, bacaklarda aşırı terleme, ağırlık artışı, yüksek kan basıncı ve nabız şişlik halinde görülen belli başlı belirtilerdir. şişliğin altında çok ciddi bir sağlık problemi yer alabilir, bu sebeple iyi gözlemlemek ve gerektiğinde doktora başvurmak gerekir.

Vücudun ŞişmesiVücut Şişmesi Tedavisi

Gün boyunca yeterli miktarda su tüketilmelidir. Sodyum alımını azaltılmalıdır. Yüksek sodyum sıvının vücutta tutulma oranını artırır. Tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Kabuklu armut, maydanoz, salatalık, üzüm, elma, kabak, portakal, tam tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, karanfil ve tarçınla yapılmış çay, kiraz sapı, mısır püskülü, avokado yaprağından hazırlanmış olan karışım vücutta şişliği azaltmaya yardım ederken, salamura ve turşu gibi tuzlu yiyecekler, alkol, kafein, kola, çikolata, şeker, soya sosu gibi besinler, çok fazla protein ve süt ürünleri tüketimi, meyan kökü barındıran besinler vücutta şişliği artıran besinlerdir. Sağlıklı kilo bölümünde yer alınmalıdır. Fazla kilo damarlar üzerinde yüksek basınç oluşmasına ve dolaşımın giderek yavaşlamasına ve sonuçta vücuttaki sıvı seviyesinin bozulmasına neden olur.Bol egzersiz yapılmalıdır. Düzenli olarak fiziksel aktivite dolaşım sistemi için uyarıcı etkiye sahiptir ve sıvı dengesini düzenlemeye yardımcıdır.Masaj yaptırılmalı çünkü masaj vücudun şişliğinin yumuşamasına yardımcı olur.

]]>
Bebeklerde Boğaz Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/bebeklerde-bogaz-sismesi.html Thu, 22 Nov 2018 12:14:42 +0000 Bebeklerde boğaz şişmesi, hassas olan bebeklerin sağlık açısından anne adayları çok dikkat ederek bakmalıdırlar. Çünkü bebeklerin en ufacık soğuk algınlığında oluşan boğaz şişmesi yada ateş gibi hastalıklar ortaya ç Bebeklerde boğaz şişmesi, hassas olan bebeklerin sağlık açısından anne adayları çok dikkat ederek bakmalıdırlar. Çünkü bebeklerin en ufacık soğuk algınlığında oluşan boğaz şişmesi yada ateş gibi hastalıklar ortaya çıkar. Konuşma yeteneği olmayan, bebeklerin hastalık belirtilerini yansıtmaları ise ağlayarak gösterirler. Anne sütünün bebeklerdeki birçok hastalığa karşı  koruma özelliği bulunmaktadır. Bazı durumlarda ise anne sütü bile bebeğin ağrıyan yada boğazında oluşan şişme gibi durumlarda çaresiz bırakabilir. Bebeklerdeki doğduğu ilk altı ay döneminde anne sütü bebeği korumaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemi gelişmediğinden anne sütü bebeğini enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bebeklerde boğaz şişmesi durumu oldukça zor bir durumdur. Anne sütü alan bebeklerde hasta olma durumu söz konusu olabilir. Bebeklerin altıncı ay sonrası anne sütü koruma etkisi geçmektedir.

Bu durum karşısında daha sık bebeğiniz hastalanabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bebeklerde boğaz şişme yada diğer hastalık belirtilerine direnç gösterebilir. Bu durum da bebeğinizin boğaz şişmesi durumu belirtileri var ise bunu başta belirti olarak iştahını azaltarak size yansıtır. Anne adayı bu durumda zararsız olan nane limon kaynatıp 1 çay kaşığı bebeğine vermelidir. Bu bebeğinizin boğaz şişmesini engelleyebilir. Ardından daha önce doktor tarafından verilen ağrı kesici şurup 1 çay kaşığı vermelidir. Fayda görebilir ve bir süre bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Bebeğinizi takip edin bu işlemlerin arkasında iştah durumu aynı ise kulak burun boğaz doktorunun görmesinde yarar vardır. Bebeklerin ağrı, yada huzursuzluk belirtisi var ise anlamalısınız. Bebeğinizde bir problemin olduğunu anlamalısınız. Anne adayı bu durum karşısında panik yapmamalıdır. En yakın polikliniğe bebeğini götürerek boğaz şişmesi durumunu anlatarak yardım alınmalıdır. Bebeklere verilen ek gıdalar soğuk olmamalı ve içilecek su, ve meyve suyu, veya yoğurt ne verilirse önceden dolaptan çıkarıp dışarıda bekletilerek. Ayrıca boğaz şişmesi ateşe yol açabilir.

Bebeklerde Boğaz ŞişmesiBebeklerde boğaz şişmesi nedenleri: anne adayı hasta olur ise bebeğine nefes yolu ve emziriyorsa süt yoluyla bebeğe geçer. Bu nedenle bebeğin hassas vücudu ile direncini kaybetmesi onun hasta olmasına neden olur. Bebekte oluşan boğaz ağrısı burun tıkanıklığı, halsizlik, oluşması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde oluşan boğaz ağrısı 1 haftayı geçerse boğazda oluşan bakteriler enfeksiyona dönüşerek boğazın içine yerleşir. Bebeklerde oluşan boğaz ağrısı mevsimsel oluşan polenlerdir. Bu sebepten dolayı oluşan üst solunum yollarında ortaya çıkan şikayetler nedeni ile oluşan ağrı ve boğaz şişmesidir. Bu durum ile oluşan kuru öksürük belirti gösterebilir. Bu konuda doktor kontrolü gerekmektedir. Basit bir tedavi gerekir ve tedavinin ardından bebeğiniz daha sağlıklı olacaktır.

Bebeklerde boğaz şişmesi ne gibi tedaviler uygulanır: bebeklerin hassas olan vücutlarını korumamız için sürekli kontrol etmeliyiz. Hasta olmamaları için her anne adayı elinden geleni yapar. Boğazı şişen bebeğe ilk yapılan tedavide doktorun vereceği ilaçlardır. Kullanılan ilaçları 1 çay kaşığı şeklinde yeterli gelecektir. Boğaz şişmesini engellenmez ise daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bebeğin şişen boğazı için ortamın ılık ve soğuk ortamlarda kalmaması gerekir. Hiç bir anne bebeğinin hasta olmasını istemez elinden geleni yaparak onu sağlıklı hale gelmesini sağlar. Kullanılan ilaç tedavisinin yanı sıra bebeğinize, ılık içecekler vererek ona yardımcı olan anne adayları bebeğinin daha iyi olmasını sağlar. Bebeklerin boğaz şişmesinde önlem alınmaz ise daha kötü sonuçlar oluşabilir. Boğaz iltihaplanması, orta kulak iltihabı ve ateşlenme gibi oluşan hastalıklar ortaya çıkar. Bebeklerde boğaz şişmesi bir çok hastalık işareti de olabilir. Bebeklerde boğaz şişmesi boğazda oluşan virüslerden ortaya çıkar. Bebeklerde boğaz ş]]> Gebelikte Ayak Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/gebelikte-ayak-sismesi.html Fri, 23 Nov 2018 11:54:40 +0000 Gebelikte ayak şişmesi, gebelikte ilk aylarda olmasa bile, özellikle 6. aydan itibaren etkili olan ayak şişmeleri gebelerin çoğunluğunu etkiler. Gebe kadınların en fazla yakındığı ayak şişmesidir. Daha çok ayaklarda parmaklar Gebelikte ayak şişmesi, gebelikte ilk aylarda olmasa bile, özellikle 6. aydan itibaren etkili olan ayak şişmeleri gebelerin çoğunluğunu etkiler. Gebe kadınların en fazla yakındığı ayak şişmesidir. Daha çok ayaklarda parmaklar ve bilekleri etkiler. Yürümekte bile zorlanan gebe kadınlar, ayakkabıları sıkmaya başladığından, normalde giydiklerinden 1-2 numara büyük ayakkabıları giymeye başlar. Gebelikte ayak şişmesi en fazla çalışan gebelerde, uzun süre ayakta duranlarda, gebeliğe fazla kiloyla başlayan ya da gebeliğinde fazla kilo alanlarda, beslenmesi uygun olmayanlarda, ayaklarında varis olanlarda ve çoğul gebeliği olan kadınlarda daha yaygın şekilde görülür.

Gebelikte ayak şişmesi neden olur

Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte vücuttaki su miktarı artmakta, damarlarda dolaşan kanın miktarı da normalinden % 50 kadar fazlalaşmaktadır. Bunun etkisiyle damarların dışındaki dokularda ortaya çıkan ödem yüzünden ayaklarda şişlikler olmaya başlar. Daha çok ayakta uzun süre kalan gebelerde ayaklarda, ayak bilekleri, bacaklar ve ellerde yer çekiminin etkisiyle şişmeler oluşmaya başlar. Eğer gebe kadınların kilosu fazla olursa, ayaklardaki şişmelerde daha fazla olur. Zayıf gebe kadınlarda ödem daha etkisizdir.

Gebelikte ayak şişmesi bazen yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, preeklampsi gibi durumlara eşlik edebilir. Gebe kadında preeklampsi olursa şişmenin yanı sıra idrarda fazla oranda protein, yüksek tansiyon gibi belirtilerde ortaya çıkabilir. Ancak her şişkinlik gebelikte preeklampsi olduğunu da göstermez. Gebelikte fazla kilolu olan kadınlarda preeklampsi gelişme olasılığı artacağından, bu gebelerin mutlaka yakın takibe alınmaları gerekir.

Gebelikte ayak şişmesi ne zaman tehlikeli olur

Gebelikte ayak şişmesine eşlik eden kızarıklık, ısı artışı, ağrı gibi belirtilerin de olması halinde ya da iki ayaktaki şişliğin orantısız olması halinde damar tıkanıklığı gibi oldukça ciddi bir sağlık sorununun varlığı söz konusu olabilir. Bu şekilde yakınmaları olan gebe kadınların mutlaka doktora gitmesi tavsiye olunur.

Gebelikte Ayak ŞişmesiGebelikte ayak şişmesi için neler yapılmalı
 • Gündüzleri ve geceleri fazla ayakta kalmamaya çalışın. Bu ayak şişmesi için alınacak en önemli tedbirdir.
 • Evde olunduğu zaman uzanmak, ayakların altına yükseklik koymak gerekir. Bunu yumuşak bir yastık yardımıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem ayak şişmesini önler, hem de şişen ayakların inmesini sağlar.
 • Düzenli olarak egzersiz yapılırsa, gebelikte ayak şişmesi daha az ortaya çıkar.
 • Gebelikte ayak şişmesi sorunu olanlar su içmemeyi asla kesmemelidir. Halk arasındaki inanışta suyun şişmeyi arttıracağı yönünde bir düşünce olsa da, bu doğru değildir. Aksine bol su içmeniz gerekir.
 • Ayak şişmeleri için beslenmede tuzu gerektiği miktarda kullanmaya çalışmalısınız.
 • Bacaklarınızı sıkan, dar giysiler yerine, bol rahat giysileri tercih etmelisiniz.
 • Gündüz fırsat bulduğunuz zaman ayakkabılarınızı çıkararak tabure gibi bir yere uzatmanız da faydalı olacaktır.
 • Oturduğunuz zaman damarların sıkışmaması, kan dolaşımının etkilenmemesi açısından bacak bacak üstüne atmayın

Gebelikte ayak şişmesi ödem atıcı ilaçların kullanımıyla asla tedavi edilmez. Bu nedenle ilaç kullanmaya yeltenmemelisiniz. En doğrusu yukarıdaki önlemlere uymalı, doktorunuzun önerilerine kulak vermeli ve gebelikte fazla kilo almamaya çalışmalısınız. Planlı bir gebelik düşünenlerde önceden ideal kilolarına inmelidir.

]]>
Parmakların Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/parmaklarin-sismesi.html Sat, 24 Nov 2018 02:03:04 +0000 Parmakların Şişmesi: Parmaklarda şişmeler bir çok nedenden dolayı olabilir. Parmak şişmesi herhangi bir enfeksiyon yada eklem sıvısı birikmesinin işaretidir. Parmak şişmesi ciddi enfeksiyon, travma ve diğer anormal durumlar son Parmakların Şişmesi: Parmaklarda şişmeler bir çok nedenden dolayı olabilir. Parmak şişmesi herhangi bir enfeksiyon yada eklem sıvısı birikmesinin işaretidir. Parmak şişmesi ciddi enfeksiyon, travma ve diğer anormal durumlar sonucu oluşur. Kadınlarda adet öncesi sendromu ve hamilelik sırasında fazla sıvı birikimi nedeni olarak ortaya çıkabilir.
 
Parmak şişmesi tek parmak veya parmakların hepsinin şişmesine bakılarak durumun ne kadar ciddi olduğu anlaşılabilir. Tek parmaktaki şişlikler genellikle enfeksiyon, travma ve artrit gibi enfeksiyonlardan kaynaklanır. Parmak şişmesi nedeni ciddi bir enfeksiyona bağlı olabileceğinden dolayı sürekli oluyor ise mutlaka uzman bir doktora başvurarak nedeninin öğrenilmesi gerekir.

Parmak şişmesi nedenleri:
 • Enfeksiyon: Parmaklardaki açık yaralar gibi durumlarda yaranın mikrop kapması ile meydana gelir, bunun için küçük bir çizik bile yeterlidir.
 • Zayıf kan dolaşımı: Yüksek veya  dengesiz kan basıncı ve kolesterol gibi sebeplerden kalbinizden akciğerlere gitmek üzere çıkan kanın yüksek basınçla ve daha hızlı şekilde pompalanmasına, bu da dolaşım sistemindeki kanın vücuda daha hızlı yayılmasına neden olur. Durum böyle olunca daha hızlı ve çabuk yorulur. Bunun sonucunda göğüs bölgesindeki yüksek yoğunluk vücudumuzun uç bölgelerine özellikle parmaklarda basınç oluşmasına neden olur. Bu durumda eller üşür ve parmaklar şişer, çünkü parmaklara gelen kan yüksek basınçla gelir ve geri dönmez bu da sıvının birikmesine bölgeyi şişirmesine neden olur.
 • Alerjik tepki: Bazen vücudumuzun yabancı maddelere karşı olan alerjilerimizden dolayı vücut kendini savunmak için kana histamin salgılar. Bu durum sıvıların birikmesine ve parmakların şişmesine neden olabilir. Alerji durumlarında antiseptikler kullanılır.
 • Fazla kilo: Fazla kilolara sahip olmak lenf sisteminde değişikliklere sebep olur bu da vücudumuzda el ve ayaklarda sıvı birikmesine neden olur ve parmaklar şişer.
 • Romatizma: Eklemlerin ve kıkırdak dokuların yaşlanması ve yıpranması genellikle önce parmaklarda görülür. Aniden parmaklarda kızarıklık ve şişmeler görülür. Özellikle sabahları oldukça acı verir bu durumda parmaklar sertleşir kramp girer hareket ettirmek güçleşir.
 • İncinmeler: İncinmeler doku içinden veya fiziksel zorlamadan dolayı olabilir.
Parmakların ŞişmesiParmak şişmesi tedavisi: Öncelikle parmak şişmesinin nedeni öğrenilmesi gerekir, ciddi bir sorundan kaynaklanmıyorsa yapılabilecek tedavileri kısaca anlatmaya çalışayım. Buz uygulaması yapabiliriz şişen bölgeye, ellerinizi dinlendirin ve şişen bölge için buz kullanın bu ağrıyı hafifletir ve şişliği alır.

Parmak şişmesi olan bölgeyi elastik bir bandajla sarmak sureti ile fakat bandajın elastik ve çok sıkı sarılmamasına kan dolaşımının devam etmesine dikkat ediniz. elastik sargı bezi olmaz ve çok sıkı sararsanız morluk ve şişlikler artabilir.

Parmak şişmesi açık yaralardan kaynaklanıyor ise bir süre sonra (yaranın iyileşme sürecinde) kendiliğinden geçecektir. Kısa sürede geçmemişse mikrop kapmış iltihaplanma söz konusu olabilir. Doktora başvurarak profesyonel yardım almanız gerekir.
]]>
Rüyada Yüzün Şişmesi https://www.sisme.gen.tr/ruyada-yuzun-sismesi.html Sat, 24 Nov 2018 21:50:29 +0000 Rüyada yüzün şişmesi, rüya hemen hemen her insanın gördüğü bilinç altı olayıdır. Rüya sahibi bazen yaşadığı iyi veya kötü şeyleri kafasına takar yatmadan önce aklında kurduğu için rüyasında düşündüğü şey Rüyada yüzün şişmesi, rüya hemen hemen her insanın gördüğü bilinç altı olayıdır. Rüya sahibi bazen yaşadığı iyi veya kötü şeyleri kafasına takar yatmadan önce aklında kurduğu için rüyasında düşündüğü şeyleri görmesi mümkündür. Bu sebepten dolayı rüyayı gören kişinin rüyayı kötüye yormaması gerekir. Hayırlara vesile olmasını dilemeli rüyayı gören kişi, bazen gördüğü rüyanın etkisinde kalabilir. Bu nedenle etkilenmesi oldukça normal bir durumdur. Rüyada çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde kimi için bir ikaz durumudur. Rüyayı yorumlarken hayırdır inşallah diyerek yorumlayıp, rüyayı daha sonra anlatması gerekmektedir. Aynı rüyalar yorumlanışa göre değişir. Kadın-Erkek oluşa, Yaşlı-Genç oluşa, Evli-Bekar oluşa göre değişir ve değişik yorumlanır.

Rüyada Yüzün ŞişmesiRüyada yüzün şişmesi, Eğer küçük bir kız çocuğu olan kişi bu rüyayı gördüyse ani bir gelişme olacağına işarettir. Kız çocuğu büyük olan biri içinse annesine anlatamadığı bir olayı yada sıkıntısı var anlamına gelmektedir. Rüyayı gören kişi gerçekten temiz kalpli bir insandır böyle bir rüyayı görüp ona ayan olma durumu olur. Rüyada yüz şişmesi gören kişi kızına manevi destekte bulunmalı. Aslında rüyada yüzün şişmesini görmek bir yandan iyi geçime, bolluğa ve berekete işarettir. Rüyada kendi yüzünün şiştiğini gören kişi, kuvvet ve güç durumunun artacağını simgeler. Bazı tabirciler bu rüyayı üzüntü ve kederden sonra mala erişmeye işaret olarak belirtir. Rüyayı gördüğümüz psikolojik durumumuz son derece önemli olaydır. Bir yandan gerçek hayatta olmasını istediğimiz şeyleri düşleyerek uyuduğumuz için bazı rüyaları bilinç altı olarak görüyoruz. Gördüğümüz rüya rivayete göre su başında yada çeşme açılarak anlatılır ki hayırlara vesile olsun. Görülen rüyalar gece anlatılmaz yani gün batımı olduğunda. En güzel rüyalarda seher vaktinde görülür, bu yüzden rüyayı gören kişi yüzünü yıkayıp çeşme başında rüyasını anlatıp dileğini tutar ise dileği kısa sürede gerçekleşeceği eski alimler tarafından belirtilir.

]]>